Türkiye‘nin doğal ve kültürel güzellikleri saymakla bitmez. Bu yüzdendir ki her fırsatta yurt içinde hafta sonu gezileri yaparak ülkemizdeki bu cevherleri keşfetmeye çalışıyorum. Ege’nin popüler noktalarından biri olan Didim’de gezilecek yerler ve Didim’deki tarihi yerler notlarımı bu yazıda bulacaksınız.

Didim gezilecek yerler
Didim gezilecek yerler

Türkiye’nin simgesi haline gelmiş antik kentleri, mavi bayraklı plajları ile her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Didim, Ege’nin önemli keşif noktalarından biri. Kuşadası’na 70, Bodrum’a 110km mesafedeki Didim, Aydın’a bağlı ilçelerden bir tanesi. Havayolu ile ulaşmak için Bodrum veya İzmir Havalimanlarını kullanabilirsiniz.

Didim’in önemli avantajlarından biri ise günübirlik ziyaret edilebilecek pek çok antik kente çok yakın mesafede olması. Ben de Didim yakınlarında günübirlik ziyaret edebileceğiniz tarihi yerleri listeledim.

Didim’de Gezilecek Tarihi Yerler

Zamanının en önemli antik şehirlerine ev sahipliği yapmış olan bu bölgede görülmesi gereken en özel tarihi yerleri mutlaka görmelisiniz.

Didyma Antik Kenti ve Apollon Tapınağı

Didyma Antik Kenti ve Apollon Tapınağı
Didyma Antik Kenti ve Apollon Tapınağı

Türkiye’nin de sembolü haline gelen Medusa heykeli ile ünlü, Didim merkeze sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Apollon Tapınağı‘na ev sahipliği yapan Didyma Antik Kenti. Burası antik zamanların kehanet merkezi olarak bilinen ve hala sağlam sütunları ile güzelliğini koruyan bir yerleşim. Giriş ücreti 10TL, müze kart geçerli. 

Milet Antik Kenti ve Müzesi

Didim’den Söke yönüne doğru devam ettiğinizde Miletos veya bilinen adıyla Milet Antik Kenti karşınıza çıkacak. Milet Müzesi‘ni de ziyaret edip antik kente zaman ayırabilirsiniz. Iyonların önemli liman şehirlerinden biri olan Milet, Menderes nehrinin denizi doldurması ile şu an Söke ovasının ortasında kalmış durumda. Şehri gezerken 3bin yıl önce buraların deniz kıyısında olduğunu hayal etmek de ayrı bir keyif. Giriş ücreti 10TL, müze kart geçerli. 

Priene Antik Kenti

Milet’ten sonraki durak ise Priene Antik Kenti olmalı. Bu üç şehir arasından benim favorim burası. Sarp kayaların kıyısına kurulmuş bu şehirdeki tapınağın sütunları depremlerle domino taşları gibi yayılmış ve çok güzel bir görüntü oluşturmuş. Ayrıca Söke ovasına tepeden bakan güzel de bir manzarası var. Giriş ücreti 5TL, müze kart geçerli. Ayrıca ünlü Türk ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey Priene kazılarında görev almış, genel kültür olarak söylemiş olayım 🙂 

Heraklia Antik Kenti

Heraklia Antik Kenti
Heraklia Antik Kenti

Yönünüzü eğer Söke tarafına değil de Bodrum tarafına çevirirseniz Bafa Gölü ve kıyısındaki Heraklia Antik Kenti ziyaret edeceğiniz yerlerden biri olmalı. Bodrum yolu üzerinde başka pek çok kahverengi tabela da göreceksiniz, vaktiniz varsa hepsine sapmak da güzel olur.

Biraz daha vaktimiz var derseniz Efes ve Selçuk da görülecek yerler arasında ama onu başka bir gezi konusu yapmanızı öneririm. Hafta sonuna sığdırmak için fazla sıkışık olur.

Didim’de Gezilecek Diğer Yerler

Didim’deki tarihi yerleri gezdikten sonra eğer vaktiniz kalırsa;

  1. Didim merkezinde yer alan mavi bayraklı Altınkum plajında yüzebilirsiniz.
  2. Priene Antik Kenti’ne kadar gitmişken oraya sadece 10-15km mesafedeki Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde yer alan Eski Doğanbey Köyü‘nü ziyaret edebilir, eski Rum köyünün taş evleri ve taş sokaklarının arasında kaybolabilirsiniz. Menderes havzasındaki dalyanları buradan görebilirsiniz.
Eski Doğanbey Köyü
Eski Doğanbey Köyü

Bir hafta sonunu dolu dolu geçirdiğimize göre artık evimize geri dönebiliriz 🙂

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

  1. Galatasaray maçı hangi kanalda Cevapla

    Bakalım bana gitmek ne zaman nasip olacak. Çok kıskandım 🙂

  2. Bir an önce Didim’e gidesim geldi gerçekten 🙂 Daha güzel kaleme alınamazdı teşekkür ederiz Sevil hanım, paylaşımlara lütfen devam edin..

Yorumunuzu Yazın