Türkiye’nin en güzel köylerinden biri Doğanbey Köyü; Aydın’ın Söke ilçesine bağlı bir köy. Özelliği ise mimarisi korunmuş taş evlerin günümüzde aslına uygun olarak restore edilmesi ile ortaya çıkmış çok güzel bir köy olması. Gelin size biraz Doğanbey’i anlatayım.

Doğanbey Köyü: Türkiye'nin En Güzel Köylerinden Biri
Doğanbey Köyü: Türkiye’nin En Güzel Köylerinden Biri

Doğanbey Nerede, Doğanbey Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Sırtını Dilek Dağları’na (Mykale Dağları) yaslamış, ortasından bir geçen derenin ikiye böldüğü yeşillikler içinde, iki katlı taş evlerden oluşan güzeller güzeli bir köy olan Doğanbey; Söke’ye 30 km, Aydın merkezine 87 km, Didim’e 39 km mesafesi ile Ege’nin pek çok tarihi ve doğal güzelliğine yakın mesafede. 

Doğanbey’e Söke üzerinden geliyorsanız Priene Antik Kenti’ni geçtikten sonra “Eski Doğanbey Köyü” tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Buraya özel aracınız ile gelebilirsiniz, bildiğim kadarıyla toplu taşıma yok.

Doğanbey’in Tarihçesi

Doğanbey Köyü’nün tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanıyor. Rumca odalar anlamına gelen “Domatia” ismiyle kurulan köy zaman içinde “Doğanbey” ismini almış. 1924 yılına kadar köyde Rumlar yaşıyor. Taş evlerin ve taş döşeli yollarının mimarı ağırlıklı olarak Rumlar. Mübadele zamanı burada yaşayan Rumlar Yunanistan’a göç edince köy kimsesiz kalmış. Uzun zaman kimseler gelip yerleşmemiş buraya, mübadele ile gelen Balkan Türkleri’nin yaşamasına da uygun bulunmayınca yılla yılı köy boş kalmış.

Yakın dönemde evleri satın alan Türkler aslına uygun olarak yeniden restore etmişler ve harika bir köy ortaya çıkmış.

Doğanbey Köyü’nde Ne Yapılır?

Ağaçların arasına, dağın yamacına kurulmuş olan köyün çok güzel bir Menderes Deltası ve Ege Denizi manzarası var. Yol da sizi deniz kıyısında yavaş yavaş köye götürüyor. Köyün içinden geçen dere nedeniyle köye iki giriş var aslında ilk sapaktan girerseniz köyün girişinde otel, restoran ve kafeler sizi karşılarken ikinci sapaktan girerseniz; okul olarak inşa edilmiş ve günümüzde Ziyaretçi Tanıtım Merkezi olarak hizmet veren yapının önüne çıkıyorsunuz. Köy hakkında pek çok bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Dolayısıyla gezmeye buradan başlamak daha iyi olur.

Köyün içinde dolaşırken eski yıkılmış halde ve yenilenmiş, renkli panjurlu ve cumbalı birbirinden güzel pek çok taş ev, taş döşeli kaldırımlar ve saksılardan veya yol kenarlarından taşan bol bol çiçek göreceksiniz. Köy Kahvesi son gidişimde kapalıydı umarım en kısa zamanda açılır. Köyün merkezinde sadece çay-kahve içebileceğiniz bir iki yer var, bir de çıkışında yeni açılmış birkaç restoran. Kafeler, dondurmacılar ve hediyelik eşyacıların doldurduğu bir yer değil burası, yani hala bakir. Tabii tatil dönemlerinde, yoğun sezonda giderseniz kalabalık olacaktır, en güzeli ilk bahar veya sonbaharda gitmek.

Tüylü Çan Çiçeği
Tüylü Çan Çiçeği

Köy; Dilek Yarımadası Milli Parkı içindeki tek yerleşim yeri, milli parka ait doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti rotaları da köyün içinden geçiyor. Milli Park içindeki pek çok bitki türünü köyün içinde gezerken görmeniz mümkün. Benim favorim tüylü çan çiçeği, dik kayalara doğru bakınca kocaman eflatun çiçekleri ile görmemenize imkan yok!

Doğanbey Köyü Yakınında Gezilecek Yerler

Karina Koyu
Karina Koyu

Doğanbey’e geldiyseniz; 9 km mesafede bulunan eski bir ticaret limanı olan Karina Koyu’nda yemek diyebilir, tarih meraklıkları 14 km mesafede bulunan Priene ve 20 km mesafede bulunan Milet ve hatta 37 km mesafede bulunan Didyma Antik Kentleri’ni rotanıza ekleyebilirsiniz.

Didyma Antik Kenti
Didyma Antik Kenti

Didim ve çevresinde gezilecek yerler yazım da ilginizi çekebilir, okumayı unutmayın!

Ülkemizde maalesef köylerimizde pek estetiğe kıymet verilmiyor, o yüzden bu güzel köylerin sayısı oldukça az. Benim ilk aklıma gelenler; Bursa-Cumalıkızık, Karabük-Yörük Köyü, İzmir-Şirince Köyü, Çanakkale-Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri…

Anadolu’na sizin bildiğiniz, henüz keşfedilmemiş böyle başka güzel köyler var mı?

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

  1. Harika bir paylaşım, özellikle konunun önemli detayları oldukça net bir şekilde açıklanmış. İnsanları çeşitli karmaşık anahtar kelimelerle yormak yerine, okumaktan keyif alacağı içerikler her zaman daha iyidir. Kaliteli paylaşım adına teşekkür eder, paylaşımlarınızın devamını sabırsızlıkla beklerim.

Yorumunuzu Yazın