Prag’a ne zaman gitmiştim, hatırlamıyorum bile. Düşünün üstünden o kadar çok zaman geçmiş. Prag’ı henüz görmediyseniz haftasonu ile bir resmi tatil ile birleştirip 3-4 günlük güzel bir yurt dışı programı olarak değerlendirebilirsiniz.

Prag Tatili
Prag Tatili

Prag’da Gezilecek Görülecek Yerler

Yurt dışı tatili için Avrupa’nın en büyüleyici merkezlerinden biri olan Prag, zengin tarihi ve mimari güzellikleri ile tam bir Orta Çağ kentini yansıtır. UNESCO listesinde yer alan Prag tarihi kent meydanı başta olmak üzere değerli, tarihi yapılara sahip olan Prag, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Geçmişten bugüne tarihi doku anlamında büyük bir titizlikle korunmuş, Avrupa’nın sayılı tarihi kentlerinden biri olan Prag, kültür ve sanatın da merkezi konumundadır. 2000’den fazla önemli mimari yapı, 70’e yakın saray, 80 kilise ve 35 tane manastıra ev sahipliği yapan şehir “Yüz Kuleli Kent” olarak bilinmektedir. Mozart ve Kafka gibi dünyaca ünlü sanatçılara yer vermesi de bu şehrin kültürel anlamdaki zenginliğini ortaya koymaktadır.

Prag, birbirinden güzel meydanları, köprüleri, müzeleri ve kiliseleri ile gezginlere pek çok alternatif sunmaktadır. Unesco listesinde yer alan Eski kent meydanı başta olmak üzere Prag Kalesi, Hradcany meydanı, Karl Köprüsü, Astronomik saat ve Aziz Vitus Katedrali Prag’da görülmeye değer yapılardandır.

Şehrin tarihi merkezi olarak bilinen Eski şehir, buram buram tarih kokan bir bölgedir. Orta Çağ’ın mimari dokusunu gözler önüne seren meydanda pek çok heykel, tarihi ve dini yapı yer almaktadır. Burada bulunan Yahudi meydanı ve St.Nicholas Katedralini gezerek keşfe çıkabilirsiniz.

Prag’da Alışveriş

Prag’da dünyaca ünlü markaların yer aldığı pek çok sayıda alışveriş merkezi ve mağaza bulunmaktadır. Cerná ruze, Metropole Zlicín, Palác Flóra kentte bulunan alışveriş merkezlerinden bir kaçıdır. Bunu yanı sıra Çek kültürüne özgü takılar, süs eşyaları ve mücevherlerin bulunduğu Eski Kent Meydanı’nı ziyaret edebilirsiniz. Şehrin bir diğer alışveriş noktası olan kent pazarlarını gezerek, keyifli ve ekonomik bir alışveriş yapabilirsiniz. Prag’a özgü olan Çek kristali, lal taşı, matruşka, Becherovka bitkisel likörü hem kendiniz hem de sevdikleriniz için güzel bir hediye olabilir.

Prag’da Ne Yenir?

Çek mutfağından harika lezzetlerin yanı sıra çeşitli uluslararası tatların yer aldığı Prag, her damak tadına uygun zengin bir yemek kültürüyle öne çıkar. Şehrin geleneksel tatları arasında yer alan lahana turşulu et, özel patates salatası eşliğinde şinitzel, hamur köfteleri, beyaz peynir ve şekerle kaplanmış meyveli hamur tatlısı denemeye değer lezzetlerdendir. En sevilen yemekler arasında yer alan, kremalı soslu biftek yemeği olan Svickova’yı deneyebilirsiniz.

Prag’da yemek yiyecek yer seçimi yaparken dikkatli olmakta fayda var. Turistik ana caddelerde fiyatların 2-3 kat olduğunu hatırlatmam lazım. Birkaç sokak arkasında hem daha otantik, hem de çok daha uygun fiyatlara yerel yemekleri yemeniz mümkün olacaktır.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın