Uçağa binmek için mutlaka kimlik gerekiyor mu? Kimliksiz uçmak mümkün mü? sorularının cevabına gelin birlikte bakalım.

Kimliksiz Uçmak Mümkün mü?
Kimliksiz Uçmak Mümkün mü?

Uçağa Binerken Yanımızda Bulundurmamız Gereken Belgeler

Uçağa binmek için yurt içi uçuşlarda; nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı veya ehliyet gibi bir kimlik belgesi bulundurmanız gerekiyor. Yurt dışı uçuşlarda ise pasaportunuzun mutlaka yanınızda olması ve sorulduğunda göstermeniz gerekiyor.

Ayrıca uçağa binerken, uçuş kartınız yani biletiniz veya telefonunuzdaki uçuş kartı yerine geçen barkodunuzun bulunması yeterli. Yani bu kadar basit: kimlik ve uçuş kartı 🙂

Yolculuğa çıkarken unutulmaması gerekenler yazımda daha fazla öneriyi bulabilirsiniz.

Kimliksiz Uçmak Mümkün mü?

Uçak kaçırmanın türlü nedenleri var. Benim uçak kaçırma hikayelerimden birinin nedeni kimliğimi evde unutmam idi 🙁 Üstelik kimlik unutma hikayem tek de değil. Ama kimliksiz Ordu’ya uçabilmişken İzmir’e uçamamıştım.

Uçak Kaçırma Hikayesi – 1

İzmir uçağı için Sabiha Gökçen Havaalanı’na gidip, sıra güvenlik kontrolünden geçmeye geldiğinde ne ehliyetim ne de nüfus cüzdanımın yanımda olmadığını farkettim, çanta-cüzdan değiştirirken bir şekilde kimliklerimi evde bırakmıştım. Önce hemen bana çok yakın oturan ve evimin anahtarı olan arkadaşımı arayıp kimliğimi getirmesini isterim, sabah 05:30’da kendisini uyandırmış olmam da cabası 🙂 O sırada havaalanında; önce havayolu firması sonra da güvenlikten “kimliksiz uçmak mümkün mü?” sorusunun cevabını öğrenmeye çalıştım. Havayolu firması çalışanı havaalanı çıkışındaki emniyet amirliğinden geçici kimlik belgesi alınabileceğini söylemişti, ancak güvenlik ülkedeki son durumlar nedeniyle güvenliğin artırıldığı ve geçici kimlik verilmediğini söyledi. Tek umudum bana kimliğimi getirecek arkadaşımdı ve ne yazık ki 2-3 dakika ile ben uçağa yetişemedim. Siz yine de benzer bir durumla karşılaşırsanız havaalanı güvenliğine yeniden sorun, cevaplar kişilere bağlı olarak çok değişkenlik gösterebiliyor.

Uçak Kaçırma Hikayesi – 2

Ordu uçağına binmek üzere Sabiha Gökçen Havaalanı’na geldiğimde “yine” yanımda ehliyet veya nüfus cüzdanım olmadığını farkettim. Geçen seferden antremanlı olarak önce havayolu şirketinin kontuarına gittim, bu kez görevli çalışan; “üzerinde TC kimlik numaramın yazılı olduğu ve fotoğrafımın olduğu herhangi bir resmi kartın geçerli olacağı” bilgisini verdi. Cüzdanımı boşaltmaya başlayınca “ilkyardımcı kimlik kartı” imdadıma yetişti. Üzerinde hem TC kimlik numaram hem de fotoğrafım vardı. Hem gidiş hem de dönüşte bu kart ile uçağa alındım, en ufak bir sorun dahi yaşamadım.

İlk uçuşta bu bilgiyi veren kimse olmamıştı, belki olsa o uçuşumu da kaçırmazdım.

İlk Yardımcı Kimlik Kartı ile uçağa binilir mi?
İlk Yardımcı Kimlik Kartı ile uçağa binilir mi?

Özetle, kimliksiz uçmak mümkün değil. Yurt içi uçuşlarda üzerinde kimlik numarası ve fotoğraf bulunan herhangi bir kimlik kartı, ehliyet veya nüfus cüzdanının yerini tutuyor.

Bu yazı kendi deneyimlerim sonucunda yazılmış bir yazı. Ancak havaalanlarında, havayolu şirketlerinde veya güvenlik noktalarında uygulama farkları olabileceğini mutlaka göz önünde bulundurun! Siz yine de evden çıkmadan önce cüzdanınızı, çantanızı kontrol edin; boşuna benim gibi stres yaşayıp uçak kaçırmayın.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

57 Yorumlar

  1. Evet kişiye göre değişen ve mağduriyetler yaşanan uygulamalar var. Bir şekilde sizi almayıp yeni bilet satışı yapmak moda oldu. 10 aylık kuzenimin kimliği yok ama e devletten nüfus bilgisi ki üzerinde müdürlükten alınan ile aynıdır gibi bir not bile var ve kimlik resimleri var. Yine de sorun yaşanabileceğini düşünüyorum ,belki de geçişlerde bakılmayacak bile .hiç bir yerde net Bilgi yok .dolayısı ile bazılarının insafina kalıyorsunuz

  2. Benim nişanlım ile yakında düğünüm var ve düğünden sonra balayı için yurt içi gidiş ve dönüş bilet aldım sorun şu ki nişanlımla gideceğimiz zaman evli olacağımız için ona aldığım biletide kendi soyadım ile aldım fakat kimliği yeniletecek kadar vaktimiz yok evlilik cüzdanında onun soyadıda benimle aynı olucak yani aldığımız biletleri ile uyusacak evlilik cüzdanı göstersek problem olur mu

  3. Merhaba 16 yaşindayım.Ablamla bir yurtiçi uçuşu için bilet aldık ama nufus cuzdanımda fotografım yok.fotografsiz uculamadigini sonradan ögrendik.Yeni kimlik basvurusunda bulunduk ama kimlik elimize gec ulasirsa,gecici kimlik belgesiyle ucabilir miyim? :/

  4. Balayı için Balkanlar turuna yazıldık. Pasaportlarimiz var kizlik soyadim yazıyor. Nusuf cüzdanlarımizi yeniledik daha gelmedi geçici kimlik belgesi verdiler. Onunla cikilabilir mi Bi sorun yaşar mıyız nüfus cüzdanımiz gelmez ise. Yanımda evlilik cüzdanında götüreceğim

  5. Merhaba acil bir cevap istiyorum lütfen bana ulaşın;
    Kimliğimi kaybettim yeni kimlik çıkarmak için vaktim yok 3 gün sonra yurt dışına uçuş yapıcağım 17 yaşındayım ailemle gidiyorum pasaport çıkarmadım doğal olarak gerekmediği için kimlikle gidebiliyorum ama ancak kayıp şimdi bende sadece kimlik kartına benzer öğrenci kartım var fotoğrafım ve tc kimlik numaram yazılı ayrıca kayıp kimliğim fotoğrafları cep telefonunda galeri de kayıtlı bunları gösterip kontrollerde geçme şansım var mı lütfen acil cevaplanmasını bekliyorum (Ukrayna) ve geçici kimlik alıp göstersem oluyor mu

  6. Merhaba Türkiye’den Irak’a ( bağdat ) gidecem fakat kimliğimi kaybettim. Ehliyet ve Pasaport ile Söz konusu ülkeye giriş yapabilir miyim. Kimliğimin olmaması orada bir sorun teşkil edebilir mi ?

  7. Merhaba Ben 15 yasindayim yanliz basima türkiyeye ucucam T.C. kimlikgim de fotaraf yok ve eski ama pasaportumda Fotograf var ciftevatandasim ve pasaportumum gecerliligi peki Türkiyede pasaport kontrolünden gecebilirmiyim ? Almanyada sorun olmuyor sadece pasaport gösteriyorum peki türkiyedede sadece pasaport göstererek giriş yapa bilirmiyim?

Yorumunuzu Yazın