Roma’da Gezilecek Yerler

Roma, yurtdışında ilk gördüğüm şehir olduğu için benim için özel bir yeri vardır. İki kez gittiğim nadir yerler arasındadır aynı zamanda. O yüzden irilik ufaklı pek çok Roma yazısı yazmışım. Yazımın devamında bağlantılarını paylaştım 🙂 Bu yazı ise Roma’da gezilecek yerler önerilerimi içeriyor.

Büyük Roma İmparatorluğu’nun ihtişamlı başkenti, tarihte çok önemli roller almış bir başrol oyuncusu o. Şehri gezerken de her noktasında bu geçmişin izlerini görmek mümkün.

Roma’da Gezilecek  Görülecek Yerler

Roma’da geçen iki günlük ikinci gezimin notlarına aşağıda bağlantılarını verdiğim yazılarda okuyabilirsiniz.

Roma’da mutlaka görmenizi önerdiğim yerleri listemek istedim bu yazımda.

  • Kolezyum: Roma’da gezilecek yerler listesinin başında dünyaca ünlü Kolezyum, şehirde görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı alır. Campitelli bölgesindeki Piazza del Colesseum meydanında bulunan Colesseum, Roma dönemine ait kusursuz bir yapıdır. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu dev arena, insanlar ve vahşi hayvanlar arasında gerçekleşen ölümcül gladyatör dövüşlerine sahne olmaktadır. Şehrin en heyecan verici yerlerinden biri olan Kolezyum’da keyifli anlar geçireceksiniz. Kış döneminde 16:30’da kapandığını hatırlatmakta fayda var, gitmeden saatlerini mutlaka kontrol edin. Gece ve gündüz fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim.
  • Aşk Çeşmesi: Trevi Meydanı’nda bulunan, 1732 yılında Nicola Salvi tarafından tasarlanan Trevi Çeşmesi Roma’nın en popüler gezi duraklarındandır. Üzerinde deniz tanrısı Neptün’ü çağrıştıran figürün yer aldığı çeşmede, Neptün’ün iki yanında iki tane Triton bulunur. Çeşmenin ilk katlarından birinde bulunan kız figürü ise su kemerine adını veren bakireyi temsil etmektedir.  Çeşmenin dört sütunuMeyve Bolluğu”, “Tarlaların Verimliliği”, “Sonbaharın Zenginliği” ve “Bahçelerin Zenginliği heykelleriyle süslüdür. Efsaneye göre çeşmeye bozuk para atan kişinin bir gün tekrar Roma’ya geleceği söylenmektedir. Bir İnanışa göre sağ elle sol omuz üstünden Trevi Çeşmesi’ne para atmak kişiye iyi şans getirir. Bir bozuk para atmak bir gün Roma’ya dönüleceğine işaret ederken,  iki tane bozuk para atmak Romalı güzel bir kıza aşık olunacağına, üç tane bozuk para atmak ise Roma’da birisi ile evleneceğini gösterir. Bu aralar kendisi tadilatta, gidipte görememek var, haberiniz olsun.
  • İspanyol Merdivenleri: Trinita dei Monti kilisesi ile Sistina yolunu birbirine bağlayan İspanyol Merdivenleri şehrin en gözde mekanlarındandır. Merdivenlerin önünde bulunan bot şeklindeki çeşme ve etrafındaki rengarenk çiçekler ile bambaşka bir ambiyansa sahip mekanda dinlenip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Her zaman çok kalabalıktır.
  • San Pietro meydanı ve Bazilikası: Roma’nın önemli gezi noktalarından biri de, Vatikan’da yer alan, Kubbesi Michelangelo tarafından tasarlanmış San Pietro Bazilikasıdır. Çok sayıda heykel, kabartma ve resmin sergilendiği kilise, el yazmasından oluşan kütüphanesi, müzeleri ve Sistine Şapeli ile dikkat çeker. Şehrin en güzel manzarasını bu kilisenin kulesinden seyredebilirsiniz. Muhteşem bir kilise, şu ana kadar oradaki ihtişamı başka bir yerde görmedim.
  • Pantheon: Görülmeye değer bir diğer nokta ise tanrıların mabedi olarak bilinen Pantheon’dur. Antik Roma döneminden kalan, Hadrian tarafından yapılmış bu tapınak, 678 yılında Hristiyan kilisesine dönüştürülmüştür. Bugüne kadar en iyi şekilde korunmuş yapı, eşsiz mimarisiyle görenleri büyülemektedir. Arklar sekiz kısımdan oluşurken, kubbesi ise farklı arklardan destek almaktadır. Girişinde Augustus ve Agrippa’nın heykelleri bulunan Pantheon, modern ve klasik detayların birleştiği bir iç tasarıma sahiptir. Yine beni ihtişamı ile çok etkileyen tapınaklardan biri. Sadelik ve boşluk duygusu ancak bu kadar etkileyici olabilir.
  • Piazza Navona: Roma’da pek çok güzel, keyifli meydan var, ama benim favorim kesinlikle Navona meydanı. Sanatçıların sokakta eserlerini sergilediği, kafelerin önünde sokak şarkıcılarının güzel seramonileri ile bütün günümü orada geçirebilirim.
  • Venedik Sarayı: Emmanuel karısına düğün hediyesi olarak yaptırmış, o yüzden Romalılar Düğün Pastası derlermiş buraya. Roma’nın neredeyse heryerinden görülebiliyor ve genel mimari ile çelişki oluşturuyor.
  • Sant Angelo Köprüsü ve Kalesi: Zamanında pek çok soylu korunmak için bu kaleyi seçmiş. Şimdi ise turistlerin ve seyyar satıcıların istilasına uğramış.
  • Diğer Yerler: Flaminio’da bulunan ve tam anlamıyla bir sanat cenneti olan Moseo e Galleria Borghese Müzesi, şehirde görülmeye değer yerlerdendir. Borghese Müzesi’nde Veronese, Bellini, Giorgione gibi sanatçıların tabloları, klasik heykeller, Roma mozaikleri gibi zengin ve sınırsız bir koleksiyon sizleri bekler.

Diğer Roma Yazılarım:

 

 

 

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın