Sofya Yeme İçme Rehberi

Sofya’ya giderken yemek konusunda fazla bir beklentimiz yoktu. Gittiğimizde yediklerimiz bizi oldukça mutlu etti. Sofya hatta genel olarak Bulgaristan ne de olsa sınır komşumuz, yemek kültürümüz birbirine çok benziyor. Sofya yeme içme deyince aklımda kalanları aşağıda görebilirsiniz;

Sofya’da hamur işleri ve börek
 • başka ülkelerde kolayca bulamayacağınız yoğurt ve peynir, çeşit çeşit raflarda.
 • Boza, kabak tatlısı gibi yine bizde sıkça bulunan yiyecekleri bulabilirsiniz.
 • Bulgaristan’da da çerez çok seviliyor, kocaman çerez dükkanları bulmak mümkün. Hatta badem konusunda çok iddialılar.
 • Börek ve hamur işleri yine bol bol ve çok lezzetli seçeneklerle sizi bekliyor. Banitza Bulgaristan’a özgü bir kek, kahvaltıda tercih ediliyor ve yanında boza veya ayran ile yeniyor.
 • Ayrıca Sofya’da et yemekleri, şaşlık çok tercih edilen yemekler.
 • Filibe köftesini duymuşsunuzdur, köfte gibi pek çok kebab çeşidini bulmak da mümkün.

Sofya’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Sofya Pazar Yeri

Sofya’da ne yenir, nerede yenir sorusuna cevaben bizim yemeklerimiz için tercih ettiğimiz yerleri aşağıda listeliyorum. Eklemelerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz.

 • Memento Cafe: Vitoşha caddesi üzerindeki bu cafe, cadde üzerindeki pek çok kafeden biri. Biz tesadüfen ilk gün kahvaltı etmek için girdik. Kahvesini sevdiğimiz için daha sonra da kahve için uğradık.
Memento kafede basit bir kahvaltı
 • Kapalı Pazar Yeri: Pazar yerlerini oldum olası severim, iki gün öğle yemeğimizi bu pazardaki börekçi teyzede yedik. Çok lezzetliydi. Balkan börekleri malum ünlü, Bulgaristan’da da hamur işleri epey güzel.
 • Noel Pazarı: Eğer bizim gibi Noel zamanında gidiyorsanız Noel Pazarı’nda sosisliden tatlılara pek çok yiyecek bulabilirsiniz. Bulgaristan’da et yemekleri olduğu gibi, sosis sucuk gibi ürünler de son derece lezzetli, tavsiye ederim.

 • Hadjidraganov’s Cellars: İlk akşam yerel yemek yiyebileceğimiz bir yer olsun dedik ve Trip Advisor’dan burayı bulduk, ancak çok turistik büyük ve lezzetsiz porsiyonlar ve yavaş servis bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı, dolayısıyla pek tavsiye etmiyorum ama yerel yemek yiyebileceğiniz turistik bir yer ararsanız burası orası. Yerel müzik yapan müzisyenler de masaları geziyor siz yemek yerken.

 • Happy Grill: Sofya’ya gelirken istisnasız herkesin önerdiği bu restorana ilk gün gitmediğimize pişman olduk. Yemek seçenekleri zengin, fiyatlar makul, servis hızlı ve ilgili… Sanki bir yemek cenneti ???? Kesinlikle bizim de favorimiz oldu. Amerikan tipi bir restoran aslında burası. Et yemeklerinden suşiye kadar geniş bir menü yelpazesi var. Bulgaristan’ın pek çok şehrinde şubesi de olan bu restorana gidip memnun kalmayan kimseyi görmedim.

Bulgaristan’ın pek çok şehrinde olduğu gibi Sofya’da da pek çok Türk restoranı var. Ancak ben seyahatlerim sırasında Türk yemekleri yerine gittiğim yere ait yemekleri tercih ettiğim için Türk restoranlarına uğramadım.

Sofya’da Ne İçilir?

Sofya hem yemek hem de içmek için oldukça ekonomik. Sofya’da yerel Bulgar bira ve şaraplarını çok uygun fiyatlara ve hemen her yerde kolayca bulabilirsiniz. Bulgaristan’ın güney bölümünde şarap bağları ve şarap rotaları bulunuyor, bağ bozumu zamanında gelip görmek iyi bir seyahat planı olabilir.

Kafe ve restoranlarda bir bardak birayı 3 levaya, ithal biraları ise 5 levaya içebilirsiniz. 1 şişe şarabı ise 15 leva civarında içebilirsiniz. Marketlerden almak isterseniz çok daha ucuz.

Ayrıca Bulgar rakısı olarak bilinen Rakia, yerel içeceklerden bir tanesi. Bizim rakıya pek benzemiyor, denemek için bir bardak içtim ama bana göre değil.

Bulgaristan ve Sofya yeme içme konusunda gayet zengin ve tatmin edici, aç kalmazsınız hiç merak etmeyin 🙂

Bulgaristan ile İlgili Diğer Yazılarım

1 YORUM

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın