Sık seyahat edenlerin en çok vakit geçirdiği yerlerden biri de havalimanları oluyor. Gittiğim 60’tan fazla ülkede onlarca farklı havalimanı görüp bazılarında uzun saatler geçirdim. Bu nedenle havalimanı deneyimlerini önemsiyor, havalimanlarının yolcuların konforu için yaptıklarına özellikle dikkat ediyorum. Malezya seyahatimiz için gidiş ve dönüşte Singapur Changi Havalimanı aktarma noktamız oldu. Hiçbir havalimanında yaşamadığımız deneyimleri bize sağlayan Changi Havalimanı nerede, nasıl gidilir, neler yapılır gibi pek çok bilgi ve fazlası bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Singapur Changi Havalimanı
Singapur Changi Havalimanı

Gidişte aktarma sürem yaklaşık 5 saat, dönüşte ise 10 saat civarında oldunca havalimanının altını üstüne getirmek için bol bol vaktim oldu.

Singapur Airlines ile A350 Deneyimi yazıma da bir göz atın.

Singapur Changi Havalimanı’nda Terminaller Arası Bağlantı

Singapur Changi Havalimanı, Güneydoğu Asya’nın en büyük havalimanları arasında yer alıyor. Asya’nın doğusu ile batısını birbirine bağlayan havalimanı 100’den fazla havayolu firmasına ev sahipliği yapıyor.

Singapur Changi Havalimanı'nda Terminaller
Singapur Changi Havalimanı’nda Terminaller

Changi Havalimanı içinde 4 büyük terminal bulunuyor:

 • T1 – Terminal 1: Transfer C ve D noktaları burada yer alıyor.
 • T2 – Terminal 2: Transfer E ve F noktaları burada yer alıyor.
 • T3 – Terminal 3: Transfer A ve B noktaları burada yer alıyor.
 • T4 – Terminal 4: Burası yeni açılan terminal.

Terminaller arasında bağlantı için Skytrain yani raylı sistem hizmetini ücretsiz olarak sunuyor. Eğer transit yolcu iseniz, pasaport kontrolünden çıkmanıza gerek kalmadan 05:00 ile 02:30 saatleri arasında T1, T2 ve T3 terminalleri arasında Skytrain’den faydalanabiliyorsunuz. Bu saatler dışında ring servis yapan yine ücretsiz bir otobüs hizmet veriyor.

Singapur Changi Havalimanı'nda Terminaller Arası Skytrain
Singapur Changi Havalimanı’nda Terminaller Arası Skytrain

T4 Terminaline transit yolcu bağlantısı için ise 24 saat T2’den otobüs servisi bulunuyor. T2’den F51 numaralı kapıdan, T4’te ise transfer alanından otobüse ulaşabilirsiniz.

Changi Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Öncelikle Changi Havaalanı’na nasıl gidilir, bir bakalım. Singapur’a direk veya Singapur üzerinden aktarmalı uçuşunuz varsa yolunuz Changi Havalimanı’ndan mutlaka geçecektir.

Changi Havalimanı'na Nasıl Gidilir?
Changi Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Singapore Airlines’in yaz aylarında haftada 5 ve kış aylarında haftada 4 uçuşu var ve uçuş yaklaşık 10 saat sürüyor. Biz de Singapur Airlines ile uçtuk, yakaladığımız bir kampanya ile İstanbul-Malezya gidiş-dönüş uçak biletimizi 537 USD’ye aldık. Siz de Singapur Changi Havalimanı aktarmalı Asya’da pek çok noktaya dünyanın en iyi havayollarından birinin konforu ile uçmak isterseniz, Singapore Airlines internet sitesinden e-bültenlerine abone olup uygun uçak bileti kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Changi Havalimanı, Singapur şehir merkezine sadece 20 dakika mesafede. Şehir merkezine ulaşım için taksi, havalimanı servisi, otobüs, tren gibi pek çok seçenekler var.

 • Standart Taksi ile Changi Havalimanı’ndan şehir merkezi 28-38 Singapur Doları (SGD).
 • Airport Shuttle yani havalimanı servisi ile Changi Havalimanı’ndan şehir merkezi şehir merkezi yetişkinler için 9 SGD, çocuklar için 6 SGD.
 • Normal otobüs ile Changi Havalimanı’ndan şehir merkezi şehir merkezi 2 SGD.
 • Tren ile Changi Havalimanı’ndan şehir merkezi şehir merkezi 2 SGD.
Changi Havalimanı'na Ulaşım
Changi Havalimanı’na Ulaşım

Singapur Changi Havalimanı’nda Neler Var?

Neler yok ki! Singapur Havalimanı dünyanın en iyi havalimanı ünvanını boşuna elinde tutmuyor. Yolcuların konforu ve havalimanda geçirdiği süreyi en kaliteli şekilde harcayabilmeleri için her türlü aktivite çok ince şekilde tasarlanmış.

Changi, çok büyük bir havalimanı olmasına rağmen, içerideki ulaşım seçenekleri ve raylı sistem sayesinde gezilmesi, terminaller arası geçişi son derece kolay. Hem yetişkinler hem de çocuklu aileler için zamanı kaliteli geçirebilmeleri için farklı aktiviteler yer alıyor.

Havalimanı’na indiğinizde geleneksel dokunuşları ile Asya’da olduğunuzu, temiz ve modern hali ile uluslararası bir alanda olduğunuzu hissettiriyor.

Havalimanının her terminali, terminallerin her noktasında farklı aktiviteler sizi bekliyor. Havalimanı içinde neler var bir bakalım;

 • Kaktüs Bahçesi: 40’ın üzerinde kaktüs ve sukulent cinsine ev sahipliği yapıyor bahçe.
 • Mest Bahçesi: Orkideler, balıklar, ışık ve görsellik ile süslenmiş güzel bir bahçe, dinlenmek için birebir.
 • Kelebek Bahçesi: Dünyada havalimanı içinde yer alan ilk kelebek bahçesi olan bahçe, 1000’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Kelebekleri görmek için en iyi zaman aralığı 10:00-16:00 arası.
 • Nilüfer Bahçesi,
 • Orkide Bahçesi,
 • Günebakan Bahçesi,
 • Kristal Bahçesi,
 • Masaj Salonu: Eğer Singapore Airlines ile uçuyorsanız, 20 Singapur Doları hediyenizi 40 dakika masaj için kullanabilirsiniz.
 • Ücretsiz Sinema Salonları,
 • Havuz ve spa,
 • Spor Salonu,
 • Eğlence Alanları: Xbox ve PlayStation oyunları oynayabileceğiniz alanlar yer alıyor.
 • Uygun fiyata yemek yiyebileceğiniz sokak yemekleri alanı,
 • Dinlenme Alanları: Havalimanında pek çok dinlenme alanı ve sessiz uyumaya uygun alanları bulunuyor. Uzun süreli aktarma yapıyorsanız bu bulunmaz bir nimet. Bizim ilk uçuşumuz sabaha karşı havalimanına inmişti, hemen kendimizi bir dinlenme alanına atıp ayaklarımızı uzatıp uyuduk bir sonraki uçuşumuzu beklerken.
 • Ücretsiz Wifi Hizmeti: Havalimanının bütün alanlarında ücretsiz olarak wifi hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Hatta bilgisayara ihtiyacınız varsa yine ücretsiz olarak tahsis edilmiş bilgisayarları kullanabiliyorsunuz. Ayrıca 800’den fazla şarj noktası ile size her türlü konfor sunulmaya çalışılmış.
 • Ücretsiz İçme Suyu: Hemen hemen her lavabonun yanında ücretsiz içme suyu alabileceğiniz çeşmeler bulunuyor. Biz seyahatlerimizde yanımızda matara taşıdığımız için doldurup doldurup içtik, suya hiç para vermemiş olduk, bence büyük nimet.
 • Jewel: Geçtiğimiz yıl açılan ve 40 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek kapalı alan şelalesine ve botanik bahçesine ev sahipliği yapan Jewel alışveriş merkezi havalimanında bulunuyor. Jewel’e girmek için pasaport kontrolünden geçmeniz gerektiğini unutmayın.
Dünyanın en yüksek kapalı alan şelalesine ev sahipliği yapan Jewel alışveriş merkezi
Dünyanın en yüksek kapalı alan şelalesine ev sahipliği yapan Jewel alışveriş merkezi
 • Canopy Park: Jewel’in en üst katında yer alan park özellikle çocuklu aileler için dizayn edilmiş dev bir oyun alanı. 09:00-03:00 saatleri arasında açık.
 • 20 Singapur Doları Hediye: Eğer Singapur Havayolları ile uçuyorsanız, Changi Havalimanı’nda kullanmak üzere 20 Singapur Doları indirim kuponuna hak kazanıyorsunuz. Terminal 3’teki danışma bürosuna sorarak indirim kuponunuzu nereden alabileceğinize dair bilgi alabilirsiniz.
20 Singapur Doları Hediye Bankosu
20 Singapur Doları Hediye Bankosu
 • Ücretsiz Singapur Turları: Singapur Havayolları, Singapur Turizm Otoritesi ve Changi Havalimanı’nın ortak hizmeti olarak sunulan; eğer aktarma süreniz 5,5 saat ile 24 saat arasında ise, ücretsiz Singapur turlarından faydalanabiliyorsunuz.
Ücretsiz Singapur Turu
Ücretsiz Singapur Turu

Ücretsiz Singapur Turu detayları bu yazıda sizi bekliyor.

Changi Havalimanı hakkındaki tüm bilgilere ulaşmak için iChangi uygulamasını telefonunuza indirerek de tüm bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Singapur Havalimanı’nı gezmek için yolcu olmanız şart değil, özellikle Jewel’e Singapur’da yaşayanlar sadece görmek için de geliyorlar.

Biz ikinci gidişimizde Changi Havalimanı’nda 10 saatin nasıl geçtiğini anlamadık. Eğer Changi’de uzun aktarma süreniz varsa, mutlaka bu aktivitelerin en az birkaç tanesini deneyin. Özellikle ücretsiz masaj, ücretsiz şehri turu ve Jewel ziyareti kesinlikle yapılması gereken arasında.

Changi Havalimanı Videosu

Singapur Changi Havalimanı deneyimimizi anlattığım videoya aşağıda izleyebilirsiniz. Videonun tarihinin 2020 olduğunu unutmayalım.

Singapur ve Singapur Changi Havalimanı ile en kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle…

Yolda Kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

8 Yorumlar

 1. Yazın tek kelime ile harika. Yaşar Kemal ancak bu kadar güzel anlatabilirdi. Eline, emeğine sağlık kızım. Ancak Balık malzemesi satan yer olmadığı için hava alanını tam olarak MUHTEŞEM demeye dilim varmıyor. Zira en iyi balık malzemeleri Singapur’da üretilir. (Herkes kendi penceresinden bakınca böyle oluyor.)

 2. Bizim herhangi bir şehrimizde ziyaretçilerin iyi vakit geçirmesi için düzenlenmiş bu kadar alan yoktur herhalde. Bildiğim tek Kelebek Bahçesi Konya’da. Başka var mı bildiğiniz?

Yorumunuzu Yazın