Prag Noel Pazarları

Prag, Noel Pazarları zamanı ayrı bir güzelleşiyor. İrili ufaklı neredeyse bütün meydanlarda Noel Pazarları kuruluyor. 25 Kasım – 25 Aralık arasında ziyaret edebileceğiniz bu pazarlardan ziyaret ettiklerimi yorumlarımla birlikte Prag Noel Pazarları yazımda bulacaksınız. Keyifli okumalar!

Noel Pazarları, Noel öncesi herkesin hediyeler alabileceği, sıcak şarap, sokak yemekleri ve konserlerle meydanlarda eğlendikleri bir Avrupa geleneği. Almanya’da başlayan pazarlar zamanla tüm Avrupa’ya yayılarak bugün önemli bir turizm kapısı haline gelmiş.

Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir Meydanı
Eski Şehir Meydanı

Prag’ın en popüler ve en kalabalık noktası olan Eski Şehir Meydanı, Prag Noel Pazarları’nın da en büyük ve renkli olanına ev sahipliği yapıyor. Meydandaki çok sayıda standı kaçırmamanız için bir haritasını bile yapmışlar. Noel Pazarları’nın olmazsa olmazları sıcak şarap ve sosis satan standların yanı sıra demir ustalarının demir dövdükleri, cam ustalalarının ustalıklarını gösterdiği, renk renk kurabiyelerin satıldığı, hediyelik eşyalar bulabileceğiniz pek çok stand meydanı kaplıyor.

Meydana bir de üstüne çıkıp bütün meydanı izleyebileceğiniz yüksekçe bir pavyon yapılmış. Ve tabii ki Noel Pazarı’nın olmazsa olmazsa dev çam ağacı da sizi bekliyor bu meydanda.

Republic Meydanı

Republic Meydanı
Republic Meydanı

Eski Şehir Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Republic meydanı, Palladium AVM’ye gelenler nedeniyle de oldukça kalabalık oluyor. Meydan’da 2 farklı noktada standlar var. Bir bölümde daha çok yiyecek ve içecekler varken diğer tarafta el sanatları standlarını bulabiliyorsunuz.

Burayı tercih etmek için en geçerli sebep, Eski Şehir Meydanı’ındaki pazara göre fiyatların %20 kadar ucuz olması. Şarap aynı şarap, sosis aynı sosis ama burada fiyatlar daha iyi. Eski Şehir Meydanı’nı gezip yemek yemek veya alışveriş yapmak için burayı tercih edebilirsiniz.

Vaclav Meydanı

Vaclav Meydanı
Vaclav Meydanı

Vaclav Meydanı uzun bir bulvar olduğundan bu bulvarın hem başına hem sonan Noel Pazarı kurulmuş. Burası da bir geçiş noktası olduğundan pazar oldukça kalabalıktı benim gittiğim saatlerde. Yine bol bol yiyecek standının yanına daha az sayıda hediyelik eşya standı ile daha çok yemek yiyeceklere hitap eden bir pazar yeri burası.

Prag Kalesi

Prag Kalesi
Prag Kalesi

Prag Eski Şehir Merkezi’ndeki Noel Pazarı’ndaki en güzel pazar Prag Kalesi içinde yer alan Vitus Katedrali’nin arkasındaki Noel Pazarı bana göre. Burası da Eski Şehir Meydanı’nda olduğu gibi turistlerin önemli duraklarından biri. Bu nedenledir ki, bu pazarda diğer pazarlarda görmediğimiz yemek yemek için çok sayıda masaya yer vermişler.

Küçük Mahalle Meydanı

Küçük Mahalle Meydanı
Küçük Mahalle Meydanı

Prag Kalesi’nden nehir kıyısına inerken yolunuzun geçeceği Küçük Mahalle’de de tabii ki bir Noel Pazarı var. Ama burası oldukça küçük bir pazar. Özellikle uğramaya gerek yok, yolunuz geçerse bir bakarsınız.

Ayrıca Karl Köprüsünün ayağında da küçük bir Noel Pazarı var. Bu pazarlardan şehrin hemen hemen bütün meydanlarında var. En güzelleri Eski Şehir Meydanı ve Prag Kalesi içindekiler.

Noel Pazarlarına yakın Prag’da nerede kalınır, Prag’da konaklama için nereye bakalım derseniz, aşağıdaki haritadan gitmeyi düşündüğünüz tarihleri seçerek bütçenize uygun bir yer bulabilirsiniz.

Diğer Prag Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Hamburg’da Ulaşım – Hamburg Card

Almanya'nın ikinci büyük şehri olan Hamburg, Elbe Nehri'nin Kuzey Denizi'ne açılan ağzında...

Norveç Doğa Yürüyüşleri Rotası ve Gezi Maliyeti 

Norveç'e bu kez gelişimizde amacımız doğa yürüyüşleri yapmak ve mümkün olduğunca şehirden...

2015’te Gezdiğim Ülkeler ve Şehirler

Bir yılın daha sonuna geldiğimize inanasım gelmiyor! Zaman nasıl da su gibi...

Binlerce Yıllık Tarih Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti, önce antik dönemde Pisidya olarak bilinen, sonrasında ise Roma'nın...

Erken Rezervasyonla Tatilin Keyfini Çıkarın

Ülkemizde tatil seçeneği olan bir çok yer mevcut. Kültür turları, yurtiçi turları...

Boğatepe Köyü – Kars Peynirinin Doğduğu Yer

Boğatepe Köyü, Kars'ın meşhur peynirlerinin ilk yapılmaya başlandığı yer. Kars şehir merkezine...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin