Güney Amerika kıtasını gözünüzün önüne getirin, kıtayı güneyden kuzeye kateden ince uzun Büyük Okyanus boyunca devam eden bir ülke var ya, işte orası Şili. Ant Dağları ile kıtanın kalanından ayrılan ülke, dağlar, çöller, buzullar, göller, adalar ile dolu muhteşem coğrafyası ile görenleri kendine hayran bırakıyor, görmeyenleri ise gitme arzusu ile dolduruyor. Ülkenin kuzey ucunda kilometrelerce büyüklükteki Atacama Çölü, güney ucunda ise buzullar ülkesi Patagonya yer alıyor. 

Şili akıllara durgunluk veren coğrafyasının yanı sıra Güney Amerika’nın ekonomik olarak da en güçlü ülkesi. İnsanların mutlu, güler yüzlü, yardımsever ve sıcakkanlı olması ile bana ülkemizi hatırlatıyor. Türk dizilerine de bayılıyorlar, onlar da bize karşı boş değil. 

Şili’ye seyahat etmeyi düşünüyorsanız seyahat listenize almanız gereken en iyi 10 yeri sizler için listeledim. 

1. Başkent Santiago – Santiago De Chile 

Santiago
Şili’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer – Santiago

And Dağları ile okyanus arasında ülkenin neredeyse tam ortasında kurulmuş Şili’nin başkenti Santiago. Başkentten kısa yolculuklar ile şarap rotaları, And Dağları veya okyanusa kolayca ulaşabilirsiniz. Santiago, çok sayıda müzesi, meydanları, mesire yerleri, son yıllarda gittikçe popülaritesi artan bohem mahalleri ile her zevke ve bütçeye uygun gezilecek yer seçenekleri sunuyor. Santiago, yeme-içme konusunda da çok zengin seçenekleri ile hem gözleri hem de mideleri doyuruyor. 

Santiago’da bir Atatürk Anıtı bulunuyor. Anıta dair detayları anlattığım yazıma da bir göz atın: Santiago Mustafa Kemal Atatürk Anıtı.

2. Atacama Çölü

San Pedro de Atacama
Şili’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer – San Pedro de Atacama

Şili denince ilk akla gelen yerlerden biri dünyanın en kuru çölü olan Atacama Çölü. Binlerce kilometrekare alana yayılmış olan çölün bir kısmı da Bolivya’da. Ay Vadisi, birbirinden ilginç kaya oluşumları ve kızıl toprağı ile gezginleri kendine çekiyor. Tuz düzlükleri ve gayzerler ise bu dünya dışında bir yer hissi veriyor. Çölün hemen başlangıcındaki San Pedro de Atacama şehrinde kalıp bisiklet ile vadileri gezebilir, kaplıcalarda sıcak su havuzlarının tadını çıkarabilir, kum tepelerinde kayak yapabilir, özellikle gün batımı saatlerinde muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. 

3. Valparaiso 

Valpariasio
Şili’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer – Valpariasio

Başkent Santiago’ya sadece 1,5-2 saat mesafede yer alan liman şehri Valparaiso, Şili’nin en renkli şehri. Unesco koruma listesinde yer alan şehir asansör ile ulaşılan mahalleleri, hemen hemen bütün duvarları kaplayan duvar resimleri (mural) ile ünlü. Ayrıca ünlü Şilili şair Pablo Neruda’nın müze olarak ziyaret edebileceğiniz bir evi var burada. 

4. Paskalya Adası

Dünyanın en izole adalarından biri olan Paskalya Adası, Şili sınırları içinde yer alıyor. Fotoğrafçılar için, tarih ve coğrafya meraklıları için bulunmaz bir yer ada. Ana karadan 3500 kilometre uzakta yer alan ada, bütün adaya yayılmış olan yükseklikleri 9 metreye kadar çıkan heykelleri ile meşhur. Ben bu heykelleri Nemrut’taki heykellere benzetiyorum. Tek farkı adada 1000 kadar devasa heykelin olması.

5. Şarap Rotası 

Şili şaraplarının ününü duymuş muydunuz? Carménère, Syrah ve Pinot Noir cinsi üzümlerden yapılan şarapları dünya çapında adını duyuruyor. Ülkedeki şarap rotaları; hem kısa süreli hem de uzun süreli gezebileceğiniz, şarap tadımı yapabileceğiniz, bağ bozumuna katılabileceğiniz, güzeller güzeli üzüm bağlarına sahip vadileri gezebileceğiniz alternatiflere sahip. Şarap rotaları Santiago’nun çevresine konuşlanmış durumda. 

6. Torres Del Paine Milli Parkı

Şili Patagonyası’nda yer alan Torres Del Paine Milli Parkı doğa yürüyüşü sevenler için tam bir cennet. Milli park adını, W rotası denen yürüyüş rotasının sonunda yer alan kule şeklindeki 3 kayadan almış. Göller ve buzulların eşlik ettiği rotanın sonundaki kuleleri görmek parkın ödülü. Hava açık olduğunda kuleleri görebileceğinizi, aksi halde yolun sonunda sis ve bulutlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. 

7. Pisco Elqui

Şili kültürünün önemli içeceklerinden biri Pisco. Pisco Elqui ise ulusal Pisco içkisinin yapıldığı yer. Pisco, Peru ile Şili arasında paylaşılamıyor, iki ülkenin de milli içki sayıyor. Pisco üzüm suyundan yapılan bir tür içki. Pisco Elqui’de içki fabrikalarındaki turlara katılabilir, tadım yapabilirsiniz. Şili’nin pek çok yerinde olduğu gibi doğa burada da çok güzeldir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.  

8. Göller Bölgesi

Şili’nin göller bölgesi, adı üstünde çok sayıda gölü, tepesi karlı dağları ve volkanları ile göz kamaştırıcı manzaralara sahip. Bu bölgede rafting, zipline, kano, volkan yürüyüşü, doğa yürüyüşü gibi pek çok aktivite yapma fırsatı var. Günübirlik veya uzun süreli doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. 

9. Tierra Del Fuego

Tierra Del Fuego, dünyanın sonu demek. Burası Antartika’ya en yakın yerleşim yeri. Bu bölgenin yerleşik yaşayanları penguenler, deniz aslanları, balinalar ve yunuslar. Dünyanın en bakir yerlerinden biri burası. Doğanın güzelliğine şahit olabilmek için bot turlarına katılabilirsiniz. 

10. Chiloe

Chiloe Adası, renkleri ve kültürü ile dikkat çeken yerlerden. Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan 16 adet ağaçtan yapılmış kilise bu bölgenin meşhur olmasını sağlamış. Rengarenk boyanmış ve ahşap iskeleler üzerine inşa edilmiş evleri ve doğası, izole edilmiş ve hala eskide yaşarmış gibi görünen yaşamı ile yine Şili’nin güzelliklerinden biri. 

Şili kesinlikle doğanın cömert davrandığı ülkelerden biri. Tek bir laneti var o da depremler. Ülkede çok sık deprem olduğunu hatırlatalım.

23 gün süren Güney Amerika gezi rotama dair detaylara da göz atın.

Bu yazının düzenlenmiş versiyonu Skyroad Dergisi Ocak 2021 sayısında kapak konusu olarak yayınlanmıştır.

Skyroad Dergisi - Şili Yazısı
Skyroad Dergisi – Şili Yazısı

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

  1. Şili göller bölgesi harika bir yer bence. Ülkemizde de var doğa harikaları ama göller bölgesi bir ayrı güzeldir.
    Ah yine içimiz gitti. Bitsin şu virus iletti de gidelim seyahatlerimize. İçimiz patladı, netflix kusucaz artık.:)

Yorumunuzu Yazın