İtalya gezimin en önemli durağı Roma’da ikinci gün gezi notları bu yazımda devam ediyor.

7 gün İtalya, Gün 6: Roma II

Roma‘da yeni gün… Havada yağmur kokusu var.

Yağmur başlamadan  görebilmek ve daha iyi fotoğraflar çekebilmek için sabah koşa koşa Colosseum‘a gidiyoruz. Erken gittiğimiz için fazla sıra beklemeden içerdeyiz. İçeri girdiğimizde Romalıların mimaride neden bu kadar ileride olduğunu anlıyoruz. Colosseum yapıldığı dönemin şartları ve teknolojisi dikkate alındığında ortaya çıkan yapı bir şaheser. Gözümüzün önüne hemen meşhur Gladyatör filmindeki görüntüler geliyor.

Colosseum, Roma
Colosseum, Roma

İki katında dolaşılabilir, turistlere açık olan kısmı o kadar. Gerçekten kalabalık, ama o gladyatör eğlenceleri zamanında ne kadar kalabalık olabileceğini düşünmeden edemiyor insan. 50.000 kişi burada o gösterileri izliyormuş o zamanlar. Şimdi sadece dolaşıp hayalini kurabiliyoruz. Acaba gerçek hali neye benzerdi, nasıl bu kadar zarar görmüş, neden restore edilmiyor gibi sorular aklımızda çıkıyoruz ordan.

Sonraki durağımız Compo dei Fiori Meydanı. Metroyla meydana gidiyoruz ama metronun yanlış kapısından çıkıp biraz dolanıyoruz. İstanbul’da metrodan Taksim meydanı yerine gezi parkının arkasından çıkmışız gibi oldu 🙂 Gideceğimiz yer arkamızda alakasız bir yöne bakıyoruz. Neyse ki farketmemiz uzun sürmedi.

Meydan Roma’da gördüğümüz en boş meydan. Daha önce geldiğimde böyle değildi gibi aklımda kalmış. Hava oldukça soğuk, onun etkisi herhalde. Meydanda birkaç fotoğraf çekiyoruz. Bu meydan da yine simetrik ve ben simetriyi gerçekten seviyorum.

Buradan doğru devam edip, Roma’nın en lüks mağazalarının olduğu caddede ilerliyoruz. İlerden sağa dönüp İspanyol Merdivenlerine ulaşacağız. Roma pek çok Avrupa şehrinin aksine inişli çıkışlı, düzlü tepeli. Şehirde “ihtişamlı” merdivenlerin olmasını da sağlayan bu tepeler.

İspanyol Merdivenleri ile Compo dei Fiori Meydanı arkadan bu tepedeki kocaman bir bahçeden birbirine bağlanıyor. Ama hava soğuk ve yukarılara çıktıkça rüzgar artıyor, bu yüzden bu bahçeleri gezmemeyi tercih ediyoruz.

İspanyol Merdivenleri, Roma
İspanyol Merdivenleri, Roma

Merdivenler ismini merdivenlerin tepesindeki binada İspanyol Konsolosu oturduğu için almış. Meydan da merdivenler de kalabalık ama daha önce geldiğimde adım atacak yer yoktu.

Roma’da Görülecek yerler listemiz bitti, bundan sonrası sevdiğimiz yerlerin daha bir tadını çıkarma, görmediğimiz sokakları görme. Bir de gece fotoğrafını çekmek istediğimiz yerler var.

Ne yazık ki fotoğraflar gözle gördüğünüz güzellikleri yansıtmada yetersiz kalıyor.

Colosseum gece de görülmeli mutlaka. Bizim gibi gece fotoğraf çekmeye gelen özellikle çekik gözlü turistler var.

Emmanuel’in düğün pastası da gece daha bir etkileyici görünüyor. Son olarak Cumhuriyet Meydanına gidiyor ve Roma’yı bitiriyoruz 🙁

Son günümüzün tamamı yollarda geçecek. Ama aklımızda Roma’nın güzel meydanları, güzel sokakları…

İtalya Gezisi Diğer Yazıları:

  • 7 gün İtalya, Gün 1: Milano
  • 7 gün İtalya, Gün 2: Venedik
  • 7 gün İtalya, Gün 3: Floransa
  • 7 gün İtalya, Gün 4: Pisa
  • 7 gün İtalya, Gün 5: Roma I
  • 7 gün İtalya, Gün 7: Roma-Milan-İstanbul 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın