Yıldız Parkı, İstanbul’un göbeğinde, bütün kaosun, trafiğin, gürültünün, çoşkunun orta yerinde bir vaha. İstanbul’da nefes almak isteyenler için küçük bir cennet. Yıldız Parkı hakkında merak ettikleriniz, Yıldız Parkı nerede, nasıl gidilir, Yıldız Parkı kahvaltı mekanları, otopark bilgileri ve çok daha fazlası bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Yıldız Parkı, Yıldız Parkı Nerede, Yıldız Parkına Nasıl Gidilir?
Yıldız Parkı, Yıldız Parkı Nerede, Yıldız Parkına Nasıl Gidilir?

Yıldız Parkı’nın Tarihçesi

Mitolojik hikayelerde Pan’ın İstanbul’da flütünü çaldığı yer olarak bilinen Yıldız Korusu; Lale Devri’nde eğlence merkezi, Çırağan Sarayı’nın arka bahçesi, Cumhuriyet Dönemi’nde bir dönem gazino olarak kullanılmış. Şu an İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılıyor.

Yıldız Parkı Asma Köprüsü
Yıldız Parkı Asma Köprüsü

Yıldız Parkı Nerede?

Beşiktaş’ta nefes alabileceğiniz, şehrin ortasında bir vaha arıyorsanız Yıldız Parkı doğru adres.

Yıldız Parkı nerede derseniz; aşağıda Çırağan Sarayı yukarıda ise Yıldız Sarayı’na kadar uzanan geniş bir alanı kaplıyor. Bu kapladığı alan ile İstanbul şehir içindeki en büyük koru olma özelliği taşıyor.

Yıldız Parkı’nın iki girişi var:

  1. Yıldız Parkı Alt Girişi: Beşiktaş’tan Ortaköy yönüne doğru ilerlerken solda Küçük Mecidiye Camii’ni göreceksiniz.Caminin karşısında da Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü var. Çırağan Caddesi üzerinde Emniyet Müdürlüğü ile Mecidiye Camii arasındaki yoldan ilerlediğinizde alt girişine ulaşacaksınız. Cami ile emniyet arasında dar sokaktan yürüdüğünüzde Yıldız Parkı’nın ihtişamlı büyük kapısını göreceksiniz. İşte parka ulaştınız!
  2. Yıldız Parkı Üst Girişi: Parkın üst girişi ise Barbaros Caddesi’nde Gayrettepe’ye doğru ilerlerken sağda kalan Palanga Caddesi’nde yer alıyor. Bu sokak Ortaköy’e iniş için de kullanılır.
Yıldız Parkı haritası
Yıldız Parkı haritası

İki girişten de araçla giriş mümkün ancak koru içinde sadece köşklerin önünde küçük otopark alanları olduğundan tavsiyem Yıldız Parkı’na aracınızla gelmemeniz.

Çırağan Sarayı kapılarından biri, bu kapının karşısı Yıldız Parkı'nın girişi
Çırağan Sarayı kapılarından biri, bu kapının karşısı Yıldız Parkı’nın girişi

Yıldız Parkı’na Nasıl Gidilir?

Yıldız Parkı’na nasıl gidilir diye soracak olursanız; Parka gitmenin en kolay gelme yolu, Beşiktaş iskelesinden kısa bir yürüyüş ile Çırağan girişine ulaşmak. Aynı yolu kullanarak arabanız ile de gelebilirsiniz. Çırağan Sarayı karşısındaki İspark park alanına veya Yıldız Korusu içindeki otopark alanlarına aracınızı bırakabilirsiniz.

Yıldız Korusu Giriş Ücreti

Yıldız Parkı’na giriş ücreti yok. Yaya olarak geliyorsanız, parka ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Eğer kendi aracınız ile geliyorsanız otopark ücreti ödemeniz gerekiyor. Yıldız parkı otopark ücreti 2020 için tüm gün 8 TL.

Yıldız Parkı Otopark Seçenekleri

Yıldız Korusu otopark seçeneklerini aşağıda görebilirsiniz;

1) Yıldız Parkı’nın Çırağan Caddesi girişinde dışarıda bir İspark bulunuyor. Tam Çırağan Sarayı’nın karşısında Beşiktaş Emniyeti’nin yanındaki bu İspark’ta genellikle yer oluyor. Parkın içinde, Çırağan girişinde bir otopark yeri mevcut değil.

2) Yıldız Parkı’nın Yıldız Şale girişinde Malta Köşkü’ne yakın bir otopark bulunuyor, ancak burası da oldukça küçük bir otopark.

Otopark alanı sınırlı olduğu için ne yazık ki yürüyüş yollarının kenarlarına çok sayıda araba park ediyor. Bu da parkın asıl amacı olan doğa ile iç içe olmak, spor yapmak isteyen insanları rahatsız ediyor.

Tavsiyem; Yıldız Parkı’na kendi aracınız ile değil, toplu taşıma ile gelmeniz. Böylece otopark derdi ile uğraşmanız gerekmez.

Yıldız Parkında Gezilecek Yerler – Yıldız Parkında Ne Yapılır?

Yıldız Parkında Ne Yapılır?
Yıldız Parkında Ne Yapılır?

Yıldız Parkı, farklı ağaçları, mevsime özel dikilen çiçekleri ile her mevsim yemyeşil ve rengarenk. Nisan ve Mayıs aylarında lale zamanı ise renk renk laleler ile muhteşem güzellikte oluyor.

“Yıldız Parkında ne yapılır?” diye soracak olursanız; doğa yürüyüşlerini seviyor ama İstanbul’dan uzaklaşamıyorsanız Yıldız Parkı tam size göre. Engebeli arazisi nedeniyle tam anlamıyla doğa yürüyüşü yapabilirsiniz burada. Dolaşırken sokak köpekleri, kediler, sincaplar, çeşit çeşit kuş size eşlik edecek.

Yıldız Korusunun Sincapları
Yıldız Korusunun Sincapları

Park içinde yapılan son çevre düzenlemesi ile, şelaleler, asma köprüler, araç girmeyen yürüyüş yolları yapıldı ve gerçekten dünya standartlarında harika bir park haline geldi.

Ben daha çok yürüyüş yapmak için Yıldız Korusu’na gidiyorum ama pek çok İstanbullu buraya kahvaltı etmek için geliyor. Yıldız Parkında kahvaltı detayları için okumaya devam edin.

Malta ve Çadır Köşkü

Yıldız Korusu içinde doğa yürüyüşü yapmak dışında gezilecek yerler de var. Malta Köşkü, Çadır Köşkü bunların başında yer alıyor. Malta ve Çadır Köşklerinin işletmesi Büyükşehir Belediyesi’nde, şu an restoran olarak hizmet veriyorlar. Ancak köşklerin tarihi değeri de olduğundan girip gezebilirsiniz.

Malta Köşkü’nün bahçe ve ikinci katından harika bir boğaz manzarası var.

Malta Köşkü
Malta Köşkü bahçesinden boğaz manzarası
Malta Köşkü bahçesinden boğaz manzarası

Çadır Köşkü’nün önündeki fıskiyeli havuzda kuğuları izleyebilirsiniz. İkisi de ayrı keyifli köşkler.

Çadır Köşkü 2020’de restorasyonu girdi. O yüzden şu an gezebileceğiniz tek köşk var.

Çadır Köşkü'nün arka bahçesinden görüntüsü
Çadır Köşkü’nün arka bahçesinden görüntüsü
Çadır Köşkü fıskıyesi
Çadır Köşkü fıskıyesi

Beşiktaş’ın birbinden güzel müze kafeleri yazım da ilginizi çekebilir!

Yıldız Şale Müzesi

Yıldız Şale Müzesi’nin işletmesi Milli Saraylara ait. Müze girişi Yıldız Parkı içinden olsa da Yıldız Sarayı binaları arasında değerlendirilmelidir. Giriş ücreti 2018 yılında 20 TL ve Müze Kart geçerli değil.

Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası

Yıldız Parkı’nın Palanga Caddesi girişine yakın olan bölümde yer alan Çini ve Porselen Fabrikası, Osmanlı Dönemi’nde çiniciliği geliştirmek amacıyla yapılmış. Halen üretime devam eden fabrika, müze olarak hizmet veriyor ve burası da Milli Saraylar’a bağlı. Buranın da giriş ücreti 20 TL ve Müze Kart geçerli değil.

Yıldız Parkı Şelalesi

Yıldız Parkı’na Çırağan tarafından girip yürüyüş yolundan sola döndüğünüzde önce bir çocuk parkı, sonra da bir şelale göreceksiniz. Devam ettiğinizde kocaman bir bahçe sizi karşılayacak. Yürüyüş rotanızı bu tarafa çevirebilir, çeşit çeşit çiçek ve güzel bir peyzajın tadını çıkarabilirsiniz.

Yıldız Parkı Şelalesi
Yıldız Parkı Şelalesi

Yıldız Parkı Asma Köprüsü

Yıldız Parkı’na Çırağan girişinden girip yürüyüş patikasından sağa döndüğünüzde ise, yapay bir dere ile karşılaşacaksınız. Dereyi yukarı doğru takip ettiğinizde ise birbirine bağlı birkaç asma köprünün olduğu bir rotaya ulaşacaksınız. Bu asma köprülerin üstünde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. O kadar güzel olmuş ki burası, kendinizi tropik bir orman içinde hissediyorsunuz.

Ayrıca Yıldız Korusu içinde çok sayıda sincap, papağan cinsinde renkli kuşlar yaşıyor. Onları rahatsız etmeden, bu güzel parkın tadını çıkarabilirsiniz.

Yıldız Parkında Kahvaltı ve Kahvaltı Fiyatları 2020

Malta ve Çadır Köşkleri restoran olarak hizmet veriyor demiştim. Köşklerde öğleye kadar açık büfe kahvaltı servisi bulunuyor. Hafta için serpme kahvaltı 32,5TL, hafta sonu ise açık büfe kahvaltı 42,5TL.

Yıldız Korusu içinde bir de Kır Kahvesi var, burada da omlet, gözleme gibi daha hafif kahvaltılıklarla öğününüzü geçirebilirsiniz.

Yıldız Parkı Kır Kahvesi
Yıldız Parkı Kır Kahvesi

Yıldız Korusu içindeki bir diğer kafeterya da yeni açılan Haveran. Asma köprünün biraz yukarısında yer alan bu kafe sabah 09:00, akşam 19:00 arası açık.

Yıldız Parkı Haveran Kafe
Yıldız Parkı Haveran Kafe

Yıldız Parkında Piknik

Benim önerim ise, kendi piknik sepetinizi getirip Yıldız Parkı içindeki piknik masalarından birinde orman içinde keyifle kahvaltınızı yapmanız. Yıldız Korusu içinde piknik yapmak serbest ancak ateş yakmanız yasak. Bu nedenle yanınızda hazır/pişmiş gıdaları getirmeniz, çay/kahveniz için termos getirmenizde fayda var.

Beşiktaş’a yolunuz düşerse, Beşiktaş’ta gezilecek yerler listenize Yıldız Parkı’nı da mutlaka ekleyin!

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın