Mısır’ın hippi şehri olarak bilinen, henüz fazla popüler olmamış, dalış özellikle de serbest dalış ile ilgilenenlerin uğrak yeri olan bohem kasaba Dahab’tan bahsedeceğim bugün. Dahab’da gezilecek yerler, Dahab’da ne yenir, nerede yenir, Dahab’da konaklama, Dahab nerede ve nasıl gidilir ve Dahab ile ilgili daha fazla sorunun cevabı Dahab gezi rehberi niteliğindeki bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar.

Dahab'da Gezilecek Yerler ve Dahab Gezi Rehberi
Dahab’da Gezilecek Yerler ve Dahab Gezi Rehberi

Dahab Hakkında

Dahab, Mısır’ın ve Kızıldeniz’in en önemli deniz ve dalış turizmi destinasyonlarından biri olan Şarm El Şeyh’e 85 km mesafede, Sinai Yarımadası’nın Akabe Körfezi’ne bakan tarafında bulunan küçük bir balıkçı köyü. Son yıllarda dalış, yoga, kite sörf gibi alternatif sporlarla ilgilenenlerin yoğun ilgisi nedeniyle tanınmaya başlamış olsa da hala küçük ve bohem bir kasaba havasında.

Dahab’da güneyde Lagoon’dan başlayan ve kuzeyde Dahab Körfezine kadar çok uzun bir sahil şeridi var. Tamamı yüyürüş yolu olarak düzenlenmiş, oteller ile denizin arasından geçen yol insanların hem yürüyüş yapmasına hem de denize kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Dahab merkezinde beş mahalle var.

Masbat: Birincisi Dahab’ın tam merkezi diyebileceğimiz El Fener veya Light House diye bilinen mahalle. Light House dalış noktası da burada yer alıyor. Bu noktada çok sayıda dalış eğitimi alan dalıcı görebilirsiniz. Bu bölgenin sadece deniz kıyısı değil ara sokakları kafe, restoran ve hediyelik eşyacılar ile çok keyifli.

Dahab - Masbat Mahallesi arka sokakları
Dahab – Masbat Mahallesi arka sokakları

Mashraba: İkincisi Masbat’tan güneye doğru deniz kıyısında devam Mashraba Mahallesi. Masbat ve Mashabat boyunca deniz kıyısındaki restoran ve kafelerin önünden denize girebiliyorsunuz, şezlong veya masadan faydalanmak için bir şeyler sipariş etmeniz yeterli, fiyatlar da genelde makul.

Mashraba sahil şeridi
Mashraba sahil şeridi

Assalah: Masbat’ın kuzeyinde iç kısımda daha fazla yerleşim bölgesinin olduğu mahalle burası. Otel bakarken Masbat, Assalah ve Mashraba mahallelerinde denize yakın kısımda bakabilirsiniz. Assalah bölgesinde balık pazarı ve balık pazarına yakın balık restoranları var.

Mubarak: Dahab’dan Blue Hole yönüne doğru giderken denizden içeride uzakta kalan mahalle, buraya bakmanıza gerek yok.

Medina: Dahab’ın güneyinde Dahab Lagoon’unun bulunduğu yerdeki mahalle burası. Kite sörf yapanlar tarafından tercih edilebilir ancak merkeze oldukça uzak.

Dahab’a Gitmek için 8 Sebep

Ben ne zaman insanların az bildiği bir yere gitsem, neden seyahat etmek için orayı tercih ettiğim soruluyor. Dahab’a 2019 ve 2023 yıllarında iki kez gitme sebeplerimi aşağıda sıralayayım;

  1. Mısır, Sinai Bölgesi için Türk Vatandaşlarını 15 güne kadar kapı vizesi ile kabul ediyor yani vize derdi yok.
  2. Türkiye’den sadece 2-2,5 saatte bambaşka bir kültür ve coğrafyaya ulaşabiliyorsunuz.
  3. Eğer denizi ve özellikle su altını seviyorsanız Kızıldeniz dünyadaki en iyi yerlerden biri, Dahab’da bulunan Blue Hole Dünyanın en iyi 10 dalış noktası arasında sayılıyor.
  4. Yemek kültürü bize çok yakın, yemekler uygun fiyatlı ve lezzetli.
  5. Türk Lirası bu kadar değer kaybetmişken Mısır hala bizler için uygun bir destinasyon.
  6. Sadece deniz değil, çölde safari, dağ yürüyüşleri gibi pek çok aktivite imkanı var.
  7. Mısır’da Dahab’ı tercih etmemin en önemli nedeni ise, tüm Mısır’da turistler çılgınca taciz edilir. Dahab bu tacizi görmeyeceğiniz nadir yerlerden biri. Tam bir bohem kasaba, kimse kimseye bulaşmıyor.
  8. Kadın gezginler için çok güvenli, tek başına seyahat eden pek çok kadın görebilirsiniz.

Dahab’da Gezilecek Yerler Haritası & Listesi

Bu yazıda yer alan Dahab’da gezilecek yerler, yeme-içme önerileri, konaklama ve ulaşıma dair ihtiyaç duyacağınız tüm yerler aşağıdaki Dahab’da gezilecek yerler haritasında işaretlenmiştir.

Dahab’da Gezilecek Yerler

Ben Dahab’da 4 gün geçirdim, bir 4 günüm daha olsa dolu dolu geçirebilirdim. Yani Dahab, Mısır gezi planı yaparken kesinlikle dahil edilmesi gereken bir şehir. Sakin bir sahil kasabası havasında ancak yapılacak çok fazla aktivite var. Güzel ve keyifli restoranlar da var, salaş yerel yemek yiyebileceğiniz yerler de. Kumda sörf de yapabilirsiniz, serbest dalış eğitimi de alabilirsiniz. Bir gününüzü sadece sahilde uzanıp denizi izlemeye ayırabilirsiniz.

Dahab’da gezilecek yerler listesinde nereler var? Dahab’a gidip uzun süre zaman geçirmeye değer mi? Mısır gezi planına Dahab eklenmeli mi?

Dahab'da gün batımı
Dahab’da gün batımı

Bu bölgeye gelirken sizi bir konuda uyarmalıyım!

Sinai Sickness yani Sina Hastalığı denen bir hastalık varmış. Bir kez buralara gelince dönmek istemiyor, sürekli kalış süresini uzatıyormuş hastalığa yakalananlar. Her ne kadar ben hastalığa yakalanmadan dönsem de siz dikkatli olun!

Hadi gelin Dahab’da gezilecek yerler arasında nereler var, birlikte bakalım.

Dahab Lagoon

Dahab Lagoon
Dahab Lagoon

Dahab merkezinden 45 dakikalık bir yürüyüş ile Dahab Lagoon’una ulaşabilirsiniz. Sahil hattı boyunca yürüyüş yolu düzenlenmiş durumda. Lagoon özellikle kite sörf yapanların tercih ettiği bir alan çünkü önünün açık olması nedeniyle çok rüzgar alıyor. Rüzgarsız ve bulutsuz bir güne denk gelirseniz buradan gün batımı da güzel oluyormuş, ben denk gelemedim maalesef.

Blue Hole

Blue Hole
Blue Hole

Blue Hole yani mavi delik benim Dahab’ı rotama ekleme sebebim desem yalan olmaz. Beni uzun zamandır takip edenler bilir, benim her yolculuğum bir yeri kafama takmamla başlar. Mısır rotama Dahab’ı eklememin nedeni de Blue Hole’ü görmek istememdi.

Ne özelliği varmış ki bu mavi deliğin derseniz, bir meteor çarpması sonucu oluştuğu tahmin ediliyor. Sahilden sadece birkaç metre yürüdükten sonra denizin içinde 110 metre derinlikte bir deliğe düşüyorsunuz. Aşağıdaki fotoğrafta elimin arkasında yer alan koyu lacivert alan o deliğin olduğu yer. Deliğin çevresi mercan resifleri ile kaplandığı için çeşit çeşit balık renk renk mercanlar insanları buraya çekiyor.

Blue Hole Dalış Rotası
Blue Hole Dalış Rotası

Buranın bir diğer özelliği ise serbest dalışçılar tarafından çok fazla tercih edilmesi. Kıyıdan girebildiğiniz 110 metre derinlikle bir çukur hem eğitim hem de pratik için biçilmiş kaftan.

Blue Hole içinde yer alan mağaralar da dalışçıların çok ilgisini çekmiş ancak o mağaralarda kaybolarak hayatını kaybeden pek çok dalışçı nedeniyle mağaralara giriş yasaklanmış. Blue Hole’un dalışçı mezarlığı adında kötü bir ünü de var.

Blue Hole Dalış
Blue Hole Dalış

Eğer burada şnorkel yapıyorsanız, ki ben öyle yaptım. Deliğin kıyıya en yakın noktasından suya giriyor, deliğin çevresinde geniş bir daire çiziyor ve öbür ucundan çıkıyorsunuz, yaklaşık 1 saat sürüyor bu tur. Aşağıdaki fotoğrafta insanların suya girdiği yeri görebilirsiniz.

Blue Hole
Blue Hole

Sıcak havada üzerimde neden uzun kollu tişört olduğunu merak edenler olabilir. O tişört sörf veya dalış ile uğraşanların tercih ettiği, hafif, ıslandığında ağırlaşmayan, UV koruması olan ve kolay kuruyan bir malzemeden yapılıyor ve rashguard deniyor. Ben çok beyaz olduğum için sıcak denizlere gittiğimde beni yanmaktan kurtarıyor.

Akşamüstü 16:00 Blue Hole’da suya giriş için son saat, en fazla 17:00’de de sudan çıkmış olmanız gerekiyor. Bu kurallara bütün Mısır’da çok dikkat ediliyor. Hava karardıktan sonra tehlikeli balıklar kıyıya yaklaştıkları için böyle bir önlem alındığını söyledi birkaç kişi. Başka bir sebebini bilen varsa yorumlara yazsın lütfen.

Günübirlik Blue Hole turu rotası
Günübirlik Blue Hole turu rotası

Blue Hole, Dahab’a sadece 15 dakika, 10 km mesafede yer alıyor. Buraya taksi ile, bisiklet ile, atv ile, deve ile gelmek gibi alternatif pek çok yol var. Ben zamanımı efektif kullanabilmek adına Blue Hole, Ras Abu Galum ve Blue Lagoon rotasını içeren günübirlik bir tur aldım. Turun ücreti 25 Usd idi. Yemek, şnorkel, ulaşım tura dahil idi. King Safari Tour üzerinden aldım turu, Dahab Light House bölgesinde 2 tane ofisleri var. Sizi otelinizden alıp bırakıyorlar. Aslında pek çok tur firması aynı rotayı satıyor, bu yüzden pazarlıkla en ucuz hangisini alabilirseniz onu tercih edin.

Kanyon

Kanyon Dalış Noktası
Kanyon Dalış Noktası

Kanyon, Blue Hole’e sadece 1 km mesafede milli park içinde bulunan bir başka dalış ve şnorkel noktası. Buraya da kıyıdan yürüyerek giriliyor. Balıklarla dolu resifleri aşıp açık denize ulaştığınızda 30 metre derinliğe bir kanyonun içine iniyorsunuz. Benim için biraz ürpertici.

Kanyon Dalış Rotası
Kanyon Dalış Rotası

Ras Abu Galum

Ras Abu Galum
Ras Abu Galum

Blue Hole’dan botlara binerek Sina Yarımadası’ndaki koruma bölgelerinden biri olan Ras Abu Galum adlı bölgeye geldik. Sadece bota binmek yetmedi, bottan inip pikapa bindik ve bir 5 dakika daha ilerledikten sonra Bedevi Köyü’nün plajına ulaştık.

Ras Abu Galum dağların kıyıya çok yakın olduğu, denizin ise mercan resifleri ile dolu olduğu bir bölge. Hem şnorkel hem de dalış yapanlar için çok popüler bir nokta. Biz 1 saatlik bir şnorkel molasından sonra Abu Galum’dan ayrıldık. Burada yemek yiyebileceğiniz, konaklayabileceğiniz çok sayıda sazdan yapılma yer var.

Bir genel kültür bilgisi: Ras Arapça’da baş/burun gibi bir anlamda kullanılıyor. Buralarda pek çok dalış bölgesi veya ulusal parkın adı da Ras ile başlıyor.

Blue Lagoon

Dabab gezilecek yerler - Blue Lagoon
Dabab gezilecek yerler – Blue Lagoon

Abu Galum’dan yeniden pikaplarımıza binerek 10 dakika bile sürmeyen bir yolculuk ile bu kez Blue Lagoon’a geldik. Dahab’ın en popüler noktalarından biri de burası Blue Lagoon.

Koyun içinde sığlaşan su seviyesi ve kumun açık renk olması sebebiyle muhteşem bir renge bürünen bir deniz burada sizi bekliyor olsa da mercan resifleri veya renk renk balıklar yok. Sakin sakin yüzebilir veya güneşlenebilir, sahilde gölgede oturup manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Blue Lagoon için suyun rengi nedeniyle Dahab’ın Maldivleri de diyebiliriz…

Üç duraktan sonra yine pikap ve bot ikilisi ile Blue Hole’un olduğu bölgeye geri döndük. Akşamüstü saat 17:00’yi bulmuş olmasına rağmen “öğle yemeğimizi” bu saatte vermeyi uygun gördüler. Neyseki çantamda atıştırmalıklarım vardı da aç kalmadım. Tavuk, pilav ve salatadan oluşan yemeğimizi de yedikten sonra bu kez minibüse binerek Dahab’a geri döndük.

