Budapeşte, konsept kafe ve restoranları, Macar mutfağından dünya mutfağına açılan geniş bir yelpazede yeme-içme seçenekleri ile yemek konusunda sizi üzmeyecek şehirlerden biri. Budapeşte’ye gitmeden önce Budapeşte’de ne yenir, nerede yenir hazırlık yapmak istiyorsanız, bu yazı tam size göre!

Budapeşte'de Ne Yenir, Nerede Yenir?
Budapeşte’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Bu yazıda size hem Budapeşte’de yeme-içme konusunda denediğim yerleri, hem de gitmeden önce Budapeşte yemekleri konusunda öneri istediğimde gelen önerileri paylaşacağım.

Budapeşte’de gezilecek yerler hakkında bilgi almak için yazıma göz atın.

Budapeşte’de Yemek Konusunda Uyarılar

Budapeşte yemek seçenekleri açısından zengin olduğu kadar, yemek fiyatları konusunda da iddialı. Bu nedenle aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneririm:

 • Budapeşte’de gittiğiniz herhangi bir mekanda gelen menüde fiyatlara vergi dahil mi diye kontrol etmenizde fayda var.
 • Ayrıca %10-15 civarında bahşiş bazen faturalara eklenebiliyor, onu da düşünerek fiyatları değerlendirmenizi öneririm.

Bu yazıda yer alan fiyatları euro cinsinden vermemdeki sebep Macar Forint’inin size birşey ifade etmeyecek olması, bu nedenle fiyatları yazarken çoğunlukla “yaklaşık” ifadesini kullandım.

Budapeşte’de Ne Yenir? Budapeşte Yemekleri

Budapeşte’de ne yenir deyince herkesin aklına ilk gelen yemek Gulaş olabilir. Evet, gulaş Macarların geleneksel yemeklerinden biri olsa da Macar mutfağını sadece gulaş ile kısıtlamak haksızlık olur. Gelin, önce Budapeşte’de ne yenir, Budapeşte yemekleri neler onlara bakalım.

Langos

Langos
Langos

Budapeşte’nin meşhur sokak yiyeceği Langos. Bizdeki pişinin aynısı aslında. Altında tabak büyüklüğünde pişi, üstüne kaymak ve kaymağın üstüne peynir rendesi ile klasik langos servis ediliyor. Dilerseniz ek malzeme de koydurabiliyorsunuz. Sokaklarda gezerken pek çok yerde langos görmeniz mümkün.

Paprika

Paprika

Geleneksel Macar baharatı ne derseniz, kurutulmuş kırmızı biber yani paprika cevabını alırsınız. Paprika ile yapılan yemeklere de paprikalı tavuk (chicken paprika), paprikalı et gibi isimler veriyorlar. Bize çok tanıdık bir lezzet. Aşağıdaki ilk fotoğraf baharat, ikinci fotoğraf ise yemek olarak sunulan paprika.

Tavuk Paprika
Tavuk Paprika

Gulaş

Gulaş
Gulaş

Geleneksel Macar yemeği gulaş demiştik. Doğu Avrupa’da hemen her ülkede menülerde gulaşı görebilirsiniz, ancak asıl menşei Macaristan’dır. Esasında çorda diye geçse de doyurucu bir yemek, içinde sebze ve et bulunuyor. Daha turistik bir görüntü yakalamak isteyen yerlerde ekmekten yapılan kaselerde servis ediliyor, biz Most Bistro’da gulaş yedik, sunumu aşağıdaki şekilde ve lezzeti de çok güzeldi. Gulaş çorbasını pek çok yerde 6-7 euro civarında bulabilirsiniz.

Macar Salamı

Macar Salamı
Macar Salamı

Budapeşte’de vitrinlerde en çok göreceğiniz iki şeyden biri salam, diğeri de paprika. Macar salamı gerçekten meşhur. Çoğunlukla domuz etinden yapılıyor, ararsanız inek etinden yapılmış olanlarını da bulmanız mümkün.

Ördek

Ördek
Ördek

Budapeşte ve yine Doğu Avrupa ülkelerinde ördek yemeklerine sıkça rastlamanız mümkün. Aşağıda yine Most Bistro’da yediğimiz ördek sunumunu görüyorsunuz. Ördeğin farklı pişme şekillerinde yapıldığını ve menülere girdiğini göreceksiniz.

Budapeşte Kahvaltı Mekanları

Budapeşte kahvaltı mekanları konusunda diğer pek çok Avrupa ülkesine göre çok daha zengin seçenekler bulabileceğiniz bir şehir. Kahvaltıda yumurta çeşitleri, sosis, kruvasan gibi malzemelerle yapılmış zengin seçenekler sunuyor pek çok mekan.

Biz Budapeşte’de kahvaltı için ilk gün Anna Cafe’yi tercih edip, sonraki günler daha ekonomik ve sağlıklı olması için, kaldığımız dairede kahvaltımızı hazırlamayı tercih ettik.

Anna Cafe

Anna Cafe
Anna Cafe

Anna Cafe, Budapeşte’nin en merkezi noktalarında birkaç şubesi olan bir kafe zinciri. Budapeşte’nin en turistik caddesi olan Vaci Utca’nın hemen başı ve sonunda birer şubesi bulunuyor.

Ben daha önce Budapeşte’ye geldiğimde Anna Cafe’de kahvaltı edip memnun kaldığım için kahvaltımızı yine burada yapmak istedik. Ancak bu kez Budapeşte yemek fiyatları bizi bir miktar üzdü.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz, omlet, sosis ve kahveden oluşan kahvaltıya iki kişi bahşiş ile birlikte 25 euro ödedik. Yumurtalar da, kahve de oldukça güzeldi, ancak euro kuru ile çarpınca, bu basit kahvaltı için ödediğimiz rakam bize yüksek geldi.

Faturada euro cinsinden yazacak olursak;

 • Kahve: 2.80 euro x 2
 • Yumurta: 7.80 euro x 2
 • Servis ücreti: 3 euro

Parlemento Binasının Kafesi

Anna Cafe’de kahvaltı fiyatı bize yüksek gelince, gözüm girdiğimiz yerlerdeki fiyatları daha yakından incelemeye başladı. Parlemento binası içinde bir kafeterya bulunuyor, burada benzer şekilde yumurta, sandviç, kruvasan gibi alternatifler var. Fiyatları da Anne Cafe’ye göre oldukça uygun. Sabah gelip burada kahvaltınızı yapıp sonra Parlemento Binası’nı gezebilirsiniz.

Diğer Budapeşte Kahvaltı Mekanları

Aşağıda yer alan mekanları, yarı zamanlı Budapeşte’de yaşayan bir arkadaşım olan Yeşer Sarıyıldız önerdi. Onun yazdığı şekli ile paylaşıyorum direkt.

 • Solinfo Cafe: Wesselenyi Utca’da, French toast’u baya iyi.
 • Blue bird: Gozsdu Udvar’da, her şeyi iyi.
 • A Table: Wesselenyi Utca’da, Egg benedict’leri güzel.
 • Fat Mama

Budapeşte Restoranları

Budapeşte’de her zevk ve bütçeye uygun restoran bulabilirsiniz. Benim denediğim veya bana önerilen Budapeşte restoranları listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Most Bistro

Most Bistro
Most Bistro

Biz gittiğimiz yerlerde sabah ve öğlen öğünlerimizi ayak üstü geçiştirip akşam yemeğinde gittiğimiz yere özgü yemekleri tadabileceğimiz güzel bir mekana gitmeyi tercih ediyor. Budapeşte’de hem güzel bir mekan olsun, hem de kaldığımız yere yakın olsun diye arayınca Most Bistro’yu bulduk. Yemekler, servis ve mekandan çok memnun kaldık. Mekanın bahçesi de var, sıcak aylarda eminim bahçesi de çok keyifli oluyordur.

3 çeşit yemek, 4 bira için kişi başı yaklaşık 20 euro ödedik ki, böyle bir mekan için fena olmayan bir fiyat. İstanbul’da benzer kaliteye çok daha fazlasını öderdik muhtemelen.

Mon Cheri Kahvecisi

Mon Cheri Kahvecisi
Mon Cheri Kahvecisi

Budapeşte’ye gittiğimiz dönem oldukça soğuk bir döneme denk geldiği için sık sık sıcak birşeyler içmek için mola vermek zorunda kaldık. Büyük Sinangog’un yakınındaki Mon Cheri Kahvecisi’ni de böyle keşfettik. Mon Cheri de zincir kafelerden bir tanesi imiş. Çeşit kahveleri ve tazecik tatlıları ile bizim gönlümüzü kazanmayı başardı.

Yaklaşık 2 euro kahve, 1,5 euroya tatlıları alabiliyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Retro Langos Büfe

Retro Langos Büfe
Retro Langos Büfe

Budapeşte’ye giderken bana gelen yemek önerilerinde en çok adı geçen yer Retro Langos Büfe idi. Deak Meydanı’na çok yakın bir yerde olan büfe sadece langos ve içecek yapıyor. Meşhur olmasının da hakkını veriyor, yediğimiz klasik langos gerçekten çok lezzetli idi.

Klasik langos için yaklaşık 2,5 euro ödedik.

Barbeque Bar

Barbeque Bar
Barbeque Bar

Geleneksel Macar yemeklerinden sıkıldıysanız Budapeşte dünya mutfakları açısından da çok zengin. Biz de bir akşam Amerikan tarzı bir barbekü yiyelim dedik. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz servis 2 kişilik bir fiks menü. Barbeküde pişmiş etlerin yanına almak istediğiniz garnitürleri menüden seçebiliyorsunuz.

Bu yemek ve yanında içecekleri için toplam 37 euro ödemişiz.

Szimpla Kert

Szimpla Kert
Szimpla Kert

Budapeşte’nin en meşhur gece kulübü Szimpla Kert. Budapeşte’de eski metruk, yarı yıkık dökük binaları bar ve gece kulübüne çevirmek oldukça popüler, bunlara ruin bar deniyor.

Szimpla Kert arka arkaya birkaç binanın birleşmesi ile oluşmuş, içeride yüksek perdeden müzik, içki, nargile, yemek bulabileceğiniz, Budapeşte’ye giden herkesin mutlaka uğradığı bir mekan.

Standart 50 cc, bira fiyatı 2,2 euro civarında.

Street Food Karavan Budapest

Szimpla Kert’in olduğu sokakta, sokak yemeği karavanlarının bir avluda toplandığı bir mekan Street Food Karavan Budapest. Bir önceki Budapeşte seyahatimde kaldığımız yer de buraya çok yakın olunca birkaç öğünümü burada geçirmiştim. Ancak son gidişimde kapalı idi, kış sezonunda kapatmışlar. Bahar ve yaz aylarında buraya uğrayabilirsiniz. İçeride Macar yemeklerinden Meksika yemeklerine, sandviçlere kadar geniş yelpazede yemek seçenekleri ve alkol var.

Jamie Oliver

Dünyaca ünlü şef ve televizyon programcısı Jamie Oliver’in adını duymuşsunuzdur. Bir dönem İstanbul’da Zorlu’da da bir restoran açmış ama kendi restoranına hiç gelmemesi nedeniyle tepki toplamıştı.

Gozsdu Udvar Pasajı içinde Jamie Oliver’ın bir pizza restoranı var. En basit olan Margarita pizza 7 euro’dan başlıyor. Euro cinsinden düşünürsek fiyatlar fena değil.

Budapeşte Central Market Hall

Budapeşte Central Market Hall
Budapeşte Central Market Hall

Budapeşte’nin en turistik yerlerinden biri de kapalı pazar yeri olan Central Market Hall. Burada hem yerel yiyecekler, hem de çok sayıda hediyelik eşyacı bulabilirsiniz.

Üst katının bir kısmı ise tamamen yemek yerlerine ayrılmış. Geleneksel yemeklerin tamamını burada bulmanız mümkün. Pazar günleri kapalı oluyor, ona göre planınızı yapın. Ve yemek bölümü çok kalabalık oluyor, sıra beklemeye hazır olun.

Zing Burger

Budapeşte’nin yerel hamburger zinciri Zing Burger. Son gün yola çıkmadan önce hızlıca karnımızı doyuralım deyip buraya girdik. Hamburgerleri gerçekten çok lezzetli idi, bizdeki gurme burgerler seviyesinde, burgerci deyip geçmeyin. Biz patates ve içeceği ile birlikte bir menüye kişi başı yaklaşık 8,5 euro ödedik.

Diğer Budapeşte Restoranları

Yine Yeşer’in önerdiği restoran listesini de buraya ekliyorum, denemek isterseniz;

 • Getto Gulyas: Wesselenyi Utca üzerinde. Macar yemeği denemek için müthiş. Dolu oluyor, geçerken uğrayıp rez yaptırın. Beef stew in red wine’ı yiyin derim.
 • Epic Burger: Dohany Utca üzerindeki Epic Burger’da her şey lezzetli, ama servis biraz yavaş. 
 • Bbz bar&grill: çok güzel mekan. akşam kokteyl ve yemek için tercih edilebilir, yine Macar yemekleri güzel. Tavuk deneyin derim.
 • Budapest Mrkt: Kiraly Utca’da. İçinde hamburgerci ve tacocu var. 
 • Gringos Amigos: Yine Meksika restoranı, lokal ve lezzetli.
 • Buddha Original: Thai mutfağı, çok başarılılar.
 • Drum Cafe: Esnaf lokantası, çok dolu oluyor ama yer bulursanız gidilebilir. 

Budapeşte’de Türk Restoranları

Eğer gittiğiniz yerlerde Türk Restoranı arayanlardansanız, ben kesinlikle değilim, Budapeşte sizin için bir cennet. Adım başı Türk Restoranı var. Török Etterem tabelası görüyorsanız, Türk restoranı demektir. Budapeşte’de Türk Restoranları; dönerci, kebapçı, ev yemekleri gibi pek çok seçenek sunuyor.

Tüm Budapeşte Gezi Yazıları

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın