Sevil Mert Kimdir?

Merhaba, ben Sevil Mert Uzun, “Çok Okuyan Çok Gezen” adlı blogunun kurucusu ve seyahat yazarıyım. 

Sevil Mert
Sevil Mert

1980 yılında Türkiye’nin haritadaki yeri en az bilinen şehri Burdur’da dünyaya geldim. Sırasıyla; Burdur Anadolu Lisesi, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Lisansı ve Bahçeşehir Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisansı’nı tamamladım. Üniversite sırasında çalışmaya başladığım bankacılık sektöründeki 6 yıllık Alternatif Dağıtım Kanalları deneyimimden sonra 5 internet şirketinin kuruluşunda yer aldığım inkübatör bir şirketin (adı Embrio idi) yönetiminde yer aldım. 2010 Mayıs -2017 Şubat arasında Sigortam.net’te  Pazarlama, CRM ve İş Geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştım. 2017 Şubat- 2018 Nisan arasında HürriyetEmlak’ın Pazarlama Koordinatörü, Hürriyet’in ise Marka Yönetiminden sorumlu koordinatörü olarak çalıştım. Mayıs 2018’den bu yana ise kurumsal hayatıma bir nokta koyup hayatıma seyahat bloggeri ve yazarı olarak devam etme kararı aldım.

İşinden istifa edip gezi bloggeri olmak adlı yazımda detayları anlattım.

Bulduğum her fırsatta geziyorum, yazıyorum, paylaşıyorum…

Seyahatlerimi anlık olarak instagram ve youtube hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir Garip Seyyah…

Avrupa, Kafkaslar, Uzakdoğu, Balkanlar, Afrika, Asya, Güney Amerika ve Ortadoğu’da 60’tan fazla ülkeyi gezdim, gezi yazılarımı da başta Çok Okuyan Çok Gezen blogumda olmak üzere farklı internet sitelerinde ve dergilerde yayınlıyorum. Seyahat virüsü kanıma girdiğinden bu yana geziyorum.

Dünyaya baktığım pencere tam da şöyle;

Öğrenmenin sonu yok, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni bilgilere ulaşmak, araştırmak, kendini geliştirmek hiç bitmeyecek bir yolculuk, ben de bu yolculukta bir garip seyyah…

Sevil Mert Kimdir?
Sevil Mert Kimdir?

Gezmek, yeni yerler görmek, yeni birşeyler öğrenmek ve bunları paylaşmak hayatımın önemli bir kısmını kaplıyor. Hayatımın başka bir vazgeçilmezleri ise internet, yenilik ve iletişim. Tüm bu zevklerimi biraraya getirince ortaya “Çok Okuyan Çok Gezen” çıktı. Okuyup öğrendiklerimi gezilerimde deneyimliyor, okumayla öğrenilemeyecek tecrübeleri içine katıyor ve paylaşıyorum.

Geziden zevk almak, kaliteli zaman geçirmek için, öncesinde çok iyi araştırma yapmak gerektiğini düşünüyorum. Gezmek benim için hiç bir zaman “haydi, aldım çantamı çıkıyorum” olmadı. Gezmeyi ciddi bir iş olarak ele alır, detaylı araştırma yapar, adım adım planlama yaparım. Gidilecek yerin seçilmesinden başlayan bu serüven, eve geri dönene kadar devam eder.

Gezi ve Seyahat Rehberi

Gezi ve Seyahat Rehberi
Gezi ve Seyahat Rehberi

Çok okuyan çok gezen adlı seyahat blogumda, yol hikayelerimi, serüvenimi paylaşıyorum:

 • Gezi planımı nasıl yaptığım,
 • Gidiceğim yeri nasıl seçtiğim,
 • Hangi yolla gideceğim,
 • Nerede kalacağım,
 • Nereleri göreceğim, bunları nasıl seçtiğim,
 • Gittiğimde neler yaşadığım,
 • Gidilen yerle ilgili önemli ipuçları,
 • Seyahatlerimi kaça mal ettiğim,
 • Ve çok daha fazlası…

Seyahat planı nasıl yapılır? yazıma da göz atabilirsiniz.

Ayrıca gezi/seyahat içerikli kitaplara bayılıyorum. Okuduğum kitaplarla ilgili yorumlarımı da zaman zaman gezi kitapları kategorisi altında paylaşıyorum.

Türkiye’nin En İyi Seyahat & Gezi Blogları

Yıllardır yazdığım seyahat blogum pek çok kez Türkiye’nin en iyi gezi/seyahat blogları arasında yer aldı.

Ayrıca röportajlarıma da basında sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Oku, Öğren, Deneyimle, Paylaş

Gezilerimi besleyecek her türlü blogu ve organizasyonu takip ediyor, kendi blogumun takipçileri ile de zaman zaman  bir araya gelerek geziler üzerine konuşuyorum.

Çok Okuyan Çok Gezen’i Takip EDİN

Bana sevil.mert (at) gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Beni takip etmek isterseniz, sosyal medya hesaplarımı takibe alabilirsiniz:

Yolda Kalın!

57 Yorumlar

 1. Merhaba Sevil,
  Çok gezen buluşmaları için ben de mail listesine eklenmek istiyorum : ) zira senin kadar gezmiş olmasam da 🙁 benim de hayalim gezmek, görmek , keşfetmek 🙂

 2. Önemli olan bunları gerçekleştirebilecek yaşam kaynağı ve enerjiye sahip olmak. Gördüğüm kadarıyla sizde de fazlasıyla mevcut. Daha çok yerler görmenizi temenni ediyor, darısı başımıza diyorum.

  • Çok teşekkürler Onur, ben hareket enerjisine inanıyorum. Ne kadar çok hareket edersek o kadar enerjik oluruz 🙂
   Ve darısı başınıza 🙂 Hayallerinizdeki heryeri görmenizi çok isterim 🙂

 3. Sevil Hanım yaşam enerjinize hayran olmamak mümkün değil…Gezmek, keşfetmek ve paylaşmak benim de iflah olmaz bir tutkum, bu nedenle bloğunuzu her fırsatta gezeceğim, bu değerli blogtan çok şey öğrenebileceğimi düşünüyorum. Sizi kutluyor ve bu dolu dolu yaşamınızın hep güzelliklerle sürmenizi diliyorum…(Not 1: mail adresimi iletişim adresinize eklerseniz sevinirim)

 4. Seni çok çok çok ama çok kıskandım 🙂 Bu kadar vakti nereden buluyorsun, ya da maddi imkanlarını sadece çalışarak mı genişletiyorsun? Sponsorların var mı? Ben de gezmeye başlayacağım yakın zamanda ama elbet paralar suyunu çekecek ve tıpış tıpış evime döneceğim… :/

 5. Yorum degil de soru var ne yazik ki… Eger vaktinizi caliyorsam ozur dilerim, bu gece icin Ispir ile Yusufeli arasinda nefes kesici manzarali nerede kalinir acaba? Ispir’e de yakin olabilir…. Keza sahis motor ustunde pili bitebilir…

  • Merhaba,

   Ege’ye doğru giderken Bandırma’dan çok geçiyoruz ama Kapıdağ’da motosiklet gezisi yapmamıştık, tavsiyenizi dinleyeceğim. Görüşmek üzere,

   Elmayra

 6. Sevgili Sevil Mert,
  İsminize facebooktaki Martı dergisi paylşımından ulaştım. Ben de kendimi çok okuyan, çok gezen olarak tanımlayabileceğimi düşünerek sizin buluşmalarınıza katılmak isterim. Buluşma tarih ve yerini mail adreslerine gönderme imkanınız oluyormu yoksa bu sayfalardan mı takip etmeliyiz.

  Gelecek toplantınızda görüşmek dileklerimle,
  Fehmi

  • Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yakın zamanda renkler konusunda bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum. Değişiklik yapmaya karar verdiğimizde bu önerinizi mutlaka dikkate alacağım.

   Teşekkürler,
   Elmayra

 7. ” En iyi seyahat blogları!” haberimizde size de yer vermiş olmanın mutluluğunu taşıyoruz. Haber içeriğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
  Sevgi ve Saygılarımızla;

 8. Sayın Sevil Mert. Size sadece bir öneride bulunmak istiyorum sanırım bu öneri siteyi daha güzel kılabilir fakat tabiki de düşüncelerim sadece benim için doğru olanlardır bunları insanlara kabul ettirmeye çalışmak saçma olurdu. Diyeceğim o ki
  Ben 17 yaşında bir öğrenciyim. Fakat benim yaşımdakilerin çoğunun aksine 5 farklı ülkede bulundum 🙂 Benim önerim şu bu siteye ilk girdiğim anda acaba ziyaretçilerin yada üyelerin kendi yolculuklarınıda anlatabilecekleri bir forum sayfası var mı diye bakmak oldu 🙂 ( Bu arada İtalya geziniz ilgimi çektiği için siteyi keşfettim 🙂 ) Önerim siteye bu tür bir forum sayfası açıp insanların kendi gezileriyle ilgili birikimlerini sitede paylaşmaları belki bu sayede tıpkı sizin gibi gezmek isteyen insanlar güzel bir yol haritası oluşturabilirler zihinlerinde 🙂 Umarım mesajımı okursunuz 🙂 Siteniz içinde sizi tebrik ederim ve çok okuyan mı çok gezen mi? bence her ikisinide yapmak gerek 🙂 Umarım okumuşsunuzdur ve umarım bunu bir vakit kaybı olarak görmezsiniz.

  • Merhaba İhsan,

   İlgin ve önerin için teşekkür ederim.
   Söylediğin formatı içinde bulunduğum Sırtçantalılar grubu için hazılıyoruz.
   İlgini çekeceğini tahmin ediyorum.

Yorumunuzu Yazın