Yıldız Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

0
2727

İstanbul’un göbeğinde, bütün kaosun, trafiğin, gürültünün, çoşkunun orta yerinde bir vaha Yıldız Parkı; İstanbul’da nefes almak isteyenler için küçük bir cennet. Mitolojik  hikayelerde Pan’ın İstanbul’da flüdünü çaldığı yer olarak bilinen Yıldız Korusu; Lale Devri’nde eğlence merkezi, Çırağan Sarayı’nın arka bahçesi, Cumhuriyet Dönemi’nde gazino olarak kullanılmış. Şu an İstanbul Büyükşehir Belediye tarafından bakımı yapılıyor.

Yıldız Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Yıldız Parkı Beşiktaş ile Ortaköy arasında Çırağan Sarayı’nın tam karşısında yer alan İstanbul içindeki en büyük koru. Çırağan Caddesi üzerinde Emniyet Müdürlüğü ve Mecidiye Camii arasındaki yoldan girişi olduğu gibi, üst girişi de Barbaros Caddesi’nin üst bölümünde Palanga Caddesi’nde yer alıyor. İki girişten de araçla giriş mümkün ancak koru içinde sadece köşklerin önünde küçük otopark alanları olduğundan tavsiyem aracınızla gelmemeniz.

En kolay gelme yolu; Beşiktaş iskeleseinden kısa bir yürüyüş ile Çırağan girişine ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki haritada hem Yıldız Parkı’nın yeri hem de içindeki köşklerin yerlerini işaretlenmiş olarak görebilirsiniz.

Yıldız Parkında Gezilecek Yerler

Yıldız Parkı, farklı ağaçları, mevsime özel dikilen çiçekleri ile her mevsim yemyeşil ve rengarenk. Doğa yürüyüşlerini seviyor ama İstanbul’dan uzaklaşamıyorsanız Yıldız Parkı tam size göre. Engebeli arazisi nedeniyle tam anlamıyla doğa yürüyüşü yapabilirsiniz burada.

Park içinde yapılan son çevre düzenlemesi ile, şelaleler, asma köprüler, araç girmeyen yürüyüş yolları yapıldı ve gerçekten dünya standartlarında harika bir park haline geldi.

Malta ve Çadır Köşkü

Yıldız Parkı içinde doğa yürüyüşü yapmak dışında gezilecek yerler de var. Malta Köşkü, Çadır Köşkü bunların başında yer alıyor. Malta ve Çadır Köşklerinin işletmesi Büyükşehir Belediyesi’nde, şu an restoran olarak hizmet veriyorlar. Ancak köşklerin tarihi değeri de olduğundan girip gezebilirsiniz.

Malta Köşkü’nün bahçe ve ikinci katından harika bir boğaz manzarası var.

Malta Köşkü
Malta Köşkü bahçesinden boğaz manzarası

Çadır Köşkü’nün önündeki fıskiyeli havuzda kuğuları izleyebilirsiniz. İkisi de ayrı keyifli köşkler.

Çadır Köşkü’nün arka bahçesinden görüntüsü
Çadır Köşkü’nün havuzu

Yıldız Şale Müzesi

Yıldız Şale Müzesi’nin işletmesi Milli Saraylara ait. Müze girişi Yıldız Parkı içinden olsa da Yıldız Sarayı binaları arasında değerlendirilmelidir. Giriş ücreti 2018 yılında 20 TL ve Müze Kart geçerli değil.

Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası

Yıldız Parkı’nın Palanga Caddesi girişine yakın olan bölümde yer alan Çini ve Porselen Fabrikası, Osmanlı Dönemi’nde çiniciliği geliştirmek amacıyla yapılmış. Halen üretime devam eden fabrika, müze olarak hizmet veriyor ve burası da Milli Saraylar’a bağlı. Buranın da giriş ücreti 20 TL ve Müze Kart geçerli değil.

Yıldız Parkında Kahvaltı

Malta ve Çadır Köşkleri restoran olarak hizmet veriyor demiştim. Köşklerde öğleye kadar açık büfe kahvaltı servisi bulunuyor. Hafta için serpme kahvaltı 32,5TL, hafta sonu ise açık büfe kahvaltı 42,5TL.

Ayrıca parkın içinde bir de Kır Kahvesi var, burada da omlet, gözleme gibi daha hafif kahvaltılıklarla öğününüzü geçirebilirsiniz.

Yıldız Parkında Piknik

Benim önerim ise, kendi piknik sepetinizi getirip Yıldız Parkı içindeki piknik masalarından birinde orman içinde keyifle kahvaltınızı yapmanız. Yıldız Parkı içinde piknik yapmak serbest ancak ateş yakmanız yasak. Bu nedenle yanınızda hazır/pişmiş gıdaları getirmeniz, çay/kahveniz için termos getirmenizde fayda var.

Beşiktaş’a yolunuz düşerse Yıldız Parkı’na mutlaka vakit ayırmanızı şiddetle öneririm.

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda kalın.

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here