İtalya gezimizin üçüncü gün rotasında sanatın başkenti Floransa vardı. Rönesansın başladığı, dünyanın kaderini değiştiren şehir Floransa gezilecek yerler ve Floransa gezi notlarımı bu yazıda bulacaksınız!

7 günlük İtalya gezi rotası için tıklayın

Sanatın Başkenti Floransa Gezilecek Yerler
Sanatın Başkenti Floransa Gezilecek Yerler

Venedik’i arkamızda bırakıp trene atlıyoruz. Üç saate yakın sürecek olan tren yolculuğumuz, üzüm bağlarının arasından geçerek Toskana Bölgesine doğru taşıyor bizi.

Floransa’da trenden indiğimizde yine bir sürü motorsiklet karşılıyor bizi. Tren istasyonu şehir merkezine birkaç dakika yürüme mesafesinde. Otelimiz de hemen o yol üstünde. Eşyalarımızı bırakıp koşa koşa şehri dolaşmaya çıkıyoruz. Floransa karmakarışık. Trafik, sokak satıcıları, kalabalık…

Floransa’ya ikinci gelişim, ilki ilk yurt dışına çıktığımda yaptığım İtalya turu ile gelmiştim, bu kez sindire sindire gezmek için.

Floransa'da motosikletler
Floransa’da motosikletler

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa genel olarak düz bir şehir. Şehirde gezilecek yerler yürüme mesafesinde. Birkaç gün ayırarak hem şehri keşfedebilir, hem de müzeleri gezebilirsiniz. Floransa’da gezilecek yerler listesine detaylı bakacak olursak;

Floransa Duomo

Floransa Duomo
Floransa Duomo

Duomo, şehrin en büyük kilisesi demek oluyor. Bu nedenle pek çok şehirde Duomo ile karşılacaksınız İtalya’da. Duomo’nun olduğu meydan aynı zamanda şehrim tam kalbi Floransa’da. Meydan küçük, duomonun tam fotoğrafını çekmek için uygun açı yakalayamak zor. Geniş açı bir lens burası için çok iyi olurdu. Duomo’nun içi dışı gibi etkileyici değil. Bütün emeği dışarıya harcamışlar, içerisi son derece sade.

Sörler Meydanı

Floransa Sörler Meydanı
Floransa Sörler Meydanı

Duomo’dan sonra ara sokaklardan Michelangelo’nun meşhur Davut heykelinin olduğu Sörler Meydanı’na çıkıyoruz. Bir de ne görelim, Davut restore ediliyor. Onu göremiyoruz. Ama Zeus heykeli göz dolduruyor. Meydandaki diğer heykeller gerçekten görülmeye değer. İnsan o heykelleri nasıl yapmışlar bu kadar detaylı diye sormadan edemiyor.

Medici Sarayı

Medici ailesi Floransa’nın kaderine yön veren aile. Zenginliklerini sanatı desteklemek için kullanmışlar. Aile uzun yıllar bu sarayda yaşamış. Şimdi ise valilik binası olarak kullanılıyor.

Uffuzi Müzesi

Floransa Uffuzi Müzesi
Floransa Uffuzi Müzesi

Sörler Meydanı’ndan Arno nehri kıyısına doğru ilerliyoruz. Uffuzi müzesinin önünden meşhur düşünürlerin, yazarların, ressamların heykelleri arasından geçiyoruz. Müze, Floransa tarih ve kültürünü görmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden. Biletinizi gitmeden internetten alırsanız girişte sıra beklemekten kurtulmuş olursunuz. Eğer sanat ile ilgiliyseniz müzeyi gezmek için yarım gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Ponte Vecchio Köprüsü

Ponte Vecchio Köprüsü
Ponte Vecchio Köprüsü

Uffuzi Müzesi’nden sonra karşımıza Arno nehrinin iki yakasını bir araya getiren Ponte Vecchio Köprüsü çıkıyor. Uzaktan görüntüsü gerçekten güzel. Bu nehirler, denizler olmasa şehirleri ne güzelleştirecekti acaba? Ponte Vecchio Köprüsü üzerindeki dükkanlarıyla “çarşılı köprülerin” dünyadaki nadir örneklerden bir tanesi. Bir diğer örnek nerede bilin bakalım? Bursa’da Irgandı Köprüsü.

Köprünün üstüne çıktığımızda ilginç birşeyle karşılaşıyoruz. Çevresi parmaklıkla çevrili bir heykel var, o parmaklıklarda da bir sürü kilit. Aşıklar aşklarını buraya kitlemişler. Sonra Pisa ve Roma’da da göreceğiz bunları.

Michelangelo Tepesi

Floransa Michelangelo Tepesi
Floransa Michelangelo Tepesi

Köprüyü geçip, az ilerdeki Pitti Sarayı’nın bahçesinde güneşleniyoruz, hava o kadar güzel ki. Michelangelo tepesine tırmanmaya niyetleniyoruz ama ayaklarımız birkaç günlük yorgunluğun üstüne çıkmak istemiyor. Siz tepeyi es geçmeyin, Floransa’nın muhteşem bir manzarası var buradan, yukarıda gördüğünüz geniş Floransa manzaraları hep bu tepeden çekildi.

Marceto San Lorenzo

Arno’yu tekrar geçip Floransa sokaklarında dolaşmaya devam ediyoruz. Mavi ve İstanbul isimli iki döner kebapçının olduğu bir sokaktan geçip kocaman bir pazar yeri olduğunu öğrendiğimiz Marceto San Lorenzo’ya gidiyoruz.

Dinlene dinlene dolaşıyor, Floransa’nın meşhur deri işçiliği örneklerine bakıyoruz. Bakıyor, bakıyor almıyoruz. Ülkemizde daha kalitelisini daha ucuza alma imkanımız var. Akşam yemeği için Floransa’nın meşhur steakini yemeye Duomo’nun hemen ara sokağında bir sürü restaurantının olduğu sokağa dalıyoruz.

Lezzetli bir yemek, artık yavaş yavaş ağırlık çöküyor. Ertesi gün yine yolculuk devam edecek, otelimize dönüyoruz.

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

  1. Yaklaşık 10 sene sonra aynı heyecanla Floransa yazınızı okudum. 🙂 Çok güzel bir yazıydı sıkmıyor okuyucuyu.
    Bende bu yaz nasip olursa bir Florensa’yı gezmek istiyorum.Özellikle floransa katedralini çok merak ediyorum.
    Yazılarınız gezmeden önce biz gezginler için önemli bir referans kaynağı oluyor.
    Teşekkür ediyoruz.

  2. cok pardon .bu ıtalya ıle ılgılı yazan kısıye ulasmak ıstıyorum . 1 haftalık bır tura katılcaz bır arkadasımla ve ogrencıyız. bıraz bılıgısızız ama yardım alıcak bırılerını arıyoruz 🙂 yardım edebılrısenız en azından bır e maıl adresı bızımle contact kurabılcek cok memnun oluruz. tesekkurle

    meltem aydemir

Yorumunuzu Yazın