Kars’a birkaç yılda bir gidiyorum. Her gidişimde şehirde görülecek yeni bir yer, yeni bir müze açılmış oluyor. KARS PEYNİR MÜZESİ Kars’taki son keşfim. Müze, 2022 yılının Nisan ayında açılmış hatta resmi açılışı 2022 Ekim ayında yapılmış. Kars Peynir Müzesi nerede, giriş ücreti, müzede neler var gibi merak ettiğiniz tüm bilgiler bu yazıda!

Kars Peynir Müzesi
Kars Peynir Müzesi

Kars’a gitme planınız varsa Kars Gezi Rehberi ve Kars’ta Ne Yenir? yazılarıma mutlaka göz atın.

Peynir Müzesi Giriş Ücreti

Kars şehir merkezindeki müzenin giriş ücreti 2022 itibariyle 20 TL idi, özel bir müze olduğu için Müzekart geçerli değil.

Peynir Müzesi
Peynir Müzesi

Peynir Müzesi’nde Neler Var?

2000 metrekare alan üzerine kurulmuş olan müze binası eski bir tabya; atların tutulduğu bir tabya olduğu için Süvari Tabyası olarak anılıyor. Tabya iki yıllık bir çalışma sonucunda müze haline getirilmiş.

Müzeye ilk girişte peynirin tarihçesine dair bilgiler bulacaksanız. Peynirin ilk kez Orta Asya’da Türkler tarafından yapıldığını biliyor muydunuz?

Peynirin Tarihçesi
Peynirin Tarihçesi

Müzede Kars’ın endemik bitki türlerinden inek cinslerine, gravyer peynirinin yapılışından farklı peynir türlerinin köylerde yapımının canlandırmalarına kadar görülecek pek çok bölüm var. Kars’ta 650’den fazla endemik bitki türü inekler tarafından tüketiliyor ve o sütün lezzeti peynirin kalitesini belirliyor, bu nedenle endemik bitki türlerinin yaşatılması kritik.

Gravyer peynirinin yapımı adım adım mumya heykeller ile canlandırılmış, böylece yapım aşamasını gözünüzde net olarak canlandırabiliyorsunuz.

Müzenin kafeteryasında peynir tadımı yapabilir, peynir alabilirsiniz. Müzede peynir yapıma dair atölyeler de düzenleniyormuş, müzenin internet sitesi veya sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Peynir Müzesi Kafeteryası
Peynir Müzesi Kafeteryası

Ben müzeyi çok sevdim, özellikle giriş ve kafe bölümünün dışında kullanılan gravyer tekerinden dekorasyona bayıldım.

Peynir Müzesi Nerede?

Peynir Müzesi Kars şehir merkezinde, bir de Boğatepe Köyü’nde peynir müzesi var, ikisini karıştırmayın. Kars Peynir Müzesi’nin Google Haritalar uygulamasındaki konumu için tıklayın.

Peynir Müzesi Nerede?
Peynir Müzesi Nerede?

Bu kış Kars planı yapın, Kars’a geldiğinizde @grand_anihotel de kalın ve @karspeynirmuzesi ne kesin uğrayın, bana selam göndermeyi de unutmayın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın