Resmi tatiller benim için en iyi seyahat fırsatları. 2012 yılında, 23 Nisan tatili fırsatından faydalanıp 5 günlük Fas gezisi planlamıştım. Air Arabia Havayolları ile Casablanca’ya inip, yine Casablanca’dan geri döneceğim bir rota çıkardım. 5 günlük fas gezi rotası içinde neler var, nereleri gördüm, Fas gezi rotası çıkarırken nelere dikkat ettim, bu yazımda bulacaksınız.

Fas gezi rotası - Fes
Fas gezi rotası – Fes

Fas gezi rotası çıkarırken nelere dikkat ettiğimi tek tek sıralamak isterim.

Fas’ta Gezilecek Yerler

Bir ülkeye gitmeye karar verdiğimde öncelikle o ülkede görülmesi gereken yerlerin neredeyse tam listesini çıkarırım. Sonra da ilgi alanlarım ve süreme bağlı olarak listede eleme yaparım. Fas’a giderken de öyle yaptım. Hem yerli, hem de yabancı bloglardan nereleri görmem gerektiğine dair uzun bir liste çıkardım. Fas’ta görülmesi gereken yerler listesini sizinle de paylaşmak isterim. Liste herhangi bir öncelik sırası barındırmıyor, önden bilgi vereyim.

 • Kazablanka
 • Rabat
 • Fes
 • Meknes
 • Marakeş
 • Essouria
 • Agadir
 • Şafşafan
 • Tangier
 • Ifrane
 • El Jadida
 • Ourika Vadisi – Atlas Dağları
 • Ait ben Haddou
 • Volubilis
 • Ve tabii ki Sahara Çölü

Fas’ı Gezmek için Kaç Gün Ayırmalı?

Fas gezisi için süre belirlemeyi daha çok resmi tatil süresi ve kullanabileceğim izin günü sayısı belirlediği için, öncelikle 5 güne en çok ne sığdırabilirim diye bir yaklaşımla gezi rotasını çıkardım. Ancak Fas’ta görülecek belli başlı yerleri görmek için ideal süre en az bir hafta olmalı.

Şehirler Arası Ulaşım – Fas’ta Araç Kiralama

Fas gezi rotası çıkarırken bir diğer değişken de şehirler arası ulaşım. Fas yüzölçümü olarak küçük bir ülke değil, gezilecek şehirler arası mesafeler 200 km üzerinde. Hal böyle olunca, gezi rotasının ana değişkenlerinden biri ulaşım oldu.

Tren ve otobüs seçeneklerini incelediğimde hareket saatleri nedeniyle kısa sürede tren veya otobüs ile seyahat etmenin bana yeterli esnekliği vermeyeceğini düşünerek Fas’ta araç kiralamaya karar verdim. Tabii bu kararı vermeden önce 5 günde kabaca hangi şehirleri görebileceğimi belirlemiştim. Tüm tren ve otobüs opsiyonları, yaklaşık ulaşım süreleri gibi pek çok detaya tek tek bakmıştım. Aşağıda örnek olması açısından Fas tren yolu ulaşımına dair çalışmaya dair bir bölümü paylaşıyorum.

Sonunda Fas’ta araç kiralamaya karar verdim. Bu kez de araç kiralama seçeneklerini araştırmaya başladım. Böyle durumlarda uluslararası araç kiralama firmaları her zaman önceliği oluyor. Hem farklı kampanyalarla uygun fiyata araç kiralama imkanı sunuyor, hem de herhangi bir güvenlik endişesi duymuyorsunuz. Üstünden çok zaman geçtiği ve o dönem şimdiki kadar düzgün gezi notu tutmadığım için fiyat bilgisini ne yazık ki hatırlamıyorum.

Fas Turları

Fas, Afrika kıtasında yer alsada coğrafi konumu nedeniyle İslam, Endülüs ve Fransız etkilerinin bir arada görülebileceği, farklı kültürlerin olağanüstü bir harmoni yarattığı eşsiz bir ülke.

Başkent Rabat’ı, Atlas Okyanusu’nun kıyısında uzanan beyaz şehir Kazablanka’yı, Kuzey Afrika’nın en egzotik kentlerinden biri olan Marakeş’i, Sahra Çölü’nün kapısı olarak anılan Fes’i ve çok daha fazlasını Fas’ta düzenlenen rehberler turlar eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Tatilinizi Fas’ta keyifle geçirmenizi sağlayacak birbirinden güzel tur seçeneklerini aşağıda görebilirsiniz;

Tüm Fas turları için tıklayın.

5 Günlük Fas Gezi Rotası

5 güne sığdırdığım, Fas gezi planı, aşağıda yer alan şehirleri içeriyor. “Fas’ı gezmek için 5 gün yeterli mi?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Elbette yetmez, yukarıdaki Fas gezilecek yerler listesinin yarısını ancak görebildim. Ancak benim gezi felsefem “hiç gitmemektense kısa süreli de olsa git” mantığına dayanıyor. Bu nedenle yakaladığım fırsatları hiç kaçırmıyorum.

O zaman gelin bir bakalım 5 günlük Fas gezi rotasına nereleri sığdırmışız!

Kazablanka

Fas’ın en modern şehirlerinden biri, liman kenti ve ülkenin giriş kapılarından biri olan Kazablanka çok fazla zaman ayırmanıza gerek olmayan bir şehir. Dünyanın en büyük camiilerinden biri olan Hasan II Camii ve Eski Şehir Merkezi’ni gezip hızlıca bir sonraki rotamıza devam ettik biz de.

Rabat

Rabat, Fas Krallığı’nın başkenti olmasına rağmen oldukça geri planda kalmış bir şehir. Deniz kıyısındaki şehrin eski merkezi ve kale bölgesi oldukça güzel. Ancak burası da küçük bir alan, o yüzden burayı da hızlıca görüp bir sonraki durağınıza devam edebilirsiniz.

Fes

Fas’ın en ilginç şehirlerinden biri Fes. Tüm dünyanın Morocco dediği Fas’a bizim Fas dememizin sebebi olan şehir de burası. Labirent gibi sokakları, deri atölyeleri, rengarenk sokakları ile hiç çıkmak istemediğim şehirlerden biri. Fes, araç girişi olmayan en büyük şehir yerleşimi olması ile Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde de yer bulmuş.

Meknes

Bir dönem Fas Krallığı’na başkentlik yapmış olan Meknes şehir merkezi de Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Kısa bir gezi ile bu şehir de Fes’e giderken veya dönerken uğrayıp görebilirsiniz.

Marakeş

İşte benim Fas’ta en sevdiğim şehir bu: Marakeş! Öyle bir keşmekeş, öyle bir hareketlilik, öyle bir renklilik dünyada kaç şehirde var ki? Şehrin kalbi olan Kıyamet Meydanı’ndaki hareketi izlemek için dahi gidilir bu şehre. Ben de en çok zamanımı burada geçirdim. Tabii ki bu meydan dışından da görülecek camiiler, bahçeler, saraylar, çarşılar Marakeş’i Marakeş yapıyor.

Eğer planınızda Atlas Dağları’nı aşarak Sahara Çölü’ne ulaşmak varsa Marakeş’ten çıkarak çöle gitme planı yapabilirsiniz. Ayrıca eğer kendi imkanlarınız ile geldiyseniz buradan yerel tur da satın alabilirsiniz. Ben, Sahara Çölü’nü ve Atlas dağlarını görmeden geri döndüm, başka bir bahara artık.

Afrika kıtasına ilk girişim olan bu gezi benim için çok özel gezilerden biri idi. Fas, hem Arap hem Afrikalı hem Berberi hem de Fransız sömürgesi nedeniyle avrupalı. Tüm bu kültürler bir araya gelince müthiş bir harmoni ortaya çıkmış. Bu renkli ve hareketli ülke tekrar tekrar gidilmeyi kesinlikle hak ediyor.

Diğer Fas Gezi Yazıları

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın