Yolculuğa çıkmadan önce genelde hep bir telaşım, son dakika yapılması gerekenler olduğu için Her yolculuğa çıktığımda ufak tefek de olsa birşeyleri unutmuş oluyorum. Genelde yolculuğa çıkmadan önce unutulmaması gerekenler listem olur ama gözümün önündeki malzemeleri evde bıraktığım da çok olmuştur. Yolculuğa çıkarken unutulmaması gerekenler listemi bloguma da yazıyorum ki kontrol listem burada olsun, yola çıkmadan bir göz atayım.

yolculuk
Yolculuğa Çıkarken Unutulmaması Gerekenler

Yolculuğa Çıkarken Unutulmaması Gerekenler Listesi

 • Gidilecek yerin önceden hava durumuna bakılsa da uzun tatillerde meteoroloji yanlış yapabiliyor o yüzden minik bir şemsiye yada katlanınca kuş kadar kalan yağmurluklardan,
 • Havadaki sürprizlere hazırlık, mevsime göre polar yada ince t-shirt,
 • Unutulmaz ya yine de yazalım, fotoğraf makinası, SD kartlar, piller, anıları saklayacak mümkün olduğu kadar çok şey, bir de valize sığacak kadar bir tripod,
 • Eğer uçakla gidiliyorsa, uçağa tek valizle ve valizi de yanınıza alacaksanız 100 ml.yi geçmeyen bakım-kozmetik malzemeleri ve bu malzemeleri koymak için şeffaf poşet,
 • Hava değişiminden çarpılma riskine karşı bir parasetemol, bir de ağrı kesici,
 • Vazgeçilmez Bepanthene, her derde deva,
 • Uçuk kremi, nedense ne zaman seyahate çıksam uçuk çıkıyor,
 • Sürekli sokakta soğuk sıcak derken olan bünyeye oluyor, dudak için tedavi edici ve yüz için güneş koruyucu,
 • Yolda, uçakta, trende okumak için kitap-dergi/tercihen gidilen yeri anlatan birşeyler,
 • Bant, bildiğiniz bant, ne kadar işe yaradığına şaşırırsınız 🙂
 • Kirlileri ayırmak için ekstra poşet,
 • Günlük dolaşırken kullanmak için küçük sırtçantası,
 • Tabii ki güneş gözlüğü, unuttuğum oldu 🙁

Okuyunca ne kadar da basit geliyor değil mi? Halbuki öyle değil. 100 ml.lik jöle almadığım için en son tatilimde 4 kez jöle alıp havaalanında çöpe atmak zorunda kaldım.

Bunların hiçbiri unutulunca hayatınızı karartmıyor, ama yanınızdaysa hayatınızı kolaylaştırıyor. En azından benim için öyle.

Önemli olan yolculuğun kendisi, yanınızda eksikler varsın olsun 🙂 Siz sonuna kadar tadını çıkarın…

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

9 Yorumlar

  • Merhaba Elif,
   Fotoğraftaki Canon G16 modeli, şu an Sony A6000 kullanıyorum.
   Bunlar gezgin makinaları olarak geçiyor, hafif ve kullanımı kolay, fotoğraf kalitesi fena değil.

 1. Rica ederim, sizin verdiğiniz bilgilerin yanında bu hiç bir şey. Bu arada gelecek hafta kısmet olursa 11 günlük bir gezi için İspanya’ya gideceğim. Madrid’de 3 gün kalacak şekilde otel rezervasyonlarımı yaptım ama Sevilla-Granada ve Cordoba için gün sayılarını belirleyebilirsem hemen rezervasyon yapacağım inşallah 🙂

   • Evet, gerçekten harika bir gezi oldu. Özellikle de Endülüs bölgesini mutlaka herkese tavsiye ederim. Ben 4 gün Madrid, 3 er gün de Sevilla ve Granada’yı gezdim. Zamanım olsa en azından Cordoba’yı da gezmek isterdim. Özellikle de Alhambra, Real Alcazar, Sevilla Katedrali gerçekten harika. Ayrıca Sevilla ve Granada’nın dar ve labirent gibi sokakları, camlarından çiçek sarkan dar balkonlu apartmanları bambaşka bir dünyada gibi hissetmenizi sağlıyor. Fırsat bulursam tekrar gitmek isteyeceğim şehirlerdi… 🙂 Bu arada yukarıdaki listeye bir de SD Kart adaptörünü eklemek istiyorum. Olur da SD kart inat ederse okunmamak için, gerekirse internet kafede bir bilgisayara takıp fotoğraflar alındıktan sonra format atmak gerekebilir 🙂 Bilgilerinize.

 2. Yararlı bir yazı olmuş. Aklıma gelmişken birkaç ekleme de ben yapayım (Aslında bu tür bir liste benim cep telefonumda da var ve aniden seyahate çıkacak olsam da bu sayede bir şey unutmamış oluyorum).

  1) Unutulmaz ama yine de bunları hatırlatmış olayım : Pasaport –
  2) Priz adaptörü (eğer gidilen ülkede farklı bir adaptör gerekli ise)
  3) Kolonyalı mendil

  Bunların haricindekilerin çoğu zaten yazıda listelenmiş.

 3. Tatil öncesi liste yapmaktan çok zevk alırım. Ve bavul hazırlarken listeye çentik atmayı severim…Yakında tatile çıkacağım yine gelsin liste gitsin liste:)
  Ama dediğiniz gibi önemli olan yolculuğun kendisi…ve bence beraber yolculuk yaptığın insanın tatlı olması yada olmaması da önemli:)

Yorumunuzu Yazın