Üsküdar Belediyesi, eski ve kullanılmayan yapıları onararak kültür, sanat alanları ve herkesin bütçesine uygun kafeteryalara dönüştürüyor ve bu konseptte açtığı yerleri Nevmekan olarak isimlendiriyor. Nevmekan serisinin dördüncü halkası olan Nevmekan Kuzguncuk Eylül 2023’te ziyarete açıldı. Tarihi bir hamam olan yapı restore edilerek kafe, kütüphane ve hamam müzesi alanları olacak şekilde düzenlendi.

Nevmekan Kuzguncuk Hamam Müzesi
Nevmekan Kuzguncuk Hamam Müzesi

Kuzguncuk gezmesi çok keyifli, pek çok kültürü bir arada barındıran, İstanbul’un farklı ruha sahip semtlerinden biri. Kuzguncuk’a gelmişken semti hakkıyla gezmek isterseniz; Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler ve Kuzguncuk Gezi Rehberi yazıma mutlaka göz atmanızı öneririm.

Nevmekan Kuzguncuk Hakkında

Nevmekan Kuzguncuk Kütüphane Kafesi
Kütüphane Kafesi

Üsküdar Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler kapsamında tarihi yapıları yeniden halkın kullanımına açıyor. Açılan mekanlar kütüphane, kafe, müze, etkinlik ve sergi alanları gibi farklı özellikler taşıyor. Nevmekan serisinde olan yerlere bakacak olursak; Nevmekân Sahil, Nevmekân Bağlarbaşı, Nevmekân Selimiye, Nevmekân Kandilli ve son olarak eylül 2023’te açılan Nevmekân Kuzguncuk listeye eklendi.

Nevmekan Kuzguncuk Hamam Müzesi
Hamam Müzesi

Nevmekan Kuzguncuk’un bulunduğu yapı 170 yıllık bir geçmişe sahip olan İcadiye Dağ Hamamı. Hamam, 1854 yılında Şeyhülislam Arif Hikmet Bey tarafından Medine’deki kütüphanesine gelir sağlamak için yaptırılmış. 1800’lerden 2000’li yıllara kadar hamam olarak kullanılan yapı 1905 ve 1970 yıllarında iki kez onarım görmüş. 2000’li yıllarda tamamen atıl hale gelen hamam 2021 yılında Üsküdar Belediyesi himayesine alınarak restorasyonuna başlanıyor.

Nevmekan Kuzguncuk Bahçesi
Nevmekan Kuzguncuk Bahçesi

İcadiye Mahallesi sınırları içinde yer alan mekan 1200 metrekarelik bir alana yayılmış durumda. Mekanın geniş bir bahçesi, içinde kafesi, kütüphanesi, öğrenciler için ders çalışabilecekleri alan ve giriş katında hamam müzesi bulunuyor.

Nevmekan Kuzguncuk
Nevmekan Kuzguncuk

Mekan yeni açıldığı, fiyatları uygun olduğu ve sosyal medyada çokça paylaşıldığı için kütüphanenin bulunduğu iç mekanda oturmak isterseniz biraz sıra beklemeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Yukarıdaki fotoğraf Cumartesi günü öğleden sonra çekildi, giderken içeride oturmak istiyorsanız sıra beklemeyi göze alarak gitmeniz lazım.

Nevmekan Kuzguncuk Nerede, Nasıl Gidilir?

Nevmekan Kuzguncuk Nerede, Nasıl Gidilir?
Nevmekan Kuzguncuk Nerede, Nasıl Gidilir?

“Nevmekan Kuzguncuk nerede?” diye soracak olursanız, açık adresine bakarsak İcadiye Mahallesinde, Kuzguncuk semtinde yer alıyor. Kuzguncuk’un içinde geçen İcadiye Caddesi’ni takip ederseniz, yol boyunca yerleştirilmiş olan “Nevmekan Kuzguncuk” tabelalarını göreceksiniz. İcadiye Hamamı Sokak’tan devam ettiğinizde mekanın tabelasını ve büyük bahçesini göreceksiniz.

Mekanın Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Nevmekan Kuzguncuk’a ulaşım çok kolay. Üsküdar’dan kalkan ve sahil yolunu kullanarak kuzeye giden tüm otobüs ve minibüsler Kuzguncuk sahilinden geçiyor. Sahilden mekana yürümek ise en fazla 15 dakikanızı alır.

Kendi aracınız ile Kuzguncuk’a gelecekseniz park problemi olduğunu, mekanın kendi otoparkı olmadığını ve özellikle hafta sonları trafiğin sıkışık olduğunu dikkate almanızı öneririm.

Nevmekan Kuzguncuk Menüsü ve Fiyat Listesi

Nevmekan Kuzguncuk menüsünde; Kahvaltı, ara sıcaklar, tost, salata, ana yemekler, hamburger, makarna, mantı, tatlı ve içecekler gibi çok zengin yiyecek içecek seçenekleri sunuluyor. Eylül 2023 itibarıyle bardak çay 10 TL, Türk Kahvesi 25 TL gibi fiyatları ile oldukça kalabalık olduğunu söylemek gerek.

Kuzguncuk’ta bulunan pek çok mekana göre daha uygun fiyatlara sahip olan Nevmekan Kuzguncuk’un menüsü ve fiyat listesi için bu bağlantıya tıklayın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın