Bir yılın bitişi yeni bir yılın başlaması herkes için heyecan verici bir dönem. Kimse inkar etmesin, heryerin kırmızılara bürünmesi, ışıl ışıl olması kimin hoşuna gitmez ki? Ben de yılın en kırmızı zamanı olan yılbaşı dönemini çok seviyorum. Yılın son aylarında Avrupa’da harika Noel Pazarları kurulduğu için mutlaka bir plan yapardık ancak bu yıl korona nedeniyle kelimenin tam anlamı ile evimizde geçiriyoruz bu dönemi. Geçen yıllarda olduğu gibi yılbaşını da arkadaşlarımız veya ailemiz ile kutlayamayacağız gibi görünüyor. Olsun, önce sağlık. Önümüzde kutlamak için nice yıllarımız olacak.

Birbirinden Güzel Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Birbirinden Güzel Yılbaşı Hediyesi Önerileri

Bu yazıda yılbaşı hediyesi almayı düşünen ama henüz karar verememiş olanlarınız için birbirinden güzel yılbaşı hediyesi önerileri vereceğim. Bazıları çok klasik, bazıları “neden benim aklıma gelmedi” diyeceğiniz türden uzun bir yılbaşı hediyesi öneri listesi aşağıda sizi bekliyor.

Beni eskiden tanıyanlar bilir, yılın son ayı, yılbaşına kadar olan dönemi gerçekten çok severim. Ben kutlamaları doğum günüm olan 8 Ocak’a kadar uzatıyorum, böylece daha da uzun süre yeni yılı ve yeni yaşımı kutlamış oluyorum. Birlikte çalıştığım arkadaşlarım hatırlar, yıllarca yılbaşına son 10 gün kala sadece kırmızı kıyafetler giyerdim. Evet, o kadar çok kırmızı kıyafetim var, şaşırdınız mı ki? Boşuna bana kırmızılı kadın demiyorlar.

Birbirinden Güzel Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Birbirinden Güzel Yılbaşı Hediyesi Önerileri

Başlamadan bir konuya daha değinmek isterim ki, birine hediye alacaksanız ona özel olduğunu hissettirmeniz, onu düşünerek almanız çok önemli. Hediyenin fiyatından daha çok ince düşünülmüş olması, kişiye özel seçilmiş olması kıymetini artıracaktır. Hediye seçerken hediyeyi alacağınız kişinin sevdiği şeyleri dikkate almayı unutmayın.

Yine lafı uzattım. Hediye listesinin başına yılbaşı temalı olan hediyelikleri ekledim, çünkü konseptimiz bu. Sonrasında diğer önerilere geçeceğim. Her bir hediye grubu için minimum fiyatları paylaşacağım. Böylece yılbaşı hediyeleri kaç lira sorusuna da cevap bulacağız.

1. Sıcacık yılbaşı temalı kazaklar, kıyafetler

Sıcacık yılbaşı temalı kazaklar, kıyafetler
Sıcacık yılbaşı temalı kazaklar, kıyafetler

Yılbaşı ruhunu tam anlamı ile yaşayanlar için; üzerinde geyikler, Noel Babalar olan kazaklar, hırkalar en eğlenceli hediyeler. Bu hediyeler yılbaşı dönemi için çok eğlenceli olsa da sadece bu dönemde giyildiğinde anlamlı olacağı için sürekli kullanmaya uygun hediyeler değil. Böyle bir hediye alacağınız kişinin bu dönemi çok önemsediğini ve bu döneme özel giyinmeyi sevdiğinden emin olun, aksi halde en az kullanılan hediyeler arasında kaybolabilir bu hediyeniz.

Yılbaşı temalı kazaklar ve/veya kıyafetler almayı düşünüyorsanız minimum 70-80 liradan başlayıp yukarıya doğru fiyatları olacağını öngörmelisiniz. Bütçenizi ona göre ayarlayabilirsiniz.

2. Mutluluk saçan yılbaşı temalı çikolata, kurabiye ve şekerlemeler

Hem sevdiklerinizi mutlu ederek yılbaşı hediyeleri konusunu çözmek istiyorsanız çikolata ve şekerlemeden daha uygun bir hediye olabilir mi? Baston şeklinde kırmızı beyaz çizgilerle süslenmiş şekerlemeler, Noel Baba, çam ağacı veya kar tanesi şekilleri verilmiş çikolatalar biraz ağzımızı tatlandırmaya yeter. Zencefilli kurabiyeleri de unutmamak lazım.

Baston şekerlerin 10 tanesini 15 TL’ye bulabileceğiniz gibi şeker ve çikolatalardan oluşmuş özel kutulara 100 TL de verebilirsiniz. Burada fiyat aralığı oldukça geniş ama çok uygun fiyata kendi hediye kutularınızı da yapmanız mümkün.

3. Yılbaşı temalı kar küresi, mum, çerçeve ve benzeri hediyeler

Yılbaşı temalı kar küresi, mum, çerçeve ve benzeri hediyeler
Yılbaşı temalı kar küresi, mum, çerçeve ve benzeri hediyeler

Benim yılbaşı hediyeleri önerileri içinde en gereksiz bulduğum kısım burası olabilir. Sadece yılın 1 ayı kullanabileceğimiz dekoratif malzemeler hiç benlik değil. Ama eminim arkadaşlarınız arasında bunları sevenler vardır, ben çok sevdiğim arkadaşlarım var. Bayılır yılbaşı konseptli herşeye ve her yıl Aralık ayı gelince sandıktan bu ürünleri çıkarıp evini süsler. Kar küreleri, amerikan servisler, mumlar, çerçeveler, biblolar, ve daha neler neler var bu kategoride. 10 TL’den başlayıp yüzlerce lira harcayabilirsiniz, limit yok.

4. Çorap, iç çamaşırı, pijama

Çorap, iç çamaşırı, pijama
Çorap, iç çamaşırı, pijama

Yılbaşı hediyesi önerileri içinde en çok hediye edilen kategori burası olabilir. Yılbaşı konseptli çoraplar, veya renkli desenli çoraplar ile sevdiklerinizi sevindirmeniz mümkün. 10-15 TL civarında renkli çoraplar bulabilirsiniz. Yılbaşı denince asıl aklımıza gelen ise bütün yıl şans getirmesi için aldığımız kırmızı iç çamaşırları. Tabii bu hediyeyi alacağınız kişilere dikkat edin, bu samimiyetinizi anlayacak insanlara almaya dikkat edin. İç çamaşırları da yine 10-15 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz. Ön koşul alınacak olan çamaşırın yılbaşına layık olacak şekilde kırmızı olması.

Eskiden de pijamalar bu kadar güzel miydi? Son zamanlarda pijamayı hediye olarak almayı da vermeyi de seviyorum, yılbaşı temalı olsa da her zaman giyerim sanki. En az 60-70 liradan başlayarak renk renk desen desen pijamalar bulabilirsiniz.

Bu hediye grubu daha çok kadınlar için gibi görünse de erkekler için de çok seçenek var artık. Erkekleri hediyesiz bırakmayalım.

5. Atkı, bere, eldiven hatta battaniye bile olur

Atkı, bere, eldiven
Atkı, bere, eldiven

Kadınlara da erkeklere de alınabilecek hediye grubu atkı, şal, bere, şapka, eldiven. Üstelik artık o kadar çok renk ve model seçeneği var ki, her bütçe, her cinsiyet, her zevke uygun bir alternatif bulmak mümkün. Sadece tek parça almak yeterli üstelik, illa ki tam takım alınması gerekmiyor. Bu kategorinin de uzun soluklu kullanılacak bir hediye olabilmesi için yılbaşı temalı olmayan alternatifleri seçebilirsiniz, yine buradaki önemli kriteriniz hediyeyi alacağınız kişinin ne kadar yılbaşı temasını sevdiği olsun.

9-10 TL’den başlayan fiyatlarla atkı, bere, eldiven, şal, şapka bulabilirsiniz. Ekonomik hediyelerden biri de bu kategorinin ürünleri.

6. El yapımı, kişiye özel hediyelikler

Yazının başından beri kişiye özel hediye seçmekten bahsediyorum. Bu hediye grubunu biraz derinleştirelim. Hediye alacağınız kişinin adı veya o kişiye özel bir mesaj içeren ürünleri bu kategoriye alabiliriz. Bazen bir ajanda kupa da olabilir, bazen bir amerikan servis de, bazen bir duvar süsü de. Seçenekler derya deniz, bütçesi diğer seçeneklere göre biraz daha yüksek kalabilir ama özel birşey yaptırıyorsunuz. Bir de bu işi son güne bırakmayın, özellikle isme özel birşey yapılacaksa zaman gerekebilir.

Bir diğer seçenek ise kendi yapacağınız el iş hediyeler. Kendi ördüğünüz bir bere, bir atkı çok tatlı olmaz mı sevdikleriniz için?

7. En iyi hediye: kitap

En iyi hediye: kitap
En iyi hediye: kitap

Kitap her zaman, her durumda en iyi hediyedir.

Hediye alacağınız kişinin ilgi alanlarına, sevdiği konulara uygun bir kitap alırsanız tadından yenmez. Bana genelde hep gezi kitapları hediye gelir mesela. Bu kategoride de fiyatlar 10 TL’den başlayıp eğer sınırlı sayıda basılmış özel seri bir kitap alıyorsanız bir servet ödemeye kadar bütçe çıkabilir. Yılbaşı hediyesi için alacağınız kitap insanda güzel duygular uyandıran bir kitap olursa günün anlam ve önemine uygun olur. Mesela Hyge kitabı tam yılbaşı hediyesi olmalık bir kitap.

8. Sosyal sorumluluk içeren hediyeler

Madem yılbaşı hediyesi için bütçe ayıracağız, bari parası faydalı bir yerlere gitsin diye düşünenlerdenseniz bu madde tam size göre. Ben birkaç öneri yazacağım, siz listeyi uzatabilirsiniz:

  • Tema’dan ağaç sertifikası alabilirsiniz,
  • Aynebilim’in Kamboçya’daki aşevine bağışta bulunabilirsiniz,
  • Ülkemizde SMA hastası olan ve yüksek tedavi masrafları devlet tarafından ödenmeyen çok sayıda bebek var, onlardan birine sevdikleriniz adına bağış yapabilirsiniz,
  • Gönüllü olarak hizmet veren çok sayıda sivil toplum kuruluşu var, onlardan birine destek verebilirsiniz.

9. Uçak bileti veya tatil

Ah ah ahhhhhh. Seyahat edemiyoruz ki dediğinizi duyar gibiyim. Ben de aynı dertten muzdaribim ama en sevdiğim hediye kategorisine bu kısım girdiği için yazmadan edemedim. Şu an plan yapmak zor olsa da hediye çeki olarak uçak bileti veya tatil hala hediye olarak alınabilir, nasılsa normal hayatımıza döneceğiz o zaman kullanırız.

10. Kupa, termos, matara

Kupa, termos, matara
Kupa, termos, matara

En çok alınan yılbaşı hediyelerinden biri de kupa olsa gerek. Artık kupalar, bardaklar renk renk, boy boy, desen desen. Bu hediyeye biraz seyahat dokunuşu yapalım. Termos bardaklar da harika hediyeler bence. Matara da bir seçenek olabilir. Kupa, termos ve kahve veya bitki çayından oluşan çok şık setler de yapılabilir. Bana gelse çok hoşuma giderdi mesela. Hediye alacağınız kişi kahve seviyorsa kahveli, çay seviyorsa çaylı paketler güzel olur. Kupa, 20 TL’den başlayan fiyatlarla uygun fiyatlı bir hediye olabilir ama termos, matara veya setler için 200 TL civarında bütçe ayırmanız gerekecektir.

Online kahve sipariş edebileceğiniz yerler yazıma da bir göz atın.

11. Hediye alacağınız kişinin zevkine uygun özel tasarım takılar

 Hediye alacağınız kişinin zevkine uygun özel tasarım takılar
Hediye alacağınız kişinin zevkine uygun özel tasarım takılar

Herkesin kullandığı takıları takmayı sevmeyen, tasarım ürünler seven arkadaşlarınız mutlaka vardır. Onlara yılbaşı hediyesi olarak tasarım bir takı hediye etseniz, en sevdikleri arkadaş olabilirsiniz. Tasarım deyince fiyatlar tabii ki biraz yükseliyor ama 100 TL civarında şık alternatifler bulmak mümkün. Özel tasarım takılar için Just.by.G hesabına bir göz atabilirsiniz.

12. Ajanda, not defteri

Ajanda, not defteri
Ajanda, not defteri

Bir zamanların vazgeçilmez yılbaşı hediyeleri idi ajandalar. Özellikle kurumsal bir yerde çalışıyorsanız her yerden ajanda hediyesi gelirdi, birbirinden kurumsal birbirinden sıkıcı. Neyseki artık ajandalar da çağ atladı. İlgi alanlarına göre tasarlanmış birbirinden şık ve yaratıcı ajandalar veya biraz daha uygun fiyatlı olsun isterseniz not defterleri hala favori yılbaşı hediyeleri olmaya aday. Sıradan bir ajandayı 20 TL’ye dahi bulabilirken, güzel kaliteli kişiselleştirilmiş bir ajandaya 80-90 TL verebilirsiniz. Biz Evde Yokuz 2021 Ajandası epey güzel hazırlanmış, gezmeyi sevenler için güzel bir hediye olabilir.

13. Renkli kalemler, boyalar

Renkli kırtasiyeleri sevenler burada mı? Rengarenk kalemler, post-itler, etiketler, boyalar büyükler için keyifli oyuncaklar olabilir. Özellikle içindeki kız çocuğunu hala yaşatan kadınlar tüylü, ponponlu, oyuncaklı, renkli kalemlere bayılabilir. 15 TL’den 150 TL’ye kadar geniş bir yelpazede bu kategoride hediyeler bulabilirsiniz.

14. Netflix, spotify, cambly gibi dijital ortam abonelikleri

İşte bana bunlarla gelin! Dijital ortam abonelklerinin arkadaşlara hediye edilebilir hale gelmesi sizce de şahane olmadı mı? Bunları hediye kuponları şeklinde satın alabiliyorsunuz, 3 aylık 5 aylık olanları var, 75 TL, 100 TL gibi sabit rakamlı olanları var. Hediye alacağınız arkadaşınızın zevkine göre bir paket seçebilirsiniz.

15. Herkesin vazgeçilmezi elektronikler

Özellikle büyümeyen erkek çocukları için elektronik her zaman vazgeçilmez bir hediyedir. Ancak döviz kuru bu kadar almış yürümüşken telefon, tablet, bilgisayar gibi oyuncaklar biraz fazla maliyetli olabilir. Bunlar yerine bu oyuncakları tamamlayacak kulaklık, hoparlör gibi yan ürünleri hediye olarak değerlendirebilirsiniz. Elektronik işine girince 100 TL altına güzel bir hediye bulamayacağınızı bilerek yola çıkmakta fayda var.

16. Sevdiğiniz kişinin ihtiyacı olduğunu bildiğiniz bir ürün

Hem en kolay hem de en zor madde bu olsa gerek. Arkadaşınız, eşiniz, aileden biri son zamanlarda ihtiyacı olan birşeylerden bahsediyorsa yılbaşı hediyesi almak için daha iyi bir fırsat olamaz. Hem o kişiyi dinlediğinizi, ihtiyaçlarına dikkat ettiğinizi göstermiş olursunuz hem de gerçekten istediği birşeyi hediye almış olursunuz. Ne bileyim, eşiniz bir şef bıçağım olsa harika yemekler yaparım demiş olabilir, bu fırsatı kaçırmak istemezsiniz değil mi?

17. Güzel bir içki

Yılbaşına en yakışan hediyelerden biri içki. O gece bir kutlama varsa hemen tüketilecek bir içecek veya saklanacak kaliteli bir içki hediye olarak alınabilir. İkea’nın hazır alkolsüz sıcak şuruplarından alıp tam yılbaşı ruhunu yaşatabilirsiniz, sadece 20 TL. Yanına kutu da zencefilli kurabiye olursa tadından yenmez.

Bir içki sepeti hazırlayabilirsiniz. Çerez, içki, kadeh gibi malzemelerden oluşan bir set çok da şık olur. Alacağınız içkinin türü ve fiyatına göre sepetin fiyatı değişir. Burada net bir rakam veremedim.

