Son günlerde sık sık nasıl bu kadar çok geziyorsun, buna nasıl vakit ve para buluyorsun sorusu ile karşılaşıyorum. Nasıl yaptığımı uzun uzun anlatayım istedim.

Seyahat etmek bağımlılık yaratır mı?
Seyahat etmek bağımlılık yaratır mı?

Gezmeye Nasıl Zaman Bulunur?

Bana en çok sorulan sorulardan biri bu: “gezmeye nasıl bu kadar zaman buluyorsun?”

Öncelikle zaman konusunu çözelim. Zaman/zamansızlık her zaman kişiye göre görecelilik gösterir (Çok Yaşa Einstein). İş için, odamızı toplamak için, arkadaşlarla buluşmak için, bir kitabı okumak için hep zamanın yetmediğinden yakınırız. Ama sevdiğimiz, bizi mutlu eden şeyler için vakit yaratmaya çalışırız. O durumda vakit “yaratılabilir”  birşeye dönüşüverir.

Benim için de durum farklı değil. Yeni yerler görmek, yeni şeyler öğrenmek, bildiğim yerleri yeniden keşfetmek için vakit yaratırım. Bazen sadece bir hafta sonu, bazen 10 gün… Yoğun iş temposu içinde bunu çözmek ise seçimlerinizle ilgili… 23 Nisan tatilini bir gün daha izin alarak 4 günlük bir tatil fırsatına çevirmek elimizdedir. Yada bir pazartesi izin kullanıp 3 günlük bir kaçamak tatil. İnanın bana işe geri döndüğünüzde verimimizi artacaktır. Kendinize küçük molalar hediye edin ara sıra. Türkiye’de yaşamanın avantajlarından biri de sıkça tatil olması: Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, 23 Nisan, 19 Mayıs, 1 Mayıs(artık), vb. Önemli olan bu tatilleri gezi fırsatlarına dönüştürebilmek. Kendi işini yapanlar için ne yazık ki diyecek birşeyim yok. Onlar da zaman yaratmanın bir yolunu bulmaya çalışsınlar.

Seçimlerinizle ilgili dememin bir nedeni de, “bu tatillerde ailemle vakit geçireceğim, bitirmem gereken işlerim var, ödevim var”lar arasından seçim yapmanız da gerekiyor. Bunu da dengeyi sağlayarak çözebilirsiniz. Ramazan bayramını ailenizle geçirirsiniz de Kurbanda gezi programı yaparsınız gibi.

Seyahate Kim ile Gidilir?

Zaman yarattınız. Bir başka sorun da kiminle gidileceği. Çevrenizdeki herkes sizin kadar gezme meraklısı olmayabilir. Bunun da çözümleri var:

 • İyi anlaştığınız birkaç arkadaşınızı ikna edebilir, hatta zorla götürebilirsiniz. Bir-iki derken onlar sizden daha hevesli hale gelebilirler.
 • Bir organizasyon bünyesinde gezilere katılabilirsiniz. Mesela Gezenbilir forumu bir dernek kurmuş, ya da güvendiğiniz bir tur şirketi de olabilir.
 • Baktınız hiçbiri olmuyor, alın başınızı gidin. Yalnız gezmek, yanlız tatil yapmak bazen beklediğinizden çok daha eğlenceli olabilir. Denemekten korkmayın.

Gezmek için Para Nereden Bulunur?

Gelelim asıl konuya. Bu gezileri nasıl finanse edeceğiz, bu kadar gezmek için parayı nereden bulucağız?

Burada iki önemli nokta var. Birincisi tatil için nasıl para bulunacak. Seçimlerden bahsetmiştik ya, işte o seçimler burada da devreye giriyor. Gezmenin, yeni yerler görmenin elbette bir bedeli var. Daha az Starbucksa gitmek, daha az ayakkabı almak (bayanlar ne demek istediğimi daha iyi anlıyor), gece hayatını azaltmak, dışarda yemek yemek yerine evde yemek yemek… Liste daha da uzatılabilir. Özetle; düzenli para harcadığınız yerlere harcadığınız para miktarını azaltmak ve bu parayı gezi fonuna aktarmak iyi bir başlangıç 🙂

Tatilde Nasıl Az Para Harcanır?

İkincisi de, tatilde nasıl az para harcanacak. Bununla ilgili önceki yazılarımda da bazı şeyler yazmıştım.  Gezi planlamak ciddi vakit alan bir iş. Bunu ucuza maletmek de öyle…

 • Olası tatil tarihleri (alternatifli olması gerekir) belirlenir.
 • Bu tatil döneminde, sezona göre gidilebilecek yerler (alternatifli olması gerekir) belirlenir.
 • O tarihler ve gidilecek yere en uygun ulaşım aracı belirlenir.
 • Belirlenen ulaşım aracı için olası bütün alternatifler değerlendirilir. Örneğin, uçakla gidilecekse gidilecek yere uçan tüm havayollarından fiyat araştırması yapılır. İllaki direkt uçulması gerekmediğini unutmayın. Türkiye’den Avrupa’ya çıktıktan sonra Avrupa’da şehirlerarası çok ucuza uçak bileti bulma şansınız var. Bu en fazla vakit alacak kısım.
 • Bileti buldunuz, otelleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Booking.com iyi bir alternatif. Burada önemli nokta şehir merkezinde olması, yorumların iyi olması ve ulaşım araçlarına yakın olması olmalı. Böylece ulaşım için ekstra para ödemenize gerek de kalmaz.
 • Gittiğiniz yerde masraflarınızı dengeleyin. Öğlen hafif birşeyler yiyip akşam yemeğinde gittiğiniz yere özel yemekler yiyebilirsiniz mesela. Turizm Bürolarına uğrayıp paket fiyatların avantajlarını araştırın. Bunlar içinde müze girişleri ya da ulaşım olabilir.
 • En son ve önemli nokta ise gittiğiniz her yerden bütün arkadaşlarınıza ve/veya ailenize hediye almaya kalkışmayın. Bu en büyük masraf kaleminizi oluşturabilir. Kendinize hatıra kalacak ufak tefek birşeyler almayı unutmayın.

Uzunca bir yazı oldu. Umarım faydalı olur. Gezmek isteyen ama buna fırsat yaratmayan herkese sevgilerimle…

Bu yazımı beğendiyseniz Seyahat Bütçesi yazım da ilginizi çekecektir.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

59 Yorumlar

 1. Geziyorum her gittigim yerde mutlaka tekne turuna katılıyorum bodrum,fetfiye, marmaris hepsine katldım ama hisarönü bu sene ilk gittigim turtu ve kesinlikle hisarönü tekne turu gibisi yok diyorum mutlaka katılmanız gerekir

 2. Oldukça tatlısınız.. Yazı çok uzundu bitiremem sandım bir daha baktım yazı bitmiş. Ben bir iş koliğim, beş yıldır tatil yapamıyorum, çok istiyorum çıkamıyorum. Sanırım bu haftasonu çıkıcam Dediğiniz gibi bu bir seçim ve ben seçimimi yaptım gereğini yapacağım. Artık sizi takip edeceğim. Bilgi yüklü yazınız için tesekkurler. Birşeyi merak ettim yurt dışı gezileri için yalnız bir bayan olarak Güvenliği nasıl sağlayacağım ayrıca vize işlemlerini nasıl hallediyorsunuz, bahsederseniz sevinirim…

  • İlginize teşekkürler 🙂
   Güvenlik konusunda bu güne kadar hiç sorun yaşamadım, kadın olarak sezgilerime güveniyorum diyeyim 🙂
   Vize işlemlerini herkes gibi hallediyorum 🙂

 3. Merhaba Sevil,
  Yazını tekrar okudum.
  Nisan 2014’te de yazmışım :))
  Neyse, bir yol arkadaşım var artık.
  Ekim sonu Varşova & Krakov gezimiz çok güzeldi.
  Veeee biraz önce Mayıs 2016 için Pegasus’tan Oslo biletlerimizi aldım.
  Bunda ciddi payın var bilesin :))
  (Öyle gece treni, Bergen’den sonra çıkamadığın yer planımızda hiç olamayacak tabii)
  Tekrar Çoookkk teşekkürler !
  İyi ki geziyorsun, yazıyorsun !

 4. http://tr.excursionmarmaris.com/

  Keyifle bir solukta okudum yazınızı geçekten çok güzel bir yazı olmuş , umarım bir gün yolunuz marmaris taraflarınada düşer ozaman size buraları gezdirmek isteriz.

  Saygılar

 5. merhaba….yazılarınızı okuyorum…hoş ya bütün gezi yazılarınızı okuyorum….eğer işinize yazarsa zambia gezi yazımı gönderebilirim….eğer olurda YEMEN-CİBUTİ-ELİTRE turu düşünür ve arkadaş bulamazsan ben varım ….iyi gezmeler dilerim…

Yorumunuzu Yazın