Mısır’ın hippi şehri olarak bilinen, henüz fazla popüler olmamış, dalış özellikle de serbest dalış ile ilgilenenlerin uğrak yeri olan Dahab’tan bahsedeceğim bugün. Dahab gezilecek yerler, Dahab’da ne yenir, nerede yenir, Dahab’da konaklama, Dahab nerede ve nasıl gidilir ve Dahab ile ilgili daha fazla sorunun cevabı Dahab gezi rehberi niteliğindeki bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar.

Dabab gezilecek yerler
Dabab gezilecek yerler

Dahab’a Gitmek için Vize Gerekli mi?

Dahab’a gitmek için Mısır vizesi almak gerekiyor. Türk Vatandaşları için Mısır vizesi almak son zamanlarda oldukça sıkıntılı. Bizim vizemizin çıkması 3 ayı buldu maalesef. Mısır’a gitmeden en az 3 ay önce vize başvurunuzu yapmayı unutmayın.

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?, Mısır Vizesi için Gerekli Belgeler yazıma mutlaka bir göz atın.

Dahab Nerede, Nasıl Gidilir?

Dahab, Mısır’ın az bilinen cevherlerinden biri. Meşhur tatil beldesi Şarm El Şeyh’e sadece 1 saat mesafede yer alan bu küçük şehir özellikle dalış hatta serbest dalış ile ilgilenenlerin uğrak noktası. Dahab, Aqabe Körfezi içindeki konumu, bulundurduğu pek çok dalış yeri, Blue Hole gibi dünyaca ünlü noktaları ile yakında adını daha fazla duyacağımız bir tatil beldesi olacak.

Dahab’a nasıl gidilir?

Dahab’a nasıl gidilir, Türkiye’den, Kahire’den, Şarm El Şeyh’ten Dahab’a ulaşım ile ilgili bilgileri detaylıca paylaşmaya çalıştım.

Türkiye’den Dahab’a ulaşmanın en kolay yolu Şarm El Şeyh’e uçakla gelmek. Şarm’dan havaalanı transferi, taksi veya otobüs ile Dahab’a geçmek. Taksi veya transfer ücretleri 30 usd ile 45 usd arası pazarlık gücünüze göre değişiyor.

Bir diğer seçenek de otobüs ile Dahab’a gitmek. Dahab’dan Şarm El Şeyh’e veya Şarm El Şeyh’ten Dahab’a geliyorsanız East Delta, Go-Bus ve Blue Bus otobüs firmalarının sık sık otobüsleri var. Ancak en son otobüs Dahab’dan gece 11:00’de East Delta firmasına ait. 45 Mısır Poundu yani yaklaşık 15 TL’ye otobüs ile ulaşabilirsiniz. Otogardan da havaalanına 100 Pound yani 35 TL gibi rakam vererek havaalanına ulaşabilirsiniz.

East Delta otobüs saatleri
East Delta otobüs saatleri

Ben Dahab’dan Şarm’a giderken East Delta’yı kullandım. Otobüs saati 22:30 idi, ben 22:00 civarında otogara gittiğimde hemen otobüs kalkıyor dediler ve apar topar bindim, 22:10 gibi kalkan normalde listede görünmeyen bir otobüs ile Şarm’a gittim. Demem o ki Mısır’da planlanmış saatlere pek inanmayın, siz erken gitmeye çalışın.

Bir ek bilgi daha, Mısır’da otobüs firmalarının kendi otogarları veya otogarcıkları var. O yüzden hangi otobüs firmasını tercih ediyorsanız onun servis noktasına gittiğinizden emin olun. Ben genellikle Mısır seyahatim boyunca Go-Bus firmasını tercih ettim, online bilet alabiliyor olmak ve servis noktalarının şehir merkezlerine yakın olması büyük avantaj. Yine de bazı otobüslerinin 1 saat gecikmeli kalktığını söylemeden geçmeyeyim.

Eğer Kahire’den Dahab’a gelmek isterseniz Kahire – Şarm El Şeyh arası uçakla gelip sonra yukarıdaki şekilde Dahab’a geçebilirsiniz.

Bir diğer seçenek de Kahire’den otobüs ile Dahab’a gelmek. 10-12 saat arası süren bir otobüs yolculuğu. Otobüs alternatifini değerlendirecekseniz gece otobüsleri yerine gündüz otobüslerini ve “elite plus” olarak geçen geniş otobüsleri tercih edin. 400-500 Mısır Poundu arasında bu otobüs biletlerini alabilirsiniz.

Gece yol boyunca neredeyse her saat başı güvenlik kontrolü oluyor. Bazılarında sadece kimlik kontrolü bazılarında ise hem kimlik hem çanta kontrolü oluyor yani araçtan inip çantalarınızı çıkarıp çantalarınızı kontrol ediyorlar. Bu nedenle yol hem daha uzun sürüyor, hem de uyumak ne mümkün sürekli uyandırılıyorsunuz.

Dahab Gezilecek Yerler

Uzun bir girizgahtan sonra gelelim en önemli konuya: Dahab’da gezilecek yerler listesinde nereler var? Dahab gidip uzun süre zaman geçirmeye değer mi? Mısır gezi planına Dahab eklenmeli mi?

Dahab'da gün batımı
Dahab’da gün batımı

Ben Dahab’da 4 gün geçirdim, bir 4 günüm daha olsa dolu dolu geçirebilirdim. Yani Dahab, Mısır gezi planı yaparken kesinlikle dahil edilmesi gereken bir şehir. Sakin bir sahil kasabası havasında ancak yapılacak çok fazla aktivite var. Güzel ve keyifli restoranlar da var, salaş yerel yemek yiyebileceğiniz yerler de. Kumda sörf de yapabilirsiniz, serbest dalış eğitimi de alabilirsiniz. Bir gününüzü sadece sahilde uzanıp denizi izlemeye ayırabilirsiniz.

Bu bölgeye gelirken sizi bir konuda uyarmalıyım! Sinai Sickness yani Sina Hastalığı denen bir hastalık varmış. Bir kez buralara gelince dönmek istemiyor, sürekli kalış süresini uzatıyormuş hastalığa yakalananlar. Her ne kadar ben hastalığa yakalanmadan dönsem de siz dikkatli olun!

Hadi gelin Dahab’da gezilecek yerler arasında nereler var, birlikte bakalım.

Blue Hole

Blue Hole
Blue Hole

Blue Hole yani mavi delik benim Dahab’ı rotama ekleme sebebim desem yalan olmaz. Beni uzun zamandır takip edenler bilir, benim her yolculuğum bir yeri kafama takmamla başlar. Mısır rotama Dahab’ı eklememin nedeni de Blue Hole’ü görmek istememdi.

Ne özelliği varmış ki bu mavi deliğin derseniz, bir meteor çarpması sonucu oluştuğu tahmin ediliyor. Sahilden sadece birkaç metre yürüdükten sonra denizin içinde 110 metre derinlikte bir deliğe düşüyorsunuz. Aşağıdaki fotoğrafta elimin arkasında yer alan koyu lacivert alan o deliğin olduğu yer. Deliğin çevresi mercan resifleri ile kaplandığı için çeşit çeşit balık renk renk mercanlar insanları buraya çekiyor.

Buranın bir diğer özelliği ise serbest dalışçılar tarafından çok fazla tercih edilmesi. Kıyıdan girebildiğiniz 110 metre derinlikle bir çukur hem eğitim hem de pratik için biçilmiş kaftan.

Blue Hole içinde yer alan mağaralar da dalışçıların çok ilgisini çekmiş ancak o mağaralarda kaybolarak hayatını kaybeden pek çok dalışçı nedeniyle mağaralara giriş yasaklanmış. Blue Hole’un dalışçı mezarlığı adında kötü bir ünü de var.

Eğer burada şnorkel yapıyorsanız, ki ben öyle yaptım. Deliğin kıyıya en yakın noktasından suya giriyor, deliğin çevresinde geniş bir daire çiziyor ve öbür ucundan çıkıyorsunuz, yaklaşık 1 saat sürüyor bu tur. Aşağıdaki fotoğrafta insanların suya girdiği yeri görebilirsiniz.

Sıcak havada üzerimde neden uzun kollu tişört olduğunu merak edenler olabilir. O tişört sörf veya dalış ile uğraşanların tercih ettiği, hafif, ıslandığında ağırlaşmayan, UV koruması olan ve kolay kuruyan bir malzemeden yapılıyor ve rashguard deniyor. Ben çok beyaz olduğum için sıcak denizlere gittiğimde beni yanmaktan kurtarıyor.

Akşamüstü 16:00 Blue Hole’da suya giriş için son saat, en fazla 17:00’de de sudan çıkmış olmanız gerekiyor. Bu kurallara bütün Mısır’da çok dikkat ediliyor. Hava karardıktan sonra tehlikeli balıklar kıyıya yaklaştıkları için böyle bir önlem alındığını söyledi birkaç kişi. Başka bir sebebini bilen varsa yorumlara yazsın lütfen.

Günübirlik Blue Hole turu rotası
Günübirlik Blue Hole turu rotası

Blue Hole, Dahab’a sadece 15 dakika mesafede. Buraya taksi ile, bisiklet ile, atv ile, deve ile gelmek gibi alternatif pek çok yol var. Ben zamanımı efektif kullanabilmek adına Blue Hole, Ras Abu Galum ve Blue Lagoon rotasını içeren günübirlik bir tur aldım. Turun ücreti 25 Usd idi. Yemek, şnorkel, ulaşım tura dahil idi. King Safari Tour üzerinden aldım turu, Dahab Light House bölgesinde 2 tane ofisleri var. Sizi otelinizden alıp bırakıyorlar. Aslında pek çok tur firması aynı rotayı satıyor, bu yüzden pazarlıkla en ucuz hangisini alabilirseniz onu tercih edin.

Ras Abu Galum

Ras Abu Galum
Ras Abu Galum

Blue Hole’dan botlara binerek Sina Yarımadası’ndaki koruma bölgelerinden biri olan Ras Abu Galum adlı bölgeye geldik. Sadece bota binmek yetmedi, bottan inip pikapa bindik ve bir 5 dakika daha ilerledikten sonra Bedevi Köyü’nün plajına ulaştık.

Ras Abu Galum dağların kıyıya çok yakın olduğu, denizin ise mercan resifleri ile dolu olduğu bir bölge. Hem şnorkel hem de dalış yapanlar için çok popüler bir nokta. Biz 1 saatlik bir şnorkel molasından sonra Abu Galum’dan ayrıldık. Burada yemek yiyebileceğiniz, konaklayabileceğiniz çok sayıda sazdan yapılma yer var.

Bir genel kültür bilgisi: Ras Arapça’da baş/burun gibi bir anlamda kullanılıyor. Buralarda pek çok dalış bölgesi veya ulusal parkın adı da Ras ile başlıyor.

Blue Lagoon

Dabab gezilecek yerler - Blue Lagoon
Dabab gezilecek yerler – Blue Lagoon

Abu Galum’dan yeniden pikaplarımıza binerek 10 dakika bile sürmeyen bir yolculuk ile bu kez Blue Lagoon’a geldik. Dahab’ın en popüler noktalarından biri de burası Blue Lagoon.

Koyun içinde sığlaşan su seviyesi ve kumun açık renk olması sebebiyle muhteşem bir renge bürünen bir deniz burada sizi bekliyor olsa da mercan resifleri veya renk renk balıklar yok. Sakin sakin yüzebilir veya güneşlenebilir, sahilde gölgede oturup manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Blue Lagoon için suyun rengi nedeniyle Dahab’ın Maldivleri de diyebiliriz….Dahab gezilecek yerler – Blue Lagoon

Üç duraktan sonra yine pikap ve bot ikilisi ile Blue Hole’un olduğu bölgeye geri döndük. Akşamüstü saat 17:00’yi bulmuş olmasına rağmen “öğle yemeğimizi” bu saatte vermeyi uygun gördüler. Neyseki çantamda atıştırmalıklarım vardı da aç kalmadım. Tavuk, pilav ve salatadan oluşan yemeğimizi de yedikten sonra bu kez minibüse binerek Dahab’a geri döndük.

Sina Dağı ve St. Katerina Manastırı

Sina Dağı ve St. Katerina Manastırı
Sina Dağı ve St. Katerina Manastırı

Dahab’a gelmişken bir gününüzü mutlaka ayırmanızı önereceğim bir aktivite de Sina Dağı’nda gün doğumu yürüyüşü. Sina Dağı, eski adıyla Musa Dağı, Hz. Musa’nın 10 emri aldığı yer olması nedeniyle çok kutsal bir dağ. Sina Dağı’nın 2285 metre yüksekliğindeki zirvesinde bir kilise, 1700 metre yükseklikte yürüyüşün başladığı yerde ise bir manastır yer alıyor: St. Katerina Manastırı.

Gün doğumunu Sina Dağı’nın zirvesinde izlemek için Dahab’dan sizi gece 10:00’da alıyorlar. Gece yarısı 12:30 gibi manastırın olduğu yere ulaşıyorsunuz. Yürüyüş burada, karanlıkta başlıyor. Girişte size yerel bir rehber veriyorlar. Grubun hızına göre 3 saat gibi bir sürede zirveye çıkıyorsunuz.

Dönüşte de manastır ziyarete açılmış oluyor, manastırı ziyaret ettikten sonra Dahab’a geri dönüyorsunuz. Öğlen 12:00 gibi Dahab’a ulaşmış oluyor araç. Ben bu organizasyon için de aynı yerden bir tur aldım. 15 Usd’ye ulaşım, giriş ücreti içinde olacak şekilde para ödedim. Yanınızda yiyecek içecek götürmenizde fayda var.

Sina Dağı ve Azize Katerina Manastırı gezi yazıma da bir göz atın.

Dahab’da Gezilecek Diğer Yerler

Dahab’da zamanınız varsa; Beyaz Kanyon, Renkli Kanyon, Gunai Vadisi, Serabit El Kadim gibi Dahab çevresinde gezilecek pek çok yer var. Bitti mi, bitmedi: vadi yürüyüşleri, ATV veya deve turları, kum tepelerinde sörf, bedevi köylerinde yemek gibi pek çok aktivite var yapılabilecek.

Dahab’da Dalış ve Şnorkel

Dahab'da Dalış ve Şnorkel
Dahab’da Dalış ve Şnorkel

Dahab, Aqabe Körfezi’nin zengin su altına sahip olmasının yanında Şarm El Şeyh gibi fazla popüler ve turistik hale gelmediği için pek çok su altı tutkunu rotasını Dahab’a kaydırıyor.

Dahab, diğer popüler noktalardan daha ekonomik olması sebebiyle de tercih ediliyor. Dalış eğitimi almak isteyenler, serbest dalış veya teknik dalış konusunda kendini geliştirmek isteyenler uygun fiyatlar nedeniyle Dahab’ı tercih ediyor.

Dahab’ın bir avantajı da sahilden dalış ekipmanları ile suya girip hemen zengin bir su altı ile karşılaşmak. Dahab’daki 3 bölgeden biri olan Light House mevkisinde kaldım, sahilde eğitim alan pek çok kişiyi görmek veya şnorkel yaparken aşağıda gruplar halinde dalış yapan veya eğitim alan insanları görmek çok normal. Hatta dikkat etmezseniz dalış yapan birinin üstüne basma riskiniz bile var.

Dahab’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Önce güzel bir haber ile başlayayım, Dahab’da aradığınız her yemeği bulabilirsiniz. Vegan restoranından İtalyan restoranına, Thai yemeğinden Hint yemeğine ve tabii ki yerel restoranlara kadar çok geniş bir skalada yemek çeşitleri var Dahab’da. Aç kalmazsınız, rahat olun.

Dahab birkaç bölgeden oluşuyor: Assalah, Masbat, Mashraba ve Medina. Benim kaldığım yer Masbat olarak geçen ve Dahab Koyu olarak da bilinen bölgeye çok yakın idi. Bu nedenle yeme-içme önerilerim de bu bölgeyi kapsıyor.

Dahab’da kaldığım süre içinde denediğim yerlere birlikte bir bakalım:

By The Sea Restoran

By The Sea Restoran
By The Sea Restoran

Light House mercanlarının hemen yanında deniz kıyısında sıra sıra restoranlar var. By The Sea bunlardan biri. Burada birşeyler yiyip içip gün boyu şezlonglardan faydalanabiliyorsunuz. Çalışanlar çok ilgili ve güler yüzlü. Yemekler güzel. Pizza, salata ve sandviç çeşitleri var menüde. Pizzalar 30 TL civarı. Soğuk içecekler ise 5 TL. Amerikano, Latte gibi kahveler ise 13 TL civarında. Pizza, İtalyan usulü, ince hamur ve kocaman, bir kişi için fazla hatta. İki kişi bir pizza bir salata ile rahat doyar.

Nemo Restoran

Nemo Restoran
Nemo Restoran

Light House’dan Mashraba tarafına doğru yürürken yine sahil boyu çok sayıda restoran var. Bir akşam yemeği için bu restoranlardan birine gittik hosteldeki oda arkadaşlarımdan biri ile. Eğer ana yemek sipariş ederseniz; su, aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz mezeler (humus, patlıcan…), yemek sonunda karpuz ve çay ikram olarak geliyor. Ana yemekler ise 150-200 pound arası. Yani 50-70 TL civarı. Ana yemek tabakları da çok doyurucu. Ben bir kalamar ızgara sipariş ettim, çok başarılı bulduğumu söyleyemem ama idare ederdi.

Yes I’m Famous Koshary

Yes I'm Famous Koshary
Yes I’m Famous Koshary

Koşari veya Koshary, Mısır’ın en tipik yerel lezzetlerinden biri. Çeşitli boy ve türlerde makarna, haşlanmış mercimek ve nohutu karıştırmışlar. Üstüne domates sosu ve kavrulmuş çıtır çıtır hale getirilmiş soğan ile servis ediliyor. Tabağını 7-8 TL’ye alabileceğiniz hem çok doyurucu hem de lezzetli bir yemek Koşari.

Dahab'da ne yenir? - Koshary
Dahab’da ne yenir? – Koshary

Dahab’da benim kaldığım bölgedeki tek Koşarici neyseki hostele sadece 2 dakika yürüme mesafesinde idi. Akşam geç saate kalırsanız kalmıyor ona göre erken gitmenizde fayda var.

Abo Ahmed Restoran

Abo Ahmed Restoran
Abo Ahmed Restoran

Hosteldeki çalışanlara nerede falafel yiyebilirim diye sorduğumda Abo Ahmed restoranı önerdiler. Burası da yine Light House’a çok yakın, hostele 5 dakika yürüme mesafesinde. Burada yemek yiyecek vaktim olmadı ama çok lezzetli olduğunu söyledi hosteldekiler.

Namaste Restoran

Dahab’da her mutfağın restoranı var demiştim. Namaste Restoran da onlardan biri, bir Hint restoranı. Yine hostele 2 dakika yürüme mesafesinde idi. Genelde bütün restoranlar boş iken burası dolu oluyor, oldukça fazla talep var. Et büryani yedim ve oldukça lezzetli idi. 30 TL civarında bir hesap ödemişim.

Dahab’da Konaklama

Dahab’da konaklama yapacağınız yere yukarıdaki bölgelere göre karar verebilirsiniz. Ben seçim yaparken denize girmenin kolay olacağı bir bölge olmasına özen göstermiştim. Light House mercan kayaları bu bölgede denize girmek için en güzel yerlerden biri.

Sinai Gate Adventure Hostel‘de konakladım Dahab’da kaldığım süre boyunca. Diving and Hiking hosteli olarak kendilerini tanımlıyorlar. Burada dalış eğitimi alabilir, dalışlara katılabilir, yürüyüşlere katılabilirsiniz. Ancak dışarıdaki fiyatlara göre bana biraz pahalı geldiği için ben turlarımı başka bir acenteden aldım. Mesela benim 15 Usd’ye aldığım Sina Dağı turu hostelde 25 Usd.

Hostelin çatı katında akşamları müzik yapan, sohbet eden insanlar oluyor. Benim gittiğimin ertesi günü hostelin birinci yıl kutlaması vardı. Güzel bir parti, keyifli bir akşam geçirdik.

Dahab’dan Ne Alınır?

Dahab’dan ne alınır derseniz; Renkli yerel elbiseler, incik boncuk, özel tasarım el yapımı hediyelikler, hurma Dahab’dan alabileceklerinizin başında geliyor. Eğer alışveriş seviyorsanız burada Hint işi şalvar, pantalon, gömlek bulabileceğiniz çok sayıda mağaza da yer alıyor.

Dahab'dan Ne Alınır?
Dahab’dan Ne Alınır?

Dahab’a Gitmek için En İyi Zaman

Dahab’a gitmek için en iyi zaman sizin ne yapmak istediğinize ve neyi sevdiğinize göre değişir. Ancak iyi bildiğim birşey var ki yaz aylarında 40 derece sıcakta orada olmak istemezsiniz.

İlkbahar ve sonbahar ayları Dahab’a gitmek için en iyi zaman dilimi olsa da, Ocak veya Şubat’ta gittiğinizde Sina yarımadasında pek çok yere doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Dalış veya şnorkel için gidiyorsanız Aralık-Mart arası su biraz daha soğuk olduğu için önermiyorlar. Mart-Mayıs, Eylül-Kasım arası Dahab’a gitmek için en ideal zamanlar.

Dahab, Mısır’a giderseniz mutlaka rotanızda olması gereken yerler arasında. Mısır gezi notlarımın devamı gelecek takipte kalın.

Yeni yazılar gelene kadar daha önce yazdığım Mısır gezi yazılarıma göz atın.

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

  1. Şükran onuk Cevapla

    Mısır’da çok değişik bir Yer öğrenmiş olduk. Kalemine sağlık

Yorumunuzu Yazın