“Nasıl bu kadar çok geziyorsun?” bana en çok sorulan sorulardan biri. Çok gezebilmemin başlıca nedeni seyahat masraflarımı en aza indirmek… Seyahat ederken ana maliyet kalemlerinin başında ise ulaşım geliyor. Ulaşımdan kasıt ağırlıklı olarak uçak tabii ki. Ucuz uçak bileti bulmak çok seyahat edebilmenin en önemli maddesi benim için.

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları
Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları

Ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları neler mi?

Gideceğiniz yer ve tarih konusunda esnek olmak size her zaman avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle hem seyahat etmek istediğiniz rotalar, hem de tarihler konusunda keskin çizgileriniz olmasın. Fas’a gitmek istiyordunuz ama Ürdün’ün de çok güzel bir seyahat rotası olduğunu unutmayın, Fas’a bilet bulamazsanız Ürdün B planı, Azerbaycan C planı olarak her zaman aklınızda bulunsun. Not: Rotaları örnek olarak yazdım ama neden olmasın değil mi 🙂 

Gideceğiniz yerin yüksek sezonlarını bilmek size her zaman avantaj sağlar. Yazın sıcağında Fas’a gitmek iyi fikir olmadığına göre o tarihlerde o bölgeye turistik olarak giden sayısı da az olacaktır, bu da bilet fiyatlarının ucuz olmasını sağlayabilir.

Ama tabii ki yazın 50 derecede Fas’ta gezmek istemeyebilirsiniz, o zaman bir seçeneğiniz daha var: uçak biletlerinizi mümkün olduğu kadar erken satın almak. Özellikle uzak mesafelerde benim ortalama erken alma dönemim 6-8 ay arası. %40-50 daha ucuza uçak bileti alabilirsiniz bu sayede.

Gitmek istediğiniz şehir ya da ülkedeki alternatif havaalanlarını araştırmak, size yarı yarıya fiyat avantajı sağlayabilir.  İstanbul’da Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen’den uçan farklı havayolu şirketleri olduğu gibi dünyanın pek çok şehrinde ucuz havayolları maliyetlerini azaltmak için alternatif havaalanlarını tercih eder.

Tabii ki havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip etmek olmazsa olmazlardan bir tanesi. Ben bildiğim neredeyse tüm havayolu şirketlerinin e-posta listelerine aboneyim, böylece kampanyalar başlar başlamaz bana gelen mesajdan takip edebiliyorum. Kampanyalı bilet sayısının limitli olduğunu da unutmayın, o yüzden kampanya mesajını alır almaz vakit kaybetmeden biletinizi almaya bakın 🙂

Uçuşlarım direkt uçuş olsun diye zorlamamak maliyetlerinizi çok aşağıya çekebilir.  Bazı uçuş rotaları için belli kritik uçuş noktaları vardır. Önemli olan o noktaya ucuza uçmak olabilir. Mesela Türkiye’den Güney Amerika’ya gitmek için Moskova, Amsterdam ya da Madrid’e gitmek, oradan Gümey Amerika’ya uçmak Türkiye’den direkt uçmaktan çok daha ucuza gelebilir. Belli noktalar ise uçuş sayısının fazla olması ve ucuz havayollarının tercih etmesi nedeniyle size pek çok alternatif uçuş fırsatı yaratabilir. Mesela Fransa-Almanya-İsviçre kapısı olan Basel havaalanı bunlardan bir tanesi. Oraya gittikten sonra Avrupa’nın pek çok noktasına ucuz uçmak mümkün.

Ucuz uçak bileti arama ve bulmanın başlı başına bir iş olduğunu kabul etmek lazım. Tek tek havaalanlarının sitelerinden aradığınız rotalara giden havayolu şirketlerini bulup hepsine ayrı ayrı bakabilir ya da Ucakbileti.com.tr  gibi uçak bileti arama ve karşılaştırması hizmeti veren sitelerden faydalanarak ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

  1. Akıcı bir anlatım ve güzel noktalara değinilmiş. Özellikle içinde bulunduğumuz tatil dönemleri için işe yarar bilgiler, teşekkürler emeğinize sağlık.

  2. merhaba
    yazılarınız çok güzel ve akıcı. Yolculuk sevenler için en önemlisi tabiki masraflar. Aktarmalı uçuşlar ile hem aktarma yaptığımız ülkeyi gezip, hem ucuza uçabilme imkanı gerçekten güzel.. Size iyi gezmeler diliyorum..

Yorumunuzu Yazın