Etiyopya Gezi Rotası

Etiyopya seyahatim, planda olmayan bazı gelişmeler sonucunda birkaç gün içinde karar verilmiş bir seyahat oldu.
– Afrika kıtasında biryerlere gitmek istiyordum, önüme haritayı alıp Kiwi web sitesinden İstanbul’dan Afrika’da gitmediğim ve görmek istediğim ülkelere en ucuz uçak bileti nereye var diye baktım ve pat diye uçak biletimi aldım. Bilet 1500TL idi, Turna.com‘da 300TL’lik uçuş puanım vardı. Yani 1.200TL’ye uçak biletini halletmiş oldum.


– Etiyopya vize istiyormuş, ama sadece Ankara’da Büyükelçiliği varmış. İşleri nedeniyle sık sık Ankara’ya giden sevgili arkadaşım İsmail de Etiyopya vizesi kısmını halletti. Her ne kadar Etiyopya Cumhurbaşkanı’nın ülkemize gelmesi nedeniyle vizelerin gecikmesi gibi stresler yaşadıysak da vize işi de halloldu.
– En önemli ve zorlu kısım ise Etiyopya gezi rotasını oluşturmak ve uygun bütçe ile bunu halletmek oldu. Etiyopya’da 11 günüm vardı ve bu süreyi en verimli şekilde kullanmak istiyordum.

Etiyopya Gezi Rotamı Nasıl Oluşturdum?

Öncelikle hızlıca daha önce Etiyopya’ya giden gezgin blogger arkadaşların bloglarını inceledim ve hemen onlarla yazışmaya ve fikir almaya başladım. Bunu yaparken Bir yandan da Etiyopya’dan rehber ve tur şirketleriyle yazışmaya başladım. Biraz fiyatlar konunda fikrim olsun diye.

İlk aldığım fiyat 11 gün, Lalibela, Blue Nile, Gonder ve Omo Vadisi’ni içerecek şekilde 4000usd olarak geldi. O sırada vizenin de yetişmemesi riski olunca “uçak biletini iptal mi etsem?” diye düşünmeye başladım. Sonra 3000usd, sonra 2750 derken fiyatlar düşmeye başladı. Buradaki ana sorun şuydu; kısa sürede çok yer görmek istiyordum ve tek kişiydim. Araç, rehber ve konaklama için tek başıma olmam maliyetimi çok artırıyordu. Bu kez hostellere ve tur şirketlerine dahil olabileceğim bir grup olup olmadığını sormaya ve rotamı biraz daha sadeleştirmeye başladım. Sonunda Kesfetmek.com blogunun sahibi Fatih’in önerdiği Etiyopya Travel & Tours ETT firması ile Addis Ababa konaklaması, Lalibela, Omo Vadisi içeren paket için 1670 usd’ye anlaştık. Bu arada Omo Vadisi’nin girişindeki şehirlere yerel minibüslerle gitmek ve oradan araç/rehber ya da gidenlerin araçlarına dahil olmak gibi seçeneklerle çok daha ucuza getirmek mümkün. Ancak başta dediğim gibi kısıtlı sürede çok yer görmek istediğim için o opsiyonu elemek zorunda kaldım.

Son durumda Etiyopya Gezi Planım aşağıdaki gibi olacak;

 • 14.Şubat.2017 18:15 Mısır Havayolları ile Kahire aktarmalı Addis Ababa uçuşu.
 • 15.Şubat.2017 03:15 Addis Ababa’ya iniş. Sabaha kadar havaalanında uyku. Bu günü Addis Ababa gezisine ayırdım. Gece Addis Ababa’da konaklama.
 • 16.Şubat.2017 08:10 Lalibela’ya Bahir Dar aktarmalı uçuş. 10:10 Lalibela’ya iniş. Bütün gün Lalibela ve kiliseleri gezeceğim.
 • 17.Şubat.2017 Lalibela gezisi devam.
 • 18.Şubat.2017 12:00 Lalibela’dan Addis Ababa’ya uçuş. Günün kalanı yine Addis’te. Gece Addis’te konaklama.
 • 19.Şubat.2017 Omo Vadisi için yola çıkış. Awassa’da konaklama. Omo vadisi artık buradan başlıyor ve kabilele ziyaretleri sonraki 5 gün devam ediyor olacak.
 • 20.Şubat.2017 Arbaminch’te konaklama.
 • 21.Şubat.2017 Jinka’da konaklama.
 • 22.Şubat.2017 Jinka’da konaklama
 • 23.Şubat.2017 Turmi’de konaklama
 • 24.Şubat.2017 Turmi’de konaklama
 • 25.Şubat.2017 Arbaminch’e dönüş ve 15:40 Addis’e uçuş.
 • 26.Şubat.2017 sabah 04:15 uçağı ile yine Kahire üzerinden İstanbul’a dönüş.

Etiyopya tahminim çok üstünde maliyetli olacak benim için. Hızlı karar vermenin yan etkileri diyelim.

Tek tesellim yaşayacaklarımın bu maliyete değecek olması 🙂

13 YORUMLAR

 1. MERHABA, ben de çoktandır etiyopya seyahati istiyordum,arkadaş bulamadım, tek olarak gitsem bir zorluk yaşarmıyım? sizin olumsuz tecrübeniz oldu mu? tek başına bir kadın orada rahat gezebilir mi?

 2. çok güzel ve dolu bir seyahat olmuş. ordan aldığınız turu buradan gitmeden önce mi orda mı aldınız? bir de tura ödediğiniz 1670 dolar neleri kapsıyordu?çok teşekkürler

  • Turu gitmeden ayarlamıştım, e-mail ile yazışarak hallettik. Yazıda firmanın linki var zaten, siz de yazışabilirsiniz.
   Ayarladığım turun içinde yanlış hatırlamıyorsam; havaalanında karşılama, yarım gün Addis Ababa şehir turu (özel araç ve şoförle), bunları zaten ücretsiz veriyorlar. Lalibela gidiş-dönüş uçuş, Lalibela konaklama, Lalibela giriş ücreti, Omo Vadisi gezisi (bir araçta 3 kişi, özel şoför ve yerel rehberlik hizmetleri), Omo Vadisi konaklama, ulaşım (ben gidişi araçla dönüşü uçakla yaptım, uçak bileti dahil). Sanırım atladığım birşey kalmadı. Tur dışında öğle yemekleri ve kendi özel harcamalarım için para harcamış oldum özetle.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın