Gelelim fasülyenin faydalarına! 3 gece 3 gün (aslında gezme süresi olarak 2,5 gün) süren Prag gezisi maliyeti ne kadar olmuş merak edenler burada mı? Prag’a Noel Pazarları döneminde gittik ki, Prag’ın en güzel hallerinden biri olan Noel zamanı görelim istedik.

Prag gezisi maliyeti
Prag gezisi maliyeti

Prag gezisi harcamalarımıza kalem kalem bakalım önce. Harcamaların hepsini kişi başı rakam olarak özellikle belirtiyorum, ancak 2 kişi seyahat ettiğimiz için bazı harcamalarda onun avantajını kullandığımız unutmamak gerekir.

  • Prag Yeme – İçme Harcamaları: En fazla harcamayı yeme-içmeye yapmışız ve kişi başı 77 euro harcamışız. Yemek, kahve, tatlı, içki hepsi bu rakamın içinde. Prag’da yeme-içme Avrupa’nın diğer yerlerine göre çok daha ekonomik. Mesela bira heryerde 2-2,5 euro. Sokakta Noel Pazarı’nda da içseniz, bir restoranda da aynı rakamı ödüyorsunuz. Yemekler genel olarak doyurucu, büyük porsiyonlarda servis ediliyor ve lezzetli. Prag’da ne yenir? yazıma göz atarsanız daha fazla fikir verir.
  • Prag Konaklama Maliyeti: Booking.com üzerinden bir apartman tutmuştuk, 3 gece için toplam maliyeti 146 euro, kişi başı diye bakınca 73 euro oldu. Kaldığımız yer bir apartman dairesi idi. 1+0 denen tipte, küçük bir mutfak, yatak salonda geniş ve ferah bir yerdi. Ev sahiplerimiz bize hediye olarak 1 şişe Çek şarabı da hediye ettiler.
  • Uçak Biletleri: Mart ayında satın aldığımız uçak biletlerimiz için kişi başı 403TL ödemişiz. Toplam maliyeti euro cinsinden yazacağım için bugünün kurundan çeviriyorum, yani yaklaşık 66 euro. Kampanyaları takip ederek ucuz uçak bileti yakalamak seyahat maliyetlerimizi aşağıya çeken en önemli etkenlerden. Ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları yazımda daha fazla tüyo var.
  • Müze Giriş Ücretleri: Prag Kalesi’nde belli yerleri görmek için bilet almamız gerekiyordu, ona 10 euro vermişiz. Bu biletle girdiğimiz tek yer olmuş. Prag gezilecek yerler yazımda nerelere gittiğimizi görebilirsiniz.
  • Şehir İçi Ulaşım Maliyetleri: Havaalanından şehir içine ve şehir içindeki görece uzak noktalara gitmek için toplu taşıma kullandık. Kişi başı 6,5 euro biletlere ödemişiz. Prag’da ulaşım yazımda detaylarını bulabilirsiniz.

Prag gezimiz için kişi başı 232,5 euro ulaşım, konaklama, yeme-içme, müze hepsi dahil ödediğimiz rakam. Bugünün kuru ile 1.415 TL civarında TL olarak bakarsak. Uçak biletini ucuza almamız, konaklamamızın uygun olması Prag’da bol bol yiyip içecek bütçeyi kolayca ayırmamızı sağladı.

Yeme-içme ve konaklamayı çok daha ucuza getirmek elbette mümkün. Biz ne çok abarttık, ne de çok ucuza kaçtık. Restoranlarda yemek yerine sokak yemeklerini tercih ederek, konaklama için hostel veya daha uygun otelleri tercih etmek bütçenizin daha da düşmesini sağlayacaktır.

Umarım Prag’a gitmeyi düşünenler Prag gezisi maliyeti yazım fikir verir. 

Diğer Prag Gezi Yazılarım

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

    • Ben artık Türkiye’de yazlık yerlere yüksek sezonda hiç gitmiyorum. Gerçekten fiyatlar anormal yüksek ve heryer aşırı kalabalık.
      Düşük sezonda gezmeyi seviyorum.

Yorumunuzu Yazın