Ürdün Gezilecek Yerler

0
7909

Ürdün, doğal güzellikleri, tarih ve kültürü, vizesiz seyahat imkanı ve kolay ulaşılabilir olması ile gezi planlarınıza mutlaka dahil etmeniz gereken ülkelerden biri. Ziyaret etmeden önce Ürdün gezilecek yerler için hazırladığım listeye de mutlaka bir göz atın 🙂

Ürdün’de her gününüzü dolu dolu ve birbirinden farklı aktivitelerle geçirebilirsiniz.

Ürdün’de Gezilecek Yerler

ürdün gezi haritasi
ürdün gezi haritasi

Ülkenin gezilecek yerleri belli ana yollar çevresinde toplanmış, o yüzden doğrusal olarak kuzey-güney hattında gezebileceğiniz bir ülke Ürdün.

Ürdün’de gezilecek belli başlı yerleri sizler için toparlamaya çalıştım. Ülkenin en kuzeyinden en güneyine sırayla;

  • Jerash – Roma medeniyetinden kalma şehir.
  • Amman – Ülkenin başkenti, burada da birkaç Roma kalıntısı var ama çok etkileyici bulmadım
  • Lut Gölü – Wadi Mujib – Deniz seviyesinin altında dünyanın kaldırma kuvveti en yüksek göllerinden biri, rotanızda mutlaka olsun derim, Lut Gölü’nde yüzmek oldukça farklı bir deneyim
  • Karak Kalesi Ürdün’ün farklı coğrafyasını da görmek için listenize ekleyebilirsiniz
  • Petra – Wadi Musa – Unesco Dünya Kültür Mirası listesinden antik kent, kesinlikle muhteşem bir şehir, benim Ürdün’e gitme nedenim burasıydı zaten. Petra detayları için tık tık
  • Wadi Rum – Gece bedevi çadırlarında kalarak çöl safarisi yapabileceğiniz muhteşem güzellikteki vadi, gideceğiniz zaman ayın görünmediği zamana denk getirebilirseniz gece yıldızları izlemek de harika olur.
  • Aqaba – Kızıldeniz’de balıklarla yüzmek isterseniz Ürdün’ün deniz kıyısındaki bu şehrine uğrayın. Aynı anda Mısır, İsrail, Ürdün ve Suudi Arabistan’ı görebileceğiniz körfez şehri. Dalış sevenler için ideal.
Ürdün Wadi Rum Çölü

Ürdün’e Nasıl Gidilir?

Ürdün’deki zamanı verimli kullanmak için Amman’a inip, Aqaba’dan geri dönülecek şekilde bir planlama yaparak ülkeyi boydan boya geçebilirsiniz.

Eğer zamanla sorununuz yoksa, ülkeyi boydan boya geçen çöle yakın taraftan geçen Kral Yolu‘ndan gidip Lut Gölü Yolu‘ndan geri dönerek tam bir tur yapabilirsiniz. Hatta bunu seçerseniz yukarıdaki listeden daha fazla yeri de görebilirsiniz.

Ürdün Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor mu?

Ürdün’e eğer turistik amaçlı ya da transit geçiş için gidiyorsanız ve Diplomatik, Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport sahibiyseniz, Ürdün’de toplam kalış süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeye ihtiyacınız yoktur.

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here