Budapeşte Havaalanı

9
13544

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘nin havalanının adı Budapeşte ile aynı adı taşıyor yani Budapeşte Havaalanı olarak geçiyor. Bu yüzden hatırlaması pek kolay 🙂 Kısaltması da BUD, o da pratik.

Budapeşte Havaalanı
Budapeşte Havaalanı

Küçük şirin bir Avrupa Havaalanı Budapeşte havaalanı. Döviz bürosu, turizm danışma ofisi, araç kiralam, marketi yani ana ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hemen herşey var. Bu alanı uyumaya/geceyi geçirmeye uygun mu derseniz, direkt çıkışa yöneldiğim için o kısma dikkat etmemişim, bir dahaki gidişime artık.

Sakın Budapeşte Havaalanında Döviz Bürosu Kullanmayın!

Budapeşte haritası ve Macar Forintleri
Budapeşte haritası ve Macar Forintleri

Hostele rezervasyon yaptırdığımda bana gönderdikleri mesajda  aşağıdaki not vardı. Özetle sakın havaalanında ya da tren istasyonunda döviz bozdurmayın diyordu. Ne kadar fark olabilir ki, şehir merkezine gitmek için de otobüse bineceğim diyerek bozdurduğum USD nedeniyle neredeyse %20 zarar ettiğimi şehir merkezindeki kuru görünce farkettim. Neyse ki fazla bir para bozdurmamıştım. Siz siz olun havaalanında para bozdurmayın. Peki otobüse nasıl bineceğim derseniz, her yerde kredi kartınızla bilet alabileceğiniz kiosklar var. Bankanın kuru bile havaalanınkinden daha iyi.

Do not change money at train station / airport   Because the rate is very bad there. You  here can pay in euro, if that’s better for  you. The normal rate of EUR 1 = HUF 300-315, is 0.3% commission  You  find good exchange offices nearby, at Astoria, Deak Ferenc, Blaha Metro Stations.      

Budapeşte Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Budapeşte’ye uçak ile geldiyseniz şehir merkezine gitmek için benim tercih ettiğim yöntem, kaldığım hostele “Budapeşte havaalanından hostele en ucuza nasıl gelirim?” diye sormak oldu 🙂

Halbuki Budapeşte havaalanından şehir merkezine gitmenin farklı yolları var.

 • Otobüs
 • Tren
 • Minibüs (shuttle) – www.airportshuttle.hu adresinden detaylarına bakabilirsiniz.
 • Taksi – şehir merkezine yaklaşık 22 euro tutuyotmuş.

Budapeşte Havaalanı’ndan Otobüs ile Ulaşım

Havaalanında hemen çıkışta 200E numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Yanlız bu otobüsten Kobyana Kispet durağında inmeniz lazım. Bu durak aynı zamanda 2 numaralı otobüs terminali (Terminal 2) ve 3 numaralı Metronun da başlangıç noktası. Kalacağınız yere yakın bir durak ya da bir aktarma noktasından diğer Metro hatlarına geçiş yapabilirsiniz. Her bir bilet Macaristan para birimi ile 350HUF yani Macar Forinti, bu da yaklaşık 3,5TL ediyor. Biletleri mutlaka binişte valide etmeniz lazım.

200E Numaralı Otobüs
200E Numaralı Otobüs

Uçağınızın iniş saatine göre otobüslerin son durakları değişkenlik gösteriyor.

 • Sabah 04:00’ten 11:00’e kadar 200E numaralı otobüs Kobyana Kispet durağına kadar hizmet veriyor.
 • Gece 11:00 ile 01:00 arası yine 200E numaralı otobüs bu kez, South Pest otobüs garajına kadar hizmet veriyor.
 • Gece 01:00 ile 04:00 arası ise 900 numaralı otobüs South Pes otobüs garajına kadar hizmet veriyor.
200E Numaralı otobüsün saatleri
200E Numaralı otobüsün saatleri

budapeste-metro

Budapeşte Havaalanından Tren ile Ulaşım

Tren ile de ulaşım varmış ama ben denemedim, ama Budapeşte Havaalanı’nın internet sitesinden okuduğum kadarıyla tren ile de ulaşım mümkün.

Budapeşte havaalanına en yakın tren durağı Ferihegy durağı. Günde 100 kadar tren bu duraktan geçiyormuş ve şehir merkezine yarım saatten kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

9 YORUMLAR

 1. Havalimanından şehre gitmek için ayrıca Uber’i kullanabilirsiniz. http://www.uber.com Türkiye’de de faaliyet gösteren bir çeşit taksi hizmeti. Türkiye deki hizmeti özel sürücü ve lüks araçlar ile normal taksi ücretinden daha pahalı. Ancak yurtdışında UberX ile insanlar kendi şahsi arabalarını taksi gibi kullanarak size taksi ücretinden daha ucuza istediğiniz yere götürüyor. Eğer akıllı telefonunuz varsa ve yurtdışında data paketi kullanıyorsanız, Uber uygulaması ile taksi çağırabilir ve kredi kartı ile uygulama üstünden ödeme yapabilirsiniz. Bizim havalimanı şehir arası seyahatimiz 4.000 Huf tuttu. Yaklaşık 13-15 €. Eğer kalabalık ve çok valiz ile gidiyorsanız iyi bir alternatif. Ayrıca şehir içerisinde otobüs ya da metronun olmadığı yerlerde de faydasını gördük.

 2. Sevil Hanım merhaba,

  Yazınız için teşekkürler.
  Bende kızım ve eşimle 25 Kasım’da bir haftalığına Budapeşte’de olacağım.
  Biletleri binişte valide etmeniz lazım demişsiniz açabilirmisiniz rica etsem?
  Ayrıca 4 yaşında kızım ve onun çocuk arabasıyla hangi vasıtayı tercih etmemiz doğru olur sizce.
  Çocuk arabasıyla otobüste sıkıntı yaşar mıyız dersiniz?

  Teşekkürler.

  • Biletleri binişte valide etmeniz lazımı nerede demişim bulamadım, başka bir yerden bahsediyor olabilir misiniz acaba 🙂

   Yaşadığınız şehirde çocuk arabasıyla otobüse biniyorsanız Budapeşte’de de binebilirsiniz. Yazıda orobüsün fotoğrafı da var, bildiğimiz normal bir otobüs…

 3. Havaalanından alınan 350 huf bilet ile 200E den sonra aynı bilet ile metroya aktarma yapabilir miyim yoksa transfer bileti olan 530 huf luk olanı mı almalıyım? Teşekkürler

 4. Makinadan günlük bilet aldım 1650 huf. Doya doya metro, tram ve oyobüse bindim. Sadece metro girişlerinde kontrol var. Memur geçerlilik saatine bakmıyor bile, akşam 9’dan sonra memurda kalmıyor. Tramvay ve otobüslere rahat rahat binebilirsiniz, zaten istediğiniz kapıdan inip binebiliyorsunuz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here