Tatil fırsatlarını kaçırmadığımı bilirsiniz. 2012 yılında, 23 Nisan’daki 1 günü fırsat bilip, üstüne 2 gün yıllık iznimden ekledim ve 5 günlük bir Fas Gezisi yaptım. Neden Fas? Gidilecek bunca ülke varken neden Fas’ı tercih ettiğimi gerekçeleri ile anlatayım istedim. Fas’a gitmek için 6 sebep yazısı böyle ortaya çıktı!

Neden Fas?
Neden Fas?

Neden Fas?

Fas’a seyahate gidiyorum dediğimde “Fas mı, o da nereden çıktı?” diyenler oldu. Neden Fas’a gittiğimi hemen anlatayım. Fas’a gittikten sonra bu maddelere çok daha fazlasını ekleyebilirim!

Kültürel Farklılıklar

Farklılığın tadını bir kez almışken, bize benzemeyen, mümkün olduğunca bizden farklı kültürlere sahip gezi rotaları seçmeye başladım. Fas bu anlamda oldukça doğru bir seçim. Arap, Afrika, Berberi, Fransa kültürlerinden etkilenmiş, müslüman bir ülke. Bu nedenle bazı yönleri ile bize çok yakın iken bazı yönleri ile çok farklı. İşte tam aradığım seyahat etme sebebi.

Zaman & Mesafe

Seyahat sürem 5 gün ile kısıtlı iken, 12 saat uçuş mesafesi olan bir yere gitmeyi düşünmem. Zatan kısıtlı olan zamanımın büyük bölümünü de yolda geçirmem gerekir çünkü. Halbuki İstanbul-Fas uçuşu sadece 4 saat sürüyor. Böylece gezmek için çok daha fazla zaman kalıyor.

Okyanus

Okyanus kıyısındaki ülkeler bana her zaman daha çekici gibi geliyor. Portekiz’i de bu yüzden görmeyi çok istemiştim. Daha özgür, daha önü açık gibi… Bu duygu tamamen yanıltıcı olabilse de, okyanuslar, çöller ve dağlar her zaman seyahat rotamı belirlerken önemli unsurlar oluyor.

Olumlu Yorumlar

Gezi rotalarımı belirlerken daha önce gitmiş arkadaşlarımın yorumları, deneyimlerini mutlaka sorarım. Fas’a gitmiş birkaç arkadaşımın pozitif yorumları da Fas’a gitme kararımın hızlanmasında etkili oldu, daha önce de zaman zaman nasıl giderim diye düşünmüştüm.

Coğrafi Farklılıklar

Kültürel farklılık yanında Fas’ın coğrafi olarak farklı olması da beni cezbetti. Bir yanı okyanus, bir yanı yüksek dağlar, bir yanı ise çöl… Benzer durum Gürcistan’da da vardı ve kısa sürede tüm bu farkı deneyimlemekten çok keyif almıştım. Neden yeni bir ülkede yeni bir deneyim olmasın?

Vizesiz Olması

İşte en sevdiğim ülke tipi! Türk Vatandaşları’ndan vize istemeyen ülkeler başımın tacı. Uçak biletini alıyorsuz, tek yapman gereken uçmak. Bir sürü masraf yapıp vize işleri ile uğraşman gerekmiyor.

Fas; rengarenk, hareketli, keşmekeş içinde bir Arap ülkesi olarak hafızama kazındı… Bir gün yolumun tekrar Fas’a düşmesi dileğiyle…

Diğer Fas Gezi Yazıları

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

9 Yorumlar

  1. merhabalar. 5 günlük yeni yıl tatilinde fasa gitmeyi düşünüyorum ama size orayı gören biri olarak danışmak istiyorum. bayan olarak tek başıma gitmem sıkıntı olur mu?

    teşekkürler,

  2. Merhaba:)
    Fas gezisinden notlarınızı bulamadım. Kurban bayramı tatilinde gitmeyi düşünüyordum. Eğer halihazırda yazınız varsa benim için faydalı olacaktır kesin 😀
    Teşekkürler

Yorumunuzu Yazın