Siz de benim gibi kahve sevenlerden misiniz? Etiyopya seyahatim sayesinde Etiyopya kahvesi hem ulaşılabilir olması hem de lezzeti ile sevdiğim kahveler içinde listenin üst sıralarında yerini aldı. Etiyopya’da sokak başında kolayca ve ucuza bulabileceğiniz Etiyopya Kahvesi ile ilgili deneyimlerimi ve öğrendiklerimi bu yazıda paylaştım, keyifli okumalar.

Meşhur Etiyopya Kahvesi
Meşhur Etiyopya Kahvesi

Kahvesi meşhur ülkelerin bir kısmında (Etiyopya ve Vietnam) çok çok iyi kahve içebilmişken, bir kısmında (Kenya, Endonezya) gerçekten içecek doğru dürüst yerel kahve bulmakta zorlandım. Aradaki fark, yerel halkın kendi kahve kültürünün olmasından kaynaklanıyor. Etiyopya kahvenin ana vatanı ve halk kahveyi günlük hayatının içine geleneksel pişirme teknikleri ile yedirmiş. Ama Kenya’da kahve istediğinizde size “made in Kenya” yani Kenya’da yapılmış eriyebilir kahve getiriyorlar çoğunlukla.

Etiyopya kahvenin ana vatanı. Hal böyle olunca kahve, ülke için önemli bir geçim kaynağı. Ülkede her yerde güzel Etiyopya kahvesi bulabilir, 1-2 Usd’ye içebilirsiniz. Etiyopya’da kahveye “buna” diyorlar.

Geleneksel Etiyopya Kahvesi

Geleneksel Etiyopya Kahvesi
Geleneksel Etiyopya Kahvesi

Etiyopya’da kahve çekirdeği öğütülüp toz kahve formuna getirildikten sonra kaynatılarak demleniyor. Bir miktar Türk Kahvesi gibi düşünülebilir. Kil benzeri bir malzemeden yapılan sürahiler direk ateşin üstüne konuluyor ve bizim kahve fincanlarının büyüklüğünde ama sapsız fincanlarda servis ediliyor. Fincanın küçük göründüğüne bakmayın, oldukça sert bir kahve ama çok da lezzetli. Kahve sevenler için Etiyopya bir cennet. 

Etiyopya Kahvesi - Buna
Etiyopya Kahvesi – Buna

Kahveyi servis ederken özellikle küçük yerlerde yanında bir ot ile veriyorlar. Bu ot çok yoğun aroması olan bir ot. Kahvenin içine minik bir dal atınca kokusu değişiveriyor.

İtalyan Usulü Etiyopya Kahvesi

İtalyan Usulü Etiyopya Kahvesi
İtalyan Usulü Etiyopya Kahvesi

Etiyopya hiç sömürge altına girmemiş nadir Afrika ülkelerinden biri. Ancak İtalyanlar çok uğraşmışlar sömürgelerine alabilmek için. Bu süre zarfında da İtalyan usulü expresso makinası ile kahve yapmayı öğretmişler Etiyopyalılara. Geleneksel usul halen devam etse de pek çok yerde İtalyan usulü ile de pişiriliyor kahve. Hangisi daha lezzetli derseniz ben geleneksel olanını daha çok beğendim.

Addis Ababa’daki En İyi Kahve Mekanları

Addis Ababa’da gezilecek yerler ile ilgili önerilerimi daha önce yazmıştım ama kahve mekanlarını bu yazıya saklamak istedim.

Huffingtonpost’un haberine göre Addis Ababa’daki en iyi kahvecilerin listesi;

  1. Harar Coffee veya yerel adıyla Mokarar Coffee
  2. Cafe Choche
  3. To.mo.ca pek çok yerde şubesi olan To.mo.ca Addis Ababa’daki ilk İtalyan kahvecisi. İlk mağazası hala hizmet veriyor ve hiç boş kalmıyor.
  4. Kaldi’s Coffee
  5. Yeshi Buna
  6. Lime Tree

Kahve sevenler, hala denemediyseniz Etiyopya Kahvesi’ni mutlaka deneyin! Bayılacaksınız!

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın