Avrupa İtalya İtalya Gezisi Notları

İtalya Gezisi Notları

Gitmeden günler öncesinden blogumda İtalya turu duraklarımı ve beni saran heyecan hakkında yazmıştım. Şimdi ise dönüş yorgunluğu ile ilk birlikte İtalya gezisi notları bu yazımda.

İtalya Gezisi Notları
İtalya Gezisi Notları

İtalyanlar ile Benzerliklerimiz

İtalyanlar bize o kadar benziyorlar ki, gittiğim her yerde beni İtalyan sandıkları için kimseden turist muamelesi göremedim. Sadece görünüş olarak benzemekle kalmıyorlar. Trafik sorunları, kuralsızlıkları, yemek zevkleri… Özellikle Roma’da kendinizi küçük İstanbul’da gibi hissediyorsunuz.

İtalya’da Güvenlik

Bizde olduğu gibi özellikle günün kalabalık saatlerinde, yoğun yerlerde çok sayıda polis görüyorsunuz. Özellikle İtalya’nın kuzeyinden güneyine indikçe. Sokakta yaşayan ve dilenciler bizdekileri aratmayacak kadar fazla.

Ateşli, Heyecanlı İtalyanlar

İtalya’da beni en çok eğlendiren ise İtalyanların konuşma şekilleri. Hepsi birer oyuncu sanki… O kadar çok jest ve mimiklerini kullanıyorlar ki metroda sokakta ne söylediklerini anlamasanız da onları seyrederek eğlenebiliyorsunuz.

İtalya’da Trafik

Şehir içi ulaşımda trafik sorunları bizim gibi ciddi düzeyde. Metro ağları yaygınlaşmadığı için çok sayıda otobüs, metro, troleybüs, tramvay neredeyse bütün sokaklarda. O yüzden de sokakların tepelerinde teller örümcek ağı gibi şehirleri kaplamış. Fotoğraflarda kirlilik yaratıyorlar 🙁

Trafik sorununu aşmanın yolu ise motorsikletler. En büyüğünden en küçüğüne kadar yer gök motor, özellikle de scooter. Yaşlısı genci, kadını erkeği herkes scooter kullanıyor. Umarım biz de kısa sürede o duruma geliriz.

İtalya gezi notları - üzüm bağları
İtalya gezi notları – üzüm bağları

İtalya gezimi trenle yaptım. Trenle şehirler arası geçiş yaparken de Toskana’nın üzüm bağlarını, Arno ve Tiber nehirlerinin verimli ovalarını görme şansım oldu. Bizim Ege kıyılarımıza o kadar çok benziyor ki, şaşarsınız…

İtalya’dan ilk izlenimler böyle, devamı diğer İtalya gezi yazılarımda, onlara da bir göz atın.

Yolda Kalın!

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Burdur Gezilecek Yerler ve Burdur Gezi Rehberi

Burdur, Akdeniz Bölgesi'nde olmasına rağmen Toros Dağları'nın arkasında kaldığı için karasal iklim...

Azerbaycan Vizesi | Azerbaycan Vize İstiyor mu?

19 Mayıs'ta 3 günlüğüne Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gidiyorum. Azerbaycan vize istiyor mu...

Ordu’ya Gitmek için 10 Neden

Ülkemiz doğal ve kültürel olarak pek çok zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Batısından...

Sofya Yeme İçme Rehberi

Sofya’ya giderken yemek konusunda fazla bir beklentimiz yoktu. Gittiğimizde yediklerimiz bizi oldukça...

Gezgin Röportajları’nın Konuğu Elveda Ofis

Elveda Ofis diyerek pek çok insanı kendisine hayran bırakan bir konuğum var:...

EB 5 Yatırımcı Programı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Regional Centers-Bölgesel Yatırım Merkezleri’nce hayata geçirilen yatırım programları ile, ABD ekonomisinin canlandırılması,...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

 1. 27 Haziran 4 Temmuz 2010 tarihleri arasında ailece Italya’daydık.

  Blu expres ( Blu Panorama ) ile Sabiha GÖKÇEN havalanından Roma FCO gidiş dönüş arabamızıda oto parka bıraktık 2 ayrı bankanın kredi kartları indirimli ve giderkende gelirkende araç sizin için hiç sorun olmuyor.
  Romada tüm gezilebilecek yerleri gece ve gündüz ayrı ayrı gezdik her ikisininde keyfi farklı , toplu taşıt araçlarını kullandık günlük kartlar gece 23:59 da bitiyor. Terminiden araç kiralayıp Siena, San Gimilgiano, Pisa, Floransa, Padova, Venedik Murano ve Burano adaları, Verona, Garda gölü tamamen gezdik ve arabayı FCO hava alanına bıraktık.
  Temrini’den araç alıp havaalanına bırakmak daha ucuz hava alanından alıp geri bırakmak daha pahalı. Biz gece geç saatde vardığımız için arabayı ertisi dün Termini’den aldık. Araç kiralama servisleri gece 23:30’dan sonra kapanıyor.
  Havaalanından araç alıp havaalanına bırakmak daha mantıklı
  FCO havaalanında kiralık araç alma ve bırakma kapalı garaj C kısım 4. katta

  Otobanlarda akaryakıt fiyatları şehir içine göere pahalı otobanda bulunan tüm istasyonların fiyatları bir tabeleda yazıyor.TOM TOM GPs ile her şey çok kolay oto yollar 130 Km hız sınırlı GPS de ayrıca uyarıyor.
  Şehir içlerinde ZTL trafige kapalı alanlara dikkat ederseniz sorun yok.
  Siena,San Gimilgiano ve Pisa’da park yerleri hep gezilecek meşhur yerlerin yakınında saati 2 euro Pisa’da 1.20 , Floransa’da tren istasyonun altındaki park yeri ilginç araçlar üstüste park ediliyor ilk iki saat 2 euro sonrası 3 euro saati iyi ayarlamak lazım tüm gün 15 euro.
  Venedik’e araba ile gitmedik çünkü gidiş kolay fakat araç için garaja girmek ve çıkmak uzun kuyruk oluyor.
  Gece çogu akaryakıt istasyonu kapalı ve self servis.
  Otobanda girişte fiş alıp çıkışta fişi okutup sonra da kredi kartını aynı slota soktuğunuzda fiyat ödenmiş oluyor ve kol kalkıyor. Oto yol fiyatı nakit ödemekte mümkün Oto yolda ödediğim ücretler:
  Roma-Siena 9.60, Pisa-Floransa 9.60, Floransa-Padova 13.10, Verona –Roma 31.50
  Biz Venedik için Padova’da kaldık ve Venedik’e tren ile gidip geldik 2nci sınıf tren bileti 2,90 Euro Tabaco shoplardan almak mümkün .
  12 saatlik vapureto bileti 16 euro. Goldol içinde iyi pazarlık yapmak gerek biz ailece 4 kişi 60 euroya bindik.
  Baştan sona kendi turumuz çok güzel geçti bende sizlerle paylaşmak istedim.

  Okan UZUN
  [email protected]

  Fotograflar için aşağıdaki linki tıklayınız.http://picasaweb.google.com/okanuzun3/Italya#

 2. Merhaba,

  İtalya benim için çok ama çok ayrı bir yere sahip olan bir ülke. Üç defa gittim ve her defasında da yeniden aşık oldum bu ülkeye. Hiç bıkmadan sıkılmadan gideceğim bir ülke. İlk kez 2008 yılında gittim ve benim için tam anlamıyla “İtalyan Rüyası” o zaman başladı. Doğasına, tarihine, insanlarına, diline ve yemeklerine hayran kaldım. Her şehri ayrı güzel, insanı şaşırtacak sürprizlerle dolu. Gölleri, dağları, ovaları insanı ayrı bir yolculuğa çıkartıyor adeta. İlk İtalya seyahatimi ZNF Turizm ile yaptım, konusunda uzman ve deneyimli bir acenta olduğu için hiçbir sorun yaşamadım bu yüzden diğer iki seferimi de onlarla yapmayı tercih ettim.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin