Serhat şehri Kars, Doğu Ekspresi’nin estirdiği rüzgarla son yıllarda birden popülerlik kazandı. Kars’a giden yabancılar, gezilecek yerlerin yanı sıra Kars’ta ne yenir, nerede yenir, kaz eti nerede yenir, piti yemeği nedir gibi sorular sormaya başladı. Haydi gelin Kars’ın meşhur yemekleri nelermiş, nerede ne yenir birlikte bakalım.

Kars'ta Ne Yenir, Nerede Yenir?
Kars’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Kars’ta Ne Yenir?

Kars’ın coğrafi konumu nedeniyle tarım neredeyse yok, şehir tarım yapılamayacak kadar yüksekte ve soğuk mevsim çok uzun sürüyor. Kar Eylül sonu yağmaya başlıyor, Mart sonuna kadar yaylalarda kar kalmaya devam ediyor. Hal böyle olunca tarım yapmak çok mümkün olmuyor. Yaylalarda yapılacak en güzel şey ise hayvancılık, hayvancılık oldukça gelişmiş. Kars’ta yenilecek şeyler de ağırlıklı olarak hayvan ürünleri. Hayvan ürünleri deyince aklınıza sadece inek, koyun gelmesin, Kars aynı zamanda kaz eti ile de meşhur.

Kars’ın Meşhur Yemekleri

Kars denince akla ilk gelen yemek kaz eti olsa da, Kafkas yemekleri Kars’ta hemen hemen tüm restoranlarda yapılıyor. Aslen Azerbaycan’ın Şeki şehrinin yemeği olan piti yemeği, haşıl, hıngel gibi hamur işi yemekleri Kars’ın meşhur yemekleri.

Kars Kaz Eti

Kars ve Ardahan’da bolca kaz yetişiyor. Yol kıyısında kaz sürülerini görünce önce çok yadırgamıştım, çok sık görünce alışıverdim. Kazın tüyünden ve etinden faydalanıldığı için ekonomik önemi büyük. Fransız mutfağında önemli yer olan Kaz, bu bölgede de hem taze hem de kurutularak yıl boyu tüketiliyor.

İlk kez Kars’a gittiğimde Kars’ta kaz eti yenecek yer bulamazken, artık neredeyse bütün restoranlarda kaz eti bulunuyor.

Kaz eti, kaslı bir hayvan olduğundan sert ve soğuk iklimde yaşadığı için yağlı bir et. Pilav üstü haşlama şeklinde servis ediliyor genelde. Ağır bir et olduğu için miktar olarak çok yemek pek mümkün değil, benim favori etim diyemem.

Kars Piti Yemeği

Kars Piti Yemeği
Kars Piti Yemeği

İşte benim Kars’taki favori yemeğim bu! İlk kez Azerbaycan’ın Şeki şehrinde yemiş ve bayılmıştım. Nohut ile birlikte haşlanan kuzu incik suyuna önce pide konularak yumuşatılıyor, sonra da üstüne yemeğin kendisi ekleniyor. Favori eti kuzu olanların seveceği bir yemek kesinlikle.

Kars’ta pek çok yerde Piti yedim, Hanımeli Restoran’daki Piti yemeği favorim.

Kars Gravyer Peyniri, Kars Kaşarı, Kars Tereyağı

Kars Gravyer Peyniri, Kars Kaşarı, Kars Tereyağı
Kars Gravyer Peyniri, Kars Kaşarı, Kars Tereyağı

Kars, Kars gravyer peyniri ile meşhur. Kars Gravyeri bulamadık, mevsimi olması gerekiyormuş. Ancak bolca Kars kaşarı, Kars balı bulabileceğiniz yerler var şehir merkezinde. Vaktiniz varsa gravyer sipariş edip birkaç gün sonra temin etmek de mümkün. Ayrıca buradan taşıma derdi de yok, adresinizi veriyorsunuz sizden önce evinize ulaşıyor.

Kars Balı

650’den fazla endemik bitkiye ev sahipliği yapan Kars yaylalarında tabii ki bal da pek güzel oluyor. Peynircilerin çoğunda bal da bulabilirsiniz.

Hamur İşine Dayalı Yemekler: Haşıl, Hıngel…

Kars’ta sebze yok demiştim, bu nedenle et yemekleri dışında geriye hamur işleri kalıyor. Ancak ben Kars’taki hamur işlerini çok beğendiğimi söyleyemem, bu tamamen benim kişisel yorumumum, beğenenler vardır eminim.

Haşıl, haşlanmış bulgur üzerine tereyağı ve yoğurt ile servis ediliyor.

Hıngel, haşlanmış üçgen kesilmiş hamur parçalarının üzerine yine tereyağı ve yoğurt ile servis ediliyor.

Ayrıca kahvaltılarda yiyebileceğiniz kete ve un helvası umaç pek çok yerde bulabileceğiniz bir tatlı. Sıcak ayran aşı çorbası ve evelik çorbası menülerde yer alıyor.

Sarı Balık

Çıldır Gölü’nde yaşayan ve buzun altında avlanan sarı balık kızartılarak pişiriliyor. Bol kılçıklı ama lezzetli bir balık cinsi.

Kars’ta Nerede Yenir?

Kars’a 5 sene önce gittiğimde yöresel yemek yenebilecek olan sadece Kars Kaz Evi ve Hanımeli Restoran vardı. Şimdi her köşe başında bir restoran açılmış. Ben yine de eskilerden başlayıp yeni denediğim yerler ile ilgili yorumlarımı da ekliyorum.

Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evi, Nuran Özyılmaz’ın bireysel çabaları ile altınlarını satarak kurduğu, Kars’ta kaz etini ticarileştirilmesini sağlayan ilk işletme. Biraz daha küçük ve yolu sapa olan eski yerinden Kars Kalesi’nin altında, çok daha ferah ve güzel bir taş binaya taşınmışlar, pek de güzel olmuş.

Kars Kaz Evi menüsünde kaz eti dışında, yöresel hatta unutulmaya yüz tutmuş yemekler vardı. Tavsiye üzerine siparişlerimizi verdik, adını ilk defa duyduğumuz ne varsa sipariş verdik. Güzel bir yemek ve güler yüzlü servisin ardından gitmeye hazırlanırken, Kaz Evi’nin işletmecisi Nuran Hanım ile sohbete başladık, bir baktık ki saatler geçmiş.

Kaz Evi’nin hikayesini Nuran Oğuz Özyılmaz’dan dinledik. Kızları ile beraber çalıştığı bu yer bir restauranttan çok daha fazlasını ifade ediyor onun için. Kaz yetiştiriciliği konusunda Karslı kadınları bir araya getiren bir dernek kurmuş, Birleşmiş Milletler’den destek almış. Kars’a inanan cesur bir kadın o.  Doyumsuz sohbeti ile yolu Kaz Evi’ne düşen herkesi de dost edinmiş kendine. Kars’a giderseniz mutlaka Kars Kaz Evi’ne uğrayıp Nuran Hanım’la sohbet edin.

Kaz Evi’nde kaz eti, piti yemeği, haşıl, hıngel, umaç helvası gibi yöresel yemekleri bulabileceğiniz gibi her akşam 21:00’de Kafkas Dansları gösterisi yapılıyor. Dans gösterisi için kişi başı ekstra 30TL ödüyorsunuz, ama o kadar güzel bir gösteri ki 30 lira az bile dedirtiyor insana.

Kars Kaz Evi’ne gitmeden önce de yoğun sezonda rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Kars Kaz Evi telefonu: (0474) 212 37 13

Kars Kaz Evi Fiyatları

Kars Kaz Evi’ne gidince herkes hemen yemek fiyatlarını soruyor. Kars Kaz Evi 2019 fiyatları aşağıda yer alıyor. Aşağıda sadece yöresel yemeklerin fiyatlarını yazdım, menüde bunlar dışında da yemekler bulunuyor.

 • Evelik Çorbası – 8 TL
 • Ayran Aşı Çorbası – 8 TL
 • Kesme Aşı – 8 TL
 • Kars Ketesi – 6 TL
 • Tandırda, Bütün Kaz – 280 TL
 • Tandırda, Göğüs veya But Kaz – 70 TL
 • Tandırda Kaz, Pilav Üstü – 35 TL
 • Piti Yemeği – 24 TL
 • Hangel – 15 TL
 • Haşıl – 15 TL

Kars Hanımeli Restoran

Kars Hanımeli Restoran
Kars Hanımeli Restoran

Kars’taki en eski yöresel restoranlardan biri de Hanımeli Restoran. Burada da yukarıda yer alan yöresel yemekler bulabilirsiniz. Ayrıca Hanımeli Restoran menüsünde alkol de bulunuyor. 1 kadeh şarap 15 TL.

Hanımeli Restoran’nın Kafkas göçmeni olan sahibi akordiyon şovu yapıyor, ondan sonra da aşık atışması oluyor.

Kars Hanımeli Restoran Telefonu: (0474) 212 61 31

Puşkin Restoran

Puşkin Restoran yeni açılan restoranlardan biri. İçerisi ferah güzel dizayn edilmiş. Kars Kaz Evi’nin yeni mekanına yakın bir restoran.

Menü içeriği yine benzer. Diğer mekanlara göre çalışanların ilgisi burada biraz zayıf geldi bana. Farklı mekan denemek isterseniz buraya da gidebilirsiniz.

Bu arada yukarıdaki restoranların tamamı için eğer yoğun sezonda gidiyorsanız, mutlaka rezervasyon gerekiyor.

Boğatepe Köyü’nde Kahvaltı

Boğatepe Köyü'nde Kahvaltı
Boğatepe Köyü’nde Kahvaltı

Kars’a gelince Kars peynirinin doğduğu yer alan Boğatepe Köyü de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Boğatepe Köyü’nde köylülerin evine konuk olarak kendi mandıralarında yetişen peynirlerin tadına bakabilir, ev halkı ile sohbet edebilirsiniz.

Boğatepe Köyü’de biz Zümran Ömür’ün evine konuk olduk, ancak farklı evlere de konuk olabilirsiniz. Serpme kahvaltı için 30 TL ödedik.

Boğatepe Köyü yazıma ve Boğatepe Köyü Videoma mutlaka göz atın.

Kılıçoğlu Pastanesi

Kars’ta güzel bir mekanda ferah ferah çayımı kahvemi içeyim, tatlımı yiyeyim diyenler için Kılıçoğlu Pastanesi tavsiye edilir. Çalışanlar güler yüzlü, tatlılar nefis. Biz 3 kişi ayrı tatlılar söyledik, üçü de çok güzeldi.

Burada ayrıca geniş bir yemek menüsü var. Yemeklerin tadına bakmadığım için yorum yapmıyorum ama onların da kötü olduğunu sanmam.

Bahane Cafe

Bahane Cafe
Bahane Cafe

Ayrıca Kars’ta akşam hem eğlenelim hem alkollü birşeyler içelim derseniz, ocak başından barlara kadar pek çok seçenek var. Biz birşeyler içmek için Bahane Cafe’yi tercih ettik. Dışarıda yanan ateşin başında sıcak şarap oldukça keyifli idi. Israrla Süryani şarabı olduğunu iddia ettikleri bir şarap verdiler ama Kars’ta sanmıyorum ki Süryani şarabı olsun.

Çıldır Gölü Atalay’ın Yeri

Çıldır Gölü Atalay’ın Yeri

Göl kıyısında Çıldır Gölü’nde avlanan sarı kanat cinsi balık yapan yerler var, en ünlüsü Atalay’ın yeri. Hem öğlen yemek molası vermek hem de içeride yanan sobada ısınmak için iyi bir seçenek. Kış aylarında hafta sonları çok kalabalık olduğu için önceden arayıp rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Fiks menü hizmet veriyor burası, sarı balık, salata, meşrubat menüsü 45 TL.

Atalay’ın Yeri Restoran Telefonu: (0533) 934 61 00

Kars’ta pek çok yerde ev şarabı veya Süryani şarabı adıyla şarap satılıyor, menüde genelde olmuyor, fiyatlarını sormadan ısmarlamamanızı öneririm. 15 lira ya da veriyorlar 25 liraya da. Atalay’ın yerinde çok kötü bir şarap için 25 TL verdik. Fiyat sormadan hatta şarabı denemeden sipariş vermeyin.

Arpaçay Kütük Ev

Çıldır Gölü kıyısında uzun zaman tekel olarak çalışan Atalay’ın Yeri’ne alternatif olarak Kars Valiliği tarafından yapılmış olan Arpaçay Kütük Ev de tercih edilebilir.

Burada yemeğin yanı sıra konaklama seçeneği de var.

Arpaçay Kütük Ev Telefonu: (0474) 285 1010  

Kars hala turizm potansiyelini yeteri kadar değerlendiremiyor bana göre. Ancak her gittiğimde biraz daha ilerlemiş oluyor. Umarım bir sonraki gidişimde çok daha güzel mekanlar açılmış olur.

Kars Gezi Yazıları

Kars ile ilgili diğer gezi yazılarıma da mutlaka göz atın.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

 1. Gezi Seyahat Rehberi Cevapla

  Merhaba..
  Gezi blogları hakkındaki samimi yaklaşımınızı takdir ve beğeni ile karşıladığımızı belirtmek isteriz. Sıkı takipçiniziz.
  Bu paylaşımınızdan sonra Doğu Ekspresi ile Kars seyahatini biz de planımıza aldık doğrusu. Bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz, öz ve samimi gerçekten.
  http://www.geziseyahatrehberi.com adı altında biz de gezi birikimlerimizi okuyucularla ve gezginlerle paylaşmak üzere yayın hayatımıza başladık. Desteklerinizi, önerilerinizi bekler, keyifli geziler ve paylaşımlar dileriz.

Yorumunuzu Yazın