Güney Afrika benim favori ülkelerimden biri. Bu güzel ülkeye gitmeyi planlayanlar için Güney Afrika’da mutlaka görülmesiz gereken yerler konusunda önerilerimi bu yazıda bulacaksınız, keyifli okumalar.

Güney Afrika’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
Güney Afrika’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bir ülke düşünün; ülkenin bir yanı Atlas Okyanusu diğer yanı Hint Okyanusu’na bakıyor, sıcak iklim penguenlerini de, büyük beyaz balinayı da filleri ve zürafaları da doğal ortamlarında görebileceğiniz yerleri var, tropik ormanları da var, geniş safari düzlükleri de, Dünyanın en güzel şaraplarını ürettikleri şarap rotası da var, insanların fakirlik içinde yaşadıkları teneke mahalleleri de. İşte tüm bunları birkaç saatlik mesafelerde göreceğiniz bir ülkeye gidiyoruz bugün: Güney Afrika, Afrika kıtasının en güney ucu! 

Güney Afrika’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Güney Afrika’nın en büyük şehirleri olan Cape Town ve Johannesburg şehirlerine direk uçuş var. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Türk Vatandaşları’ndan vize istemiyor oluşu da bir diğer avantajı. Yani tek yapmanız gereken biletiniz almak.

Güney Afrika’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Güney Afrika’ya gitmeyi planlıyorsanız en az 2 hafta ayırmanızı öneririm. Ülke büyük görülecek yer sayısı fazla. Sadece kısıtlı bir alanı görüp dönmek yerine bu güzel ülkenin hakkını verin. Şimdi gelin görmeniz gereken yerlere bir göz atalım: 

1. Kruger Ulusal Parkı

Güney Afrika denince belki de ilk akla gelen yerlerin başında Kruger Ulusal Parkı gelir. Bu park dünyanın en meşhur safari parkları arasında yer alır. Johannesburg’dan 4 saat kadar sürüş mesafesinde yer alan park, Big Five yani büyük beşliyi tek bir yerde görebileceğiniz nadir parklardan biridir. Basit kamp alanlarında lüks otellere kadar pek çok konaklama seçeneği ve safari seçeneğinden bütçe ve zevkinize uygun olanı seçerek parkı gezebilirsiniz. 

2. Cape Town

Cape Town
Cape Town

Güney Afrika’nın haklı olarak en popüler şehri. Bugüne kadar Cape Town’a gidip de orada yaşama isteği duymayan biriyle henüz karşılaşmadım. Burası Güney Afrika’nın en Avrupalı şehri aynı zamanda. İngiliz ve sonrasında Hollanda sömürgesinde kalan ülkeye Avrupa kuralları ve düzeni hakim. Bunun en güzel örneği de Cape Town.

Doğal güzellikleri ve şehir hayatı ile baş döndürücü bir şehir. Muhteşem Masa Dağı, zengin çeşitliliği ile Botanik Bahçesi, harika gün batımı için Lion’s Head Tepesi, Mandela’nın da hapis yattığı Roben Adası, müslüman mahallesi olan Bo-Kaap, penguenleri görmek için Boulder Sahili, Afrika’nın burnu Cape Point, limanı, plajları ve daha sayılacak pek çok yeri ile mutlaka listede ilk sıralarda olmalı. 

3. Stellenbosch

Stellenbosch
Stellenbosch

Güney Afrika’nın şarap üreticisi olan bölge harika şarap rotaları ve pek tabii şarapları ile dikkat çekiyor. Çok sayıda şarap bağına ister turlara katılarak isterseniz münferit olarak ziyaret edebilir, şarap tadımı yapabilirsiniz. Şarap bağlarının göz alıcı güzelliğinden bahsetmeme gerek yok sanırım. 

4. Garden Route

Garden Route - Stormsriver
Garden Route – Stormsriver

Güney Afrika’da en çok yapılan rotalardan biri Garden Route. Cape Town’dan araba kiralayan gezginler okyanus kıyısı boyunca birbirinden güzel kasabalardan geçerek 200 kilometrelik bu rotayı yapıyorlar. Bu arada Güney Afrika’da trafiğin bize göre tersten aktığını da hatırlatayım. Garden Route üzerinde benim en sevdiğim kasaba ise Storms River, burada aynı zamanda bir de ulusal park var. Park içinde ise dünyanın en yüksek köprü atlama noktası olan Bloukrans Köprüsü yer alıyor. Romantik şehir Knysna, deve kuşları ile meşhur Oudtshoorn ve ülkenin en meşhur mağarası olan Cango Mağaraları, ve sürfçülerin uğrak noktası Plettenberg rota üzerindeki diğer önemli duraklar.

5. Hermanus

Hermanus
Hermanus

Hermanus Güney Afrika’nın en ilginç şehirlerinden biri, benim de favori şehirlerim arasında. Şehrin kendi güzelliğinin yanı sıra her yıl Haziran-Aralık ayları arasında göç eden, dünyanın en büyük canlısı olan büyük beyaz balinalarını sahilden veya tekne turları ile izleyebileceğiniz dünyadaki nadir yerlerden biri burası.

6. Cape Agulhas

Dünyada yine nadir deneyim noktalarından biri Cape Agulhas, Hint ve Atlas Okyanusu’nun birleştiği veya kesiştiği yer. Garden Route rotanıza başlamadan burayı görmenizi şiddetle öneririm. 

7. Johannesburg

Bu listeye Johannesburg’u koysam mı koymasam mı diye iki kez düşündüm. Ancak gerçek Güney Afrika ruhunun da burada yattığını düşünüyorum. Nelson Mandela’nın büyüdüğü mahalleler bir yanda bir yanda gösterişli Sun City. 

Güney Afrika’da ziyaret edebileceğiniz çok sayıda ulusal park, safari parkı, köpekbalıkları ile dalış gibi çılgın aktiviteler, deniz kıyısında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz kasabalar, Durban gibi hareketli şehirler ve çok daha fazlası var. Oraya kadar gitmişken bir kaç ülke daha göreyim derseniz ülke sınırları içinde Lesotho ve Swaziland adında 2 bağımsız ülkecik de var. 

Güney Afrika’ya Gitmek için En İyi Sezon Nedir?

Güney Afrika’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesini hazırladığınıza göre artık en iyi sezonu belirleme zamanı geldi. Güney Afrika malum güney yarımkürede, bizde kış iken orada yaz. Kış aylarında yazı yaşamak için iyi alternatiflerden biri. Ancak benim önerim balina göçü gibi nadir rastlanan olayları kaçırmamak için oranın ilkbahar bizim sonbahar dönemimizde gitmeniz olur. 

Afrika’nın bütün doğal ve kültürel güzelliklerini deneyimlerken Avrupa standartlarında seyahat etmek isterseniz Güney Afrika’dan daha iyi bir seçenek düşünemiyorum. 

Bu yazının kısa bir versiyonu Skyroad Dergisi Ocak 2020 sayısında yayınlanmıştır.

Tüm Güney Afrika gezi yazılarım için tıklayın.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın