Ülkemizin her köşesi ayrı bir güzellik ayrı bir kültür mirası. 40 yıl boyunca Rus işgali altında kalmış, ülkemizin en yüksek illerinden biri olan, kış ve sonbaharda birkaç kez görme şansı yakaladığım Kars ve Kars’ta gezilecek yerler konusundaki deneyimlerimi Kars gezi rehberi tadında bu yazıda bulacaksınız, keyifli okumalar!

Kars Gezilecek Yerler ve Kars Gezi Rehberi
Kars Gezilecek Yerler ve Kars Gezi Rehberi

Kars Tarihi

Kars adı, Karsaklardan geliyormuş ve Türkiye’deki en eski Türkçe il adı olma özelliği taşıyor.

Urartular, İskitler, Karsaklar, Selçuklular, Moğollar, Akkoyunlular ve Karakoyunlular tarih boyunca Kars’ta egemenlik sürmüş medeniyetler. Kars 1535 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılıyor.

Kars, 18 Kasım 1877 ile 25 Nisan 1918 yılları arasında 40 yıl Rus işgali altında kaldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmıştır.

Ruslar Kars’ta kaldıkları süre boyunca Hollanda’dan getirttikleri mimarlara şehir planlaması yaptırmış ve şehrin ızgara şehir planını oluşturmuşlar. Yine Ruslar zamanında bölgeye gelen Malakanlar sayesinde peynircilik, hayvancılık ilerlemiş ve Kars’ın bugün ekonomik olarak gelişimine katkı sağlayan pek çok üretim bu dönemde öğrenilmiştir.

Kars Nerede, Kars’a Nasıl Gidilir?

Kars Nerede, Kars'a Nasıl Gidilir?
Kars Nerede, Kars’a Nasıl Gidilir?

Kars, Türkiye’nin en doğusunda yer alan illerimizden bir tanesi. Kuzeyinde Ardahan, doğusunda Ermenistan, güneyinde ise Ağrı yer alır. Kars sınır şehri olması nedeniyle “Serhat Şehri” olarak anılmaktadır.

Türkiye’nin en yüksek şehir merkezine sahip Kars’a ulaşım için uçak, tren veya son yılların popüler yolu olan treni tercih edebilirsiniz.

Kars’a Doğu Ekspresi ile yani tren ile gelmek isterseniz, tren Ankara’dan her gün 18:00’de hareket ediyor ve ertesi gün 18:13’te Kars’a varıyor. Yaklaşık 24 saat süren yolculuk ile Kars’a ulaşabilirsiniz.

Kars’a uçakla gelirseniz havaalanından şehir merkezine otobüs çalışıyor. Havaalanı ile şehir merkezi de birbirine oldukça yakın, taksi ile giderseniz de fazla yazmaz.

Kars Şehir Merkezi Gezilecek Yerler

Kars, 40 yıl Rus yönetiminde kalmış ve Rus mimari ve kültüründen oldukça fazla etkilenmiş bir şehir.

Ruslardan Kalan Binalar

Kars gezilecek yerler - Hotel Cheltikov
Kars gezilecek yerler – Hotel Cheltikov

Şehir merkezindeki Ruslardan kalan binalar bugün çoğunlukla virane durumunda olsa da bir kısmı restore edilmiş ve halen kullanılıyor, bu binaları mutlaka görmenizi öneririm.

Ruslardan kalan binalara birkaç örnek vermek gerekirse, Hotel Cheltikov, Katerina Sarayı, Azerbaycan Konsolosluğu, Valilik ve Defterdarlık binaları…

Kars Kalesi

Kars Kalesi
Kars Kalesi

Kars Kalesi, Kars şehir merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Şehir merkezinden yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz kalenin içinde kafe de var, şehir manzarasına karşı çay, kahve içmek için uğrayabilirsiniz. Menuçehr Camii, Evliya Cami, Tabyalar, 12 Havariler Kilisesi kale çevresinde görebileceğiniz diğer tarihi binalar.

Kars gezilecek yerler - 12 Havariler Kilisesi
Kars gezilecek yerler – 12 Havariler Kilisesi

Fethiye Cami

Kars Fethiye Camii
Kars Fethiye Camii

Fethiye Cami, Rus döneminde bir kilise olarak inşaa edilmişken şu an camii olarak kullanılıyor. İçeriyi girip gezebilirsiniz. Ayrıca bahçesinde de vakit geçirebilirsiniz.

Kars Müzesi

Kars müzesi, Kars tarihini anlamak için iyi bir seçenek olabilir, şehir merkezinin biraz uzağında olan müze vaktiniz varsa uğranabilecek yerlerden biri.

Kars ÇarşısıKars ÇarşısıKars Çarşısı

Kars Çarşısı
Kars Çarşısı

Kars çarşısında bir tur atmak hem gözünüzü hem midenizi doyurur. Birbirini kesen ızgara düzen sokaklarda bolca peynirci var. Peynircilere girip peynirlerin tadına bakabilir, isterseniz adresinize gönderilmesi için sipariş verebilirsiniz.

Kafkas Cephesi Müzesi

Kafkas Cephesi Müzesi
Kafkas Cephesi Müzesi

Kars’ta henüz yeni açılmış çok güzel ve özel bir müze var: Kafkas Cephesi Müzesi. Türkiye’de son zamanlarda müzecilik konusunda ciddi bir ivme kazandığımızı ve güzel müzeler açıldığını görmek beni çok mutlu ediyor. Kafkas Cephesi’nde yaşananların hikayeleştirilerek anlatıldığı, eski bir tabya olan Kafkas Cephesi Müzesi şu an ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Aşağıdaki fotoğrafta yer alan sürekli yanan mumlar Allahu Ekber Dağlarında binlerce gencin anısına, çarıkların içinde yanıyor efekti verilerek yapılmış, çok etkileyici…

Kafkas Cephesi Müzesi - Kazım Karabekir Paşa'ya hediye edilen vagon
Kafkas Cephesi Müzesi – Kazım Karabekir Paşa’ya hediye edilen vagon

Müzenin bahçesinde Kazım Karabekir Paşa’ya, Paşa’nın beyaz at hediye etmesine karşılık Ruslar tarafından hediye edilmiş olan beyaz vagonu da gezebilir, Karabekir Paşa’nın ofis olarak kullandığı vagonda tarihin sayfalarında dolaşabilirsiniz.

Osmanlı evleri ve Ruslardan kalma yapılar son derece bakımsız ve kötü durumdaydı. Hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur. Onun dışında Kars şirin bir Anadolu şehri… Rus işgalinde kaldığı dönemlerde Ruslardan mimari açıdan etkilenmiş şehir ancak şu anda yeni yapılar Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi estetikten uzak.

Boğatepe Köyü

Boğatepe Köyü
Boğatepe Köyü

Kars’a gelince mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Kars’ta peynir yapımının başladığı köylerden biri olan Boğatepe Köyü. Boğatepe Köyü’ne Kars şehir merkezindeki ilçeler otogarından minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.

Boğatepe Köyü’nün hikayesi için Peynir’in Doğduğu Yer Boğatepe Köyü yazıma mutlaka göz atın.

Çıldır Gölü

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü

Kars şehir merkezine 65 km mesafede olan Çıldır Gölü, yüksekliği ve bulunduğu bölgenin soğuk olması nedeniyle her yıl Aralık ayında donmaya başlıyor, hava durumuna bağlı olarak Nisan başına kadar donmuş olarak kalıyor.

Bu muhteşem donmuş karı görmek ve üstünde kızağa binmek, gölde açılan delikten balık tutan balıkçıları izlemek için her yıl yüzlerce insan kış aylarında Çıldır Gölü’ne akın etmesine neden oluyor. Yaz aylarında da Çıldır Gölü’nü görmüş biri olarak mutlaka kış döneminde görmenizi öneririm gölü.

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü

Göl kıyısında Çıldır Gölü’nde avlanan sarı kanat cinsi balık yapan yerler var, en ünlüsü Atalay’ın yeri. Hem öğlen yemek molası vermek hem de içeride yanan sobada ısınmak için iyi bir seçenek. Kış aylarında hafta sonları çok kalabalık olduğu için önceden arayıp rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Atalay’ın Yeri Restoran Telefonu: 0533 934 61 00

Çıldır Gölü’nün üstünde kızağa binmek isterseniz Atalay’ın önünde bir sürü kızak ve kızakçı bekliyor. Kişi başı ödeme yaparak buz tutmuş göl üstünde eğlenebilirsiniz. Göl üzerinde perspektiften faydalanıp çok eğlenceli fotoğraflar çekmek mümkün, bu eğlenceden mahrum kalmayın.

Biz Çıldır’a şoförlü araç ayarlayarak gitmiştik, kış aylarında yol çok karlı/buzlu olabileceği için o bölgeyi, yol şartlarını bilen biri ile gelmek daha güvenli geldi bize.

Doğruyol Köyü Mezarlıkları

Doğruyol Köyü Mezarlıkları
Doğruyol Köyü Mezarlıkları

Çıldır Gölü kıyısındaki köylerinde, Terekeme (Kafkaslardan gelen Kara Papaklar), eski yazıları ile mezarlıkları bulunuyor. Renkli taşlar ve taşlar üzerindeki yazıları ile oldukça ilginç görüntüler içeriyor.

Şeytan Kalesi

Şeytan Kalesi
Şeytan Kalesi

Çıldır Gölü’ne sadece 10 km mesafede yer alan Şeytan Kalesi, bulunduğu vadi üzerinde kartal yuvası gibi bir tepeye kurulmuş kaleye ulaşmak için 2 km patika yürüyüşü yapmanız gerekiyor. 2 km gidiş, 2 km dönüş olacağını dikkate alarak yola çıkın. Patika düzgün, biz doldukça karlı bir dönemde gitmemize rağmen kolaylıkla yürüdük. Vadi ve manzaralar muhteşem, Çıldır’a kadar gelmişken burayı es geçmeyin. Sadece etrafta ne çay, kahve içebileceğiniz bir yer ne de tuvalet var, ona göre gidin.

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri
Ani Harabeleri

Ani Harabeleri binlerce yıllık tarihi, İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olması ile muhteşem bir ören yeri. Kars şehir merkezine yaklaşık 50 km mesafede bulunan harabeleri gezmek için 3-4 saat vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

İsmi Ani Harabeleri olsa da burası kadim Ani şehri. Rus, Ermeni, Türk pek çok milleti misafir etmiş bu şehrin kalın şehir surları şu an en sağlam kısmı. Geniş bir alana yayılmış olan şehrin içinde yarı ayakta veya ayakta olan camii, kilise, köprü gibi bir çok eser zamana direniyor.

Harabelerin girişinde size kenti anlatmak için bekleyen yerel görevliler oluyor, onlardan tarihçesini dinlemek ve yöre halkının bu “harabelere” bakışındaki değişimi görmek için biriyle sohbet etmenizi tavsiye ederim.

Biz giderken araç ve şoförü iki gün için ayarlamıştık, dört kişi olmanın avantajı ile maliyeti de paylaştığımız için bizim için uygun oldu. Yoksa Ani Harabeleri’ne Kars merkezden araç dışından otobüs ile ulaşma seçeneğiniz de var. Kars şehir merkezinden günde 2 kez, sabah 09:00 ve öğlen 13:00’te belediyenin araçları kalkıyor imiş, yine de Kars’a gidince önceden araştırıp tam saati ve kalkıp kalkmadığını öğrenmenizde fayda var.

Ani Harabeleri’ne girmek için varsa Müze Kart kullanabiliyorsunuz. Aksi halde 2019 yılı için giriş ücreti 10 TL.

Kars Gece Hayatı

Kars’ta gece hayatı var mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Kars son derece hareketli bir sosyal hayata sahip, üniversite nedeniyle de gençlerin sokakları doldurduğu bir şehir. Son yıllarda Kars’a gelen turist sayısının artması ile birlikte gece eğlenceleri de gittikçe hareket kazanmış.

Kars’ta gece eğlencesi denince birkaç farklı eğlence var.

Kars Kafkas Dansı Gösterileri

Kars Kafkas Dansı Gösterileri
Kars Kafkas Dansı Gösterileri

Geleneksel eğlence isterseniz pek çok restoranda Kafkas Dansı gösterileri oluyor, birbirinden yetenekli dansçıların uçar gibi dans etmesi her defasında tüylerimi diken diken ediyor, mutlaka bu gösterilerden birini izleyin.

Kars Kaz Evi’nde her akşam yemek 21:00’de bitiyor, yaklaşık 1 saatlik Kafkas Dansı gösterisi başlıyor. Dansı izlemek istemeyenler kalkıyor, izlemek isteyenler çay/kahve eşliğinde masalarında dansı izleyebiliyor. Dansı izlemek için yemek fiyatına ek olarak 30 TL kişi başı gösteri ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu muhteşem gösteri için bu fiyat az bile.

Kars Aşık Atışmaları

Kars’ta pek çok restoranda Aşık Atışmaları’na rastlamanız mümkün. Yine yemekten sonra bağlamaları ile gelen aşıklar karşılıklı atışarak türkülerini seslendiriyorlar. Biz Hanımeli Restoran’da dinledik.

Bir restoranda dinlemek istemezseniz, Kars Kalesi’nin altındaki Namık Kemal Evi’nde de aşıkların atışmalarını izlemeniz mümkün. Ağızlarına şimdi kürdan yerleştirerek, eskiden iğne yerleştirerek b, f, p, m, v gibi dudakların birleştiği sesleri kullanmadan türkü söylemeleri ise bu geleneği daha da özel hale getiriyor.

Ülkemizin doğusu ile batısı arasında büyük fark var. Hem iklim hem coğrafya hem kültür ile yepyeni bir dünya ile tanışmak için Kars’ı da görülmesi gereken yerler listenize ekleyin. Kışın Sarıkamış’ta kayak yapmak için de uğrayabilirsiniz.

Kars’ta Gidince Mutlaka Yapın/Görün

 • Kars sokaklarında dolaş, Ruslardan kalma yapıları görün,
 • Ani Harabeleri’ni mutlaka ziyaret edin, 3-4 saat ayırın,
 • Sarıkamış Kış Sporları Merkezi ve Sarıkamış Katerina Av Köşkü‘nü ziyaret edin,
 • Peynir’in doğduğu yer olan Boğatepe Köyü’nü ziyaret edin,
 • Kars Kalesi‘ne çıkıp Kars manzarasını seyredin,
 • Dede Korkut’un yaşadığına inanılan Digor ilçesini ziyaret edin,
 • Kars Kalesi çevresinde Eski Osmanlı Evleri‘ni görün,
 • Kars çarşısına gidin, eski kaşar ve gravyer peyniri alın.

Kars Gezi Yazıları

Kars ile ilgili diğer gezi yazılarıma da mutlaka göz atın.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

16 Yorumlar

 1. Hilmi Aslım Cevapla

  Selam,
  Siteyi yeni takibe başladım, harika işler 🙂

  Yukarıdaki yazıyla ilgili olarak ise; neden Kars’ta kaz bu kadar gözden düşmüş ya da gittiğiniz işletmede neden sizinki dahil sadece iki masa doluydu acaba? İşletmeci abla bu konuda bilgi verdi mi?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Hilmi Bey,

   Beğenmenize çok sevindim. Elimden, dilimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum 🙂

   Kaz yetiştiriciliği çiftliklere geçtiği için halk artık kaz beslemez olmuş, fiyatla rekabet edilemiyor o durumda malum. Kars Kaz Evi ve sahipleri ise bu konuda halkı bilinçlendirmeye çalışıyorlar.

   Sevgiler,
   Elmayra

 2. Hilmi Aslım Cevapla

  Tabi bir de Kars gravyerinin mevsimi ne imiş, tongaya gelmeyelim gideceğimiz zaman 🙂

 3. Nuran hanım,İz tv de izledim..Diğer illere de gönderiyoruz gibi bir ifadeniz var.Acaba bu kargo yoluyla mümkün mü.Saygılarımla…

  • Merhaba Semih Bey,

   Nuran hanım’a Kars Kaz Evi adresinden ulaşabilirsiniz.
   Ben sadece orayı ziyaret eden bir gezginim 🙂

   Sevgiler,
   Sevil

 4. Çok güzel bir site kars kaşarı adresiniz kaşkar süt mamülleri kars şubesi.

 5. Kaz etinin fiyatını yazarmısınız,çünkü karsta bir porsiyona 50 TL ödedik,lütfen kazıklanmayın

  • Sevil Mert Cevapla

   Üstünden 3 yıl geçti, fiyatını inanın hatırlamıyorum ama ucuz değildi, öyle bir beklenti olmasın.

Yorumunuzu Yazın