Etiyopya, daha önce planımda olmayan bazı gelişmeler sonucunda birkaç gün içinde karar verilmiş bir seyahat oldu. Neden Etiyopya‘yı seçtim, Etiyopya gezi rotası belirlerken neye dikkat ettim, ve şimdi Etiyopya gezi rotası yapsam nasıl bir rota yapardım, bu yazıda paylaşmak istedim.

Etiyopya Gezi Rotası Önerisi
Etiyopya Gezi Rotası Önerisi

Neden Etiyopya?

Neden Etiyopya gibi az bilinen bir Afrika gitmek istedim öncelikle onu biraz anlatayım. Bir fırsatım oldu ve neredeyse 2 hafta zamanım ortaya çıktı. Daha önce gitmediğim bir yere tek başıma yolculuk yapmak istiyordum. Öncelikle bir kıta seçimi yaptım ve daha önce Kenya, Tanzanya ve Güney Afrika seyahatlerimde tadı damağımda kalan Afrika’nın iyi bir seçenek olacağına karar verdim.

Evet, Afrika kıtasında bir yerlere gitmek istiyordum, önüme haritayı alıp Kiwi.com web sitesinden İstanbul’dan Afrika’da gitmediğim ve görmek istediğim ülkelere en ucuz uçak bileti nereye var diye baktım ve uzun zamandır merak ettiğim ama pek de hakkında araştırma yapmadığım Etiyopya’ya pat diye uçak biletimi aldım.

Bilet o zaman 1500TL idi, Turna.com‘da 300TL’lik uçuş puanım vardı. Yani 1.200TL’ye uçak biletini halletmiş oldum.

Etiyopa Vize İstiyor mu?

Etiyopya Türk Vatandaşlarından vize istiyormuş, ama sadece Ankara’da Büyükelçiliği varmış. İşleri nedeniyle sık sık Ankara’ya giden sevgili arkadaşım İsmail Etiyopya vizesi başvurusu kısmını benim için halletti.

Etiyopya vizesi hakkındaki tüm detaylar için tıklayın.

Her ne kadar Etiyopya Cumhurbaşkanı’nın ülkemize gelmesi nedeniyle vizelerin gecikmesi gibi stresler yaşadıysak da vize işi de halloldu.

Etiyopya Gezi Rotası

Omo Vadisi
Omo Vadisi

Bu seyahatin en önemli ve zorlu kısmı Etiyopya gezi rotasını oluşturmak ve uygun bütçe ile bunu halletmek oldu. Etiyopya’da yol hariç 11 günüm vardı ve bu süreyi en verimli şekilde kullanmak istiyordum.

Öncelikle hızlıca daha önce Etiyopya’ya giden gezgin blogger arkadaşların bloglarını inceledim ve hemen onlarla yazışmaya ve fikir almaya başladım. Bunu yaparken Bir yandan da internetten bulduğum Etiyopya’dan rehber ve tur şirketleriyle yazışmaya başladım. Biraz fiyatlar konunda fikrim olsun diye.

İlk aldığım fiyat 11 gün, Lalibela, Blue Nile, Gonder ve Omo Vadisi’ni içerecek şekilde 4.000 Usd olarak geldi. O sırada vizenin de yetişmemesi riski olunca “uçak biletini iptal mi etsem acaba?” diye düşünmeye başladım. Sonra 3.000 Usd, sonra 2.750 derken fiyatlar düşmeye başladı. Buradaki ana sorun şuydu; kısa sürede çok yer görmek istiyordum ve tek kişiydim. Araç, rehber ve konaklama için tek başıma olmam maliyetimi çok artırıyordu. Bu kez hostellere ve tur şirketlerine dahil olabileceğim bir grup olup olmadığını sormaya ve rotamı biraz daha sadeleştirmeye başladım.

Sonunda Kesfetmek.com blogunun sahibi Fatih’in önerdiği Etiyopya Travel & Tours ETT firması ile Addis Ababa konaklaması, Lalibela, Omo Vadisi içeren paket için 1.670 Usd’ye anlaştık.

Etiyopya’ya gidince fark ettim ki, Omo Vadisi gezisi için Arbaminch veya Awassa şehirlerine yerel minibüslerle gitmek ve oradan araç/rehber bulmak ya da gidenlerin araçlarına dahil olmak gibi seçeneklerle bu seyahati çok daha ucuza getirmek mümkün.

Benzer şekilde Lalibela’ya tur ile gitmenize gerek yok, uçak veya otobüs ile Lalibela’ya gitmek ve orada yerel bir rehber ayarlayarak çok daha ucuza bu seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Ancak başta dediğim gibi kısıtlı sürede çok yer görmek istediğim için ben o opsiyonları eleyip paket olarak tüm seyahatimi satın almış oldum.

Son durumda planladığım Etiyopya gezi rotası aşağıdaki gibi oldu;

Etiyopya Gezisi 1.Gün

18:15 Mısır Havayolları ile Kahire aktarmalı Addis Ababa uçuşu.

Addis Ababa Havaalanı hakkında detaylar bu yazıda.

Etiyopya Gezisi 2.Gün Addis Ababa

03:15 Addis Ababa’ya iniş. Aldığım paket turun içinde Addis Ababa’da havaalanından alıp orada konaklamayı da ayarladılar. Bu günü Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa gezisine ayırdım. Gece Addis Ababa’da konaklama.

Addis Ababa gezilecek yerler yazıma göz atın.

Etiyopya Gezisi 3.Gün Lalibela

Lalibela
Lalibela

08:10 Lalibela’ya Bahir Dar aktarmalı uçuş. 10:10 Lalibela’ya iniş. Bütün gün Lalibela ve kiliseleri gezeceğim.

Etiyopya Gezisi 4.Gün Lalibela

17.Şubat.2017 Lalibela gezisi devam.

Lalibela gezi notları yazımı da mutlaka okuyun.

Etiyopya Gezisi 5.Gün Addis Ababa

12:00 Lalibela’dan Addis Ababa’ya uçuş. Günün kalanı yine Addis’te. Gece Addis’te konaklama.

Etiyopya Gezisi 6.Gün Omo Vadisi

Etiyopya gezisinin altıncı gününde Omo Vadisi için yola çıkış. Awassa’da konaklama. Omo Vadisi artık buradan başlıyor ve kabile ziyaretleri sonraki 5 gün devam ediyor olacak.

8 günlük Omo Vadisi turumun tüm detayları bu yazıda.

Etiyopya Gezisi 7.Gün Omo Vadisi

20.Şubat.2017 Arbaminch’te konaklama ve çevre kabileleri ziyaret.

Etiyopya Gezisi 8.Gün Omo Vadisi

21.Şubat.2017 Jinka’da konaklama ve çevre kabileleri ziyaret.

Etiyopya Gezisi 9.Gün Omo Vadisi

22.Şubat.2017 Jinka’da konaklama ve çevre kabileleri ziyaret.

Etiyopya Gezisi 10.Gün Omo Vadisi

23.Şubat.2017 Turmi’de konaklama ve çevre kabileleri ziyaret.

Etiyopya Gezisi 11.Gün Omo Vadisi

24.Şubat.2017 Turmi’de konaklama ve çevre kabileleri ziyaret.

Etiyopya Gezisi 12.Gün Omo Vadisi

25.Şubat.2017 Arbaminch’e dönüş ve 15:40 Addis’e uçuş.

Etiyopya Gezisi 13.Gün Omo Vadisi

26.Şubat.2017 sabah 04:15 uçağı ile yine Kahire üzerinden İstanbul’a dönüş.

Etiyopya tahminim çok üstünde maliyetli oldu benim için. Hızlı karar vermenin yan etkileri diyelim. Ama her kuruşuna değen muhteşem bir deneyim olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

13 Yorumlar

  1. çok güzel ve dolu bir seyahat olmuş. ordan aldığınız turu buradan gitmeden önce mi orda mı aldınız? bir de tura ödediğiniz 1670 dolar neleri kapsıyordu?çok teşekkürler

    • Turu gitmeden ayarlamıştım, e-mail ile yazışarak hallettik. Yazıda firmanın linki var zaten, siz de yazışabilirsiniz.
      Ayarladığım turun içinde yanlış hatırlamıyorsam; havaalanında karşılama, yarım gün Addis Ababa şehir turu (özel araç ve şoförle), bunları zaten ücretsiz veriyorlar. Lalibela gidiş-dönüş uçuş, Lalibela konaklama, Lalibela giriş ücreti, Omo Vadisi gezisi (bir araçta 3 kişi, özel şoför ve yerel rehberlik hizmetleri), Omo Vadisi konaklama, ulaşım (ben gidişi araçla dönüşü uçakla yaptım, uçak bileti dahil). Sanırım atladığım birşey kalmadı. Tur dışında öğle yemekleri ve kendi özel harcamalarım için para harcamış oldum özetle.

    • Bu arada sadece Omo Vadisi turu alıp Lalibela’ya kendiniz de gidebilirsiniz, çok daha ucuza gelir. Sanırım okudunuz ama Etiyopya kategorisi altında Lalibela için önerilerimin olduğu yazım da var.

  2. MERHABA, ben de çoktandır etiyopya seyahati istiyordum,arkadaş bulamadım, tek olarak gitsem bir zorluk yaşarmıyım? sizin olumsuz tecrübeniz oldu mu? tek başına bir kadın orada rahat gezebilir mi?

Yorumunuzu Yazın