Budapeşte Gezilecek Yerler ve 3 Günlük Gezi Rotası

16
7340

Avrupa‘nın en güzel ve en uygun fiyatlı şehirlerinden biri Macaristan‘ın başkenti Budapeşte! Tuna Nehri’nin ayırdığı Buda (eski Budin) ve Peşte’nin birleşmesi ile oluşmuş bu harika şehir için Budapeşte gezilecek yerler ve 3 günlük Budapeşte gezi rotası hazırladım, keyifli okumalar!

Budapeşte Deak Meydanı
Budapeşte – Deak Meydanı

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Doğu Avrupa’da yer alan Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’ye Türkiye’den pek çok uçuş seçeneği var.

Elinizde schengen vizesi varsa, çok ucuza uçak biletini Pegasus, THY ya da Wizzair’den bulabilirsiniz. Hemen bakmaya başlayın bence 🙂 Havayolu şirketleri sık sık indirim kampanyaları yapıyor ve Budapeşte genellikle bu kampanyalara dahil oluyor.

Eğer küçük çaplı bir Doğu Avrupa gezisi yapmak isterseniz; Prag, Viyana, Bükreş gibi yakın başkentlerden otobüs ve tren ile ulaşım da mümkün.

Macaristan-Romanya gezimin maliyetleri yazıma da göz atabilirsiniz.

Budapeşte Havaalanından şehir merkezine ulaşım  yazım da işinize yarayacaktır. 

Budapeşte Gezilecek Yerler ve Budapeşte Gezi Planı Önerisi

Budapeşte’yi Buda ve Peşte olmak üzere iki bölüm olarak değerlendirmek lazım. Nehrin bir yani Buda bir yanı Peşte. Buda’yı kalenin olduğu taraf diye de tarif edebiliriz.

Budapeşte çok büyük bir şehir değil. Budapeşte gezilecek yerler listesinde yer alan hemen her yerini yürüme temponuza güveniyorsanız yürüyerek dolaşabilirsiniz. Yürümeyi sevmiyorum diyorsanız tramvay ya da metro ile pek çok yere ulaşım var zaten. Bu arada ben yine de yürümenizi öneririm, çünkü şehrin her köşesinde konsept kafeler restoranlar, keyifli sokaklar birden karşınıza sürpriz olarak çıkıyor.

Budapeşte’de eğer benim gibi sadece 3 gününüz varsa, size önereceğim 3 günlük planda Budapeşte gezilecek yerler önerilerimi aşağıda görebilirsiniz.

Budapeşte Gezisi – 1. Gün

Şehrin kaldığınız yakasına göre başlama noktasını terse çevirebilirsiniz. Ben Peşte tarafında kaldığım için gezime Deak Meydanından başlamış oldum.

 • Deak Meydanı : Hani her şehirde bütün yolların kesiştiği bir meydan vardır ya, Deak meydanı orası. Yukarıdaki fotoğrafım da o meydandan. 
 • Deak Ferenc: Meydandan nehre doğru inen sokak olan Deak Ferenc aynı zamanda şehrin lüks mağazalarının olduğu sokak. Güzel olanı ise, aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi sokak satıcılarının olduğu rengarenk bir pazar da burada var. 
deak-ferenc
Budapeşte – sokak pazarları
 • St. Stephen Katedrali: Şehrin en büyük ve etkileyici katedrali burası. Dilerseniz St. Stephen Katedrali’nin çan kulesine tırmanıp Budapeşte manzarası seyredebilirsiniz.
st-stephan-kilisesi
Budapeşte – St. Stephen Katedrali
 • Chain (Zincir) Köprüsü: Şehir merkezindeki 3 ana köprüden biri Zincir Köprüsü. En popüleri ve en güzeli de bu köprü. Budapeşte’yi gezerken bu köprüden birkaç geçeceksiniz muhtemelen.
 • Buda Kalesi: 
Buda Kalesi'nden Parlamento Binası
Buda Kalesi’nden Parlamento Binası
 • Matthias Kilisesi 
mathias-kilisesi
 • Balıkçılar Kalesi (Fisherman’s Bastion)
fishermans-bastion-2
 • Kraliyet Sarayı 

Budapeşte Gezisi – 2. Gün

İlk günü daha çok Buda tarafında gezerek geçirdikten sonra ikinci gün daha düz yürüme rotasına sahip olan Peşte tarafını ve müzeleri geziyoruz!

 • Parlamento Binası : Budapeşte Parlamento Binası, Budapeşte’nin en ikonik yapısı. Hemen her Budapeşte fotoğrafında bu güzel binayı görebilirsiniz. Özellikle gece ışıklandırması çok güzel. Nehri karşı yakasına geçerseniz çok daha güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.
parlamento-binası-budapeste
Budapeşte – Parlemento Binası
 • Holokost Anıtı: Parlamento binasını gördükten sonra Tuna nehri kıyısından Zincir Köprüsü’ne doğru yürürseniz, nehir kıyısında demirden ayakkabılar göreceksiniz. Bu ayakkabılar 2.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenler anısına yapılmış. 1944’te binlerce Yahudi, ayakkabılarını çıkarıp Tuna nehrine atlamaya zorlanmış. Anıt, bu katliamın unutulmaması için Tuna kıyısında sizi bekliyor, mutlaka görün.
 • Opera Binası
 • Miniversum 
 • Büyük Sinagog 
 • Gozsdu Udvar Pasajı 
 • Vaci Utka Caddesi 
 • Ulusal Müze
budapeste-national-mueseum
Budapeşte – Ulusal Müze
 • Central Market Hall Kapalı pazar yeri: Avrupa’nın en sevdiğim özelliklerinden biri sürekli açık olan kapalı pazar yerleri. Budapeşte’nin büyük pazar yeri de pek çok Macar ürünü bulabileceğiniz, hediyelik eşya alabileceğiniz, güzel bir pazar yeri.
budapeste-central-market
Budapeşte – Büyük Pazar Yeri
 • Yeşil Köprü: Zincir Köprüsü’nün gölgesinde kalsa da Yeşil Köprü de Budapeşte’nin iki yakasını birleştiren güzel köprülerden biri. Köprüden yürüyerek geçebilirsiniz, çok güzel fotoğraf veriyor.
budapeste-yesil-kopru
Budapeşte – Yeşil Köprü

Budapeşte Gezisi – 3. Gün

Budapeşte’de üçüncü günümüzü kaplıca için ayırdık. Şehrin en büyük ve en popüler kaplıcası olan Szechenvi Kaplıcası ve çevresi son gün gezi planı için ideal. Üç günün yorgunluğunu atıp mutlu mutlu şehre veda edebilirsiniz.

 • Vajdahunyad Kalesi
Vajdahunyad-kalesi-2
 • Kahramanlar Meydanı 
Budapeşte gezilecek yerler - Kahramanlar Meydanı
Budapeşte gezilecek yerler – Kahramanlar Meydanı
 • Szechenvi Kaplıcası 
Szechenvi-kaplicasi
Budapeşte – Szechenvi Kaplıcası 
 • Şehir Parkı 
Vajdahunyad-kalesi

Bu 3 günlük plan içinde mutlaka 2 Numaralı Tramway‘a binip kısa bir şehir turu yapmanızı öneririm. Şehirdeki pek çok önemli binanın önünden geçmesi nedeniyle bir çeşit sight-seeing tur oluyor.

Budapeşte’de Gezilecek Yerlerin “En”leri

 1. Budapeşte’deki en iyi bar: Szimpla ya da Kazincy Caddesi’ndeki barlar
 2. Budapeşte’deki en iyi gece kulübü: Otkert
 3. Budapeşte’deki en iyi yemek mekanları: Gozsdu Udvar
 4. Budapeşte’deki en iyi kafe: Cafe Newyork ya da Gerbaud
 5. Budapeşte’nin alışveriş caddesi: Vaci Utka
 6. Budapeşte’deki en iyi kaplıca: Szechenvi, Rudas ve Gellert Kaplıcaları

Budapeşte Gezilecek Yerler Haritası

Yukarıda yer alan Budapeşte gezilecek yerler listesi aşağıdaki haritada işaretlenmiş olarak görebilirsiniz.

Yolda kalın.

16 YORUMLAR

 1. Sadece bir kaç saat gezmeme rağmen aşık olduğum ve o günden beri hep gitmek istediğim şehir Budapeşte… Harika bir şehirdi.

 2. Selam Sevil :)-
  Geçen ay Viyana’daydım. Geçen haftada Prag ve bu perşembe de Roma ve civarı olacak. Planımda Budapeşte vardı önümüzdeki haftalarda. Faydalanacağım kesin.
  :)-

 3. Budapeşte harika bir seçim 🙂 Ancak 3 gün yeterli değil bence gezilecek çok yer var. Kaplıcaları, Margaret Adası ve birçok tarihi mekanıyla büyülü bir şehir 🙂

 4. Aslında Macaristan Avrupa’da en az İtalya kadar turist çekebilecek bir yapıya sahip ancak Viktor Orban adında aşırı sağcı başbakanları yüzünden turizme yönelik yatırımları durdurdu. İsviçre, İtalya, İspanya, Avusturya ve Macaristan kuzey-güney-doğu-batı her karış görülmesi gereken yerler. Güzel anlatımın için teşekkürler Sevil.

 5. Merhaba. 6 günlük tatilimiz için Budapeşte’yi düşünüyoruz fakat 6 gün fazla olabilir düşüncesiyle etrafında bir kaç gün ayırabileceğimiz (Prag ve Viyana hariç) yerler var mıdır ? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here