Mart 2020’de İstanbul’dan Malezya’ya ve Malezya’dan İstanbul’a yaptığımız seyahati Singapur Airlines Airbus A350 ile gerçekleştirdik. İstanbul’dan Singapur’a yaklaşık 10 saat, Singapur Havalimanı’ndaki beklememizin ardından Singapur Kuala Lumpur uçuşumuz ise 1 saatlik bir uçuş ile Malezya’ya ulaştık. Singapur Airlines Airbus A350 ekonomi sınıfı deneyimimiz bu yazıda sizi bekliyor.

Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi
Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi

Hatırlarsanız Singapur Havayolları’nın İstanbul’dan yaptığı ilk A350 uçuşu basın toplantısına gitmiş ve o etkinliğin sonunda “umarım, ben de en kısa sürede bu uçağa binerim” demiştim. Araya fazla zaman girmeden A350 ile uçma imkanı bulduğum için çok mutluyum. Biz, ailecek farklı model uçaklara binmeyi, uzun uçuşlar yapmayı, uçakta vakit geçirmeyi gerçekten seviyoruz. Airbus A350-900 modeli ile ilk kez uçmak bu nedenle bizim için değerli idi.

Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi
Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi

Singapur Airlines Hakkında

Singapur Airlines, Singapur’un haklı gururlarından bir tanesi. Defalarca dünyanın en iyi havayolu seçilen firma; 100’ün üzerindeki geniş uçak filosu, güler yüzlü personeli, geleneksel sarong kıyafeti giyen uçuş ekibi, konforlu uçuş olanakları, Singapur Changi Havaalanı’nda 20 Singapur Doları hediye etmesi, transfer yolcularına ücretsiz Singapur şehir turu gibi uygulamaları ile diğer havayollarından farklılaşıyor.

Ücretsiz şehir turu sayesinde Singapur’u kısa da olsa gezip görünce, bu küçük ülkenin nasıl ekonomik olarak bu kadar güçlü olduğunu anlamak hiç de zor değil. Singapur Changi Havalimanı bir çok kez dünyanın en iyi havalimanı seçilmiş, Singapur Havayolları da aynı şekilde dünyanın en iyi havayolu. Yaptıkları her işi en iyisi olacak şekilde yapıyor ve tasarlıyorlar.

Ücretsiz Singapur Şehir Turu detayları için tıklayın.

Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi
Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi

Singapur Airlines’ın İstanbul’dan Singapur’a Singapur’dan İstanbul’a yaz aylarında haftada 5 ve kış aylarında haftada 4 uçuşu var. Bu uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşiyor.

Airbus A350-900 Deneyimi

Airbus A350’nin diğer airbus modellerinden farklılaşan özelliklerini aşağıdaki şekilde sayabiliriz. Bunlar ekonomi sınıfı özelinde değil, genel bilgiler.

 • Yeni Premium Economy sınıfı ile Business deneyimini ekonomik rakamlara sunması,
 • Dünyanın en geniş uçak içi eğlence sistemi,
 • Eğlenceli sistemindeki NFC teknolojisi ile telefonunuzdan kaldığınız yerden izlediğiniz film veya diziye devam edebilme özelliği,
 • Bence en önemli olan madde: %25 daha düşük karbon izi bırakması,
 • Daha geniş koltuk aralıkları.

Daha ne olsun değil mi?

Geniş Koltuk Aralıkları

Singapur Airlines Airbus A350-900’un önemli avantajlarından biri geniş koltuk aralıkları. Ekonomi sınıfı da dahil olmak üzere koltuk aralıklarının uzun uçuşa uygun şekilde yapılmış olması gerçekten büyük bir avantaj. Bizim bir avantajımız daha vardı ki, o da premium economy sınıfının bitip economy sınıfının başladığı koltuklarda oturmamız, böylece en ufak bir bacak ağrısı olmadan 10 saatlik İstanbul Singapur ve dönüşte Singapur İstanbul uçuşlarımızı yaptık.

Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi
Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi

Yemek Servisi ve İkramlar

Uçağa biner binmez, o uçuşta ne yiyeceğimize dair menüler bütün yolculara dağıtıldı. 10 saatlik uçuşta 2 ana yemek servisi yapıldı. Bu iki yemek servisi, ana yemek (öğle veya akşam yemeği) ve kahvaltı şeklinde idi yemekler. Menünün Türkçe seçeneğinin olması güzel bir detay.

Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı Yemek Menüsü
Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı Yemek Menüsü

Tabii Uzakdoğulu bir havayolu olunca noodle, pilav gibi opsiyonlar menüde daha fazla yer bulmuş. Tüm yemekler gayet lezzetli ve doyurucu idi. Eğer ekstra isterseniz, tüm yolculara servis yaptıktan sonra ellerinde kalan yemek oldu ise onu size ikram ediyorlar.

Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı Yemek Menüsü
Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı Yemek Menüsü

Ana yemekler dışında uçuş boyunca sürekli bir ikram var. Uçak havalandıktan hemen sonra içecek ve çerez servisi ile başlayan ikramlar, dondurmadan sandviçe kadar farklı seçenekler ile devam ediyor. Ara öğünleri isterseniz münferit olarak da talep edebiliyorsunuz. Dondurma ikram eden tüm işletmeler benim gönlümde taht kurar, Singapur Airlines da kurdu tabii.

Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı - İkramlar
Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı – İkramlar

Pek çok havayolunda olduğu gibi uçak rezervasyonunuzu yaptırırken, birlikte uçacağınız kişi arayıp bilgi verirse doğum günü, evlilik yıldönümü, balayı gibi durumlar için size şampanya ve pasta ikram ediyorlar. Ben afacanlık yapıp balayımız olduğunu söyleyince eşime sürpriz yapmış oldum.

Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı - İkramlar
Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı – İkramlar

Güler Yüzlü Uçuş Ekibi

Singapur Havayolları için bir noktanın altını çizmeden edemeyeceğim ki o da çalışanların inanılmaz güler yüzlü ve yardımsever olması. Uçakta bizim bulunduğumuz kısımda bebekli bir yolcu tek başına seyahat ediyordu, bebeğin annesi kadar host ve hostesler bebekle ilgilendi.

Bizim -şakadan da olsa- balayı yolcusu olduğumuzu öğrenen bütün ekip gelip tek tek tebrik etti ve bize şu tatlı ayıcıkların bir dişi, bir erkek olanından hediye ettiler. Biz de dişi ayıcığı bahsettiğim bebeğe hediye ettik.

Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı - İkramlar
Singapur Airlines Ekonomi Sınıfı – İkramlar

Wifi Hizmeti

Uçakta bizim bulunduğumuz economy sınıfında ücretli, premium economy ve business için ise ücretsiz wifi hizmeti bulunuyor. Eğer acil bir konunuz varsa ekonomi tarafında da ücreti ödeyerek interneti kullanabilirsiniz.

Uçak İçi Eğlence Sistemi

Singapur Havayolları’nın iddialı olduğu konulardan biri eğlence sistemi. Diziler, filmler, belgeseller, uçuş bilgileri, Singapur ile ilgili bilgiler gibi pek çok içeriğe ulaşabiliyorsunuz.

Diğer Hizmetler

 • Her koltukta telefon ve bilgisayarları şarj edebilmek için usb üniteleri yer alıyor.
 • Eğlence sistemini dinlemek için uçağa binişte kulaklık dağıtılıyor, eğer uçağa binerken almadıysanız uçak içinde tekrar dağıtılıyor. Kulaklığı daha sonra kullanabilmeniz için ucundaki aparat çıkarılabilir şekilde tasarlanmış.
 • Eğer dilerseniz amenity kit talep edebiliyorsunuz. İçinde uçuş çorabı, diş fırçası ve diş macunu yer alıyor.

Changi Havaalanı’nda 20 Singapur Doları Hediye

Eğer Singapur Airlines ile uçuyor ve Singapur Changi Havalimanı’nda aktarma yapıyorsanız, aktarma sürenizde kullanabilmeniz için kişi başı 20SGD (yaklaşık 90 TL) ücretsiz hediye çeki hizmeti veriliyor. Bu hediye çekini içki, sigara ve yemek dışında transfer alanında yer alan çok sayıda mağazada kullanabiliyor, 40 dakika masaj yaptırabiliyorsunuz.

Uçaktan indikten sonra pasaport kontrolünden geçmeden yani transfer alanında, Terminal 3’te danışma bürosunun sol tarafında bir küçük banko var (Tax Free’ye yakın). Biz danışma bürosuna sorarak yerini bulduk. Bankoya ulaştığınızda bir internet sayfasından kısa bir form doldurmanızı istiyorlar. Pasaportunuz ve bir sonraki uçuşunuzun uçuş kartınınızı göstererek aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz hediye çeklerini veriyorlar.

Changi Havaalanı'nda 20 Singapur Doları Hediye
Changi Havaalanı’nda 20 Singapur Doları Hediye

İki kişiyseniz hediye çeklerinizi birleştirebilirsiniz veya gidiş dönüş kuponlarınızı birleştirip kullanabilirsiniz. Hediye çeklerinin süresi oldukça uzun tutulmuş, o yüzden daha sonra da kullanma imkanınız var.

Singapur Changi Havalimanı içindeki tüm aktiviteler için tıklayın.

Ücretsiz Singapur Şehir Turu

Ücretsiz Singapur Şehir Turu
Ücretsiz Singapur Şehir Turu

Singapur Airlines ile aktarmalı uçuyorsanız ve Singapur Changi Havalimanı’ndaki aktarma süreniz 5 saatten fazla ise ücretsiz Singapur turundan faydalanabiliyorsunuz. Bu turlara katılabilmek için 24 saat öncesinde Changi Havalimanı internet sitesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken iki nokta var:

 • Uçuşunuzun turun başlangıç saatinden en az 1,5 saat önce iniş yapmış olması gerekiyor.
 • En son tur olan 19:30 turuna katılabilmek için uçağınızın 18:00 öncesi havalanına inmiş olması gerekiyor.
Ücretsiz Singapur Şehir Turu
Ücretsiz Singapur Şehir Turu

Şehir turu yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Gündüz Heritage Tour, akşam ise City Sights Tour olarak ayrı programlar belirlenmiş. Bir rehber eşliğinde otobüs ile şehri geziyor ve iki ana durakta 20 dakika ila 30 dakika arası mola veriliyor. Tabii ki koca şehri gezmek için bu süre yetmez ama Singapur hakkında fikir edinmek için harika bir imkan.

Ücretsiz Singapur Turu detayları için tıklayın.

Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi
Singapur Airlines ile Airbus A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi

A350 Deneyimi Videosu

Singapore Airlines deneyimimizi bir video ile aktarmaya çalıştım. Bu linke tıklayarak veya aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak videomuza ulaşabilirsiniz. Kanalıma abone olmayı unutmayın!

A340 deneyimi videosu

Singapur Airlines ile Airbus A350 deneyimimiz bu güne kadar yaptığımız yüzlece uçuş arasında en iyilerden biri olmaya aday. Uçuş konforu, ikramlar, uçuş ekibi gibi bizi mutlu ve rahat ettirmek için tasarlanmış pek çok değişken sayesinde çok keyifli bir uçuş geçirdik. Bir sonraki uçuşumuzun Premium Economy ve Business sınıfında olması dileğimi buraya bırakayım, evren duyar belki.

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

8 Yorumlar

 1. Merhaba, yazdıklarınız işimize o kadar yaradıki anlatamam çok teşekkür ederiz. Baliye geldik balayımız için dönüşümüz Singapur airlines ile, bi şampanya ve pastadan bahsetmişsiniz, bunun için nereyi aradınız direk müşteri hizmetlerini mi?? Bende bi aramak yada mail atmak istiyorum ☺️

Yorumunuzu Yazın