Mısır’a iki kez gittim; ilk gidişim kısa süreli bir Hurgada, Luxor, Aswan rotası idi, ikinci gidişim ise üç hafta süren Sharm El Sheikh, Kahire, İskenderiye, Dahab rotası idi. İki seyahatim ve Mısır tecrübelerime dayanarak Mısır’a gitmeyi planlayanlar için Mısır gezi rotası önerileri hazırladım, bence çok işinize yarayacak, keyifli okumalar!

Mısır Gezi Rotası Önerileri
Mısır Gezi Rotası Önerileri

Çoğunuzun benim gibi 3 haftasını Mısır’da geçirecek vaktiniz olmadığının farkındayım, bu yüzden size iki farklı bir haftalık Mısır gezi rotası önerisi hazırladım. Biri daha kültür gezisi, biri deniz ve kültür gezisi olacak. Hazırsanız başlıyoruz!

1 Hafta Mısır Kültür Gezisi Önerisi

İlk gezimiz Kahire’den başlayıp Kahire’de bitiyor. Kahire > Luxor > Aswan > İskenderiye rotasını içeriyor. THY veya Egyptian Air havayolları ile İstanbul’dan direk Kahire’ye gelmeniz mümkün.

1.Gün: Kahire

Kahire Mısır Müzesi
Kahire Mısır Müzesi

Kahire’ye iner inmez önce mutlaka Tahrir Meydanı’nda bulunan Mısır Müzesi’ni görmenizi öneririm. Müze sabah 09:00’da açılıyor. Birkaç saatinizi burada geçirebilirsiniz.

Öğle yemeği için, müzeye 10 dakika yürüme mesafesindeki Abu Tarek restoranda yerel lezzet koşari denemenizi öneririm. Restoranın lokasyonunu şöyle bırakıyorum: https://goo.gl/maps/g7APLLFzSv8AWG4r8

Öğleden sonra için 2 ayrı seçeneğiniz var, birincisi İslami Kahire denen bölgeyi gezmeniz. Akşam gün batımına doğru eski şehrin giriş kapılarından biri olan Zuwayla Kapısı’na (Bab Zuwayla) gidin. Burada caminin üst katına çıkış var, 40 Mısır Poundu vererek çıkabiliyorsunuz. Güzel bir eski şehir manzarası göreceksiniz.

Diğer seçenek ise Kıpti Mahallesi yani Kahire’nin Hristiyan bölgesi. Burada çok sayıda kilise ve bir de müze bulunuyor.

Akşamına isterseniz yemekli veya yemeksiz bir Nil turuna katılarak hem şehri gece görebilir, hem de Nil gezisi yapabilirsiniz.

2. Gün: Piramitler

Giza Piramitleri
Giza Piramitleri

İkinci sabah erkenden kalkıp Piramitlere gitmenizi öneririm. İster toplu taşıma isterseniz taksi tutarak gidebilirsiniz, detayları Piramitler yazımda var. İlk durağınız dünyanın 7 harikasından biri olan Giza Piramitleri, ikinci durağınız ise dünyanın ilk piramidi olan Saqara Piramidi olsun. Zaten bu iki bölge bütün gününüzü alacaktır.

Detaylar için Giza Piramitleri yazıma göz atın.

Akşam treni ile Luxor’a geçmek üzere planınızı yapın. Sleeper train denilen bu tren turistler için tasarlanmış, yerel halk pek kullanmıyor. Geceyi trende uyuyarak geçirip sabaha isterseniz Luxor veya Aswan’da oluyorsunuz.

3. Gün: Luxor

Mısır’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de bana göre Luxor. Karnak Tapınağı, Krallar Vadisi, Hatşepşut Tapınağı ve görülecek pek çok yer var. Bütün gününüzü buraya ayırdıktan sonra akşam Aswan’a hareket edin.

4. Gün: Aswan – Abu Simbel Tapınağı

Abu Simbel Tapınağı
Abu Simbel Tapınağı

Aswan’dan her gün sabah 04:00 gibi kalkan konvoylar Aswan barajının ucundaki Abu Simbel Tapınağı’na gidiyor. Bu nedenle bu turunuzu önceden ayarlamanız lazım. Öğleye doğru konvoylar geri dönüyor. Öğleden sonra baraj gölünde Felluka denilen teknelerle gezintiye çıkabilir, baraj gölü nedeniyle pek çok köyü sular altında kalmış olan Nubiyan halkının yaşadığı köyü ziyaret edebilirsiniz.

Abu Simbel Tapınağı yazım ilginizi çekebilir.

Aswan Luxor arası 3-4 saatlik bir mesafe, dönüşte tekrar Sleeper tren ile dönmek isterseniz Abu Simbel sonrası hemen Luxor’a dönüşe geçmeniz gerek. Ancak Aswan’da vakit geçirmenizi öneririm.

Birkaç gün ekstra vaktiniz varsa Luxor-Aswan arası Nil üzerinde geceleyebileceğiniz tekne turlarına katılabilirsiniz.

5. Gün: Kahire-İskenderiye

İskenderiye
İskenderiye

Tren veya uçak ile Kahire’ye geldiyseniz İskenderiye’ye geçmeyi planlayabilirsiniz. Hatta gece treni ile geliyorsanız direk İskenderiye’ye geçebilirsiniz. Ancak tren biletleri çabuk tükeniyor, biletlerinizi önceden almayı unutmayın.

İskenderiye’de Pompei Sütunu, Roma mezarları, Arkeoloji Müzesi ve İskenderiye Kütüphanesi ilk gün görebileceğiniz yerler.

İskenderiye’de yemek için bir öğününüzü mutlaka Muhammed Ahmed adlı yerel restoranda geleneksel Mısır yemeklerinin tadına bakarak geçirin.

6. Gün: İskenderiye

İskenderiye’de ikinci gün önce Quitbay Kalesi sonra da Montana Sarayı ve bahçelerini gezmeye ayırın. Ayrıca Küçük Venedik denilen sahil şeridinde aylak aylak gezinebilirsiniz. Ayrıca denize girmek isterseniz İskenderiye çevresinde uzun plajlar da var. Akdeniz’in bir de bu tarafında yüzmek ilginç olabilir.

Akşam Kahire’ye geri dönün. İskenderiye – Kahire arası yaklaşık 3 saat sürüyor.

İskenderiye gezi rehberi yazıma da mutlaka göz atın.

7. Gün: Kahire

Yeniden Kahire’deyiz. Kahire’de önceki günlerde gitmediğimiz birkaç yer kaldı. Kahire Kalesi, Sultan Hasan Camii ve Medresesi, Türk şehitliği bugün gidilebilecek yerler.

Bir de iddialı bir önerim var. Ben gidemedim, belki siz gidersiniz. Şehrin en kötü bölgesi denilebilecek çöp şehir denen bir yer var Kahire’de: Garbage City. Hemen bu bölgenin kıyısında ise mağara kiliseler var. Hikayeyi merak ederseniz Samaan Church sitesini inceleyebilirsiniz.

Artık geri dönmeye hazırız. Bu rotada Mısır tarihi ve kültürü ile ilgili görülmesi gereken önemli yerlerin neredeyse tamamını oldukça detaylı şekilde görmüş olacaksınız.

Eğer zamanınız kısıtlı ise İskenderiye’yi ve Kahire’nin son gününü plandan çıkarabilirsiniz. Böylece en fazla 5 günde gezinizi tamamlayabilirsiniz.

1 Hafta Mısır Deniz ve Kültür Gezisi Önerisi

İkinci gezimiz Sharm El Sheikh’ten başlayıp Kahire’de bitiyor. Sharm El Sheikh > Dahab > Sina Dağı > Kahire > İskenderiye rotasını içeriyor. THY veya Pegasus havayolları ile İstanbul’dan direk Şarm El Şeyh’e gidebilirsiniz.

1.Gün: Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh
Sharm El Sheikh

Mısır’ın sualtı merkezi Sharm El Sheikh’te gezimize başlıyoruz. İlk gün sabaha karşı şehre geleceğiniz için deniz kıyısında bol balıklı dinlenmeli bir gün planlayın. Akşam eski pazar veya Naama Bay civarında yerel yemekler veya balık yemekleri yiyebileceğiniz bir plan yapabilirsiniz.

Sharm El Sheikh gezi rehberi yazım ilginiz çekecektir.

2. Gün: Sharm El Sheikh – Ras Mohammed Milli Parkı

Ras Mohammed Milli Parkı
Ras Mohammed Milli Parkı

Gün doğumunda çöl safarisi yapmayı düşünebilirsiniz. Sabah 4 gibi otelinizden çıkıp ATVler ile safari yapıp gün doğumunu çölde izleyip sabah erkenden otelinize geri dönebilirsiniz. Günün geri kalanında Ras Mohammed Milli Parkı’nı karadan veya denizden keşfe ayırabilirsiniz. Her iki durumda da günübirlik tur almanız gerek.

Üçüncü günümüz için akşam saatlerinde Sharm’dan Dahab’a geçiyoruz, yolculuk sadece 1 saat sürüyor. Otobüs veya taksi ile Dahab’a geçebilirsiniz.

3. Gün: Dahab – Blue Hole

Dahab - Blue Hole
Dahab – Blue Hole

Dahab Mısır’ın en bohem şehri. Bir gece önce geldiğinizde sahildeki acentelerden kendinize bir Blue Hole turu ayarlayabilirsiniz. Denizde 100 metrelik bir delik olan Blue Hole, Ras Abu Galum ve Blue Lagoon içeren günübirlik bir turu 25 Usd civarında alabilirsiniz.

Dahab gezilecek yerler yazım da ilginizi çekecektir.

Akşam Dahab’daki Light House bölgesindeki sahil restoranlarından birinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

4. Gün: Dahab – Sina Dağı Yürüyüşü

Dahab - Sina Dağı Yürüyüşü
Dahab – Sina Dağı Yürüyüşü

Aslında üçüncü günün akşamında Sina Dağı’nda gün doğumunu izlemek için yola çıkmanız lazım. Gece 10.00’da yola çıkıp ertesi gün öğlen 12.00 civarı otelinize dönmüş oluyorsunuz. Bu turu 15 Usd’ye almıştım Dahab’dan, aynı turu Sharm’dan almanız da mümkün.

Sina Dağı Yürüyüşü yazıma da bir göz atın.

Öğleden sonrayı deniz kıyısında uyuyarak ve ara sıra denize girerek geçirebilirsiniz. Burası Mısır’da chill yapmak için en uygun yer.

Artık Kahire’ye geçme zamanı geldi. İsterseniz gece otobüsü ile geçebilir, isterseniz Sharm’dan uçakla Kahire’ye geçebilirsiniz. Gece otobüsü maalesef güvenlik kontrolleri nedeniyle gündüz yolculuğundan uzun sürüyor.

5. Gün: Kahire

İlk plandaki 1.gününü burada uygulayabilirsiniz.

6. Gün: Kahire – Piramitler

İlk plandaki 2.gününü burada uygulayabilirsiniz.

7. Gün: İskenderiye

Kahire’den günübirlik İskenderiye turlarına katılabilir veya kendiniz otobüs ile git-gel yapabilirsiniz. Biraz yorucu olacaktır ama mümkün.

İkinci planımızda 3 gün deniz 4 gün kültür ve doğa gezisi yapmış oluyoruz. Süremiz kısıtlıysa İskenderiye ve Sina Dağı yürüyüşünü rotadan çıkararak 5 günlük bir plan yapabilirsiniz.

Alternatif Hızlı Plan

Mısır’ın deniz kıyısındaki popüler noktalarından biri de Hurgada. İstanbul’dan Hurgada’ya Pegasus’un direk uçuşları var ve çok uygun uçak biletleri bulunabiliyor. Böyle bir bilet yakalarsanız Hurgada, Luxor, Aswan rotası için plan yapabilirsiniz. Benim sadece 3 güne sığdırdığım bu rotanın detayları için Hurgada ve Luksor Gezisi yazıma göz atın.

Hurgada gezilecek yerler yazıma göz atın.

Mısır kesinlikle birden fazla kez gidilmeyi hak ediyor. Büyük bir medeniyet ve görülecek çok yer var. Daha kısa ve daha uzun rotalar yapmak elbette mümkün, ben çok sorulduğu için en ideal önerilerimi yazmak istedim. Sizin farklı rota önerileriniz varsa aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

 1. Şükran onuk Cevapla

  Daha ne kadar faydalı bir Yazı yazılabilirdi diye düşündüm, emeğine sağlık. Mısır’a gitmeden önce okuyacaklar için müthiş hizmet olmuş. Sevgiler Suhkran

  • Sevil Mert Cevapla

   Çok teşekkür ederim Şükrancım, çok soruldu hangi rotalara gidelim diye, ben de toplu cevap vereyim dedim.

 2. Mehmet Ali Şahbazoğlu Cevapla

  Sevil hanım merhaba, Mısır ile yazdığınız ayrıntılı yazıların hepsine baktım gerçekten çok faydalı oldu. Ben iki şey sormak istiyorum.
  1-Vizemiz yeni çıktı (1 aylık) son giriş tarihi 09.02.202 bize firması 09.02.2020’den önce girince bir aylık geçerliliği olduğunu söyledi vize süresinin yani 09.02’den önce gir ve 1 ay kalabileceğini ifade etti yine de emin olamadım sizin bu konuda bir bilginiz var mı?
  2-Ben kız arkadaşım ile gideceğim ve 2 hafta süremiz var Sharm varış Hurgada dönüş şeklinde düşünüyoruz rotamız ise şöyle
  -Sharm varış (3 gece konaklama) -Dahab’a da gitmekte istiyoruz.-
  -Kahire 3 veya 4 gece konaklama günübirlik veya bir gece konaklamalı İskenderiye ve 1 gece çölde konaklama
  -Tren ile Aswan’dan hareket (1 gece trende geçiyor ve Aswan 2 gece ve Ebu Simel gezisi
  -Luksor 2 gece
  -Hurgada konaklama yapmadan dönüş.
  11-12 gece sürecek bir planımız var. Bütçemiz sınırlı, siz rotamız hakkında bir şey ilave veya çıkarma konusunda bir tavsiye de bulunabilir misiniz

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   1. Vizeyi aldığınız firma sürekli bu işi yapıyor, verdiği bilgi benim vereceğimden çok daha doğru olacaktır. Bildiğim kadarıyla aldığını bilgi doğru, giriş yaptığınız tarihten itibaren en fazla 1 ay olacak şekilde ve son çıkışı 09.02.2020 olacak şekilde vizenizi kullanabilirsiniz.
   2. Mısır rotası önerilerimi zaten okumuşsunuz. Orada ve diğer blog yazılarımda tavsiyelerimin tamamını paylaştım, hepsi oldukça detaylı şekilde. Sadece bu planda Kahire’de 1 gece çöl konaklaması planınız olduğunu görüyorum. White Desert denilen bölgeye gidecekseniz 1 gece ama 2 gün ayırmanız gerekiyor, bir gün gidiş, akşam konaklama bir gün de dönüş şeklinde düşünebilirsiniz. Aswan ve Luxor 2’şer gece fazla gelebilir, onun yerine Hurgada’da 1 gün geçirip denize girebilirsiniz. Oldukça yoğun bir rotanız var, sonunda dinlenmek güzel olur.

   İyi yolculuklar şimdiden.

Yorumunuzu Yazın