Singapur Changi Havalimani’nda transfer süreniz 5,5 saat ve üstünde ise ücretsiz Singapur şehir turu yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Singapur Airlines, Singapur Turizm Otoritesi ve Changi Havalimanı işbirliği ile hazırlanmış bu programın detaylarında neler var, ücretsiz Singapur turuna nasıl katılınır, tur kaç saat sürer, nereden kayıt yaptırmak gerekir, tur rotasında neler var gibi pek çok sorunun cevabı bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Ücretsiz Singapur Turu
Ücretsiz Singapur Şehir Turu

Ada ülkesi olan Singapur’da eğer transit süreniz 5,5 saat ile 24 saat arasında ise yaklaşık 2,5 saat süren ücretsiz Singapur turuna katılabilirsiniz. Günün saatlerine göre ayarlanmış iki farklı tur rotası var, gündüz saatlerindeki rota ile akşam saatlerindeki rota biraz farklılaştırılmış. Tüm Singapur’u görmek için tabii ki 2,5 saat yeterli değil ancak aktarma süreniz varken ve buraya kadar gelmişken bu tura katılmak ve Singapur’un güzelliklerini kısa süre olsa da görmek çok iyi bir imkan.

Singapur Changi Havalimanı ve Singapur Airlines A350 Deneyimi yazılarıma da göz atın.

Kimler Ücretsiz Singapur Turuna Katılabilir?

Ücretsiz Singapur turuna katılabilmek için ilk şart transit yolcu olmanız. Yani Singapur Changi Havalimanı’na gelip buradan başka bir destinasyona gitmeniz gerekiyor. İkinci şart ise; aktarma sürenizin ise en az 5.5 saat, en fazla 24 saat olması. Eğer aktarma süreniz 5,5 saatten az veya 24 saatten fazla ise maalesef bu tura katılamıyorsunuz.

Ücretsiz Singapur Turu Bankosu
Ücretsiz Singapur Turu Bankosu

Minimum süre; tur başlamadan 1,5 saat önce uçağınızın inmiş olması ve tur bitiminden 1,5 saat sonra uçağınızın kalkıyor olması gibi bir mantıkla 5,5 saat belirlenmiş. En son tur 19:30’da yapılıyor ve uçağınızın 18:00 öncesi inmiş olması gerekiyor. Planlamanızı yaparken bunu dikkate almayı unutmayın.

Tura katılmak için uçuşunuzdan 24 saat önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. İlk gelen yeri kapar mantığı ile rezervasyon alındığı için ne kadar erken rezervasyon yaptırırsanız o kadar iyi. Rezervasyon bilgilerine Changi Havalimanı’nın internet sitesindeki Ücretsiz Singapur Turu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tura tek başınıza katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.

Turlar istisnasız her gün düzenleniyor. Özellikle bir gün seçmeniz gerekmiyor, sadece gündüz saatleri ile akşam saatlerindeki tur rotaları farklı.

Ücretsiz Tura Nasıl Kayıt Yaptırabilirsiniz?

Singapur turuna kaydınızı, uçuşunuzdan 24 saat öncesine kadar Changi Havalimanı’nın internet sitesinden yaptırabilirsiniz. Eğer turda yer varsa Terminal 2 ve Terminal 3’te yer alan Free Singapur Tour bankolarına başvurabilirsiniz, ancak kısıtlı kontenjan olduğu için yerlerin önceden dolma ihtimali yüksek.

Rezervasyon bilgilerine Changi Havalimanı’nın internet sitesindeki Ücretsiz Singapur Turu sayfasından ulaşabilirsiniz.

“Free Singapur Tour” bankolarına aşağıdaki noktalardan ulaşabilirsiniz. Sabah 07:00’de açılıyor bankolar, T2 18:15, T3 ise 18:30’a kadar açık kalıyor.

 • T2 (terminal 2): İkinci kat, geliş transit salonu, E kapısına yakın
 • T3 (terminal 3): İkinci kat, geliş transit salonu, B kapısına yakın
Ücretsiz Singapur Turu Bankoları
Ücretsiz Singapur Turu Bankoları

Tura Katılmak için Neye İhtiyaç Var?

Tura katılmak için; önceden rezervasyon yaptırdıysanız rezervasyon numaranız, pasaport ve transit uçuş kartlarınıza ihtiyacınız olacak. Singapur Türk Vatandaşlarından vize istemiyor ancak bir göçmenlik formu (aşağıdaki fotoğrafta yer alan) doldurtuyorlar bankoda.

Göçmenlik formu
Göçmenlik formu

Tur sırasında yanınızdaki çantalarınızı otobüste bırakmamanızı, yanınıza almanızı tembihliyorlar. Bu nedenle eğer büyük bir kabin bagajınız varsa emanet dolaplarına bagajınızı bırakmanız tavsiye edilir.

Transit yolcuların Singapur’a giriş çıkışına sadece bir kez izin veriliyor, bu nedenle tura birden fazla defa katılmanız mümkün değil.

Ücretsiz Singapur Turu İçeriğinde Neler Var?

Changi Havalimanı transferiniz sırasında katılabileceğiniz 3 farklı tur seçeneği var.

 1. JEWEL TURU: Sabah 10:30 ile akşam 20:30 saatleri arasında Changi Havalimanı’nın son gözdesi olan Jewel bir alışveriş merkezi. İçinde dünyanın en yüksek kapalı alan şelalesinden botanik bitkilerle dolu parklara kadar pek çok şey bulabileceğiniz bu yaşam alanı içinde 2,5 saatlik bir yürüyüş turu tasarlanmış. Turun detaylı içeriğine bu linkten ulaşabilirsiniz.
 2. HERİTAGE TURU: Sabah 09:00 ile akşam 18:30 saatleri arasında Singapur’u keşfetmek için bu tura katılmanız gerekiyor. Singapur’un koloniyal binalarından Çin ve Hint mahalleleri gibi bölgelerini 2,5 saatlik rehberli tur ile keşfedebilirsiniz. Turun detaylı içeriğine bu linkten ulaşabilirsiniz.
 3. CİTY SİGHTS TURU: Akşam 18:00 ve 19:30’da iki kez yapılan bu turda daha çok modern Singapuru, Marina Bay ve Gardens By The Bay’deki avatar benzeri ağaçları görebilirsiniz. 2,5 saatlik tur ağzınıza bir parmak bal çalıyor desem yanlış olmaz. Turun detaylı içeriğine bu linkten ulaşabilirsiniz.
CİTY SİGHTS TURU
CİTY SİGHTS TURU

Rehberli turlar İngilizce olarak yapılıyor. Sesli rehber uygulaması sadece Çince için var şu an.

Turların içeriklerine detaylıca bakacak olursak;

Jewel Turu

Jewel Turu
Jewel Turu

Jewel, Changi Havalimanı’nın yeni göz bebeği. Havalimanı içine yapılan bir alışveriş merkezi olsa da içinde saatlerce vakit geçirebileceğiniz yerler var. Jewel’i bireysel olarak da gezebilirsiniz, mutlaka pasaport kontrolünden geçmeniz gerekiyor. 2,5 saatlik Jewel Yürüyüş Turu içeriğini aşağıda görebilirsiniz, yer isimlerini Türkçe’ye özellikle çevirmedim.

 • Forest Valley: Dünyanın dört bir yanından getirilmiş 2000’den fazla ağaç alışveriş merkezinin içinde sizi bekliyor.
 • Rain Vortex: Dünyanın en yüksek kapalı alan şelalesi olan Rain Vortex 40 metreden dökülüyor. Akşam saatlerinde buçuklu saatlerde yapılan ışık ve müzik şovunu mutlaka görmelisiniz.
 • Singapur Kahve Müzesi: Singapur’un kahve geçmişi hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze.
 • Five Spice: Singapur sokak yemeklerini görüp tadabileceğiniz bir durak.
 • Canopy Park: Jewel’in 5.katında yer alan park, asma köprüleri, oyun alanları ile ilginizi çekebilir.
 • GIFT by Changi Airport: Singapur’dan kendinize bir hatıra götürmek için hediyelik eşya dükkanı ile tur sona eriyor.

Heritage Turu

Heritage Turu
Heritage Turu

Singapur’un şehir turlarından gündüz, aydınlık saatlerde yapılan turun adı Heritage Turu. 2,5 saat süren tur rehberli bir şehir turu şeklinde. Otobüs ile sizi havalimanından alıp yine havalimanına bırakıyorlar. Sabah 09:00’dan itibaren gün içinde 5 kez yapılıyor bu tur. Tur duraklarına bakacak olursak;

 • Colonial District: Belediye Binası, Ulusal Müze gibi koloniyal dönemden kalan binaları otobüsten görüyorsunuz.
 • Central Business District: Singapur’un gökdelenleri ile meşhur ana finans ve ticaret bölgesi de tur rotasında yer alıyor.
 • Merlion Park (20 dakika mola): Singapur’un sembolü olan aslan heykeli Singapur Nehri’nin ağzında yer alıyor. Şehrin en iyi manzara noktalarından biri burası. Fotoğraf çekmek ve etrağı dolaşmak için burada 20 dakika mola veriliyor.
 • Chinatown: Chinatown, savaş öncesi atölyelerin ve modern yüksek binaların ilginç bir karışımını içeren büyüleyici bir bölge. Hatta bir sokakta Müslüman bir cami, Hindu tapınağı ve Budist tapınağı bulacaksınız.
 • Little India: Singapur’un çok kültürlü yapısı içinde Hint mahallesi falcılar, sokak yemekleri, papağanlar arasında bir masal dünyası gibi.
 • Kampong Glam & Malay Heritage Centre (20 dakika mola): Sultan Camii’nin altın kubbelerini hayranlıkla izleyebilir, modern sanat galerileri ve kafelerinin yanı sıra restore edilmiş dükkanlar boyunca geleneksel işletmeleri keşfedebilirsiniz. Heritage turunun ikinci durağı da burası, 20 dakikalık bir fotoğraf molası da burada veriliyor.

City Sights Turu

City Sights Turu
City Sights Turu

Akşam 18:00 ve 19:30’da yapılan iki tur City Sights turu olarak tasarlanmış. Akşam ışıkları altında daha güzel görünen yerler rotaya eklenmiş. Bu tur da Heritage tur gibi 2,5 saat sürüyor. Turun duraklarına bir bakalım:

 • Singapore Flyer: Singapore Flyer, Asya’nın en büyük dönme dolabı. 28 cam kapsülü ile, akşamları günbatımı zeminine ve geceleri ışıltılı silüetlere karşı bir manzaradır. Turda dönme dolabı uzaktan görüyoruz.
 • Esplanade – Theatres on the Bay: Dev Durian Meyvesi şeklindeki tiyatro binası dünyaca ünlü gösterilere ev sahipliği yapıyor.
 • Marina Bay Financial Centre: Marina Bay Finans Merkezi, muhteşem bir sahil parkıyla çevrili. Akşam saatlerinde ışıklandırılmış haliyle ekstra etkileyici görünüyor.
 • Merlion Park (20 dakika mola): Singapur Nehri’nin ağzında Singapur’un simgesi olan aslan heykeli, karşısında Marina Bay oteli ile Singapur’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Turun iki durağından biri burası.
 • Marina Bay Sands (MBS): Merlion Park’tan görüntüsü son derece etkileyici olan Marina Bay Sands 57 katlı bir residence, 57. katındaki sonsuzluk havuzu ile görenleri kendine hayran bırakıyor.
 • Gardens by the Bay (30 dakika mola): 2000’den fazla türde bitkiye ev sahipliği yapan bu dev bahçe içinde yer alan 18 avatar ağacı ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. Akşam 21:00’de yapılan ışıklı ve müzikli gösteri ise unutulmazdı.
Gardens by the Bay
Gardens by the Bay

Biz uçağımızın saati nedeniyle City Sights turuna katıldık ve iyi ki buna katılmışız. Birkaç nedeni var: birincisi sıcak memleket Singapur, gündüz sıcak alanlarda dolaşmaktansa akşam en azından güneş ısıtmaz iken dolaşmak çok daha keyifli idi. İkincisi de Gardens by the Bay’de izlediğimiz ışıklı ve müzikli şov çok güzel ve etkileyici idi. “İyi ki bu tura katılmışız” dedik.

Singapur Changi Havalimanı içinde yapabileceğiniz tüm aktiviteler için tıklayın.

Changi Havalimanı’na Şehir Merkezinden Ulaşım

Tura katıldınız ancak verilen aralarda aracı kaçırdıysanız Changi Havalimanı’na dönmek için pek çok seçenek var. Taksi, havalimanı servisi, otobüs ve tren alternatiflerini fiyatları ile aşağıda görebilirsiniz:

 • Standart Taksi: 28-38 SGD (Singapur Doları)
 • Havalimanı Servisi: 9 SGD (Singapur Doları)
 • Otobüs: 2 SGD (Singapur Doları)
 • Tren: 2 SGD (Singapur Doları)
Changi Havalimanı'na Ulaşım
Changi Havalimanı’na Ulaşım

Changi Havalimanı, dünyanın en iyi havalimanları arasında yer alıyor ve her yıl yeni eklemelerle bu ününün hakkını veriyor. Changi Havalimanı’ndaki aktarma sürenizi şehir turu ile değerlendirmek ise harika bir imkan. Tabii ki Singapur’u 2,5 saatte keşfetmek mümkün değil, ancak ana durakları görmek ve iyi vakit geçirmek için uçuşunuza uygun tura katılmanızı öneririm.

Ücretsiz Şehir Turu Videosu

Ücretsiz Şehir turu deneyimimizi anlattığım videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Videonunu çekim tarihinin 2020 olduğunu unutmayın!

Uzun transfer süreniz varsa bu fırsatı mutlaka değerlendirin!

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

 1. singapur aktarmalı uçuşlarda aktarma süremizi uzatabiliyoruz diye okumuştum başka yerde. örneğin aktarmamızı 2 gün sonraya alıp 2 gün singapurda kalabiliyoruz. bu konuda bilginiz var mıdır

 2. Aman tanrım, ne çok seçenek. sadece bu ücretsiz turlara katılabilmek için doğu seferlerinde Singapur aktarmalarını uzun tutacak şekilde planlamak iyi olur demek ki.

  Şu koronalı günleri atlatsak da yeniden gezmeler tozmalar bir başlasa…

Yorumunuzu Yazın