Sina Dağı ve St. Katerina Manastırı

Sina Dağı ve St. Katerina Manastırı
Sina Dağı ve St. Katerina Manastırı

Dahab’a gelmişken bir gününüzü mutlaka ayırmanızı önereceğim bir aktivite de Sina Dağı’nda gün doğumu yürüyüşü. Sina Dağı, eski adıyla Musa Dağı, Hz. Musa’nın 10 emri aldığı yer olması nedeniyle çok kutsal bir dağ. Sina Dağı’nın 2285 metre yüksekliğindeki zirvesinde bir kilise, 1700 metre yükseklikte yürüyüşün başladığı yerde ise bir manastır yer alıyor: St. Katerina Manastırı.

Gün doğumunu Sina Dağı’nın zirvesinde izlemek için Dahab’dan sizi gece 10:00’da alıyorlar. Gece yarısı 12:30 gibi manastırın olduğu yere ulaşıyorsunuz. Yürüyüş burada, karanlıkta başlıyor. Girişte size yerel bir rehber veriyorlar. Grubun hızına göre 3 saat gibi bir sürede zirveye çıkıyorsunuz.

Dönüşte de manastır ziyarete açılmış oluyor, manastırı ziyaret ettikten sonra Dahab’a geri dönüyorsunuz. Öğlen 12:00 gibi Dahab’a ulaşmış oluyor araç. Ben bu organizasyon için de aynı yerden bir tur aldım. 15 Usd’ye ulaşım, giriş ücreti içinde olacak şekilde para ödedim. Yanınızda yiyecek içecek götürmenizde fayda var.

Sina Dağı ve Azize Katerina Manastırı gezi yazıma da bir göz atın. Aşağıda Sina Dağı videomu izleyebilirsiniz. Beğenirseniz kanalıma abone olmayı unutmayın!

Kanyon Yürüyüşü

Dahab şehir merkezinden 45-55 dakikalık bir yürüyüş ile hemen şehrin arkasındaki tepelere tırmanıp yukarıdan muhteşem Dahab manzarasını izlemek mümkün. Akabe Körfezi’nin karşı kıyısında bulunan Suudi Arabistan dahi görülebiliyor buradan. Maps.me uygulaması üzerinde pek çok yürüyüş rotası var, bunlardan birini seçerek siz de yürüyüş yapabilirsiniz.

Dahab’da Gezilecek Diğer Yerler

Dahab'da Gezilecek Diğer Yerler
Dahab’da Gezilecek Diğer Yerler

Dahab’da zamanınız varsa; Beyaz Kanyon, Renkli Kanyon, Gunai Vadisi, Serabit El Kadim gibi Dahab çevresinde gezilecek pek çok yer var. Bitti mi, bitmedi: vadi yürüyüşleri, ATV veya deve turları, kum tepelerinde sörf, bedevi köylerinde yemek gibi pek çok aktivite var yapılabilecek.

Yukarıdaki tabloda yer alan gezilecek yerler ve fiyatları 2023 tarihli olarak bulabilirsiniz. Benim atladıklarım varsa onlar da bu listede yer alıyor.

Dahab Gezi Rehberi

Dahab ile ilgili araştırma yapıyor veya zaten gitme planı yaptınız ve araştırma yapıyorsanız Dahab gezisi için ihtiyacınız olan tüm bilgiler bu yazının Dahab gezi rehberinde seni bekliyor. Dahab’a gitmek için vize gerekli mi, Dahab nerede, Dahab’a nasıl gidilir, Dahab’da ne yenir, Dahab’dan ne alınır, Dahab’da nerede kalınır, Dahab’a gitmek için en iyi zaman ve çok daha fazlası bu yazıda.

Dahab’a Gitmek için Vize Gerekli mi?

Uçakta dağıtılan form
Uçakta dağıtılan form

1 Nisan 2022 tarihinden itibaren; Türk Vatandaşları’nın Dahab’a gitmek için Mısır vizesi başvurusu yapması gerekmiyor, Türk Vatandaşları ücretsiz kapı vizesi ile 15 gün süreyle Dahab’ı da kapsayan Sinai Bölgesi’ne girebiliyor.

Uçakta havayolu firmasının dağıttığı pembe renkli formları doldurmanız kapı vizesi ile giriş yapmanız için yeterli. Resmi açıklamalarda; otel ve uçak rezervasyonları ve 2000 Usd nakit veya kredi kartı limiti istendiği belirtiliyor ancak 2023 yılı Mart ayında yaptığımız seyahatte bu belgeler istenmedi.

Mısır vizesi ile ilgili daha fazla bilgi için; Mısır Vizesi Nasıl Alınır?, Mısır Vizesi için Gerekli Belgeler yazıma göz atın.

Dahab Nerede?

Dahab, Mısır’ın az bilinen cevherlerinden biri. Meşhur tatil beldesi Şarm El Şeyh’e sadece 90 km mesafede yer alan bu küçük şehir özellikle dalış, hatta serbest dalış, ile ilgilenenlerin uğrak noktası. Dahab, Akabe Körfezi içindeki konumu, bulundurduğu pek çok dalış yeri, Blue Hole gibi dünyaca ünlü noktaları ile yakında adını daha fazla duyacağımız bir tatil beldesi olacak.

Dahab’ın Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Dahab’a Nasıl Gidilir?

“Dahab’a nasıl gidilir?” sorusunun cevabını; Türkiye’den, Kahire’den, Şarm El Şeyh’ten Dahab’a ulaşım ile ilgili bilgileri detaylıca paylaşmaya çalıştım.

Türkiye’dan Dahab’a Havayolu ile Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Dahab’a havayolu ile gitmenin en kolay ve hızlı yolu; Pegasus Havayolları ve Türk Havayolları’nın Sharm El Sheikh Havalimanı’na uçan tarifeli uçuşlarından birini seçmek. Şarm El Şeyh Havalimanı’ndan; havaalanı transferi, taksi veya otobüs ile Dahab’a geçebilirsiniz. Taksi veya transfer ücretleri tek yön 30 usd ile 45 usd arası pazarlık gücünüze göre değişiyor. 89 km’lik yol yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Havayolu ile Dahab’a gitmenin bir dezavantajı var; Pegasus uçuşu İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 00:15’te kalkıyor, uçuş 2-2,5 saat civarı sürüyor ve gecenin bir yarısı Şarm’a iniyorsunuz, bu saatte Dahab’a gitmek için mecburen taksi veya havalimanı transferi almak zorunda kalıyorsunuz ve o gece sabaha karşı 04:30 civarı otele giriş yaptığınız için otel parası ödemeniz gerekiyor. Dönüşte de uçuş 03:25’te, aynı şekilde o gece de otel konaklaması almanız gerekiyor veya gece 12:00’ye kadar kendinize bir plan yapmanız gerekiyor. THY uçuşları da maalesef benzer saatlerde…

Şarm El Şeyh’den Dahab’a Nasıl Gidilir?

Dahab’dan Şarm El Şeyh’e veya Şarm El Şeyh’ten Dahab’a otobüs ile geliyorsanız; East Delta, Go-Bus ve Blue Bus otobüs firmalarının sık sık otobüsleri var. Ancak en son otobüs Dahab’dan gece 11:00’de East Delta firmasına ait. 2019 fiyatları ile; 45 Mısır Pounda otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Otogarı’ndan Şarm El Şeyh havaalanına 100 Mısır Poundu gibi rakamlara havaalanına ulaşabilirsiniz.

East Delta otobüs saatleri
East Delta Dahab-Şarm arası otobüs saatleri

2019 yılındaki seyahatimde; Dahab’dan Şarm’a otobüs ile gitmek için East Delta firmasını kullandım. Otobüs saati 22:30 idi, ben 22:00 civarında otogara gittiğimde “hemen otobüs kalkıyor” dediler ve apar topar bindim, 22:10 gibi kalkan ve normalde listede görünmeyen bir otobüs ile Şarm’a gittim. Demem o ki Mısır’da planlanmış saatlere pek inanmayın, siz erken gitmeye çalışın.

ÖNEMLİ BİLGİ; Mısır’da otobüs firmalarının kendi otogarları veya otogarcıkları var. O yüzden hangi otobüs firmasını tercih ediyorsanız onun servis noktasına gittiğinizden emin olun. Ben genellikle Mısır seyahatim boyunca Go-Bus firmasını tercih ettim, online bilet alabiliyor olmak ve servis noktalarının şehir merkezlerine yakın olması büyük avantaj. Yine de bazı otobüslerinin 1 saat gecikmeli kalktığını söylemeden geçmeyeyim.

Kahire’den Dahab’a Uçakla Nasıl Gidilir?

Kahire’den Dahab’a UÇAKLA gelmek isterseniz; Kahire – Şarm El Şeyh arası uçakla gelip sonra yukarıdaki şekilde Dahab’a geçebilirsiniz.

Kahire’den Dahab’a Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Kahire’den Dahab’a otobüs ile gelmek isterseniz; 10-12 saat arası süren bir otobüs yolculuğu. Otobüs alternatifini değerlendirecekseniz gece otobüsleri yerine gündüz otobüslerini ve “elite plus” olarak geçen geniş otobüsleri tercih edin. 2019 fiyatları ile 400-500 Mısır Poundu arasında bu otobüs biletlerini alabilirsiniz.