18. Yıl boyu baktıkça sizi hatırlatacak bir bitki / çiçek

Yıl boyu baktıkça sizi hatırlatacak bir bitki / çiçek
Yıl boyu baktıkça sizi hatırlatacak bir bitki / çiçek

Yine benim asla hayır diyemeyeceğim hediyelerden biri: çiçek. Ama lütfen yapma çiçek olmasın. Hediye alacağınız kişinin baktıkça sizi hatırlayacağı, sürekli yeşil kalacak bir hediye harika olmaz mı? Çiçek yetiştirme tecrübesi olmayan birine alacaksanız sukulent veya kaktüs gibi bakımı daha kolay çiçekler alabilirsiniz. Çiçek yetiştiren biriyse sevdiği çiçek türlerine uygun bir çiçek alabilirsiniz. Çiçek de fiyat aralığı çok geniş bir hediye. 15-20 TL’ye de bulabilirsiniz 200-300 TL’ye de.

19. Hobi Malzemeleri

Hediye almayı düşündüğünüz kişinin bir hobisi var mı? Resim, müzik, seramik, örgü, doğa yürüyüşleri, ebru, ne bileyim herhangi birşey. Onun sevdiği, hobisi için kullanabileceği bir hediye alsanız harika olmaz mı? Sizin çok aşina olduğunuz bir hobi değilse gidip bir hobi malzemeleri dükkkanından yardım alabilirsiniz. Çok pahalı bir hediye olması gerekmiyor, özel düşünülmüş olduğunuzu gösterin yeter.

20. Doğal, kişisel bakım ürünleri, sabunlar, mumlar, tütsüler

Doğal, kişisel bakım ürünleri, sabunlar, mumlar, tütsüler
Doğal, kişisel bakım ürünleri, sabunlar, mumlar, tütsüler

Son yıllarda hepimiz biraz daha yüzümüzü doğaya döndük. Kullandığımız sabunlar, kremler, deodorantlar gibi pek çok üründe doğal, el yapımı ürünlere yöneldik. Özellikle küçük girişimcilere ait bu tarz çok fazla seçenek var. Özellikle bu konularda hassasiyeti olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınıza doğal yollarla yapılmış ürünler arasından hediye seçebilirsiniz. 15-20 liralık sabunlar ve mumlardan başlayan fiyatlara hediyeler bulabilirsiniz.

21. Güzelliğine düşkünlere krem veya parfüm

Benim en klasik bulduğum kategorilerden biri. Ben ortaokul, lisedeyken de hediyelik krem setleri veya parfümler üzerinde düşünülmemiş, en kolay hediye olarak alınırdı, hala devam ediyor sanıyorum. Kozmetik markaları özel günlerde/dönemlerde hemen hediyelik paketlerini çıkarıp vitrinlerine koyuyor. Bu kategoride uygun fiyata hediye bulmak biraz zor, 100 TL’den başlayan fiyatları göze almanız gerek.

22. Eskiden hep alırdık: Milli Piyango Bileti

Eskiden kalabalık gruplarla yılbaşı kutlaması yapardık ve herkese piyango bileti alırdık. Gece saatler 12:00’yi gösterirken yapılan büyük ikramiye çekilişini de heyecanla izler, her yıl olduğu gibi amorti bilete razı olurduk. Ne güzel, ne naif mutluluklarmış. Milli Piyango özelleştirilip kuruma eskisi gibi güven kalmayınca, yıllardır devam eden bilet ritüelleri de yavaş yavaş hayatımızdan çıkmaya başladı. Yine de hem uygun biletli hem de içinde yüksek umut taşıyan bir hediye olması açısından fena bir seçenek değil. Bu yıl Milli Piyango yılbaşı bilet fiyatları tam 100 TL, yarım 50 TL ve çeyrek bilet 25 TL olacakmış. Yılbaşında dağıtılacak toplam ikramiye tutarı, 563 milyon 400 bin TL. Bak rakamı duyunca yine bir heyecan kapladı içimi.

Bu arada yazmadan edemeyeceğim bu yazıyı hazırlarken fotoğraf seçmek için daha önce gittiğim Noel Pazarları fotoğraflarıma baktım. Ancak pazarlarda sadece yiyecek ve içecek fotoğraf çekmişim. Hediyelik eşyaların fotoğraflarını pek çekmemişim.

Yeni yıl hepimize başta sağlık, umut, mutluluk, huzur, başarı getirsin. 2020 çık hayatımızdan 2021’den çok ümitliyim.

İyi seneler!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın