Kars, Kazlar, Kaz Eti ve Kars Kaz Evi

15
9221

Kafkaslara gitmişken Kafkas Üniversitesi’nin memleketi Kars’a gitmemek olmazdı 🙂 Kafkaslarla ilgili diğer yazılarıma “Kafkasya” etiketinden ulaşabilirsiniz.

Kars için yapılan önerileri dinledim ve Kars’ta görülecek yerler listemde ne varsa görmek için elimden geleni yaptım.  Hava muhalefeti nedeniyle Sarıkamış’a çıkamadım ama listenin gerisi tamamdır.

Kars’ta Gezilecek Yerler

 • Kars sokaklarında dolaş, Ruslardan kalma yapıları gör
 • Ani Harabeleri’ni mutlaka ziyaret et, 3-4 saat ayır
 • Gravyer peyniri (bulabilirsen) ye, hatta al
 • Sarıkamış Kış Sporları Merkezi ve Sarıkamış Katerina Av Köşkü’nü ziyaret et
 • Kars Kalesi’ne çıkıp Kars manzarasını seyret
 • Digor ilçesini ziyaret et – Dede Korkut’un burada yaşadığı sanılıyor (buraya da gidemedik)
 • Menuçehr Camii, Evliya Cami, Fethiye Cami, Tabyalar Kale çevresinde görülebilir
 • Eski Osmanlı Evleri kale çevresinde görülebilir
 • Kars çarşısına gidilecek
 • Kaz eti yenilecek

 

Osmanlı evleri ve Ruslardan kalma yapılar son derece bakımsız ve kötü durumdaydı. Hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur. Onun dışında Kars şirin bir Anadolu şehri… Rus işgalinde kaldığı dönemlerde Ruslardan mimari açıdan etkilenmiş şehir ancak şu anda yeni yapılar Türkiye’nin heryerinde olduğu gibi estetikten uzak.

Kars’ta Ne Yenir?

Kars’ın coğrafi konumu nedeniyle tarım neredeyse yok, şehir tarım yapılamayacak kadar yüksekte ve soğuk mevsim uzun sürüyor. Yaylaların içinde konumlanmış bu şehirde hayvancılık oldukça gelişmiş. Kars’ta yenilecek şeyler de ağırlıklı olarak hayvan ürünleri.

 • Kars gravyer peyniri
 • Kars kaşarı, tereyağı
 • Kars balı
 • Kaz eti
 • Hamur  işine dayalı yemekler: Haşıl, piti, hıngel…

 

Kars, Kars gravyer peyniri ile meşhur. Kars Gravyeri bulamadık, mevsimi olması gerekiyormuş. Ancak bolca Kars kaşarı, Kars balı bulabileceğiniz yerler var şehir merkezinde. Vaktiniz varsa gravyer sipariş edip birkaç gün sonra temin etmek de mümkün. Ayrıca buradan taşıma derdi de yok, adresinizi veriyorsunuz sizden önce evinize ulaşıyor.

Kars ve Kazlar

Hayvancılık deyince aklınıza sadece inek, koyun gelmesin. Kars ve Ardahan’da bolca kaz yetişiyor. Yol kıyısında kaz sürülerini görünce önce çok yadırgamıştım, çok sık görünce alışıverdim. Kazın tüyünden ve etinden faydalanıldığı için ekonomik önemi büyük. Fransız mutfağında önemli yer olan Kaz, bu bölgede de hem taze hem de kurutularak yıl boyu tüketiliyor.

Kars’a gelmeden önce her yerde kaz eti yenilecek yerler olacak sanıyordum, Adana’daki kebapçılar misali… Halbuki hiç de öyle değildi. Kars’ın içinde gezerken gözümüze ilişen Kars Kaz Evi’ni akşam yemeği için hafızamıza kaydettik. İyi ki de etmişiz, başka da bir yerde göremedik.

Kaz Eti “Kars Kaz Evi”nde Yenir

Akşam kaz eti yemek için Kars Kaz Evi’ne gittiğimizde bizden başka bir masa daha vardı. Bir an tereddüt ettik, acaba neden bu kadar boş ki diye, ama kaz eti yemeden de dönmek istemiyorduk.

Menüde kaz eti dışında, yöresel hatta unutulmaya yüz tutmuş yemekler vardı. Tavsiye üzerine siparişlerimizi verdik, adını ilk defa duyduğumuz ne varsa sipariş verdik. Güzel bir yemek ve güleryüzlü servisin ardından gitmeye hazırlanırken, Kaz Evi’nin işletmecisi Nuran Hanım ile sohbete başladık, bir baktık ki saatler geçmiş.

ayran aşı çorbası 

Kaz Evi’nin hikayesini Nuran Oğuz Özyılmaz’dan dinledik. Kızları ile beraber çalıştığı bu yer bir restauranttan çok daha fazlasını ifade ediyor onun için. Kaz yetiştiriciliği konusunda Karslı kadınları biraraya getiren bir dernek kurmuş, Birleşmiş Milletler’den destek almış. Kars’a inanan cesur bir kadın o.  Doyumsuz sohbeti ile yolu Kaz Evi’ne düşen herkesi de dost edinmiş kendine. Kars’a giderseniz mutlaka Kars Kaz Evi’ne uğrayıp Nuran Hanım’la sohbet edin.

Ülkemizin doğusu ile batısı arasında büyük fark var. Hem iklim hem coğrafya hem kültür ile yepyeni bir dünya ile tanışmak için Kars’ı da görülmesi gereken yerler listenize ekleyin. Kışın Sarıkamış’ta kayak yapmak için de uğrayabilirsiniz.

 

15 YORUMLAR

 1. Selam,
  Siteyi yeni takibe başladım, harika işler 🙂

  Yukarıdaki yazıyla ilgili olarak ise; neden Kars’ta kaz bu kadar gözden düşmüş ya da gittiğiniz işletmede neden sizinki dahil sadece iki masa doluydu acaba? İşletmeci abla bu konuda bilgi verdi mi?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Hilmi Bey,

   Beğenmenize çok sevindim. Elimden, dilimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum 🙂

   Kaz yetiştiriciliği çiftliklere geçtiği için halk artık kaz beslemez olmuş, fiyatla rekabet edilemiyor o durumda malum. Kars Kaz Evi ve sahipleri ise bu konuda halkı bilinçlendirmeye çalışıyorlar.

   Sevgiler,
   Elmayra

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here