Gece yolculuklarının en büyük dezavantajı; yol boyunca neredeyse her saat başı güvenlik kontrolü oluyor. Bazılarında sadece kimlik kontrolü bazılarında ise hem kimlik hem çanta kontrolü oluyor yani araçtan inip çantalarınızı çıkarıp çantalarınızı kontrol ediyorlar. Bu nedenle yol hem daha uzun sürüyor, hem de uyumak ne mümkün sürekli uyandırılıyorsunuz.

Dahab Güvenli mi?

Dahab, Mısır’da gördüğüm en güvenli şehir olabilir. Mısır’ın genelinde hakim olan turist tacizi sorunu burada hiç yok. Kadınlar için de güvenli. Pek çok tek seyahat eden kadınla karşılaştım, ben de 2019 yılında tek başıma gitmiştim ve hiçbir sorun yaşamadım.

Dahab’dan Ne Alınır?

Dahab’dan ne alınır derseniz; Renkli yerel elbiseler, incik boncuk, özel tasarım el yapımı hediyelikler, hurma Dahab’dan alabileceklerinizin başında geliyor. Eğer alışveriş seviyorsanız burada Hint işi şalvar, pantalon, gömlek bulabileceğiniz çok sayıda mağaza da yer alıyor.

Dahab'dan Ne Alınır?
Dahab’dan Ne Alınır?

Dahab’a Gitmek için En İyi Zaman

Dahab’a gitmek için en iyi zaman sizin ne yapmak istediğinize ve neyi sevdiğinize göre değişir. Ancak iyi bildiğim birşey var ki yaz aylarında 40 derece sıcakta orada olmak istemezsiniz.

İlkbahar ve sonbahar ayları Dahab’a gitmek için en iyi zaman dilimi olsa da, Ocak veya Şubat’ta gittiğinizde Sina yarımadasında pek çok yere doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Dalış veya şnorkel için gidiyorsanız Aralık-Mart arası su biraz daha soğuk olduğu için önermiyorlar. Mart-Mayıs, Eylül-Kasım arası Dahab’a gitmek için en ideal zamanlar. Ben yine de yazın giderim diyorsanız yanınıza yüksek faktör güneş koruyucu ve şapka almayı unutmayın!

Dahab’da Yapılacak Aktiviteler

Dahab’da dalış, şnorkel ve kite sörf başlıca yapılacak aktiviteler.

Dahab’da Dalış ve Şnorkel

Dahab'da Dalış ve Şnorkel
Dahab’da Dalış ve Şnorkel

Dahab, Akabe Körfezi’nin zengin su altına sahip olmasının yanında Şarm El Şeyh gibi fazla popüler ve turistik hale gelmediği için pek çok su altı tutkunu rotasını Dahab’a kaydırıyor.

Dahab, diğer popüler noktalardan daha ekonomik olması sebebiyle de tercih ediliyor. Dalış eğitimi almak isteyenler, serbest dalış veya teknik dalış konusunda kendini geliştirmek isteyenler uygun fiyatlar nedeniyle Dahab’ı tercih ediyor.

Dahab’ın bir avantajı da sahilden dalış ekipmanları ile suya girip hemen zengin bir su altı ile karşılaşmak. Dahab’daki 3 bölgeden biri olan Light House mevkisinde kaldım, sahilde eğitim alan pek çok kişiyi görmek veya şnorkel yaparken aşağıda gruplar halinde dalış yapan veya eğitim alan insanları görmek çok normal. Hatta dikkat etmezseniz dalış yapan birinin üstüne basma riskiniz bile var.

Dahab'da Dalış
Dahab’da Dalış

Dahab dalış tutkunları için tam bir cennet. Şnorkelden tüplü dalışa serbest dalışa kadar pek çok seçenek, sahilden kolayca giriş yaparak dalışa başlama imkanı ile dalış severleri kendisine çekiyor.

Biz Blue Hole ve kanyon dalışı içeren 2 dalışlı bir paket için kişi başı 60 Usd, kıyafet kirası için 25 Usd ve Blue Hole Ulusal Parkı girişi için 10 Usd ödedik. Dalış organizasyonunu kaldığınız otelden yapabilirsiniz, Dahab’da otellerin hemen hepsinin ya kendi dalış firması var ya da anlaşmalı olduğu bir yer var. Daha çok dalış yapacak olursanız anlaşmanızı/pazarlığınızı ona göre yapabilir, daha uygun fiyatlar alabilirsiniz.

Dahab’da Kite Surf

Dahab'da Kite Surf
Dahab’da Kite Surf

Dahab’da yapılabilecek aktivitelerden bir diğeri de Kite Sörf. Rüzgar ile dans etmenin en güzel görünen ama en fazla kondisyon isteyen şekli olan Kite Sörf özellikle rüzgara açık olan Lagoon bölgesinde yapılıyor.

Dahab’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Önce güzel bir haber ile başlayayım, Dahab’da aradığınız her yemeği bulabilirsiniz. Vegan restoranından İtalyan restoranına, Thai yemeğinden Hint yemeğine ve tabii ki yerel restoranlara kadar çok geniş bir skalada yemek çeşitleri var Dahab’da. Aç kalmazsınız, rahat olun.

Sahil şeridi boyunca Alaaddin, Ali Baba, Sinbad gibi Mısır denince akla gelen masal kahramanlarının adını taşıyan pek çok turistik balık restoranı bulunuyor.

Dahab birkaç bölgeden oluşuyor: Assalah, Masbat, Mashraba, Medina ve Mubarak. Benim kaldığım yer Masbat olarak geçen ve Dahab Koyu olarak da bilinen bölgeye çok yakın idi. Bu nedenle yeme-içme önerilerim de bu bölgeyi kapsıyor.

Dahab’da kaldığım süre içinde denediğim yerlere birlikte bir bakalım:

By The Sea Restoran

By The Sea Restoran
By The Sea Restoran

Light House mercanlarının hemen yanında deniz kıyısında sıra sıra restoranlar var. By The Sea bunlardan biri. Burada birşeyler yiyip içip gün boyu şezlonglardan faydalanabiliyorsunuz. Çalışanlar çok ilgili ve güler yüzlü. Yemekler güzel. Pizza, salata ve sandviç çeşitleri var menüde. Pizzalar 30 TL civarı. Soğuk içecekler ise 5 TL. Amerikano, Latte gibi kahveler ise 13 TL civarında. Pizza, İtalyan usulü, ince hamur ve kocaman, bir kişi için fazla hatta. İki kişi bir pizza bir salata ile rahat doyar.

Nemo Restoran

Light House’dan Mashraba tarafına doğru yürürken yine sahil boyu çok sayıda balık restoranı var. Bir akşam yemeği için bu restoranlardan birine gittik.

Eğer ana yemek sipariş ederseniz; su ve yukarıdaki ilk fotoğrafta gördüğünüz mezeler (humus, patlıcan…), yemek sonunda karpuz ve çay ikram olarak geliyor. Ana yemekler ise 150-200 pound arası. Yani 50-70 TL civarı. Ana yemek tabakları da çok doyurucu. Ben bir kalamar ızgara sipariş ettim, çok başarılı bulduğumu söyleyemem ama idare ederdi.

2023 gidişimizde Nemo’nun yanındaki balık restoranı Shark çok popüler olmuştu, önünde sürekli sıra oluyor.

Koşari veya Koshary

Dahab'da ne yenir? - Koshary
Dahab’da ne yenir? – Koshary

Koşari veya Koshary, Mısır’ın en tipik yerel lezzetlerinden biri. Çeşitli boy ve türlerde makarna, haşlanmış mercimek ve nohutu karıştırmışlar. Üstüne domates sosu ve kavrulmuş çıtır çıtır hale getirilmiş soğan ile servis ediliyor. Tabağını 30-40 Mısır Pound’una TL’ye alabileceğiniz hem çok doyurucu hem de lezzetli bir yemek Koşari.

Yes I’m Famous Koshary – KAPANMIŞ 🙁

Yes I'm Famous Koshary
Yes I’m Famous Koshary

Dahab’da benim kaldığım bölgedeki tek Koşarici neyseki hostele sadece 2 dakika yürüme mesafesinde idi. Akşam geç saate kalırsanız kalmıyor ona göre erken gitmenizde fayda var.

Alternatif olarak Roots Koshary var, ben bir türlü denk getiremedim ama Google puanları oldukça iyi.

Abo Ahmed Restoran

Abo Ahmed Restoran
Abo Ahmed Restoran

Hosteldeki çalışanlara nerede falafel yiyebilirim diye sorduğumda Abo Ahmed restoranı önerdiler. Burası da yine Light House’a çok yakın, hostele 5 dakika yürüme mesafesinde. Burada yemek yiyecek vaktim olmadı ama çok lezzetli olduğunu söyledi hosteldekiler.

Namaste Hint Restoranı

Namaste Hint Restoranı
Namaste Hint Restoranı

Dahab’da her mutfağın restoranı var demiştim. Namaste Restoran da onlardan biri, bir Hint restoranı. Yine hostele 2 dakika yürüme mesafesinde idi. Genelde bütün restoranlar boş iken burası dolu oluyor, oldukça fazla talep var. Et büryani yedim ve oldukça lezzetli idi. 30 TL civarında bir hesap ödemişim.

ElMasryeen King Falafel

Geleneksel Mısır yemeklerinin tadına bakmak için Masbat mahallesinin en hareketli sokaklarından birindeki King Falafel kesinlikle yemek duraklarınızdan biri olmalı. Humus, falafel, babaganuş, koçari gibi her türlü yemeği burada bulabilir, ortaya karışık yaptırabilirsiniz. Üstelik fiyatlar oldukça uygun, yukarıdaki fiyat listesi 2023 yılına ait.

Mekanın adında falafel geçince Mısır’da yapılan falafeller ile ilgili önemli bir bilgi vereyim. Mısır’da falafel bezelye ile yapılıyor, eğer nohutlu isterseniz Lübnan usülü demeniz lazım, o da her yerde olmuyor. King Falafel’de falafelin binbir türlüsü var, patlıcanlı, yumurtalı, patatesli ama benim favorim pastırmalı falafel oldu. Efsane bir lezzet, tadı hala damağımda…

Chinese Express

Dahab’da dünya mutfağının her örneğini bulmak mümkün. Masbat mahallesindeki Çin restoranlarından Chinese Express’i denedik. Tatlı ekşi soslu tavuk, soya soslu tavuk ve kızarmış pirinç söyledik, hepsi de lezzetli idi. Tüm yemekler için 10 Usd ödedik, Türkiye ile kıyaslayınca epey uygun.

Fan-koush Çayı

Fan-koush Çayı
Fan-koush Çayı

Dahab’a özgü “özel bir çay” olarak pazarlanıyor Fan-koush çayı. Taze sıkılmış portakal suyu, zencefil, nane, tarçın, lime ve isteğe bağlı olarak içine bal ekleyebilirsiniz. Sıcak olarak servis ediliyor, oldukça şifalı bir çay, denizden veya dalıştan çıktıktan sonra ciğerleri ferahlatmak için biredir. Ben Blue Hole’deki restoranlardan birinde denemedim ama Dahab merkezde de bulabilirsiniz. Fiyatı 2 Usd civarı.

Mango – Mangolu Her Şey!

Mısır, özellikle Şarm ve Dahab çevresi tam bir mango cenneti. Meyvesi, dondurması, taze sıkılmış mango suyu, tatlısı, aklınıza ne gelirse… Ben zaten mango seven biri olduğum için cennete düşmüş gibi hissediyorum. Hatta Şarm seyahatimizde kasayla mango alıp Türkiye’ye götüren arkadaşlarımız olmuştu.

Dahab’da Konaklama

Dahab’da konaklama yapacağınız yere başta anlattığım bölgelere göre karar verebilirsiniz. Ben seçim yaparken denize girmenin kolay olacağı bir bölge olmasına özen göstermiştim. Light House mercan kayaları bu bölgede denize girmek için en güzel yerlerden biri.

Dahab’a ilk gittiğimde (2019) Sinai Gate Adventure Hostel’de konakladım. Kendilerini Diving and Hiking hosteli olarak tanımlıyorlar. Burada dalış eğitimi alabilir, dalışlara katılabilir, yürüyüşlere katılabilirsiniz. Ancak dışarıdaki fiyatlara göre bana biraz pahalı geldiği için ben turlarımı başka bir acenteden aldım. Mesela benim 15 Usd’ye aldığım Sina Dağı turu hostelde 25 Usd. Aşağıdaki fiyatlar 2019 yılına aittir.

Hostelin çatı katında akşamları müzik yapan, sohbet eden insanlar oluyor. Benim gittiğimin ertesi günü hostelin birinci yıl kutlaması vardı. Güzel bir parti, keyifli bir akşam geçirdik.

Bu hostel isim değiştirmiş, Chillout Motel olmuş, ama binaya devasa bir telefon vericisi yerleştirilmiş. Sanırım verici ile yan yana uzun süre konaklamak istemezdim.

İkinci gidişimde Blue Beach Club adlı otelde kaldım ancak oranın da pek çok eksi tarafı olduğu için konaklamanızı önermem; otel binası oldukça eski ve bakımsız, temizlik konusunda eksikleri var, otelin içindeki dalış merkezinde sürekli bir tüp dolumu vb operasyon olduğu için çok gürültü oluyor. Konumu ve çalışanları iyi olmasına rağmen öneri listeme girmez maalesef.

Dahab’da bütçenize uygun otel seçmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bulabilirsiniz. Mısır genelinde otellerde bir temizlik sorunu var, bu nedenle Booking.com puanları 9 ve üzerindeki yerleri tercih etmenizi öneririm. En uygun Dahab otel seçenekleri için tıklayın.

Dahab, Mısır’a giderseniz mutlaka rotanızda olması gereken yerler arasında. Mısır gezi notlarımın devamı gelecek takipte kalın.

Yeni yazılar gelene kadar daha önce yazdığım Mısır gezi yazılarıma göz atın.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın