Etiyopya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Etiyopya’ya ansızın gitmeye karar verdiğimde Etiyopya’nın Türk Vatandaşlarından vize istediğini öğrendim. Tabii gitme planı yapmadan araştırmıyor insan böyle bilgileri. Etiyopya vizesi ile ilgili internette çok fazla dağınık bilgi bulunca ben bunları biraz toparlayayım istedim.

Etiyopya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya’dan turistik vize almak için Ankara’da bulunan Etiyopya Büyükelçiliğine başvuru yapmak gerekiyor. Burada yolunuz üçe ayrılıyor:

 1. herhangi bir vize servisi sağlayan firma ile çalışabilirsiniz.
 2. kendiniz Ankara’ya gidip başvurabilirsiniz.
 3. Ankara’ya giden bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Başvuruyu bizzat yapmak gerekmiyor. Evrakları herhangi biri verip alabiliyor. Benim de çok sevdiğim arkadaşlarımdan biri iş için sürekli Ankara’ya gidip geldiğinden kendisinden yardım istedim.

Turistik Etiyopya Vizesi için Gerekli Evraklar

Konsolosluğun sitesinde nasıl olsa yazıyordur diye düşünmeyin, zira ben sitede yazan evrakları gönderdim eksik dedikleri için biraz uğraşmak zorunda kaldık. En temizi konsolosluğu telefonla aramakta fayda var. Şubat 2017’de turistik vize için istenen belgeler aşağıdaki gibi:

– 1 Adet vesikalık fotoğraf (4.5x6cm boyutlarında cepheden, arka fon beyaz ve orijinal)

– Pasaport (en az 6 ay süreli)

– Pasaport yeni ise kişi bilgilerinin olduğu; eski ise fotoğraflı sayfa, temdit sayfası ve nüfus bilgilerinin olduğu sayfaların fotokopileri

– Başvuru formu (İngilizce doldurulmalıdır) Etiyopya vizesi Başvuru Formu >

– Başvuru dilekçesi (Kendi el yazınızla ve imzalı olmalıdır)

– Uçak biletleri (gidiş-dönüş)

– Otel rezervasyonu (otel tarafından hazırlanmış onay belgesi)

– Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont. (Tek girişli 1 aylık vize ücreti 40$)

Etiyopya Büyükelçiliği İletişim Bilgileri 

Adres: Uğur Mumcu’nun sokağı No:74 GOP/Ankara

Telefon: 00903124360400

Fax: 00903124481938

Konsolosluk Bölümü: [email protected]

Vize Departmanı: [email protected],
[email protected]

Sosyal Medya: facebook.com/ethiopiaembassyankara

İnternet Sitesi: www.ethiopianembassyankara.org

Vize başvuruları her gün saat 11:00’a kadar kabul ediliyor. Vizenizi pasaport verildiği günden itibaren 2 (iki) gün sonra 11:00’a kadar alınabiliyorsunuz. 

 

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

5 YORUMLAR

 1. Merhaba Sevil Hanım,
  Pasaport kaç gün kaldı konsoloslukta acaba ve kaç gün geçerli vize verdiler? Acentanın biri ticari vizede bize çok zorluk çıkardı da o nedenle merak ettim. İlla seyahat tarihinden max. 30 gün önce başvurulacak, vize süresi 15 gün, vize için özel davetiye istediler Etiyopya’dan konsolosluk onaylı filan. İnternette 3 günde alınır yazıyordu. Bir ayda davetiye bile gelmedi.
  Saygılarımla,

  • Merhaba,
   Normalde bir gün veriyorsun 11:00’e kadar, ertesi gün alıyorsun. Benimki Etiyopya Cumhurbaşkanı Türkiye’de olduğu için 2-3 gün sürdü.
   30 gün tek giriş veriyorlar turistik olarak

 2. Merhaba, – Otel rezervasyonu (otel tarafından hazırlanmış onay belgesi), konusunda bir sorum olacaktı. Siz turla gitmişsiniz bu sebepten sorun olmamıştır sanırım da.
  Booking.com dan alınan rezervasyonla vize talebinde bulunsak sizce problem olur mu?

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın