Kimliksiz Uçmak Mümkün mü? | Kimliksiz Uçağa Binilir mi?

30
25690

Uçağa binmek için mutlaka kimlik gerekiyor mu? Kimliksiz uçmak mümkün mü? sorularının cevabına gelin birlikte bakalım.

Uçağa Binerken Yanımızda Bulundurmamız Gereken Belgeler

Uçağa binmek için yurt içi uçuşlarda nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı veya ehliyet, yurt dışı uçuşlarda ise pasaportunuzu mutlaka göstermeniz gerekiyor. Ayrıca uçuş kartınız yani biletiniz veya telefonunuzdaki uçuş kartı yerine geçen barkodunuzun bulunması uçağa binmeniz için yeterli. Yani bu kadar basit: kimlik ve uçuş kartı 🙂

Yolculuğa çıkarken unutulmaması gerekenler

Kimliksiz Uçmak

Uçak kaçırmanın türlü nedenleri var. Benim uçak kaçırma hikayelerimden birinin nedeni kimliğimi evde unutmam idi 🙁 Üstelik kimlik unutma hikayem tek de değil. Ama kimliksiz Ordu’ya uçabilmişken İzmir’e uçamamıştım.

İzmir uçağı için Sabiha Gökçen Havaalanı’na gidip sıra güvenlik kontrolünden geçmeye geldiğinde ne ehliyetim ne de nüfus cüzdanımın yanımda olmadığını farkettim, çanta-cüzdan değiştirirken bir şekilde kimliklerimi evde bırakmıştım. Önce hemen bana çok yakın oturan ve evimin anahtarı olan arkadaşımı arayıp kimliğimi getirmesini isterim, sabah 05:30’da kendisini uyandırmış olmam da cabası 🙂 O sırada havaalanında; önce havayolu firması sonra da güvenlikten kimliksiz uçmak mümkün mü sorusunun cevabını öğrenmeye çalıştım. Havayolu firması çalışanı havaalanı çıkışındaki emniyet amirliğinden geçici kimlik belgesi alınabileceğini söylemişti, ancak güvenlik ülkedeki son durumlar nedeniyle güvenliğin artırıldığı ve geçici kimlik verilmediğini söyledi. Tek umudum bana kimliğimi getirecek arkadaşımdı ve ne yazık ki 2-3 dakika ile ben uçağa yetişemedim. Siz yine de benzer bir durumla karşılaşırsanız havaalanı güvenliğine yeniden sorun, cevaplar kişilere bağlı olarak çok değişkenlik gösterebiliyor.

Ordu uçağına binmek üzere Sabiha Gökçen Havaalanı’na geldiğimde “yine” yanımda ehliyet veya nüfus cüzdanım olmadığını farkettim. Geçen seferden antremanlı olarak önce havayolu şirketinin kontuarına gittim, bu kez görevli çalışan üzerinde TC kimlik numaramın yazılı olduğu ve fotoğrafımın olduğu herhangi bir resmi kartın da geçerli olacağı bilgisini verdi. Cüzdanımı boşaltmaya başlayınca “ilkyardımcı kimlik kartı”m imdadıma yetişti. Üzerinde hem TC kimlik numaram hem de fotoğrafım vardı. Hem gidiş hem de dönüşte bu kart ile uçağa alındım, en ufak bir sorun dahi yaşamadım.

İlk uçuşta bu bilgiyi veren kimse olmamıştı, belki olsa o uçuşumu da kaçırmazdım.

Özetle, kimliksiz uçmak mümkün değil. Yurt içi uçuşlarda üzerinde kimlik numarası ve fotoğraf bulunan herhangi bir kimlik kartı da ehliyet veya nüfus cüzdanının yerini tutuyor.

Havaalanlarında uygulama farkları olabileceğini mutlaka göz önünde bulundurun!

Siz yine de evden çıkmadan önce cüzdanınızı, çantanızı kontrol edin; boşuna benim gibi stres yaşayıp uçak kaçırmayın.

 

 

30 YORUMLAR

  1. Aynı durumu bende yaşadım lakin telefonumda nüfus cüzdanımın resimleri vardı havaalanı içerisinden çıktısını alarak uçuşa izin verilmişti

  2. Ben 14 yasindayim adanadan istanbula gidecem ama kimligim yok liseye gecis sinavi a girdigim icin tercih kagidimin fotografi var ustunde tc kimlik no ve fotograf bulunuyor bu belgeyle ucabilir miyim acillll cvp verirseniz sevinirim

  3. Meraba. Eşim ve 2 cocugumla thy den öğlen uçuşumuz var ve cocugumun bırının kımlıgı kayıp yok bulamıyorum. Thy görevlının ınsıyatıfıne kalmış dıyor. E napıcam okadar bılet paradı ödedık cocugumu bırakıp da gidemem heralde. Kaymakamlıktan gecıcı kımlık cıkarırlar mı acaba sabah hemen ama kaydımız ıstanbukda değil müsafirim. Yardımcı olursanız sevınırım.

  4. Peki kimlik yanımda olmasa kimlik yerinde pasaport alsam havalımanda sıkıntı çıkmaz mi yada nasıl yapmalyım ? Bana bunun cevabını verebilir mısnızmı?

  5. Haftaya bosnaya gideceğim kimliğim kayıp oldu başvursam ne zamana geçici kimlik verirler ya da turkiyeden bosnaya giderken pasaport ya da ehliyet göstersem de yeter mi

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here