Çekoslavakya, Çek Cumhuriyeti, derken şimdi Çekya. Avrupa’nın orta yerindeki bu ülke konumu nedeniyle sürekli el değiştirmiş, savaşlar geçirmiş, Roma’nın gözdesi olmuş. Prag ise tüm bu çalkantıların merkezi olmuş, Çekya’nın başkenti ve Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri. Prag’a ilk gidişimin üstünden yıllar geçmişti. Bu kez kocamla Noel Pazarları zamanında gidip Prag’ı tekrar görelim dedik. Prag tarihi, Prag gezi rotası, Prag gezilecek yerler, Prag’dan ne alınır, Prag’a ne zaman gidilir, Prag’da döviz bozdurma, gibi aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını Prag gezi rehberi niteliğinde bu yazıda bulacaksınız, Prag turu yapmak isteyenler için al kullan bir rehber. Keyifli okumalar!

Prag Gezilecek Yerler
Prag Gezilecek Yerler

Prag Nerede? Prag’a Nasıl Gidilir?

Prag’ı gezmeye başlamadan önce şehri ve ülkeyi tanımak adına biraz tarihinden ve konumundan bahsetmekte fayda var.

Prag, Vltava nehrinin iki yakasına kurulmuş etrafı tepelerle çevrili çanak şeklinde bir şehir. Bu konumu şehrin hem korunaklı hem de etkileyici bir güzelliğe sahip olmasını sağlamış. Çekya, Avrupa’nın tam ortasında iken, Prag da Çekya’nın ortasında yani, Prag Avrupa’nın orta yerinde diyebiliriz. Çek dilinde Prag, Praha olarak yazılır.

Türkiye’den Prag’a gitmenin en ideal yolu havayolu ile gitmek. THY, Pegasus havayollarının İstanbul’dan Prag’a direkt uçuşları bulunuyor.

En uygun Prag uçuşlarını bulmak için tıklayın.

Prag’ın Tarihi

Prag, eski Bohemya Krallığı’nın başkentiydi, ve Bohemya kültürü hala devam ettiriliyor. Şehir asıl popülerliğini Ortaçağ’da IV. Karl döneminde kazanmıştır. Karl, Kutsal Roma İmparatoru olarak Batı Avrupa’nın büyük bölümüne hükmetmişti. Prag, 16. yüzyılda Habsburg Hanedanlığının merkezi iken 1918’de bağımsızlığını alarak Çekoslavakya’nın başkenti oldu.

1989’daki Kadife Devrim ile kominizm Çekoslavakya’da son bulur, 1992’de de Slovakya bağımsızlığı ilan eder ve Çek Cumhuriyeti böylece son halini alır. 2016 yılında ise Çek Cumhuriyeti isminin yerine Çekya ülke adı olarak kullanılmaya başlar.

Prag Gezi Rotası

Prag’da gezi rotası oluşturmak isteyenler için şehir merkezinde gezilecek 5 bölge olduğunu belirteyim. Tabii Prag bundan çok daha fazlası ama ilk aşamada görülecek yerler buralar. Bölge deyince gözünüz korkmasın, hepsi birbirine yürüme mesafesinde.

 • Eski Şehir: Prag gezisine genelde buradan başlanır. Astronomik saatin olduğu, eski şehir meydanı ve çevresine eski şehir diyebiliriz.
 • Yahudi Mahallesi: Eski Şehir’den Ulusal Tiyatro’ya doğru gelirken pek çok sinagogun bulunduğu bölge Yahudi mahallesi.
 • Yeni Şehir: Eski şehirden Ulusal Müze’ye giderseniz sizi geniş bir cadde karşılayacak, burası yeni şehir bölgesi.
 • Prag Kalesi: Prag’da neredeyse her yerden görülebilen diğer mahallelere göre yüksekte yer alan yer ise Prag Kalesi. Burası oldukça büyük bir alana yayıldığı için bölge olarak değerlendirmekte fayda var.
 • Küçük Mahalle: Eski şehir tarafından geldiniz, Karl Köprüsü’nü geçtiniz yeni tanıştığınız mahalle küçük mahalle.

Biz 3 günlük Prag gezi rotasını ilk gün; Eski Şehir, Yahudi Mahallesi ve Yeni Şehir, ikinci gün; Prag Kalesi ve Küçük Mahalle olacak şekilde planladık. Son gün kalan yarım günümüzde ise şehir merkezinin biraz ilerisinde yer alan Vysehrad Kalesi’ne ayırdık.

Benzer bir Prag gezi rotası siz de belirleyebilirsiniz.

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag’ın tarihini ve konumunu, bölgelerini kısaca tanıdığımıza göre artık Prag’da gezilecek yerler listemizi gezmeye başlayabiliriz! Prag’da gezilecek yerleri yukarıda yer alan 5 bölgeye ayırarak anlatacağım, böylece Prag gezi planı yapmak da daha kolay olacak.

Prag Eski Şehir Bölgesi Gezilecek Yerler

Prag gezilecek yerler - Prag Eski Şehir Meydanı
Prag gezilecek yerler – Prag Eski Şehir Meydanı

Prag gezilecek yerler listemizde, ilk günümüze eski şehirden başlıyoruz. Bu bölge eskiden şehrin ticaret merkezi imiş.

Biz gezmeye Republic Meydanı’ndan başladık çünkü kaldığımız yer oraya yakındı. Oradan yavaş yavaş ilerleyelim, haydi takip edin 🙂

Republic Meydanı ve Palladium Avm

Republic Meydanı
Republic Meydanı

Rebublic Meydanı, Republic Metro istasyonunun olduğu bulunduğu meydan. Burada biz gittiğimiz dönemde küçük bir Noel Pazarı da vardı. Eski Şehir Meydanı’ndaki fiyatlara göre de %20 gibi daha ucuzdu pazardaki yeme-içme fiyatları. O yüzden karnımızı burada doyurup gezmeye Eski Şehir Meydanındaki Noel Pazarına gittik.

Bu meydanda Prag’ın şehir merkezindeki tek alışveriş merkezi olan Palladium AVM de var. Bizim alışverişle pek ilgimiz olmadığı için AVM’den içeriye girmedik. Şehir dokusuna kısmen uyum sağlamış, göze batmayan bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Avm’nin karşı köşesinde ise bir köylü pazarı var, biz gittiğimiz dönemde Noel Pazarı kurulmuştu ancak normal zamanlarda da açık tezgahların olduğu minik bir pazar yeri burası.

Belediye Binası – Municipal House

Belediye Binası - Municipal House
Belediye Binası – Municipal House

Republic Meydanınızı arkanıza alıp sola doğru ilerlerseniz karşınıza üzerinde güzel işlemeleri olan iki katlı bir bina karşınıza çıkıyor. Burası eski Belediye Binası imiş. Şu an konser ve etkinlikler için kullanılan binanın içinde bir kafeterya bir de restoran bulunuyor. Ayrıca mekanın içini gezmek için rehberli turlar düzenleniyor.

Tur fiyatları yetişkinler için 290 CZK, çocuk, yaşlı, öğrenciler için 240 CZK. İçeride fotoğraf çekmek için ekstra 55 CZK ödemeniz gerekiyor. Tur sürekli yok, hangi dilde tura katılacağınıza göre saatleri değişebiliyor bu nedenle saatlerine bileti alırken bakmanızda fayda var.

Belediye Binası’nın karşısında Hybernia Tiyatrosu yer alıyor. Burası halen tiyatro olarak kullanılan ve sürekli gösterilerin olduğu bir tiyatro.

Barut Kulesi – Powder Tower

Barut Kulesi - Powder Tower
Barut Kulesi – Powder Tower

“Şehre barut depolamak için bir kule yapalım ama o kadar estetik olsun ki, herkes görmek istesin” bakış açısıyla yapmışlar herhalde bu kuleyi.

Kuleyi çıkabiliyorsunuz, saatlerini aşağıda paylaşıyorum. Sanırım saatleri hava durumuna göre ayarlamışlar. Yaz aylarında gece 22:00’ye kadar kuleye çıkış var, eminim yukarıdan güzel bir Prag manzarası veriyordur.

Barut Kulesi Ziyaret Saatleri:

Kasım – Şubat arası 10:00–18:00
Mart 10:00–20:00
Nisan-Eylül 10:00–22:00
Ekim 10:00 – 20:00

Barut Kulesi Giriş Ücretleri:

Yetişkin       CZK 100 
İndirimli    CZK 70 
Aile       CZK 250 (anne, baba ve iki çocuk fiyatı)

Prag’da müze ve ören yerlerinin hemen hepsine aile fiyatı özellikle ayrıca belirtilmiş. Sanırım aile olarak gelinmesini özendirmek için bir yöntem.

Prag Eski Şehir Meydanı  – Staromestske Namesti

Prag Eski Şehir Meydanı - Staromestske Namesti
Prag Eski Şehir Meydanı  – Staromestske Namesti

Barut Kulesi’nin önünden dümdüz yolunuza devam ederseniz güzel mimariden gözlerinizi alamayacağınız, etrafınızda hediyelik eşyacılar, tatlı ve kristal satan dükkanların olduğu sokaktan Eski Şehir Meydanı’na ulaşacaksınız. Burası Ortaçağ döneminde şehrin en büyük pazar yeri imiş. Kocaman meydanın çevresini güzel binalar, kiliseler ve mağazalar kaplamış durumda. Günün her saati sürekli hareketli olan meydan Prag gezilerinin başlangıç noktası oluyor çoğunlukla. Başlangıç noktanız olmasa da Prag geziniz boyunca yolunuz buraya kesin birkaç kez düşecektir.

Eski Şehir Meydanı’nın ikonik 2 yeri var: Astronomik Saat Kulesi ve etkileyici kuleleri ile Meryem Ana Kilisesi.

Prag Eski Şehir Meydanı’nı yukarıdan fotoğraflamak için öneriler:

Eski Şehir Meydanı’nı yukarından görmek, manzaraya tepeden bakmak isterseniz birkaç seçeneğiniz var; Eski Şehir Meydanı’ndaki U Prince restoran bunlardan biri. Buradan Eski Şehir Meydanı’na tepeden bakarken, bir kahve molası da verebilirsiniz. Astronomik Saat’in olduğu, Eski Belediye Sarayı’nın kulesine çıkabilirsiniz. Klementinum’un kulesine çıkarabilir, sadece meydanı değil, tüm Prag’ı yukarıdan görebilirsiniz.

Prag’ın Sembolü Astronomik Saati – Orloj

Astronomik Saat
Astronomik Saat

Prag denince akla gelen ilk ikonlardan biri Astronomik Saat’tir. Eski Şehir Meydanı’ndaki kalabalığı takip ederseniz kolayca bulacaksınız saati. Eski Belediye Sarayı’nın kulesine yapılmış olan saat sadece saati göstermiyor, ay ve güneşin de açışını veriyor. Bu nedenle adı Astronomik Saat.

Astronomik Saat Kulesi’nin önünde her saat başı çılgınca bir kalabalık toplanıyor. Çünkü; sabah 09:00 akşam 11:00 aralığında her saat başlarında saatin pencereleri açılıyor ve ölümü temsil eden kukla saatine bakar, zili çalan ipi çeker, yukarıdan İsa ve Havarileri ortaya çıkar, bu gösteri horozun ötmesi ile son bulur. Herkes bu gösteriyi seyretmek için elinde telefon veya kameraları ile hazır bekler 🙂

Bu saat yapıldığı dönemde şehrin ileri gelenleri saati o kadar beğenmişler ki saati yapan ustanın gözlerine mil çektirmişler, bir benzerini daha yapamasın, diye bir efsane var.

Eski Belediye Sarayı – Old Town Hall

Eski Şehir Belediye Sarayı meydanı karşılıklı gören iki ihtişamlı yapıdan biri. Diğeri de Meryem Anamız Kilisesi. Belediye Sarayı’nın içine girebilir, toplantı salonlarını, Oriel Şapelini görebilir, ve Astronomik Saati’n olduğu kuleye çıkarak meydanı yukarıdan izleyebilirsiniz.

Eski Belediye Sarayı Ziyaret Saatleri:

Prag Eski Belediye Sarayı Pazartesi günleri 11:00-22:00 arası, haftanın diğer günleri 09:00-22:00 arası ziyarete açık.

Eski Belediye Sarayı Ziyaret Ücretleri:

 • Yetişkin: 250 CZK, 
 • İndirimli: 150 CZK
 • Aile Bileti: 500 CZK
 • Mobil Bilet: 210 CZK. mTicket mobil alınabilen ve indirimli bilet tipi. Bu bileti alarak aynı zamanda sıra beklemekten de kurtulmuş oluyorsunuz. Ayrıca bu bileti alınca telefonunuza gezeceğiniz yerle ilgili içerikleri de indirebiliyorsunuz. prague.mobiletickets.cz adresinden biletininizi alabilirsiniz.
 • Town Hall Pass: 350 CZK. Bu bilet ile yeni ve eski Belediye Sarayı’na girebiliyorsunuz, bilet 3 gün geçerli. 

Dum U Minuty | Süslemeli Minute Evi

Belediye Sarayı’nın hemen yanında Astronomik Saatin gölgesinde kalmasına rağmen dikkat çeken bir bina var. Prag’ın en görkeli rönesans yapılarından biri olan Dum U Minuty binasıdır burası. Buradan geçerken başınızı kaldırıp mutlaka duvar süslemelerini incelemek için vakit ayırın.

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi
St. Nicholas Kilisesi

Belediye Sarayı’nın arkasında genişçe bir alan var, burası biz gittiğimiz dönemde Noel Pazarı’nın devamı olarak tasarlanmış olsa da normalde de el sanatları, hediyelik eşyalar alabileceğiniz tezgahların olduğu bir alan. Bu alanın karşısında ise St. Nicholas Kilisesi meydana hakim konumu ile karşımıza çıkıyor. Barok mimari tarzda yapılmış olan kilise, 49 metrelik kubbesi ile Prag’daki en yüksek kubbe imiş.

Noel zamanı ve yaz aylarında kilisede (sadece burada değil, Prag’daki kiliselerin pek çoğunda) konserler oluyor. Bu konserleri takip etmek için kiliseden programı alabilirsiniz.

Tyn Önündeki Meryem Anamız Kilisesi

Tyn Önündeki Meryem Anamız Kilisesi
Tyn Önündeki Meryem Anamız Kilisesi

15. yüzyılda yapılmış bu muhteşem Ortaçağ Kuleleri, Eski Şehir Meydanı’nın süsü gibi. Hangi açıdan bakarsanız görünüyor ve bu meydana büyülü bir hava katıyor. Kilisedeki org, 1673 tarihi ile Prag’daki en eski org imiş.

Giriş ücreti zorunlu değil 25 CZK gönüllü olarak vermeniz bekleniyor.

Mart’tan Aralık’a kadar kiliseye giriş var. Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri 11:00-17:00 arası, Cumartesi-Pazar günleri ise 13:00-15:00 arası ziyaret edilebiliyor.

Klementinum | Dünyanın En Güzel Kütüphanesi

Klementinum | Dünyanın En Güzel Kütüphanesi

İstemeden de olsa meydandan ayrılıp Karl Köprüsü’ne doğru devam etmek için ara sokaklara dalıyoruz. Nehrin bu yakasının en büyük bina kompleksi olan Klementinum, önce manastır sonra üniversite olarak hizmet vermiş. Bugün ise Ulusal Kütüphane olarak hizmet veriyor. İçinde yer alan kilise de konser salonu olarak kullanılıyor.

Klementinum’un kulesine ve kütüphane bölümleri biletli olarak, rehberli tur ile gezebileceğiniz yerler. Her gün saat 10:00’a başlayan rehberli turlar yarım saatte bir yapılıyor ve en fazla 22 kişi alınıyor. Tam bilet için 300 CZK ödemeniz gerekiyor yani yaklaşık 70 TL.

Prag gezilecek yerler - Klementinum Kulesi
Prag gezilecek yerler – Klementinum Kulesi

Klementinum Kütüphanesi, dünyanın en güzel kütüphanesi olarak lanse ediliyor. Ancak içeride fotoğraf çekilmesi yasak. Eski kitaplarla dolu tavanında muhteşem tavan resimlerinin olduğu kocaman bir salondan oluşan kütüphane görmeye değer.

Prag Belediye Kütüphanesi

Prag Belediye Kütüphanesi
Prag Belediye Kütüphanesi

Klementinum’un hemen karşısında Prag Belediye Kütüphanesi yer alıyor. Burası klasik bir kütüphane olsa da girişine kocaman bir kitap kulesi yapmışlar. Herkes bu kitap kulesinin fotoğrafını çekmek için kütüphaneye bir uğruyor.

Prag Belediye Kütüphanesi ziyaret saatleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Pazartesi13:00 – 20:00
Salı09:00 – 20:00
Çarşamba09:00 – 20:00
Perşembe09:00 – 20:00
Cuma09:00 – 20:00
Cumartesi13:00 – 18:00
PazarKapalı

Charles Köprüsü – Karl Köprüsü

Charles Köprüsü - Karl Köprüsü
Charles Köprüsü – Karl Köprüsü

Karl Köprüsü’ne doğru yürürken köprünün ayağına varmadan bir meydan sizi karşılar. Bu meydan Haç Şövalyeleri Meydanı. Meydanın başında yer alan kilise de aynı adı taşıyan Haç Şövalyeleri Kilisesi. Buradan köprüye devam edebilirsiniz.

Biz ilk gün nehrin bu yakasını gezmeyi planladığımız için karşıya geçmeden köprüye bir bakış atıp geri dönüyoruz. Prag Karl Köprüsü, dünyanın en ünlü köprülerinden biri. İki ucunda yer alan iki kulesi, köprünün ayakları üzerinde bizi izleyen azizlerin heykelleri, çılgın turist kalabalığı ve sokak sanatçıları ile şehrin en işlek noktası desek abartmış olmayız.

Ayrıca köprüye giden Karlova veya Karl sokağı da yine her türlü turistik ögeyi bulabileceğiniz şehrin en kalabalık sokaklarında biri.

Prag Yahudi Mahallesi Gezilecek Yerler | Josefov

Eski Şehir Merkezi ile Vltava nehri arasında kalan bölgede yer alan mahalle Yahudi Mahallesi Josefov’tur. Burası bir zamanlar Doğu Avrupa’nın en büyük ve etkili Yahudi topluluklarından birine ev sahipliği yapıyordu. Bu nedenle bu bölgede çok sayıda sinagog bulunmaktadır.

Paris Caddesi

Paris Caddesi
Paris Caddesi

Eski şehir bölgesinden Yahudiye Mahallesi’ne doğru gitmek için Paris Caddesi’ni kullanmanız lazım. Bu cadde geniş bulvarı, bulvar çevresindeki güzel binaları ve lüks mağazaları ile Paris’e benzediği için bu adı almıştır. Bu cadde Josefov mahallesi için yapılan düzenleme sırasında yapılmış.

Yahudi Müzesi

II.Dünya Savaşı sırasında hem koruma hem de sonraki nesillere aktarabilme amacıyla Bohemya’daki bütün sinagogların hazineleri Prag’a getirilmiş. Bu hazinelerin bir kısmını Yahudi Müzesi’nde görmek mümkün.

Cumartesi günleri hariç haftanın her günü, yaz aylarında 09:00-18:00, kış aylarında ise 09:00-16:30 arası açık olan müze girişi ücretli. Müze ile birlikte Maisel Sinagogu / Pinkas Sinagogu / Eski Yahudi Mezarlığı / Klausen Sinagogu / Seremoni Salonu / İspanyol Sinagogu + Robert Guttmann Galerisini görebileceğiniz JEWISH MUSEUM IN PRAGUE (TICKET 2) , 350 CZK, yaklaşık 15 euro.

İsterseniz Yahudi Mahallesi’nde görülecek yerlerin çoğunu içeren JEWISH TOWN OF PRAGUE (GOOD DEAL COMBINING TICKETS 1+2) tipi bileti alarak şunların hepsini tek bilet ile ziyaret edebilirsiniz: Maisel Sinagogu / Pinkas Sinagogu / Eski Yahudi Mezarlığı / Klausen Sinagogu / Seremoni Salonu / İspanyol Sinagogu / Eski-Yeni Sinagog + Robert Guttmann Galerisi. Bilet fiyatı 500 CZK yani yaklaşık 22 euro.

Eski-Yeni Sinagog

Eski-Yeni Sinagog

Paris Caddesi’nden nehre doğru yürürken sağda Eski-Yeni Sinagog’u göreceksiniz. Bu garip isimli sinagog ilk yapıldığında adına yeni sinagog denmiş, ancak daha sonra yeni bir sinagog yapılınca ismi Eski-Yeni Sinagog olarak değiştirilmiş. Sonradan yapılan yeni sinagog ise yıkılmış olduğundan adı yeni olan bir sinagog yok Prag’da.

Yukarıda detaylarını ilettiğim Jewish Town of Prague kombine bileti ile bu sinagoga girebilirsiniz. Sadece Eski-Yeni Sinagog’a girmek isterseniz giriş ücreti 200 CZK, yani yaklaşık 9 euro. Cumartesi günleri buranın da kapalı olduğunu tekrar hatırlatayım.

Yahudi Belediye Sarayı | Jewish Town Hall

Burası Başhaham’ın konutu olarak yapılmıştır. Pembe renkli barok tarzı ve kulesi ile dikkat çeken bir bina burası.

Pinkas Sinagogu

Pinkas Sinagogu özel bir aile sinagogu olarak inşa edilmiş, daha sonra genişletilerek bugünkü halini almış. Bu sinagogun bir özelliği de II. Dünya Savaşı’nda soykırıma kurban edilen Çek asıllı herkesin isimlerinin duvarlarında yazılı olmasıdır.

Eski Yahudi Mezarlığı

Eski Yahudi Mezarlığı
Eski Yahudi Mezarlığı

Sinagogun dış avlusundan geçerek Eski Yahudi Mezarlığı’na ulaşabilirsiniz. Bir zamanlar Prag’da Yahudilere ayrılan tek mezarlık olması ile biliniyor.

Eski mezar taşları insanı ürpetmiyor desek yalan olmaz. 12.000’den fazla mezar taşı olduğu söyleniyor.

Klausen Sinagogu

Klausen Sinagogu

Mezarlığın ucunda yer alan sinagog eski bir okul binasının üzerine kurulmuş. Yahudi tarihi ve geleneklerine dair koleksiyonları burada görmeniz mümkün.

Maisel Sinagogu

Yahudi Müzesi’nin sorumluluğunda bir diğer sinagog da Maisel Sinagogu. İçeride nadir bulunan rönesans eserlerinin de bulunduğu el yazmaları ve dokumalar sergileniyor.

İspanyol Sinagogu

İspanyol Sinagogu
İspanyol Sinagogu

Diğer sinagogların biraz uzağında bulunan İspanyol Sinagogu, Elhamra Sarayı’ndan esinlenilerek yapılmış gösterişli bir yapı.

Kafka Heykeli

Prag’da, Kafka’ya atıfta bulunan pek çok eserden biri de İspanyol Sinagogu’nun önünde bulunan Kafka Heykeli. Bronzdan yapılmış olan bu heykel 3.75 metre yükseliğinde ve 800 kilo ağırlığında imiş. Heykeltraş Jaroslav Róna tarafından yapılan heykel, Kafka’nın Türkçe’ye “Bir Mücadelenin Tasviri” adı ile çevrilmiş olan kitaba gönderme olarak yapılmış.

Kafka Heykeli
Kafka Heykeli

Eğer Yahudi Mahallesi’nde iseniz ve yemek için bir yer arıyorsanız bu bölgede James Dean Prague restoranı bir arkadaşım önermişti, ben gitmedim. Aklınızda olsun diye buraya not olarak bırakıyorum.

Prag’da yeme-içme önerilerim için Prag’da ne yenir, nerede yenir? yazıma da bir bakabilirsiniz.

Rudolfinum

Yahudi Mahallesi ile ilgisi olmasa da Yahudi Mezarlığı’nın hemen arkasında yer alan Rudolfinum çok güzel bir konser salonu. Çek Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapıyor. Burada bir konser izlemek güzel bir deneyim olabilir.

Prag Yeni Şehir Gezilecek Yerler – Nove Mesto

Prag Yeni Şehir Gezilecek Yerler - Nove Mesto
Prag Yeni Şehir Gezilecek Yerler – Nove Mesto

Vaclav Meydanı, yeni şehir bölgesinin merkezi. Aziz Vaclav Anıtı’nın arkasında bütün şehir izleyen Ulusal Müze ve pek çok pasajı ile mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri bu bölge. Prag Yeni Şehir bölgesinde gezilece yerler ile devam ediyoruz.

Na Prikope Sokağı

Eski Şehir ile Yeni Şehri ayıran cadde Na Prikope. Trafiğe kapalı olan sokakta mağazalar, kafeler yer alıyor. Bu caddenin ilginç yanı eski şehri çevreleyen hendeğin üzerine kurulmuş olması. Mustek metro istasyonunda hendek üzerindeki köprünün kalıntılarını görmeniz mümkün.

Vaclav Meydanı ve Aziz Vaclav Anıtı

Vaclav Meydanı, modern Çekya’nın sembolü olarak inşa edilmiş. Paris’teki Champs-Elysees gibi bir bulvar oluşturulmaya çalışılmış burada. Şehrin toplanma yeri de denebilir, protestolar, kutlamalar da bu meydanda yapılıyor.

Bizim gittiğimiz Noel Pazarları zamanı bulvarın hem başına hem de sonuna birer pazar kurulmuştu ve heryer cıvıl cıvıl idi.

Meydanın en yüksek bölümünde ise Aziz Vaclav atına binmiş tüm meydanı, bulvarı izliyor.

Ulusal Müze

Ulusal Müze
Ulusal Müze

Vaclav Meydanı’nın başında tarihi binası ile Ulusal Müze yer alıyor. Biz gittiğimiz dönemde tarihi müze binası restorasyonda olduğunda hemen 50 metre ilerisindeki yeni müze binası kullanılıyor idi. Tarihi müze açılmış ama Şubat 2019 boyunca kapalı olacak uyarısı var internet sitesinde. Gitmeden önce yine kontrol etmekte fayda var.

Müze girişi ücretli ve 250 CZK yani yaklaşık 10 euro.

Lucerna Pasajı

Lucerna Pasajı
Lucerna Pasajı

Yeni ve eski şehir çevresinde pek çok tarihi pasaj yer alıyor. Lucerna Pasajı bu pasajlardan biri. Lucerna sineması ve sinemanın girişinde yer alan tarihi bir kafe olan Lucerna Cafe bu pasaj içinde yer alıyor.

Prag’da pek çok heykelini görebileceğiniz sanatçı David Cerny’nin ata binen aziz heykeli bu pasajda sizi karşılıyor. Aynı sanatçı Kafka Müzesi önündeki işeyen adamlar heykelini yapan kişi.

Svetozor Pasajı

Bu pasajın bir ucu gizli park denen minik bir parka açılıyor. Pasajın içinde yer alan Ovocy Svetozor pastanesinde minik bir tatlı molası verebilirsiniz. Bu pastanenin ilk şubesi burada açılmış, şimdi tüm Prag’da şubeleri var.

Kafka Kafası Heykeli

Heykel sanatçısı David Černý’nin bir diğer eseri ise Kafka Kafası. O da Yeni Şehir Bölgesi’nde yer alıyor. Quadrio alışveriş merkezinin önündeki kafa 11 metre yüksekliğinde.

Prag’da birinci gün Eski Şehir bölgesi, Yahudi Mahallesi ve Yeni Şehir bölgesini gezerek dolu dolu geçirdikten sonra ikinci günü kale ve çevresine ayırdık.

Prag Kalesi ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Prag Kalesi ve Çevresinde Gezilecek Yerler
Prag Kalesi ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Biz ikinci günü nehrin diğer yakası olan Kale bölgesi ve Küçük Mahalle’ye ayırdık. Gelin Prag Kalesi ve çevresinde gezilecek yerler nerelermiş birlikte bakalım.

Prag Kalesi Habsburg Hanedanlığın kalesiydi. Aslında sadece bir kale değil, içeride yaşamın, el sanatlarının da olduğu geniş bir yerleşim alanı olarak tasarlandı. Halen Çekya’nın başkanlık ofisi de bu kale bölgesi içinde yer alıyor.

Kale bölgesini gezmek için kalenin üst girişinden başlayıp nehir kıyısına doğru inmek gezinin ergonomisi açısından daha verimli. Ben de o doğrultuda anlatacağım rotayı. Eski veya Yeni Şehir çevresinde konaklıyorsanız, Prag Kalesi’nin üst girişine gidebileceğiniz pek çok tramway hattı var. Hradcanska durağından geçen tramwaylardan birine binmeniz yeterli.

Prag Kalesi – Hradcany

Prag Kalesi - Hradcany
Prag Kalesi – Hradcany

Prag Kalesi’ne üst kapıdan giriyorsanız derin bir hendekten geçerek kaleye güvenlik kontrolünden geçerek gireceksiniz. Kale bölgesine giriş için bir ücret ödemeniz gerekmiyor, ancak kaledeki binaların veya bölgelerin içine girmek için bilet almanız gerekiyor.

Prag Kalesi Bilet Fiyatları

Prag Kalesi girişinde biletlerini görmek istediğiniz yerlere göre satın alabiliyorsunuz. Biz Circuit B biletinden almayı tercih ettik. Bu biletleri aldığınızda 2 gün geçerli oluyor, yani uzun uzun gezebilirsiniz.

Bilet TipiBilet
İçeriği
Yetişkin
Fiyatı
İndirimli
Fiyat
Aile
Fiyatı
Prag Kalesi
Circuit A
St. Vitus Cathedral,
Old Royal Palace,
exhibition “The Story of Prague Castle”,
St. George’s Basilica,
Golden Lane with Daliborka Tower,
Rosenberg Palace
350 CZK175 ZCK700 CZK
Prag Kalesi
Circuit B
St. Vitus Cathedral,
Old Royal Palace,
St. George’s Basilica,
Golden Lane with Daliborka Tower
250 CZK125 CZK500 CZK
Prag Kalesi
Circuit C
Exhibition “The Treasure of St. Vitus Cathedral”,
Prague Castle Picture Gallery
350 CZK175 CZK700 CZK

Prag Kalesi’ne üst girişten girdiğinizde sizi bir avlu karşılayacak. Bu avluya bakan binalardan biri Prag Kalesi Resim Galerisi. Avluda bir zamanlar cadıların yakıldığı bir de kuyu göreceksiniz.

Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali
Aziz Vitus Katedrali

Kale bölgesinin en ihtişamlı yapısı ise elbette Aziz Vitus Katedrali. Katedrale normalde 09:00-17:00 arası giriş var ancak biz gittiğimizde 13:00’te açıldı girişler, Pazar ayini nedeniyle. Buna dikkat etmenizde ve tam açılış saatinde gitmemenizde fayda var. İlk anda çok uzun bir sıra oluştu girişte, biz de o sırada Golden Lane’i görmeye karar verdik, döndüğümüzde sıra tamamen bitmişti.

Katedral girişindeki ilk bölüme biletsiz girebiliyorsunuz. Katedralin içinde ilerlemek isterseniz bilet kontrol noktası var. Şöyle bir kafamı uzatıp bakacaktım diyenlerdenseniz belki de biletsiz girersiniz.

Katedralin hem içi hem de dışı mimari olarak inanılmaz ihtişamlı, gösterişli. Pencerelerdeki vitray işçilikleri saatlerce inceleyebilirsiniz. Katedral içinde çok sayıda şapel, kraliyet mücevherleri, prens mezarları gibi çok sayıda önemli misafiri ağırlıyor.

Kraliyet Sarayı

Vitus Katedralinden çıktıktan sonra Eski Kraliyet Sarayı mütevazi yapısıyla dikkatinizi çekecektir. Saray içindeki salonlar, Prag manzarası için görülebilir.

Aziz George Bazilikası

Aziz George Bazilikası
Aziz George Bazilikası

Aziz Vitus Katedrali’nin arka bölümüne geçtiğinizde sizi küçük bir meydan karşılar, bu meydana bakan kilise ise Aziz George Bazilikasıdır. İçeride yıpranmış freskler ve resimler görebilirsiniz. Bizim aldığımız biletin içinde olmasa muhtemelen girmezdik 🙂

Golden Lane – Altın Yol

Golden Lane – Altın Yol

16. yüzyılda mücevher zanaatkarlarının dükkan ve evlerinin olduğu bölgeye verilen ad Altın Yol, Golden Lane. Ayrıca Franz Kafka da kız kardeşi ile bu sokakta bir süre yaşamış, onun yaşadığı evi de görme şansınız var.

Şimdi bu dükkan ve evlerin bir kısmı eskiye uygun olarak sergi alanı, bir kısmı da hediyelik eşya dükkanı olarak hizmet veriyor. Her evin farklı bir renge boyanması ile oldukça sevimli de bir sokak ortaya çıkmış ortaya.

Caddenin sonundaki Dalibor Kulesi ve başındaki Siyah Kule görülmesi gereken yerlerden. Bu sokak için mutlaka bilet almanız gerekiyor. Bence görmeye değer.

Belvedere Sarayı

Aşağıdaki kuleden çıktıktan sonra kale bölgesinden çıkabilirsiniz, nehir kenarına inen geniş merdivenli bir sokak sizi bekliyor olacak. Belvedere Sarayı ve Kraliyet Bahçeleri aşağıda sizi bekliyor.

Strahov Manastırı ve Kütüphanesi

Ancak biz kaleyi gezmeyi bitirdikten sonra nehir kıyısına inmek yerine biraz daha yukarılara doğru devam ettik. Loreto Bölgesi denen yere yürüyerek veya yine tramway ile ulaşabilirsiniz. Buraya gelmemizin nedeni Strahov Manastırı ve Kütüphanesi’ni görmek.

Strahov Kütüphanesi paha biçilmez bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. 3000 el yazması kitap, yüksek duvarlarında tavana kadar kitap rafları ve tavanda muhteşem resimlerle süslü odalarda sergileniyor.

Kütüphane giriş ücreti 120 CZK, eğer içeride fotoğraf çekmek istiyorsanız 50 CZK daha ödemeniz gerekiyor. Eğer vaktiniz varsa buraya kesinlikle uğramanızı öneririm.

Petrin Park ve Petrin Kulesi

Hava güzel ise Strahov Manastırı’ndan Petrin Parkı’na yürüyerek devam edebilirsiniz. Bütün tepeye yayılmış kocaman bir yeşil alan burası. Prag manzarası izlemek için de güzel bir seçenek. Ancak biz oldukça soğuk bir zamanda gittiğimiz için bu kez Petrin’e çıkmamayı tercih ettik, ben önceki gidişimde çıkmıştım.

Parkın içinde bir de Eyfel Kulesi’ne benzetilmeye çalışılan Petrin Kulesi yer alıyor. Buraya çıkan bir de kablolu tramvay hattı da var.

Küçük Mahalle Bölgesinde Gezilecek Yerler | Mala Strana

Kale çevresinde görmek istediğimiz yerleri bitirdikten sonra artık yeniden nehir kıyısına inme vakti geldi. Bu bölgede Rönesans ve Barok etkisinde çok sayıda malikane, parklar bizi bekliyor.

Aziz Nikolas Kilisesi

Küçük Mahalle Meydanı, tramway yoğunluğu nedeniyle meydan olma özelliğini yitirse de, meydanı bekleyen Aziz Nikolas Kilisesi hala ihtişamını koruyor. Meydandan nehre doğru inen sokak, Prag ve bu bölgenin mimari güzelliğini yansıtan sokaklardan biri.

Kampa Bölgesi

Kiliseden sonra Malta Meydanı’na oradan da Kampa Adası’na doğru devam ediyoruz. Kampa Adası küçük bir köprü ile Küçük Mahalle’den ayrılıyor. Burada eskiden değirmenler varmış çok sayıda, şimdi de köprünün yanında bir değirmen çarkı hala burayı süslüyor.

Kampa Bölgesi yaz aylarında gençlerin parklarında vakit geçirdiği oldukça hareketli bir bölge.

John Lennon Duvarı

John Lennon Duvarı
John Lennon Duvarı

Kampa Adası’nda şu an duvar resimleri ile kaplı bir duvar göreceksiniz. Bu duvardaki ilk resim John Lennon’un resmi imiş ve kominist rejimin son dönemlerinde burası gençlerin odak noktası haline gelmiş. Eline boyasını alan duvara bir ekleme yapmış, şu an tam anlamıyla bir instagram köşesi haline gelmiş.

Judith Kulesi ve Eski Şehir Köprü Kulesi

Judith Kulesi ve Eski Şehir Köprü Kulesi
Judith Kulesi ve Eski Şehir Köprü Kulesi

Küçük Mahalle’de Karl Köprüsü’ne doğru ilerlerken köprü ayağında yer alan iki kule bulunuyor. Kısa olan Judith Kulesi, ilk yapılan ve daha yıkılan kuleden kalen kule, uzun olan ise yeni köprü ile birlikte yapılan Eski Şehir Köprü Kulesi.

Etkileyici bir gotik kule olan Eski Şehir Köprü Kulesi halka açık, kuleye çıkıp Karl Köprüsü’nün güzelliğine oradan da şahit olabilirsiniz. 100 CZK kuleye çıkış ücreti. Sabah 10:00’dan itibaren açık, mevsime göre kapanış saati 18:00 ile 22:00 arasında değişiyor.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi
Kafka Müzesi

Karl Köprüsü’nde karşıya geçmeden önce yeniden kale bölgesine doğru yürüyoruz ve Kafka Müzesi’ne ulaşıyoruz. Franz Kafka, Prag doğumlu bir Alman Yahudisi, edebiyat dünyası için olduğu kadar Çekler için de önemli bir figür.

Müze girişinde yine David Černý tarafından yapılmış, işeyen adamlar heykeli Kafka Müzesi’ni geride bırakıyor. Ayrıca müze girişindeki küçük meydanın girişinde bir kurabiyeci var ki kurabiyelerin kokusu bütün meydanı sarıyor. Belki burada bir kurabiye molası vermek istersiniz.

Náplavka

Náplavka
Náplavka

Kafka Müzesi’den kale yönüne devam ederseniz, nehre doğru inen minik bir sokak göreceksiniz. O sokağa mutlaka inin, çünkü orada nehirde yaşayan yüzlerce kuğu sizi bekliyor. Burada minik bir park var. Herkes kuğulara ekmek veya yem veriyor, bu nedenle bir sürü kuğu buraya dinleniyor. Karl Köprüsü’nün harika manzarası ile kuğular birleşince masalsı bir görüntü burada sizi bekliyor.

Dünyanın En Dar Sokağı

Müze ile Naplavka arasında ise “Dünyanın en dar sokağı” olarak ünlenmiş, bir restoranın girişi yer alıyor. İyi bir pazarlama çalışması ile buranın girişine trafik ışıkları eklemişler, aynı anda geliş-gidiş sıkışıklığı olmaması için, karşıdan gelenleri trafik ışıklarına göre bekliyor veya geçiyorsunuz. Görmezseniz bir kayıp değil 🙂

Bir güne bu kadar çok yeri sığdırınca yorgunluktan ölerek kaldığımız yere dönüyoruz. Son günümüz yarım gün, toplu taşıma kullanarak birkaç yeri göreceğiz ve artık dönüşe geçeceğiz.

Prag’da Gezilecek Diğer Yerler

Prag’daki son günümüzü şehir merkezinin birazcık daha dışında olan yerlere ayırdık. Buralara toplu taşıma ile ulaşıp hızlıca dönmeyi hedefleyerek böyle bir plan yaptık.

Vysehrad

Vysehrad
Vysehrad

Vysehrad, yüksek kale demekmiş. Prag Kalesi’ne karşıdan bakan nehrin de karşı kıyısında yer alan bu kale hak ettiği üne henüz kavuşamamış olsa da en güzel Prag manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor.

Kırmızı renkli metro hattına binerek Vysehrad Kalesine ulaştık. Metro istasyonundan 10 dakikalık bir yürüyüş ile kaleye ulaşabiliyorsunuz. Kalesi, kilisesi, yürüyüş yolları ve mezarlığı ile birkaç saatinizi geçirebileceğiniz bir yer burası. Harika Prag manzarası da cabası, üstelik ücretsiz.

Dans Eden Ev

Dans Eden Ev
Dans Eden Ev

Vysehrad Kalesi’nden yürüyerek yeniden nehir kıyısına iniyoruz, tramwaya binip Dans Eden Ev’i bir de gündüz gözü ile görmeye gidiyoruz.

Dancing House yani Dans Eden Ev, aslında otel sizi karşılayacak. Cam olan bina Ginger, Fred olan da diğer bina dans ediyormuş gibi göründüğü için aslında Prag’ın genel mimarisine hiç uymasa da birden ünlendi.

Bizde de İnterrail Türkiye ekibi bu bina ile eğlenceli fotoğraflar çektirerek binayı Türkiye’de de popüler hale getirdiler.

Slovansky Ostrov

Biz uğramadık ama Vlata Nehri üzerinde yer alan küçük bir ada Slovansky Ostrov. Bu ada 1700lerden sonra ortaya çıkmış ve payandalarla karaya bağlı. Ada üzerinde bulunan Manes Galeri’de sürekli değişen sergiler düzenleniyor. Burası da duraklarınızdan biri olabilir.

Üç günlük Prag rotamızı geniş geniş anlatmak istedim, umarım faydalı olmuştur.

Prag’a Ne Zaman Gidilir? 

Prag’a gitmek için en iyi zaman için önerilerimi ve nedenlerini paylaşayım. 

Prag’a gitmek için en iyi zamanlardan biri; ilkbahar sonu yaz başı. Sebebi ise; genellikle soğuk olan Prag’da hava ısınmaya, günler de uzamaya başlamış olacak. Prag’ın en yoğun sezonu olan yaz aylarının yoğunluğu ise henüz başlamamış olacak. Bu nedenle çılgın Prag kalabalığından da kurtulmuş olacaksınız. Şehrin içindeki parklar yeşermiş de olacak. Gün batımı veya gün doğumunda fotoğraf çekmek için ihtiyacınız olan güneş sizi bekliyor olacak, daha ne olsun. 

Prag’a ne zaman gidilir sorusunun en iyi cevaplarından bir diğeri ise, tabii ki Noel Pazarları zamanı. Yani 25 Kasım-25 Aralık arası. Noel’den önce neredeyse her meydanda kurulan rengarenk Noel Pazarları ile zaten kartpostal gibi olan Prag sokakları daha da güzelleşmiş oluyor. Fotoğraf çekmeyi sevenler için Noel Pazarları ayrı bir cümbüş, rengarenk kurabiyeler, hediyelikler, yemekler, tatlılar derken insanın aklı başından gidiyor.

Yaz aylarında Prag’a gitmeyi çok önermiyorum çünkü herkes o dönemde gitmeye çalışıyor ve her yer çok kalabalık oluyor. Yine de ben sıcak havada gezmek istiyorum derseniz, bu da bir seçenek. Ben genel olarak gittiğim yerlerin yüksek sezonları yerine yüksek sezon başlangıcı veya bitişine gitmeye çalışırım ki çılgın kalabalıkların arasında kalmayayım. 

Prag’da Para Bozdurma

Prag’a gelmeden önce Prag ile ilgili en fazla uyarı göreceğiniz konu Prag’da para bozdurma olabilir. Bu konunun biraz fazla abartılmış olduğunu düşünsem de birkaç önerim olacak.

Prag’a gelmeden önce mutlaka elinizdeki para birimi ile Çek Kronası kurunu öğrenin. Böylece kazıklanıyor muyum diye boşuna endişelenmemiş olursunuz. XE Currency uygulamasını kullanıyorum ben bunun için, siz de onu veya benzer uygulamaları kullanabilirsiniz.

Artık kuru bildiğinize göre herhangi bir döviz bürosundaki kur ile elinizdeki kuru kıyaslayarak verilen kurun iyi mi kötü mü olduğunu kıyaslayabilirsiniz. Ben dışarıda kuru yayınlamayan döviz bürolarını kullanmamayı tercih ediyorum.

Yolda size döviz bozdurmak istiyor musunuz, en iyi kur bizde gibi yaklaşanlar olursa onlara itimat etmeyin. Resmi bir döviz bürosunu tercih edin.

Bazı döviz büroları komisyon almazken, bazıları alıyor. Almayanlar genelde camlarına “no commision” şeklinde belirtiyorlar. Onları tercih edin.

Biz birkaç döviz bürosuna bakıp en iyi kuru ve sıfır komisyon olanlardan paramızı bozdurduk. Herhangi bir sıkıntı da yaşamadık.

Prag’dan Ne Alınır?

Prag’a gelmişken hediyelik olarak alabileceğiniz çok fazla seçenek var. Kristaller ve kuklalar ilk aklıma gelenler.

Bohemya Kristal ve Porselenleri

Bohemya kristalleri Prag’dan alınacaklar listesinin başında. Çekya’da üretilen kristaller ve porselenler pek çok kraliyet ailesinin mutfaklarını süslüyormuş.

Swarowski ise Çeklerin iftarı, değersiz kristali dünya markası haline getirmek büyük başarı. İtiraf ediyorum ben de Prag’a ilk gittiğimde Swarowski’den bir kolye almıştım.

Kristal deyince aklınıza sadece takı gelmesin, vazo, bardak, yılbaşı süsü gibi aklınıza gelebilecek pek çok ürün kristalden yapılmış Prag dükkanlarını, mağazalarını süslüyor. Pek çoğu özel tasarım olan bu ürünleri uygun fiyatlara da alabiliyorsunuz.

Kukla

Kukla
Kukla

Prag eski şehir merkezinde gezerken pek çok kuklacı dükkanı göreceksiniz, büyüklü küçüklü, çeşit çeşit ve rengarenk kuklalar şehrin renklerinden biri. Vaktiniz olursa kukla tiyatrosu da izleyebilirsiniz.

Prag gezi rehberi niteliğinde detayları içeren Prag yazımı umarım beğenmişsinizdir. Sizin de deneyimleriniz varsa yorum olarak eklerseniz okuyan herkes faydalanabilir.

Diğer Prag Gezi Yazılarım

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın