Anasayfa Yurt Dışı Geziler Afrika Meşhur Etiyopya Kahvesi

Meşhur Etiyopya Kahvesi

Kahvesi meşhur ülkelerin bir kısmında (Etiyopya ve Vietnam) çok çok iyi kahve içebilmişken, bir kısmında (Kenya, Endonezya) gerçekten içecek doğru dürüst yerel kahve bulmakta zorlandım. Bunun sebebini çok anlayamamakla birlikte Etiyopya kahvesi hem ulaşılabilir olması hem de lezzeti ile sevdiğim kahveler içinde listenin üst sıralarında yerini aldı.

Etiyopya kahvenin ana vatanı. Hal böyle olunca kahve, ülke için önemli bir geçim kaynağı. Ülkede her yerde güzel Etiyopya kahvesi bulabilir, 1-2 usd’ye içebilirsiniz. 

Geleneksel Etiyopya Kahvesi

Etiyopya’da kahve çekirdeği öğütülüp toz kahve formuna getirildikten sonra kaynatılarak demleniyor. Bir miktar Türk Kahvesi gibi düşünülebilir. Kil benzeri bir malzemeden yapılan sürahiler direk ateşin üstüne konuluyor ve bizim kahve fincanlarının büyüklüğünde ama sapsız fincanlarda servis ediliyor. Fincanın küçük göründüğüne bakmayın, oldukça sert bir kahve ama çok da lezzetli. Kahve sevenler için Etiyopya bir cennet. 

Kahveyi servis ederken özellikle küçük yerlerde yanında bir ot ile veriyorlar. Bu ot çok yoğun aroması olan bir ot. Kahvenin içine minik bir dal atınca kokusu değişiveriyor. Etiyopya’da kahveye “buna” diyorlar.

İtalyan Usulü Etiyopya Kahvesi

Etiyopya hiç sömürge altına girmemiş nadir Afrika ülkelerinden biri. Ancak İtalyanlar çok uğraşmışlar sömürgelerine alabilmek için. Bu süre zarfında da İtalyan usulü expresso makinası ile kahve yapmayı öğretmişler Etiyopyalılara. Geleneksel usul halen devam etse de pek çok yerde İtalyan usulü de pişiriliyor kahve. Hangisi daha lezzetli derseniz ben geleneksel olanını daha çok beğendim.

Addis Ababa’daki En İyi Kahve Mekanları

Addis Ababa’da gezilecek yerler ile ilgili önerilerimi daha önce yazmıştım ama kahve mekanlarını bu yazıya saklamak istedim.

Huffingtonpost’un haberine göre Addis Ababa’daki en iyi kahvecilerin listesi;

  1. Harar Coffee veya yerel adıyla Mokarar Coffee
  2. Cafe Choche
  3. To.mo.ca pek çok yerde şubesi olan To.mo.ca Addis Ababa’daki ilk İtalyan kahvecisi. İlk mağazası hala hizmet veriyor ve hiç boş kalmıyor.
  4. Kaldi’s Coffee
  5. Yeshi Buna
  6. Lime Tree

4 YORUMLAR

  1. Bizim ülkenin doğu yöresindeki “mırra” tadı ve sunumuna benziyor ancak kök olarak Etiyopya yani Habeşistan kahvenin ana vatanı olduğu bir gerçek.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın