Dünyanın en iyi havayolları listesinde her yıl ilk sıralarda yer alan Singapur Havayolları, dünyanın en modern uçaklarından biri olan A350-900 modeli ile İstanbul uçuşlarına başladı. 1 Aralık 2019 Pazar günü ilk uçuşunu yapan A350 modelinin tanıtım toplantısına ben de davetliydim. Hem uçak hem de etkinlikle ilgili detayları bu yazıda paylaşmak istedim.

Singapur Havayolları'nın A350 Uçağı İstanbul'dan İlk Kez Havalandı!
Singapur Havayolları’nın A350 Uçağı İstanbul’dan İlk Kez Havalandı!

Yeni A350 model uçağın saat 14:25’te yapacağı İstanbul-Singapur uçuşundan önce sabah saatlerinde yeni İstanbul Havaalanında buluştuk. Dans ve müzik gösterileriyle uçağı göreceğimiz kapıya kadar ilerledik, bu arada bütün havalimanı da bu eğlenceye bizimle birlikte dahil oldu.

Singapur Havayolları A350 Modelinin Farklılaşan Özellikleri

İstanbul’dan ilk kez uçacak olan A350 uçağını ilk yolcularından önce biz görmüş olduk. Uçağı gezerken havayolu yetkilileri detaylı olarak bize yeni özelliklerinden de bahsetti.

Singapur Havayolları A350 Modeli
Singapur Havayolları A350 Modeli

Yeni Premium Economy Sınıfı

Business ve Economy sınıflarının yanı sıra Türkiye’de ilk kez uygulanan Premium Economy sınıfı ile de rakiplerine fark atacak gibi görünüyor. Bu sınıf ile business sınıf konforunu ekonomi sınıfına taşımışlar hem koltuk rahatlığı, hem yemek içerikleri, hem de sundukları teknolojiler açısından.

Dünyanın En Geniş Eğlence Sistemi

Singapur Havayolları uçak içi eğlence sistemi konusunda da iddialı. Dünyadaki en geniş eğlence sistemi içeriğine sahip olan havayolu firması NFC teknolojisi sayesinde telefonunuz ile eğlence sisteminin konuşmasını sağlıyor. Böylece bir sonraki uçuşunuzda izlediğiniz film veya diziye kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Uçakta ayrıca bedelini ödemek karşılığında Wifi hizmeti de sunuluyor.

Daha Düşük Karbon Ayakizi

Benim bu uçak ile ilgili en çok etkilendiğim kısım ise; yeni teknolojisi sayesinde daha hafif olması nedeniyle önceki modellere göre %25 daha az karbon salınımı ve yakıt tüketimi sağlayacak olması.

Geniş Koltuk Araları

Business ve Premium Economy sınıfları kadar olmasa da ekonomi sınıfında da geniş koltuk aralıkları ve ferah tasarımı ile bu uçak uzun uçuşlarda rahat etmemiz için tasarlanmış.

Singapur Havayolları’nın en dikkat çekici özelliklerinden biri hosteslerin geleneksel ve şık üniformaları, bu kıyafetlere “Sarong Kebaya” deniyor. Sarong Kebaya kumaşından yapılmış olan seyahat boyun yastıkları tanıtım etkinliği katılımcılarına hediye olarak dağıtıldı. Kumaşları Singapur’dan getirtilip Türkiye’de elde dikilmiş olan yastıklar günün anısı olarak kaldı.

A 350 için pasta kesme töreni
A 350 için pasta kesme töreni

Uçak ziyareti sonrasında İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, İGA CEO Danışmanı Melih Mengü ve Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Bölge Başkanı Sayın Sek Eng Lee de katılımcılara kısa birer konuşma yaptı. Kurdele ve pasta kesme törenini ile etkinlik sona erdi.

Singapur Havayolları A350 Tanıtım Videosu

Singapur Havayolları’nın daveti ile katıldığımız A350 modelinin tanıtım etkinliği sonrası hazırladığım videoya aşağıdaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Videolarımı desteklemek için kanalıma abone olmayı unutmayın!

Singapur Havayolları A350 Tanıtım Videosu
Singapur Havayolları A350 Tanıtım Videosu

Henüz A350 ile uçma imkanım olmadı, umarım en kısa zamanda bu güzel uçak ile Singapur’a bir yolculuk yapma imkanım olur. Siz uçtuysanız deneyimlerinizi yorumlara bırakabilirsiniz.

Singapur Havayolları ailesine bu etlinliğe beni davet ettikleri için teşekkür ediyor, yeni A350 ile güvenli uçuşlar diliyorum.

En güzel uçuşlar sizin olsun. Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın