İzmir’in şirin kasabası Şirince bu aralar çok popüler oldu. Mayalar, 21 Aralık derken bu çılgınlığın sonu ne olur bilinmez. 21 Aralık sonrası beraberce göreceğiz. Şirince’ye farklı zamanlarda iki kez gitme şansım oldu. Adı gibi şirin mi şirin eski bir Rum kasabası Şirince. Şirince’de gezilecek yerler, Şirince’de nerede kalınır, Şirince’de ne yenir, ne içilir sorularının hepsinin cevabı ise Şirince gezi rehberi olarak hazırladığım bu yazımda. 

Şirince’ye Nasıl Gidilir?

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine çok yakın, sadece 8 km. Yani önce Selçuk’a ulaşmak gerekiyor. Selçuk’a gelmişken Efes, Meryem Ana, Yedi Uyurlar da gezilip oradan Şirince’ye geçilmesi daha iyi olur 🙂

Selçuk’a otobüs ya da trenle ile geldiyseniz;

Şirince’ye giden minibüsler şehir merkezinden kalkıyor, kime sorsanız gösterirler. Kıvrıla kıvrıla tepelere tırmanan güzel asfalt bir dağ yolundan Şirince’ye ulaşırsınız.

Selçuk’a kendi aracınızla geldiyseniz;

İzmir otobanından Belevi çıkışını kullanarak çıkmanız, İzmir’den Aydın yönüne doğru gelirken ise Selçuk’un girişinde Şirince yol ayrımını takip etmeniz gerekir. Bu yola girdikten sonra yine aynı güzel dağ yolundan tıngır mıngır Şirince’ye ulaşırsınız.

Şirince’de Nerede Kalınır?

Şirince’de büyük oteller bulamazsınız. Küçük şirin butik oteller ya da pansiyonlar sizi bekliyor olacak. Ayrıca eski konakların bir kısmı otele çevrilmiş, onları da tercih edebilirsiniz. Tabii 21 Aralık için gidiyorsanız hiçbirinde yer kalmamış haberiniz olsun 🙂

Ben ilk gidişimde günübirlik, İzmir’den sabah gidip akşam dönmüştüm.

İkinci gidişimde ise, Şirince Salkımkonak’ta ağaç evlerde kaldım. İlkbaharda meyve bahçelerinin arasında çok güzeldi. Tavsiye ederim.

Şirince’de Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

1. Şirince sokaklarını keşfedin

Şirince sokakları

Şirince aslında küçücük bir kasaba, ancak güzelliğini korumuş mimarisi nedeniyle bütün sokaklarını dolaşmanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, her sokağında ayrı bir sürpriz sizi bekliyor.

2. Köyün tepesine tırmanın 

Ara sokaklardan köyün tepesine doğru tırmanın, sokak aralarından çıktığınızda evinin bahçesini restauranta çevirmiş bir teyzeyle tanışacaksınız, harika bir manzarası var bu evin. Teyzenin adını hatırlasam çok daha güzel olacaktı 🙁 Buraya doğru çıkarken köyün kilisesini de ziyaret edebilirsiniz. Kilisenin bahçesinde de bir kafe var ve buranın da manzarası çok güzel.

3. Şirince şaraplarının tadına bakın

Şirince şarapları satan dükkanlar, meydanın çevresinde Şirincelilerin yaptığı el işi ürün satan irili ufaklı dükkanlar dolaşılabilecek diğer yerler.

Şirince Şarapları

Şirince’nin meydanında şarap üreticilerinin pekçok şarap mağazası var. Şirince’de yapılacak en güzel aktivite, hepsinde şarap tadımı yapmak. Eğer meyva şarabı seviyorsanız aklınıza gelebilecek pekçok meyvenin şarabı yapılıyor burada. Almanız şart değil, tadım yapmak ücretsiz. Oranın atmosferine kapılıp 3-5 şişe alıp eve geldiğinizde bunlar pek de şarap gibi değilmiş deme şansınız da var.

Ünlü olmuş birkaç şarap üreticisi de var, marketlerde satılan Şirince şaraplarını görebilirsiniz. Onun dışında adını hiç duymadığınız yer üretici de var.

Meyve şarabı dışında da şaraplar üretiliyor, hepsi taze şarap olduğundan açıkçası ben çok keyif almadım. Yine de mutlaka denemenizi öneririm.

Şirince’de Ne Yenir?

Şirince’de ne yenir sorusunun cevabını ben değil, Şirinceliler verdi. Oraya gittiğimde astıkları aşağıdaki afiş herşeyi anlatıyor 🙂

  • Selanik usulü sebzeli güveç
  • Organik salata
  • Gözleme
  • Mürver şurubu
  • Dibek kahvesi

Afiş dışında, Ege’de olmanın avantajı pekçok zeytinyağlı ot yemeği midenizi şenlendiriyor. Mis gibi gözlemeler ve eğer zamanı tutarsa yine Ege mutfağından kabak çiçeği dolması denenmesi gereken tatlar arasında.

Yolda Kalın

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

8 Yorumlar

  1. 21 aralık kesinlikle buraya uğramayacağı kesin. kaleme aldığın yazı güzel olmuş. tebrikler

  2. Ben şuan şirincedeyim havası gayet güzel akşamları biraz serin görülmeye deger tavsiye ederim mutlaka karadut şarabı deneyin derim

Yorumunuzu Yazın