Milano Modanın Başkenti

7 gün süren İtalya gezi rotamızın ilk günü Milano’dan başladı. Milano’da gezilecek yerler, Milano gezi notlarımız ve çok daha fazlası bu yazıda!

7 gün İtalya, Gün 1: Milano

Gece Milano’ya indiğimizde saat gece yarısına yaklaşıyordu.

Milano’nun merkez havaalanı olan Malpensa’ya değil, Bergamo havaalanına inmiştik. Milano’ya yaklaşık 45 dakika mesafede. 8 €’ya sürekli Milano’ya giden shuttlelar var. Bileti gidiş-dönüş alırsanız daha da ucuza alabiliyorsunuz. Biz de atladık, Milano merkez tren istasyonunun hemen yanında indirdi bizi shuttle. Otelimiz yürüme mesafesinde, 500 metre sonra oteldeyiz. Otelimiz Hotel Sempione Milan, çalışanlar sempatik olmasa da otel sempatik, rahat, temiz, merkezi… Daha ne isterim.

Milano, Duomo
Milano, Duomo

Sabah düşüyoruz yollara… Otelimize çok yakın kocaman bir park var, Montanelli Parkı. Pazar sabahı kahvaltı edenler, koşanlar, köpeklerini gezdirenler, ne ararsanız var. Hava çok güzel, parkın keyfini çıkardıktan sonra Milan kalesine doğru ara sokaklardan ilerliyoruz. Karşımıza bir antika pazarı çıkıyor, bir sürü ilginç malzeme, bir sürü de alıcı var. Biz de kalabalığın tadını çıkarak yolumuza devam ediyoruz.

Kaleye geldiğimizde ortaçağda hissediyoruz kendimizi, etrafına su da doldursalar film karesinde hissedeğiz kendimizi. Castello Sforzesco’nun en iyi açıdan fotoğraflarını yakalamaya çalışıyoruz. Biraz çimenlerde yayılıyoruz, kalenin arkasında da kocaman bir bahçe var, Parco Sempione. Burada da pazar keyfi yapanlar var. Daha ilginç olanı ise bir sürü gelin ve damat var, kalenin önündeki gelin arabalarını açıklıyor. Neden bilmiyorum hepsi de çekik gözlü taze evlilerin.

Elimizde turistik haritamız -gittiğimiz her şehirde ilk bunu temin ediyor ve gezimiz boyunca elimizden düşürmüyoruz- haritada ne varsa göre göre ilerliyoruz. Bir kilise, bir kilise daha… Artık isimlerini takip edemeyeceğim kadar çok kilise gördüm 🙂 Şehir yavaş yavaş hareketleniyor bu sırada. Biz de Avrupa’nın en büyük gotik katedraline varıyoruz.  Dış görüntüsü gerçekten ihtişamlı, içeri girince hayal kırıklığına uğruyoruz.

Milano, Tren İstasyonu
Milano, Tren İstasyonu

Şehrin en büyük kilise ya da katedraline duomo diyorlar. Duomo’nun önündeki meydan ana baba günü. Biraz daha sakinleşmesi için meydanı kendi haline bırakıyoruz. Meydanın etrafında yemek yiyecek biryerler arıyor ama göremiyoruz. Hemen meydanın yanında günümüz alışveriş merkezlerinin ilk örneği olan Galleria Vittorio Emanuele’nin girişinde yiyecek bişeyler buluyoruz neyseki… İnsan keşke biz de kapalı çarşımızı böyle koruyup lanse edebilsek diye iç geçirmeden edemiyor, günümüz alışveriş merkezlerinin ilk örneği sıfatını daha çok hakediyor.

Milano, Kapalı Çarşı
Milano, Kapalı Çarşı

Duomo’dan kaleye doğru trafiğe kapalı cıvıl cıvıl bir cadde var, vaktimizin geri kalanını orada geçiriyoruz. Ertesi gün yolculuk devam edecek, fazla yorulmadan otelimize dönüyoruz. Bir sonraki durak Venedik… Sabah trene binmek için Milano tren istasyonuna gidiyoruz. Tren rötar yapıyor, Avrupa’da ilk kez başımıza geliyor ama İtalya turumuz sırasında sık sık karşılaşacağımızdan henüz haberimiz yok.

Beni izlemeye devam edin…

Diğer İtalya Gezisi Yazıları:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here