Seyahat Etmek Bağımlılık Yaratır mı?

Seyahat etmek, özünde bir yerden bir başka yere gitme durumu. Halbuki seyahat edene yani seyyaha sorarsanız yeni bir dünyanın keşfi… Seyahat etmek benim için ne zaman bir tutkuya dönüştü hatırlamıyorum, hatırladığım bir gezinin sonunda, “peki bundan sonra nereye gideceğim?”  sorusunun beynimi kemirmeye başlaması…

Seyahat etmek bağımlılık yaratır mı?
Seyahat etmek bağımlılık yaratır mı?

Sonra bir de baktım zamanımın büyük kısmını daha önce görmediğim yerleri araştırmaya, oralara nasıl giderim diye düşünmeye harcar olmuşum. Aklımın bir köşesi hep bir sonraki neresi olacak diye çalışmaya başladı. Birkaç ay biryerlere gidemeyince sıkıntılar basar, herşeye sinirlenir oldum. “Benim gezim geldi, gitmem lazım” ağzıma sıkça takılan laflar oldu.  Daha önce görmediğim bir yerin foroğrafını görsem orayı sayıklar, adını dilimden düşürmez oldum. Kendime habire gidilecek yerler listesi hazırlayıp gittikçe yanlarına tik atmaya başladım.

Evet, seyahat etmek  bende bağımlılık yaratmıştı!

Peki bu bağımlılığım yan etkilerinden nasıl korunmalıydım?

Seyahat etmek de diğer bütün projeler gibi üç ana kaynağa bağlı; para, zaman, insan.

Para

Bana en çok sorulan soru; “Nasıl bu kadar çok geziyorsun? Buna çok kolay bir cevabım var: “Benim evim yok, arabam-yatım-katım yok, lüks yerlerde yiyip içmiyor, o çok beğendiğim “kırmızı” ayakkabıyı almıyorum. Ben bütün yatırımımı seyahatlerime yapıyorum.  O “kırmızı” ayakkabıya elimi uzattığımda içimde bir ses “o gidiş geliş uçak bileti” diyor bana. Kırmızı ayakkabı en dayanamadığım şey olduğu için o örneği veriyorum.  En ucuz havayolları hangisi, ucuza nasıl seyahat edilir, en ucuza en iyi otel nerede bulunur benim yeni uzmanlık alanlarım.

Seyahat bütçesi

Zaman

Diğer konu zaman. “Nasıl bu kadar vakit buluyorsun, sen çalışmıyor musun?” Çalışmaz mıyım hiç, hem de çok çalışıyorum. Sehayatlerimi tamamen kendim fonluyorum.  Zaman yaratılabilir bir kavramdır benim için. Haftasonu iki günlük bir kaçış, uzun haftasonu (Cuma yada Pazartesi sadece bir gün izinle), ayrıca ülkemiz tatil cenneti bayramlar, yılbaşları hepsi benim için seyahat fırsatı. Adı seyahat olunca ille de haftalarca sürmesi gerekmiyor.

Nasıl çok gezilir?

İnsan

Son olarak da insan. Yani gitmek istiyorum da kimse benimle gelmiyor sorunsalı. Kimsenin gelmesini beklemeden alın sırtçantanızı çıkın, bir iki derken bir süre sonra insanlar sizinle gelmek için can atmaya başlayacaklardır. Öyle olmasa bile yanlız seyahat etmeye alışınca belki de siz zaten yanınızda kimseyi istemeyeceksiniz.

Ben seyahat bağımlısıyım, her geçen gün de artarak devam ediyor. Yeni bir yere giderken yaşanan heyecan, dönüşte cebinde biriken anılarla tedavisi olmayan bir bağımlılık. Bulaşıcı etkisi de cabası.

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Nemrut Gezisi için Geri Sayım Başladı

Türkiye'de görmek istediğim ve göremediğim iki yer kaldı: Adıyaman - Nemrut - Komagene...

Çelebi Alper – Alper Metin’den Gezi Tüyoları

Çelebi Alper HakkındaÇelebi Alper'i ne zaman takip etmeye...

Norveç’te Ucuza Gezmenin Sırları | Norveç Gezisi Maliyeti

Sadece 3 gün için gittiğim Norveç seyahatimden henüz döndüm. Gerçekten rüya gibi...

Mardin’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Mardin, kültürü ve mimarisi ile olduğu kadar yeme-içme kültürü ile de dikkat...

Türk Vatandaşları için Ucuz Ülkeler Listesi

Euro ve Dolar'daki artış, çapraz kur nedeniyle seyahat ettiğimiz bütün ülkelerde paramızın...

Yurt Dışına Çıkmak için Yabancı Dil Gerekli mi?

Bana sosyal medya ve blogum üzerinden sık gelen soruların cevaplarını yazı haline...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

  1. O virüs benim de kanıma işlediğinden beridir kendimi rota hazırlarken, bir seyahat bitmeden diğerini planlarken buluyorum. Seyahat virüsü, Dünya’nın en etkili ve bulaşıcı virüslerinden biri

  2. Ic dunyamizi o kadar iyi tarif etmissinki ,benimde evim yok hele hele lux tuketimim sifira yakin,kullandigim akıllı telefon bile dandirik bir marka,bagimlilik,virus her ne derseniz muhtesem bisi ,takinti olarakda yorumlayabilinir,bu guzel yazi icin tsk bir borc bilirim.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin