Kars Gezilecek Yerler | Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü

16
11581

Ülkemizin her köşesi ayrı bir güzellik ayrı bir kültür mirası. Rus işgali altında kalmış, ülkemizin en yüksek illerinden biri olan, kış ve sonbaharda iki kez görme şansı yakaladığım Kars ve Kars’ta gezilecek yerler konusundaki deneyimlerimi bu yazımda okuyabilirsiniz. 

Kars gezilecek yerler - Kars merkez
Kars gezilecek yerler – Kars merkez

Kars Şehir Merkezinde Gezilecek Yerler

Kars, 40 yıl Rus yönetiminde kalmış ve Rus mimari ve kültüründen oldukça fazla etkilenmiş bir şehir. Şehir merkezindeki Ruslardan kalan binalar bugün çoğunlukla virane durumunda olsa da bir kısmı restore edilmiş ve halen kullanılıyor, bu binaları mutlaka görmenizi öneririm.

Kars Kalesi, Kars şehir merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Şehir merkezinden yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz kalenin içinde kafe de var, şehir manzarasına karşı çay, kahve içmek için uğrayabilirsiniz. Menuçehr Camii, Evliya Cami, Tabyalar Kale çevresinde görülebilir.

Fethiye Cami, Rus döneminde bir kilise olarak inşaa edilmişken şu an camii olarak kullanılıyor. Kars müzesi de Kars tarihini anlamak için iyi bir seçenek olabilir, vaktiniz varsa.


Osmanlı evleri ve Ruslardan kalma yapılar son derece bakımsız ve kötü durumdaydı. Hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur. Onun dışında Kars şirin bir Anadolu şehri… Rus işgalinde kaldığı dönemlerde Ruslardan mimari açıdan etkilenmiş şehir ancak şu anda yeni yapılar Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi estetikten uzak.

Kars gezilecek yerler - Kars Kalesi
Kars gezilecek yerler – Kars Kalesi

Çıldır Gölü

Kars şehir merkezine 65 km mesafede olan Çıldır Gölü, yüksekliği ve bulunduğu bölgenin soğuk olması nedeniyle her yıl Aralık ayında donmaya başlıyor, hava durumuna bağlı olarak Nisan başına kadar donmuş olarak kalıyor. Bu muhteşem donmuş karı görmek ve üstünde kızağa binmek, gölde açılan delikten balık tutan balıkçıları izlemek için her yıl yüzlerce insan kış aylarında Çıldır Gölü’ne akın etmesine neden oluyor. Yaz aylarında da Çıldır Gölü’nü görmüş biri olarak mutlaka kış döneminde görmenizi öneririm gölü.


Göl kıyısında Çıldır Gölü’nde avlanan sarı kanat cinsi balık yapan yerler var, en ünlüsü Atalay’ın yeri. Hem öğlen yemek molası vermek hem de içeride yanan sobada ısınmak için iyi bir seçenek. Kış aylarında hafta sonları çok kalabalık olduğu için önceden arayıp rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Atalay’ın Yeri Restoran Telefonu: 0533 934 61 00

Çıldır Gölü’nün üstünde kızağa binmek isterseniz Atalay’ın önünde bir sürü kızak ve kızakçı bekliyor. Kişi başı ödeme yaparak buz tutmuş göl üstünde eğlenebilirsiniz. Göl üzerinde perspektiften faydalanıp çok eğlenceli fotoğraflar çekmek mümkün, bu eğlenceden mahrum kalmayın.

Biz Çıldır’a şoförlü araç ayarlayarak gitmiştik, kış aylarında yol çok karlı/buzlu olabileceği için o bölgeyi, yol şartlarını bilen biri ile gelmek daha güvenli geldi bize.

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri binlerce yıllık tarihi, İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olması ile muhteşem bir ören yeri. Kars şehir merkezine yaklaşık 50 km mesafede bulunan harabeleri gezmek için 3-4 saat vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Kars gezilecek yerler - Ani Harabeleri
Kars gezilecek yerler – Ani Harabeleri

İsmi Ani Harabeleri olsa da burası kadim Ani şehri. Rus, Ermeni, Türk pek çok milleti misafir etmiş bu şehrin kalın şehir surları şu an en sağlam kısmı. Geniş bir alana yayılmış olan şehrin içinde yarı ayakta veya ayakta olan camii, kilise, köprü gibi bir çok eser zamana direniyor.


Harabelerin girişinde size kenti anlatmak için bekleyen yerel görevliler oluyor, onlardan tarihçesini dinlemek ve yöre halkının bu “harabelere” bakışındaki değişimi görmek için biriyle sohbet etmenizi tavsiye ederim.

Biz giderken araç ve şoförü iki gün için ayarlamıştık, dört kişi olmanın avantajı ile maliyeti de paylaştığımız için bizim için uygun oldu. Yoksa Ani Harabeleri’ne Kars merkezden araç dışından otobüs ile ulaşma seçeneğiniz de var. Kars şehir merkezinden günde 2 kez, sabah 09:00 ve öğlen 13:00’te belediyenin araçları kalkıyor imiş, yine de Kars’a gidince önceden araştırıp tam saati ve kalkıp kalkmadığını öğrenmenizde fayda var.

Ani Harabeleri’ne girmek için varsa Müze Kart kullanabiliyorsunuz. Aksi halde 2019 yılı için giriş ücreti 10 TL.

Kars’ta Gidince Mutlaka Yapın/Görün

 • Kars sokaklarında dolaş, Ruslardan kalma yapıları görün,
 • Ani Harabeleri’ni mutlaka ziyaret edin, 3-4 saat ayırın,
 • Sarıkamış Kış Sporları Merkezi ve Sarıkamış Katerina Av Köşkü‘nü ziyaret edin,
 • Kars Kalesi‘ne çıkıp Kars manzarasını seyredin,
 • Dede Korkut’un yaşadığına inanılan Digor ilçesini ziyaret edin,
 • Kars Kalesi çevresinde Eski Osmanlı Evleri‘ni görün,
 • Kars çarşısına gidin, gravyer peyniri alın.

Kars’ta Ne Yenir?

Kars’ın coğrafi konumu nedeniyle tarım neredeyse yok, şehir tarım yapılamayacak kadar yüksekte ve soğuk mevsim uzun sürüyor. Yaylaların içinde konumlanmış bu şehirde hayvancılık oldukça gelişmiş. Kars’ta yenilecek şeyler de ağırlıklı olarak hayvan ürünleri.

 • Kars gravyer peyniri
 • Kars kaşarı, tereyağı
 • Kars balı
 • Kaz eti
 • Hamur  işine dayalı yemekler: Haşıl, piti, hıngel…

Kars, Kars gravyer peyniri ile meşhur. Kars Gravyeri bulamadık, mevsimi olması gerekiyormuş. Ancak bolca Kars kaşarı, Kars balı bulabileceğiniz yerler var şehir merkezinde. Vaktiniz varsa gravyer sipariş edip birkaç gün sonra temin etmek de mümkün. Ayrıca buradan taşıma derdi de yok, adresinizi veriyorsunuz sizden önce evinize ulaşıyor.

Kars gezilecek yerler - Kars kaşarı
Kars gezilecek yerler – Kars kaşarı

Kars ve Kazlar

Hayvancılık deyince aklınıza sadece inek, koyun gelmesin. Kars ve Ardahan’da bolca kaz yetişiyor. Yol kıyısında kaz sürülerini görünce önce çok yadırgamıştım, çok sık görünce alışıverdim. Kazın tüyünden ve etinden faydalanıldığı için ekonomik önemi büyük. Fransız mutfağında önemli yer olan Kaz, bu bölgede de hem taze hem de kurutularak yıl boyu tüketiliyor.

Kars kazı
Kars kazı

Kars’a gelmeden önce her yerde kaz eti yenilecek yerler olacak sanıyordum, Adana’daki kebapçılar misali… Halbuki hiç de öyle değildi. Kars’ın içinde gezerken gözümüze ilişen Kars Kaz Evi’ni akşam yemeği için hafızamıza kaydettik. İyi ki de etmişiz, başka da bir yerde göremedik.

Kars Kaz Evi

Akşam kaz eti yemek için Kars Kaz Evi’ne gittiğimizde bizden başka bir masa daha vardı. Bir an tereddüt ettik, acaba neden bu kadar boş ki diye, ama kaz eti yemeden de dönmek istemiyorduk.

Menüde kaz eti dışında, yöresel hatta unutulmaya yüz tutmuş yemekler vardı. Tavsiye üzerine siparişlerimizi verdik, adını ilk defa duyduğumuz ne varsa sipariş verdik. Güzel bir yemek ve güleryüzlü servisin ardından gitmeye hazırlanırken, Kaz Evi’nin işletmecisi Nuran Hanım ile sohbete başladık, bir baktık ki saatler geçmiş.

Kars Kaz Evi
Kars Kaz Evi

Kaz Evi’nin hikayesini Nuran Oğuz Özyılmaz’dan dinledik. Kızları ile beraber çalıştığı bu yer bir restauranttan çok daha fazlasını ifade ediyor onun için. Kaz yetiştiriciliği konusunda Karslı kadınları biraraya getiren bir dernek kurmuş, Birleşmiş Milletler’den destek almış. Kars’a inanan cesur bir kadın o.  Doyumsuz sohbeti ile yolu Kaz Evi’ne düşen herkesi de dost edinmiş kendine. Kars’a giderseniz mutlaka Kars Kaz Evi’ne uğrayıp Nuran Hanım’la sohbet edin.

Kars Kaz Evi’ne gitmeden önce de yoğun sezonda rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Kars Kaz Evi telefonu: (0474) 212 37 13

Ülkemizin doğusu ile batısı arasında büyük fark var. Hem iklim hem coğrafya hem kültür ile yepyeni bir dünya ile tanışmak için Kars’ı da görülmesi gereken yerler listenize ekleyin. Kışın Sarıkamış’ta kayak yapmak için de uğrayabilirsiniz.

Yolda Kalın!

16 YORUMLAR

 1. Selam,
  Siteyi yeni takibe başladım, harika işler 🙂

  Yukarıdaki yazıyla ilgili olarak ise; neden Kars’ta kaz bu kadar gözden düşmüş ya da gittiğiniz işletmede neden sizinki dahil sadece iki masa doluydu acaba? İşletmeci abla bu konuda bilgi verdi mi?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Hilmi Bey,

   Beğenmenize çok sevindim. Elimden, dilimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum 🙂

   Kaz yetiştiriciliği çiftliklere geçtiği için halk artık kaz beslemez olmuş, fiyatla rekabet edilemiyor o durumda malum. Kars Kaz Evi ve sahipleri ise bu konuda halkı bilinçlendirmeye çalışıyorlar.

   Sevgiler,
   Elmayra

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here