Beşiktaş’ta gezilecek yerler listesi oldukça kalabalık. Bu kalabalık liste içinde hemen akla gelmeyen yerlerden biri Ihlamur Kasrı. Beşiktaş’tan Fulya’ya doğru devam ettiğinizde karşınıza çıkan bu küçük kasır, Beşiktaş çarşısının keşmekeşinin içinde bir vaha gibi. Ihlamur Kasrı nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti nedir, kahvaltı fiyatı ne kadar, otopark var mı gibi pek çok sorunun cevabını bu yazıda bulacaksınız.

Ihlamur Kasrı - İstanbul'un Göbeğinde Bir Vaha
Ihlamur Kasrı – İstanbul’un Göbeğinde Bir Vaha

Ihlamur Kasrı Hakkında

Ihlamur Kasrı Hakkında

Kim bilir hangi tarihte yapılmış olan işlemeli sütunların üzerine yerleştirilmiş sokak lambaları, yaşlarının çok büyük olduğu gövdesinin kalınlığından anlaşılan çam ve ıhlamur ağaçları, şimdi müze ve kafeterya olarak hizmet veren iki köşkü, çimlerin üstünde badi badi dolaşan insanlara alışmış çok sayıda yeşil başlı ördeği, tüylerinin ihtişamını kaybetse de buraların en güzeli benim diye dolaşan tavuskuşu, mevsimine göre cinsi değişen güzelliği aynı kalan rengarenk çiçekleri, ördeklerin içine batıp çıkmaya bayıldığı havuzları, bahçıvanların özenle baktığı her halinden belli olan bahçe düzenlemesi ile Ihlamur Kasrı her gittiğimde beni kendisine hayran eder.
.
Bir de manolya zamanını tutturursanız, o koca çiçeklerdeki zerafeti izlemeye doyamazsınız.

Bahçedeki 3 havuzdan biri
Bahçedeki 3 havuzdan biri

Ihlamur Kasrı’nın içinde biri kafeterya diğeri müze olmak üzere iki tane köşk, 3 tane süs havuzu, yaz aylarında hizmet veren bir yaz bahçesi kafeteryası, bol bol ördek, bir tavşan kümesi yer alıyor.

Ihlamur Kasrı Nerede? Ihlamur Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Ihlamur Kasrı, Beşiktaş Yıldız ile Nişantası arasında kalan Ihlamur Vadisi’nde yer alıyor. Eğer Beşiktaş’ı biliyorsanız Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin arkasındaki kavşakta yer alan büyük bahçe Ihlamur Kasrı’nın yer aldığı bahçedir.

Ulaşım açısından biraz zor bir yerde bulunan Ihlamur Kasrı’na Beşiktaş sahilden yürümek yaklaşık 20 dakika sürer. Yıldız’dan de yürümek mümkündür, o mesafe de inişte 15 dakika olsa çok dik bir çıkış olduğundan dönüşte o yolu kullanmanızı önermem.

Ihlamur Kasrı’nda Otopark Var mı?

Ihlamur Kasrı’na kendi aracınız ile gelmek isterseniz kasrın kendi otoparkı yok. Çevredeki paralı otoparkları kullanabilirsiniz.

 • Ihlamur Kasrı’na en yakın Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin altında yer alan kapalı otoparktır.
 • Beşiktaş yönünden gelirken sağda, Evlendirme Dairesi’nin karşısında yer altına doğru giren başka bir otopark var.
 • Bir diğer otopark ise girişin karşısındaki kavşaktan Yıldız yönüne doğru çıkan yokuşun başında bulunan otoparktır.

Özellikle Cumartesi günü buraya aracınız ile gelmenizi kesinlikle önermem çünkü Cumartesi günü aynı zaman Beşiktaş Pazarı’nın olduğu gün. Beşiktaş Pazarı da hemen evlendirme dairesinin karşısında kuruluyor, zaten sorunlu olan trafik iyice felç oluyor.

Ihlamur Kasrı Tarihçesi

Ihlamur Kasrı – Maiyet Köşkü yani kafeteryası

Ihlamur Kasrı’na ulaşım ile ilgili detaylıca bilgi verdikten sonra gelelim Ihlamur Kasrı’nın tarihçesine. 18. yüzyılda Ihlamur Vadisi içinde iki köşk olduğuna dair rivayetler olsa da, buradaki mevcut binalar, 1845-1855 yılları arasında Sultan Abdülmecit tarafından İstanbul’daki pek çok binaya mimarlık yapmış olan Balyanlar’a yaptırılmıştır.

ıhlamur kasrı
Ihlamur Kasrı – Merasim Köşkü, yani müzesi

Ihlamur Kasrı; Maiyet Köşkü ve Merasim Köşkü adında iki köşkten oluşuyor. İhtişamlı, gösterişli olan Merasim Köşkü iken daha sade olanı Maiyet Köşkü’dür. Maiyet Köşkü bugün kafeterya olarak hizmet verirken Merasim Köşkü Müze olarak hizmet vermektedir.

Merasim Köşkü içinde fotoğraf çekmek yasak, bu nedenle içeriden fotoğraf yok maalesef.

Kasır, 1987’den bu yana müze ve ören yeri olarak ziyarete açık.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti 2020

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti 2019
Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti 2019

Ihlamur Kasrı’na giriş ücretlidir, 2020 yılı giriş ücretlerini aşağıda görebilirsiniz;

 • Tam (yetişkin) 20 TL,
 • Öğrenci 10 TL,

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları yetişkin ve öğrenci biletlerini %50 indirimli almaktadır, yani yukarıdaki fiyatlar yabancılar için geçerlidir.

Merasim Köşkü’ne giriş bileti aldığınızda, ekstra ücret ödemeden, kimliğinizi bırakarak sesli rehber alabiliyorsunuz, size köşkün tarihçesini içerideki eşyalarla ilgili kısa bilgileri anlatıyor.

Bahçe Bileti 5 TL

Merasim Köşkü’ne girmek istemezseniz sadece bahçede dolaşmak veya kafeteryadan faydalanmak için bahçe bileti almanız gerekmedir.

Ihlamur Kasrı bahçesi
Ihlamur Kasrı bahçesi

Kasır, pek çok müzede olduğu gibi Pazartesi günleri ziyarete kapalı. Ne yazık ki Müze Kart geçerli değil. Kasır 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ihlamur Kasrı’nda Kahvaltı ve Kahvaltı Fiyatı

Ihlamur Kasrı’nda Kahvaltı ve Kahvaltı Fiyatı

Ihlamur Kasrı içinde yer alan Maiyet Köşkü kafeterya olarak 09:00 – 19:00 saatleri arasında (Pazartesi günleri hariç) hizmet veriyor.

Kafeterya’da çay-kahve, tost, gözleme gibi yiyeceklerin yanı sıra açık büfe kahvaltı da yer alıyor. Ihlamur Kasrı kahvaltı fiyatları; Açık büfe kahvaltı 42,50 TL, serpme Kahvaltı kişi başı 32,50 TL.

Kafeteryanın hem bahçesi hem de iç mekanı yer alıyor. Kahvaltınızı güzelim bahçeyi seyrederek yapabilirsiniz.

Fotoğraflarda yer alan tatlı kadın annem 🙂 Anne-kız bir kaçamak yapıp Beşiktaş Pazarı’nı gezdikten sonra kendimizi Ihlamur Kasrı’na atıp bir kahve molası verdik.

Ihlamur Kasrı’na Gitmek için En İyi Zaman

İstanbul’u gezmek için en güzel zamanları soranlara, bahar ayları derim. Ihlamur Kasrı’nı gezmek için en iyi zaman ise Mart sonu, Nisan başı yani manolyaların açtığı dönem.

Ihlamur Kasrı’nın bahçesinde kocaman manolya ağaçları var ve biz gittiğimizde muhteşem çiçekleri ile gelinlere benzemişlerdi. Rüzgar estikçe mis gibi manolya kokusu bütün bahçeyi sarıyordu. Ayrıca bahçedeki laleler de açmaya başlamıştı. Güneşli bir bahar gününde İstanbul’un göbeğinde bir vaha gibi Ihlamur Kasrı.

Beşiktaş Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta gezilecek yerler listesi oldukça kabarık demiştim. Beşiktaş’a bir gezi planlıyorsanız görmenizi önereceğim yerler;

Dolmabahçe Sarayı: Beşiktaş deyince ilk görülmesi gereken yer tabii ki DOLMABAHÇE SARAYI. Saat Kulesi, Haremi, Selamlığı, arkasındaki Saray Koleksiyonlar Müzesi ile yarım gününüzü ayırmanızı öneririm. Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesindeki kafenin deniz tarafında çok güzel bir manzarası var, oraya girmek için bilet almanıza da gerek yok. Çay içmeye de gidebilirsiniz. Saray Koleksiyonları Müzesi içinde de güzel bir kafe var. Gizli saklı, güzel manzaralı.

Dolmabahçe Camii olarak bilinen Bezmialem Valide Sultan Camii: Hemen Dolmabahçe Sarayı’nın girişinde yer alan camii.

Eğer futbola ilginiz varsa, Vodafone Arena içinde yer alan Beşiktaş JK Müzesi.

Deniz Müzesi: Dolmabahçe Sarayı’ndan Saray Koleksiyonları Müzesi tarafından çıkarsanız 100 metre sonra Deniz Müzesi var. Çok güzel bir müze, içinde bazen sergiler de oluyor. Deniz Müzesi girişinde de Bord adlı bir restoran var, tavsiye ederim.

Akaretler: Beşiktaş’a gelince Akaretler’e bir göz atmamak olmaz. Son zamanlarda açılan çok sayıda güzel mekanı ile popüleritesi artan bölge eskiden Dolmabahçe Sarayı’nın çalışanlarının yaşadığı tarihin ilk lojmanları olarak diyebileceğimiz bir yer imiş.

Atatürk Evi Müzesi: Akaretler caddesi üzerinde Atatürk’ün Samsun’a çıkmadan önce bir süre konakladığı bir bina yer alıyor. Bugün müze olarak hizmet veriyor. Ancak hafta sonları kapalı.

Beşiktaş Çarsısı: Deniz Müzesi’nden sonra Beşiktaş Çarşısı’na uğrayıp bir kahve veya yemek molası verebilir, çarşılardan alışveriş yapabilirsiniz. .

Ihlamur Kasrı: Ihlamur Kasrı’na çarşıdan yürüyebilirsiniz. Çok güzel bir bahçesi var.

Yıldız Parkı: Beşiktaş’tan Ortaköy’e doğru devam ederseniz, Yıldız Parkı ve içinde yer alan Malta Köşkü ile Çadır Köşkü orman içinde vakit geçirebileceğiniz, sizi birden İstanbul’dan koparacak yerler.

Çırağan Sarayı: Beşiktaş’taki bir diğer önemli saray olan Çırağan Sarayı, turistik olarak ziyarete açık değil malesef.

Ortaköy: ORTAKÖY’e gelip seyyar tezgahları gezmek, Ortaköy Camii önünde bir fotoğraf çektirmek, kumpir yemek lazım.

Tüm bunları tek bir güne sığdırmak oldukça zor, Beşiktaş’a iki gün ayırmayı düşünebilirsiniz.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

 1. Dibimizdeki birçok yeri hiç bilmiyoruz. Siz anlatmasanız farkında bile değilim Ihlamur Kasrı ve içerisinde neler olduğunun. Elinize sağlık.

  • Sevil Mert Cevapla

   çok teşekkürler, yakınımızdaki yerleri genelde ihmal ederiz.

Yorumunuzu Yazın