Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘nin havalanının adı Budapeşte ile aynı adı taşıyor yani Budapeşte Havaalanı olarak geçiyor. Bu yüzden hatırlaması pek kolay 🙂 Kısaltması da BUD, o da pratik. Budapeşte Havaalanı hakkında genel bilgiler ve Budapeşte şehir merkezine ulaşım ile ilgili detayları bu yazıda bulacaksınız.

Budapeşte Havaalanı ve Budapeşte’de Ulaşım

Küçük şirin bir Avrupa Havaalanı Budapeşte havaalanı. Döviz bürosu, turizm danışma ofisi, araç kiralama, marketi yani ana ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hemen herşey var.

Budapeşte havaalanı’nda eğer uçağınızı bekleyecekseniz, giden yolcu bölümünde kapılara doğru geçtiğinizde çok sayıda koltuk, telefonunuzu şarj edebileceğiniz prizler yer alıyor.

Budapeşte Havaalanı’nda uyuyabilir miyim derseniz, giden yolcu kapılarından sonraki bekleme alanındaki koltuklarda uyuyabilirsiniz ancak gelen yolcudan çıktıysanız ve o alanda beklemeniz gerekiyorsa bekleyebileceğiniz veya uyuyabileceğiniz uygun alan malesef yok.

Sakın Budapeşte Havaalanında Döviz Bozdurmayın!

Budapeşte’de kalacağım hostele rezervasyon yaptırdığımda bana gönderdikleri mesajda  aşağıdaki not vardı.

Do not change money at train station / airport   Because the rate is very bad there. You  here can pay in euro, if that’s better for  you. The normal rate of EUR 1 = HUF 300-315, is 0.3% commission  You  find good exchange offices nearby, at Astoria, Deak Ferenc, Blaha Metro Stations.      

Özetle; “sakın havaalanında ya da tren istasyonunda döviz bozdurmayın” diyordu. Ne kadar fark olabilir ki, şehir merkezine gitmek için de otobüse bineceğim diyerek bozdurduğum USD nedeniyle neredeyse %20 zarar ettiğimi şehir merkezindeki kuru görünce farkettim. Neyse ki fazla bir para bozdurmamıştım. Siz siz olun, havaalanında para bozdurmayın. Peki otobüse nasıl bineceğim derseniz, her yerde kredi kartınızla bilet alabileceğiniz kiosklar var. Bankanın kuru bile havaalanınkinden daha iyi.

Budapeşte Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Budapeşte’ye uçak ile geldiyseniz şehir merkezine gitmek için benim tercih ettiğim yöntem, kaldığım hostele “Budapeşte havaalanından hostele en ucuza nasıl gelirim?” diye sormak oldu 🙂

Budapeşte havaalanından şehir merkezine gitmenin farklı yolları var:

 • Otobüs (100E ve 200E)
 • Tren
 • Minibüs (shuttle) – www.airportshuttle.hu adresinden detaylarına bakabilirsiniz.
 • Taksi – şehir merkezine yaklaşık 24 euro tutuyotmuş.

Budapeşte Havaalanı’ndan Otobüs ile Ulaşım

200E Numaralı Otobüs: Havaalanında hemen çıkışta 200E numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Yanlız bu otobüsten Kobyana Kispet durağında inerseniz, 2 numaralı otobüs terminali (Terminal 2) ve 3 numaralı Metro hattının da başlangıç noktası.

Kalacağınız yere yakın bir durak ya da bir aktarma noktasından diğer Metro hatlarına geçiş yapabilirsiniz. Her bir bilet Macaristan para birimi ile 350HUF yani Macar Forinti.

Uçağınızın iniş saatine göre 200E’nin son durakları değişkenlik gösteriyor.

 • Sabah 04:30’ten 23:50’e kadar 200E numaralı otobüs Kobyana Kispet durağına kadar hizmet veriyor.
 • Gece 00:00 ile 04:30 arası ise 200E numaralı otobüs Hatat Ut otobüs durağına kadar hizmet veriyor.

Budapeşte’de ulaşım gece ve gündüz saatlerinde değişiyor. Havaalanına indiğinizde ulaşım ile ilgili bilgi alabileceğiniz bir danışma bürosu var, oraya uğrayarak “Budapest Transport” kitapçığından alırsanız, tüm detaylar o kitapçıkta yer alıyor.

100E Numaralı Otobüs: Havaalanı çıkışındaki otobüs duraklarından bir diğeri de 100E numaralı otobüs. 100E Kalvin Ter, Astoria Avm ve Deak Ferenc Meydanı’nda duruyor. Deak Ferenc zaten şehrin en merkezi noktası.

100E Havaalanı Shuttle’ı olarak kullanılıyor ve bilet fiyatı 900 Forint. Hem gidiş hem dönüşte bu otobüsü kullandık ve ikisinde de çok kalabalıktı, ayakta 40 dakika kadar yolculuk edeceğinizi düşünerek plan yapmanızı öneririm.

Her iki otobüs için de biletleri mutlaka otobüse binişte valide etmeniz lazım.

Budapeşte Havaalanından Tren ile Ulaşım

Tren ile de ulaşım varmış ama ben denemedim, ama Budapeşte Havaalanı’nın internet sitesinden okuduğum kadarıyla tren ile de ulaşım mümkün.

Budapeşte havaalanına en yakın tren durağı Ferihegy durağı. Günde 100 kadar tren bu duraktan geçiyormuş ve şehir merkezine yarım saatten kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Tüm Budapeşte Gezi Yazıları

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

9 Yorumlar

 1. Makinadan günlük bilet aldım 1650 huf. Doya doya metro, tram ve oyobüse bindim. Sadece metro girişlerinde kontrol var. Memur geçerlilik saatine bakmıyor bile, akşam 9’dan sonra memurda kalmıyor. Tramvay ve otobüslere rahat rahat binebilirsiniz, zaten istediğiniz kapıdan inip binebiliyorsunuz.

 2. Havaalanından alınan 350 huf bilet ile 200E den sonra aynı bilet ile metroya aktarma yapabilir miyim yoksa transfer bileti olan 530 huf luk olanı mı almalıyım? Teşekkürler

 3. Sevil Hanım merhaba,

  Yazınız için teşekkürler.
  Bende kızım ve eşimle 25 Kasım’da bir haftalığına Budapeşte’de olacağım.
  Biletleri binişte valide etmeniz lazım demişsiniz açabilirmisiniz rica etsem?
  Ayrıca 4 yaşında kızım ve onun çocuk arabasıyla hangi vasıtayı tercih etmemiz doğru olur sizce.
  Çocuk arabasıyla otobüste sıkıntı yaşar mıyız dersiniz?

  Teşekkürler.

  • Biletleri binişte valide etmeniz lazımı nerede demişim bulamadım, başka bir yerden bahsediyor olabilir misiniz acaba 🙂

   Yaşadığınız şehirde çocuk arabasıyla otobüse biniyorsanız Budapeşte’de de binebilirsiniz. Yazıda orobüsün fotoğrafı da var, bildiğimiz normal bir otobüs…

 4. Havalimanından şehre gitmek için ayrıca Uber’i kullanabilirsiniz. http://www.uber.com Türkiye’de de faaliyet gösteren bir çeşit taksi hizmeti. Türkiye deki hizmeti özel sürücü ve lüks araçlar ile normal taksi ücretinden daha pahalı. Ancak yurtdışında UberX ile insanlar kendi şahsi arabalarını taksi gibi kullanarak size taksi ücretinden daha ucuza istediğiniz yere götürüyor. Eğer akıllı telefonunuz varsa ve yurtdışında data paketi kullanıyorsanız, Uber uygulaması ile taksi çağırabilir ve kredi kartı ile uygulama üstünden ödeme yapabilirsiniz. Bizim havalimanı şehir arası seyahatimiz 4.000 Huf tuttu. Yaklaşık 13-15 €. Eğer kalabalık ve çok valiz ile gidiyorsanız iyi bir alternatif. Ayrıca şehir içerisinde otobüs ya da metronun olmadığı yerlerde de faydasını gördük.

Yorumunuzu Yazın