Güney Afrika seyahatinden döner dönmez yoğun bir iş temposuna girince, Güney Afrika ile ilgili çok az yazı yazmıştım. Bugünlerde Güney Afrika seyahatimin kaç liraya mal olduğunu sorunlar olunca, eski hesaplarıma geri dönüp Güney Afrika seyahati maliyeti yazımı yazayım dedim.

Güney Afrika Seyahati Maliyeti
Güney Afrika Seyahati Maliyeti

Masrafları USD (dolar) cinsinden yazacağım, çünkü dolar kuru değiştikçe bizim gezi maliyetleri de artıyor ne yazık ki 🙁

Güney Afrika Sehayati Maliyeti

Güney Afrika’ya Ekim’de gitmiş olmama rağmen uçak biletlerimi Şubat ayında almıştım. Bu nedenle ucuz uçak bileti ile uçmuş oldum. Ucuz dediysem yine de 1807 TL civarı idi. Dolar karşılığını hatırlayamadım.

Uçak biletini dışarıda tutarsak 16 günlük Güney Afrika gezisinin bana toplam maliyeti 2.051 USD oldu.  Aşağıda detay kırılımları görebilirsiniz:

Aktiviteler  USD 562.00
Hediyelik  USD 156.00
İletişim  USD 73.00
Otel  USD 323.00
Özel harcama  USD 118.00
Ulaşım  USD 408.00
Yemek  USD 411.00

Aktivitelerden kasıt, içinde Bungee Jumping de var köpek balığı dalışı da, müze girişleri de… Yani işin en zenkli kısmı gördüğünüz gibi en büyük kalemi oluşturuyor.

Ulaşım kaleminin 290USD’si orada şehirlerarası ulaşım için kullandığım Bazbus’ın.

Otel olarak gezimin tamamında hostellerde kaldım. Genellikle 12-15USD arası değişiyordu fiyatları ama kalitelerinin çok yüksek olduğunu söylemeliyim.

Yemek kaleminin aslında neredeyse yarısı içkilerden oluşuyordu, çaktırmayın 🙂

Normalde çok az incik boncuk hediyelik alırım gittiğim yerlerden ama bu defa abartmışım 🙁 Çok güzellerdi dayanamadım 🙁 Bir sonraki gezilerde bu kalemi azaltmam şart.

İletişim kaleminde gördüğünüz ise, oradan bir telefon hattı aldım ve böylece sürekli internete bağlı kaldım, helali hoş olsun 🙂

Değer miydi derseniz, her kuruşuna değerdi. Hayatımın en güzel seyahatini yaptım…

Tüm Güney Afrika gezi yazılarım için tıklayın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

18 Yorumlar

 1. Merhabalar bizde esimle 2 kisi aralikta johanessburg a bilet almistik simdi planlama yapacakken suc tecavüz vb seyleri okuyunca korktuk acikcasi
  7 gecemiz var
  Aslinda 2 gece johanesburg 2 gce durban 3 gece cape town düşünüyordum ama oliyunca sokakta gezilmez aksam 5 ten sonra otelde oturum vb seyler farkli bir plana itiyor.
  3 gun kruger de safari sonrasinda 3 gun zimbabwe ya da zambiya da victoria falls diye düşündük sizin onerileriniz melerdir
  Gidilesi bir yermidir. Güvenlik siz ordayken nasildi problem yasadinizmi.
  Hangi sehirleri gordunuz ulaşım nasil taxilere bile guven olmiyor yaziyor.

 2. Johannesburg’a gittiniz mi? Güvenlik sorunu yüzünden sokaklarda yürümeniz bile mümkün değil, yalnızca güvenilir taksilerle, sınırlı bölgeler içerisinde hareket edebilirsiniz diyorlar. Bu konuda bilginiz var mı?

  • Merhaba,
   Benim rotamda Johannesburg yoktu, Güney Afrika rotamı bu bağlantıdan görebilirsiniz. Güvenlik sorunu olduğu, hava karardıktan sonra dışarda kalınmaması gerektiğini ben de okumuştum.

 3. umarım cevap verirsin cape town a gitmeyi düşünüyorum 1 hafta kadar kalıcam fakat turla gitmeyi düşünmüyorum tek başıma olacağım yapacağım tek şey gezmek ve yemek olucak yani o kadar lüks otellerde kalmaycağım pansiyon tarzı yerlerde ve bir şeyler satın almayacağım ne kadar tutar ?

   • iyide sizin yazdığınız bütçe ile benim düşündüğüm çok farklı ben sadece 3 şey yapıcam gezmek,yemek,kalmak ve bunlarıda sizin gibi yapmayı düşünmüyorum örneğin sadece açlıktan ölmemek için en ucuz yemekler dışarda yatmamak için en ucuz otel ve gezmek içinde taksi değilde otobüs veya yürüme gibi şeyler yapıcam sizinki ile benimki kesinlikle farklı siz 7 şeye para harcıyor iken ben 3 şeye harcıyorum ve harcadığım o 3 şey de sizinkinden baya bir farklı o yüzden size ne kadar tutar diyorum keşke sağlıklı bir yanıt verseydiniz.

    • Ben de sizin beklediğiniz gibi gezmedim, o yüzden sorunuza da istediğiniz cevabı vermem mümkün değil. Burası bir blog ve kişisel deneyimlerimi paylaşıyorum. Sizin gibi gezenleri bulup onlara sorarsanız daha “sağlıklı” cevaplar bulabilirsiniz.

 4. Sevil hanım çok hoş bir yazı hazırlamışsınız. İnsanların asıl ilgilendikleri konuların başında geliyor maddiyat.Yeni mezun olduğum için işsizim umarım en kısa zamanda böyle bir gezi planlayıp paylaşırım .Daha önce bir kaç ülkeye gittim ama o zamanlar aklımda blog açmak yoktu 🙂 Sizin de tecrübelerinizden yararlanarak yolunuzda ilerleyeceğim inşallah =) Ziyaret etmek isterseniz : http://fernoce.blogspot.com.tr/

 5. Selamlar,
  1 haftalık cape town seyahati dusunuyorum, yeterlimidir yoksa gitmisken su sehri de gore der misiniz? Ek olarak tek basına gidilebilir mi..guvenlık anlamında bakarsak?

  • Merhaba Yağız,

   Sadece CapeTown ve yakın yerler için bir hafta yeterli olur. Günübirlik Ümit Burnu, Minik bir safari ve Şarap Yolu’na turlarla gidebilirsin.
   Ama Güney Afrika her şehri görmeye değer harika bir ülke. Ben 2 hafta uzun bir rota yaptım ama inan hiç yetmedi 🙂
   CapeTwown ve çevresinde güvenlik sorunu yok. Gece dışarı çıktığında dikkatli olman yeterli.

 6. Aktiviteler için harcanan paraya helal hoş olsun derim ben de. Ulaşım maliyetleri de yüksekmiş.

  Hattı oradan aldıysan daha az bir maliyet beklerdim Sevil. 73$’ kaç GB internet dahildi?

  • Ulaşımı 2 hafta hergün birşehirden diğerine hareket halindeydim diye düşün. Zamana yaysan daha ucuza gelir.

   İnternet hiç ucuz değil orada. Önce hat+internet parası ödedim (kaç GB olduğunu hatırlayamadım şimdi:(), son gün yetmedi 10USDlik daha aldımdı.

Yorumunuzu Yazın