Afrika Mısır Mısır Vizesi Nasıl Alınır? | Mısır Vizesi için Gerekli Belgeler - Güncel...

Mısır Vizesi Nasıl Alınır? | Mısır Vizesi için Gerekli Belgeler – Güncel 2019

Mısır, Türk Vatandaşlarından vize istiyor ve sık sık vize başvuru sürecinde değişiklikler yaşanıyor. 2019 yılı Eylül ayında yapmayı planladığım Mısır seyahati için vize sürecine yeniden girmem gerekti ve “Mısır vizesi nasıl alınır, Mısır vizesi için gerekli belgeler nelerdir” gibi benim de takıldığım noktaları bu yazıda toparladım.

Mısır ile Türkiye arasında yaşanan politik gerilimler ve Mısır’ın iç sorunları nedeniyle Mısır vizesi süreci sık sık değişikliğe uğrayabiliyor. Bu nedenle son durum hakkında Mısır Konsolosluğu’ndan bilgi alınması en sağlıklısı.

Mısır vizesi nasıl alınır?

Mısır Vizesi için Randevu Alma

İstanbul Mısır Konsolosluğu Bebek’te olduğu ve işlerimin yoğun olmasından dolayı Mısır vizesi almak için aracı bir firma üzerinden başvuru yapmayı tercih ettim. Ancak siz bireysel olarak da başvuruda bulunabilirsiniz. Biz Anemon Turizm adlı acenteyi tercih ettik.

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu veya Ankara Mısır Konsolosluğu üzerinden bireysel başvuru yapabilirsiniz. Hafta içi 09:30 – 11:45 arasında konsolosluğa giderek, randevu almadan başvuru yapabiliyorsunuz.

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu

Adres: Cevdetpaşa Cad. No:12 Bebek Beşiktas İstanbul

Telefon: 0 (212) 324 21 60

İstanbul Mısır Başkonsolosuğu Bebek’te çok güzel bir yalıda yer alıyor. Bebek parkının bittiği yerdeki yalı Mısır’ın İstanbul konsolosluk binası. Bu binanın ilginç bir hikayesi var, onu da burada anlatmak isterim.

Bu yalı 1781 yılında inşaa edilmiş. Yapıldıktan sonra birkaç kez el değiştirmiş ve yenilenmiş. En sonunda Osmanlı sultanı 2.Abdulhamid zamanında yalıyı Osmanlı Sarayı alır. O dönemde Mısır ile ilişkileri iyi tutmak isteyen 2.Abdulhamid saray ile yakın ilişkiler içinde olan Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa’nın annesi Emine Valide Paşa’ya yalıyı hediye eder. Emine hanım yalıyı yeniden yaptırır ve o dönemde yalı “Hidiva Sarayı” olarak anılır.

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu

Osmanlı İmparatorluğu dağılıp Türkiye Cumhuriyeti kurulunca, Emine hanım yalıyı Türkiye Cumhuriyeti’ne armağan etmek ister. Resmi yazışmalar başlar, ancak yazışmalar Emine hanımın adı Emine Valide Paşa yerine “Bebekli Emine Hanım” olarak geçmektedir çünkü cumhuriyetin kurulması ile ağalık, paşalık ünvanları kalmamıştır. Rivayete göre kendisine hanım denilmesine bozulan Emine hanım, sinirlenir ve Mısır hükümeti ile iletişime geçer. Yalının Mısır Konsolosluğu olarak kullanılması için bağışlar. Ölene kadar da yalının bahçesinde bulunan köşkte yaşar.

Ankara Mısır Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvari No: 126 Kavaklıdere – Ankara

Telefon: 0 (312) 426 10 26

Mısır Vizesi için Gerekli Belgeler

İşin güzel yanı Mısır vizesi için diğer ülkelerdeki kadar çok evrak hazırlanması gerekmiyor. Aşağıdaki evrakların eksiksiz hazırlanması yeterli.

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaportun aslı
 • Pasaport fotokopisi
 • Beyaz zemine çekilmiş rötuşsuz 2 adet vesikalık fotoğraf.
 • Seyahat edecek kişini çalıştıkları iş yerinden İngilizce olarak seyahat amaçlarını ve şirketteki görevlerini belirten kaşeli imzalı yazı
 • Başvuru yapacak kişinin seyahat tarihlerini ve amacını belirten İngilizce dilekçesi. (Çalışmayanlar dilekçelerinde çalışmadıklarını beyan etmelidir.)
 • Vize alınacak kişi tarafından doldurulup imzalanmış vize müracaat formu, İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Eğer bir aracı kurum üzerinden başvuru yapacaksanız, o kurumun sizin adınıza işlem yapabileceğini belirten hizmet sözleşmesi. Bu sözleşme aracı kurum tarafından size verilecektir.

Mısır Vizesi Bireysel Dilekçe Örneği

Consulate Of EGYPT,

Visa Department

To whom it may concern,

I want to touristic Travel to your country, for the dates 06/03/2015 & 09/03/2015. I guarantee the returning of me on above mentioned departure date.

I can confirm that all expenses  correspond by myself. 

We kindly ask you to give the required visa.

Mısı Vizesi İşyeri Dilekçe Örneği

Bu dilekçenin şirketin antetli kağıdına hazırlanması ve şirket kaşeli, yetkili imzalı olması gerekmektedir.

CONSULATE GENERAL OF EGYPT

Visa Department,

Whom it may concern,

Our …….. Manager  Mr. …………………. will travel to your country between ……………………………………. for tourism. We guarantee the returning of his/her on above mentioned departure date. 

We kindly ask you to give the required visa.

Mısır Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkıyor?

Mısır vizesi diğer vize süreçlerinden biraz farklı. İlk başvuruda pasaportunuzu kontrol edip size geri veriyorlar, evraklarınızı verdikten sonra “1 ay içinde vize başvurunuz sonuçlanır” diyorlar. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlandı ise , e-posta ile bilgilendirme yaparak pasaportunuzu getirmenizi istiyorlar.

Pasaport geldikten sonra 2-3 gün içinde de vize basılmış oluyor, gidip pasaportunuzu almanız gerekiyor. Vizenizin hazır olduğu bilgisini aldıktan sonra hafta içi 15:00-15:30 saatleri arasında pasaportunuzu konsolosluktan teslim alabiliyorsunuz. Eğer aracı firma üzerinden işlem yapıyorsanız bu süreçleri firma sizin adınıza takip ediyor. Eğer başvurunuzu bireysel olarak yapıyorsanız 3 kez konsolosluğa gidip gelmeniz gerekiyor.

Özetle Mısır vizesinin başvuru süreci 20 ile 45 gün arasında değişiklik gösterebiliyor. Son birkaç yıldır Mısır ile aramızda yaşanan siyasi gerginlikler nedeniyle Mısır vizesinin çıkması normalden uzun sürüyor. Bu nedenle mutlaka erken başvuru yapın! Seyahatinize çok kısa süre kala başvurup riske atmamanızda fayda var.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME! Bizim vizemizin sonuçlanması 3 ayı buldu. Bu nedenle başvurunuzu mutlaka 3 ay öncesinden yapmaya çalışın.

Mısır Vizesinden Kimler Muaftır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri Mısır Konsolosluğu’na vize için başvuru yapmak zorundadır.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler ise 90 güne kadar olan seyahatlerinde Mısır vize işlemlerinden muaftırlar.  

17 yaş altı ve 45 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Mısır vizelerini ülkeye girişleri sırasında kapıda alabiliyorlar, Türkiye’den vize başvurusu yapmalarına gerek yok.

AĞUSTOS 2019 TARİHLİ GÜNCELLEME: 17 yaş altı ve 45 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Mısır vizesi almak için Mısır konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekiyor, kapı vizesi artık geçerli değil. Diğer başvurulardan farklı olarak 3-4 gün gibi kısa süre içinde vize sonuçlanıyor.

Mısır Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Mısır vizesi başvuru ücreti başvurulan vize türüne göre değişiklik gösteriyor. Güncel bilgi için mutlaka Mısır Konsolosluğundan bilgi almak gerekir.

Turistik Vize Tek Girişli170 TL
Turistik Vize Çok Girişli250 TL

Ben aracı kurumla işlem yaptığım için, aracı masrafıyla birlikte 2019 Mısır Vize ücreti olarak 50 Usd ödemiş oldum.

Diğer Mısır Gezi Yazılarım

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda Kalın!

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Malta Gezilecek Yerler | Hafta Sonu Malta Gezisi

Game of Thrones ile ününe ün katan, bir zamanlar dil öğrenmek isteyen...

Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh) Nerede, Nasıl Gidilir?

Mısır'ın incisi Sharm El Sheikh nerede, Türkiye'den nasıl gidilir, Mısır içinde Şarm...

Batı Amerika Turu: Los Angeles, Las Vegas, San Francisco

Bu sonbahar Amerika’ya güzel bir tatil planlıyorsanız Batı Amerika Turu iyi bir...

Uzakrota Turizmde Pazarlama Zirvesi 25 Mart’ta

Uzakrota geçtiğimiz yıl düzenlediği ve tüm seyahat sektöründen önemli isim ve markaların...

Ormana Köyü – Ormana Active ve Düğmeli Evler 

Yeni yerler keşfetmek hayatımın bir parçası. Bu yerler kimi zaman yurtdışında kimi...

Fas Gezi Rehberi | Fas Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Afrika'nın Avrupa'ya en yakın noktasında yer alan Fas'a gitmek istiyor ama kafanızdaki...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

 1. Mısır’la ilgili bize de en sık sorulan iki sorudan biri vize diğeri de güvenlik konuları. Vize konusunu çok güzel açıklamışsın. Benim de altını çizmek istediğim nokta şu; açık, net, belgelenmiş bir seyahat planı (uçak biletleri, otel rezervasyonları, varsa tur programı) göstermek çok önemli. Bunu gösterince vizenizi rahatlıkla alıyorsunuz. Mısır, hem tarihiyle hem de güncel kültürüyle kesinlikle görmeye değer bir ülke. Biz de Tale Blog’da Mısır kültürünü anlatan bir yazı yazımıştık, meraklıların dikkatine http://www.tale.company/blog/2015/1/23/misir-kulturunun-bilinmeyen-5-yuzu

 2. Merhaba Sevil Hanim, İlk evraklar teslim edildiğin de ya da pasaport verildiği zaman kendim gitmesem eşim gitse teslim alınır mi bizzat kendim mi gitmeliyim hepsinde ?

 3. İnternette mısır vizesi konusunda çok büyük sıkıntı var, oncelikle bu yazi için teşekkürler. İki sorum var.
  1) Mısır vize basvurusu icin resmi bir site bulamadım. Tam olarak istenen belgeleri belirten resmi bir sayfa var mı?
  2) Bir de” Antetli kağıda İngilizce olarak yazılmış dilekçe” belgesini aciklayabilir misiniz? Çalışanlar için iş yerinden alınması gerekiyor sanırım. Yalnız ingilizce olması şart mı? Benim işyerim sadece Türkçe belge veriyor. Siz bu belge için ne yaptınız?

  • Merhaba Turgay Bey,

   Ben aracı firma üzerinden başvurdum ama Mısır Konsolosluğu için bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

   İngilizce dilekçe örneğini de aşağıda görebilirsiniz;

   Date: 25.03.2015

   To Consulate General of The Egypt

   Subject: Ms. ADINIZ SOYADINIZ, Eygpt Visa

   We would like to inform you that Mrs. ADINIZ SOYADINIZ has been working in our company since 03.05.2010 and she is working as ÜNVANINIZ
   We would appreciate if you kindly issue the necessary visa to enable her visit to your country between 30.04.2015 and 04.05.2015.

   ŞİRKET ADI

   • Hızlı cevabınız için teşekkürler. Verdiginiz link danışman sitesi linki. Az çok belgeler belli gibi. En kotu bir kez daha gitmem gerekir. Yalnız ilginç olan Bebekte guzelim bir yalıya sahip bir konsolosluğun resmi bir sayfası olmaması. 🙂 İkinci sorumdaki problem de işyerimin ingilizce dokumanı onaylamaması. Artık Türkçe alıp kendim çevirisini yaparım. Ona itirazlari olacagini sanmam. Benzer bir durumla Avusturya’dan alınan Schengen vizesinde de oluyordu. Keyifli Geziler.

 4. Merhabalar , ben de 24.06.2015 tarihinde vize için başvurumu yaptım . Sormak istediğim 2 şey var ; bu 10 günlük süreç iş günleri mi oluyor yoksa hafta sonlarınıda hesaplıyormuyuz bu 10 günün içerisinde ? Bir de pasaportu verdikten sonra vize basılınca pasaporta direk 2 3 gün sonra almak lazım mıdır acaba ? Çünkü benim vizemin basılması cuma gününe denk geliyor ve ben de pazartesi günü almayı düşünüyorum , cuma günü değil .. Şimdiden teşekkürler

 5. Ben sık sık Mısır’a gidiyorum. 47 yaşındayım. Orada bir firmaya danışmanlık yapıyorum. Kapıdan 25 usd’ye vize kiponunu alıyorum ve hiç bir sorun yaşamadan giriyorum. 45 yaş üstü uygulaması sona ermiş değil yani.

 6. Merhaba ben iş sebebi şle mısırda yaşıyorum.türkiyeye tatil sebebi ile geldim giderken kardeşimi de mısır a getireceğim.16 yaşında kardeşim.18-45 yaş sınırları vize istemiyor diyor ama bilginiz var mı?

 7. MISIR KONSOLOSLIĞU 18.06.2018’DEN İTİBAREN YAPILAN MÜRACATLARDA PASAPORTU İADE ETMEKTE EVRAKLARI TESLİM ALMAKTADIR. PASAPORT VE VİZE ÜCRETİ ONAY GELDİKTEN SONRA TESLİM ALINIYOR. 4 İŞ GÜNÜNDE PASAPORT VİZELİ OLARAK TESLİM EDİLİYOR. BUDA ŞU DEMEK OLUYOR, 1 MÜRACAK İÇİN KONSOLOSLUĞA EN AZ 3 DEFA GİDİP GELMENİZ GEREKMEKTEDİR. ONAYLARIN GELMESİDE ORTALAMA 30 İLE 45 GÜN ARASIDIR. SEYAHAT EDECEKLER EN AZ 2 AY ÖNCEDEN MÜRACAT ETMELİDİR. BİZ ACENTA OLARAK MÜRACAT ETMEYE YETKİLİYİZ. SERVİS BEDELİ KARŞILIĞI TÜM İŞLEMLERİNİZİ YAPABİLİRİZ.

  AYRICA; 03.05.2018 TARİHİ İTİBARİ İLE MISIR KONSOLOSLUĞUNUN VERDİĞİ BİLGİYE GÖRE MISIR HÜKÜMETİ 18 YAŞ ALTI VE 45 YAŞ ÜSTÜ İÇİN UYGULANAN KAPIDA VİZE UYGULAMASINI DURDURMUŞ OLUP BU KAPSAMDAKİ KİŞİLERİN VİZE ALMALARININ GEREKLİ ŞART OLDUĞUNU İŞLEM SÜRESİNİN İSE 4 İŞ GÜNÜNDE SONUÇLANACAĞINI DUYURMUŞTUR.

  7X24 İLETİŞİM: SÜLEYMAN ÖZKUL TELEFON: 0541 734 74 74

 8. Merhaba Sevil Hanim,
  12 haziranda başvuru yaptık, hala bi cevap yok. 9 ağustosta balayına gitmek istiyoruz herşeyimizi aldık..(uçak bileti, otel)
  Sizce yetişirmi?

     • Gittim fakat onay gelmedi henüz dediler, telefon ile en son bugün görüştüm 22 23 24 için hala bekliyorız dediler. Dilerseniz yeniden başvuru yapın dediler.
      Fakat bir umut diyerek bekliyorum. Onay gelince zannersem 3 günde pasaport çıkıyormuş. İçeri verildikten sonra yani.

     • Bu arada bir yorum da Mayıs başı demişsiniz, diğerinde mayıs sonu demişsiniz benden 24 Mayıs başvurusu nedeniyle size mayıs ayının kaçı diye sormuştum ama tam anlayamadım sizin tarihi başvuru tarihi ini

  • Selamlar,

   Ekim’de gitmek için çok geç kalmışsınız. Biz başvurumuzu Mayıs’ya yaptık hala sonuç yok. 30 Ağustos’ta da uçuyoruz. Bekliyoruz hala.

 9. Merhaba Sevil hanım. Ben ve eşim 45 yaş üstüyüz. Kızım 15 yaşında. kapı vizesi mi alıcaz yoksa konsolosluğa mı başvurucaz? ınternette kapı vizesi 2018den itibaren kaldırılmış gibi yazıyor.

  • Selamlar,
   Son durumda 45 yaş üstü ve 18 yaş altı başvurular da konsolosluğa yapılıyor ancak 3-4 gün gibi kısa bir sürede sonuçlanıyor.
   Ben de yazımı güncelleyeyim.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin