Etiyopya yolculuğuma son dakika karar vermiş olmama rağmen Mısır Havayollarından 350usd gidiş-dönüş uçak bileti bulunca çok sevinmiştim. Uçak bileti ucuz ise bilin ki bir sorun vardır 🙂 Benim İstanbul – Addis Ababa uçuşum da Kahire aktarmalı idi ve sabaha karşı 03:30 gibi Bole Addis Ababa Uluslararası Havalimanı‘na iniş yapmıştım. Gece yarısı vardığınız havaalanlarının pek çoğunda olduğu gibi Bole Addis Ababa Havaalanından şehir merkezine tek ulaşım şekli taksi. Diğer alternatif ise eğer bir tur ile anlaştıysanız onların sizi havaalanından almalarını isteyebilirsiniz.

Etiyopya Bole Addis Ababa Uluslararası Havalimanı
Etiyopya Bole Addis Ababa Uluslararası Havalimanı

Bole Addis Ababa Uluslararası Havalimanı Nasıl?

Etiyopya seyahatim sırasında hem iç hem de dış hatlar bölümünde epey vakit geçirme fırsatı bulduğum Bole Addis Ababa Havalimanı ile ilgili kısa notlarım:

  • Havaalanı şehrin neredeyse içinde, şehir merkezine 5km gibi bir mesafede.
  • Eğer havaalanından çıkış yapıyorsanız yani gelen yolcu bölümünde iseniz, dinlenmek oturmak uyumak için uygun yer yok diyebilirim. Ama giden yolcu iseniz, hem iç hem dış hatlarda ayak uzatmalı koltuklarda rahat rahat uyuyabilirsiniz. Uyku bilgisini verme nedenim benim gibi vakitsiz havaalanına inerseniz uyumak için uygun ortam olup olmadığı çok önemli oluyor. 
  • Dış hatlarda gece uçuşunda bütün freeshop mağazaları kapalı idi, eğer freeshoptan birşeyler alırım diyorsanız gece mümkün değil. Ona göre yiyecek-içecek gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda getirin. 
  • Çok fazla arama var. Sürekli ayakkabılara kadar çıkarılıp bütün çanta didik didik ediliyor. Yanılmıyorsam 3 kontrol noktasından geçtim. El bagajı ile yolculuk ediyorsanız her kontrol noktasında bütün çantanız didikleniyor. En iyisi çantanızı bagaja vermek, çünkü çantanızdaki herşeye dokunulması pek hoş olmuyor 🙂 
  • Havaalanı çıkışında taksiler bekliyor, pazarlıkla yerel fiyatı 100Birr’a istediğiniz yere gidebileceğiniz gibi turist fiyatı 15-20 usd’ye de gidebilirsiniz. 
  • Eğer Addis sadece geçiş noktanız ise Havaalanına yakın otellerden birinde konaklayabilirsiniz, en bilineni Caravan Hotel. 

Benim Etiyopya’da bütün turlarımı satın aldığım ETT Ethiopia Tours & Travel firması bütün havaalanı transferlerimi organize ettiği için taksi ya da ulaşım için başka bir çözüm aramam gerekmedi.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın