23 gün Güney Amerika’da Şili, Peru ve Bolivya’da 20 ayrı noktada bulundum. Çok hızlı gezdim, çok güzel deneyimler edindim. Her güzel şeyin bir bedeli var elbette 🙂 23 günlük Güney Amerika seyahati maliyeti ile ilgili bütün detaylar için okumaya devam…

Güney Amerika Seyahati Maliyeti Ne Kadar?

Peki bu seyahat bana kaça mal oldu?

23 gün, 3 ülke, 20 şehir, 8 ülkeler/şehirler arası uçuş, 13 otobüs yolcuğu ve daha bir sürü aktiviteli sehayatimin toplam maliyeti HERŞEY DAHİL ne oldu diye çok soruldu?

GÜNEY AMERİKA SEYAHATİMİN TOPLAM MALİYETİ  3.940 USD.

Günlük Güney Amerika Seyahati Maliyeti
Günlük Güney Amerika Seyahati Maliyeti

Güney Amerika seyahatimin harcama detayları aşağıdaki tabloda.

HARCAMA KALEMLERİ HARCAMA
HEDİYELİK $102.20
OTEL $93.58
PAKET TUR $764.42
ŞEHİR İÇİ ULAŞIM $81.61
ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM $72.14
TURİSTİK YER GİRİŞLERİ $158.80
UÇAKLAR $2,294.00
DİĞER $18.23
YEME İÇME $354.69
TOPLAM $3,939.67

Güney Amerika’da Günlük Kaç Lira Harcadım?

En büyük kalemi yaptığım 8 uçak seyahati tuttu. 3940USD’nin 2.294USD’si uçaklar. Uçakları hariç tutarsak aslında 23 günde sadece ve sadece 1.645USD harcamış oldum. Günlük 71USD gibi bir rakama geliyor yaklaşık. Benim kadar kısa zamanda çok yer göreceğim endişesi ile sürekli hareket halinde olmazsanız günlük bütçeniz çok daha aşağılara inecektir.

Güney Amerika’da Hostelde Kalmak Ne Kadar?

Ortalama rakamlara bakacak olursak, kaldığım otellere aslında hostellere ortalama 8USD vermişim. Paket turlara kalma da dahil olduğu için otel rakamımım çok düşük görünüyor.  Daha ucuza hostel bulmak da mümkün ama ben genellikle güzel/keyifli hostellerde kaldım, isteseniz ortalamayı 6USD’ye de indirebilirsiniz rahatlıkla.

Güney Amerika’da Yemek Pahalı mı?

Güney Amerika’da kaliteli yemeği çok uygun fiyatlara yediğiniz gibi, sokakta 1-2 USD’ye de yiyebilirsiniz. Ben seyahatim boyunca en yüksek yemek faturası olarak 21USD ödemişim, onda da yemekten çok şarap ve kokteyllere verdim bu parayı 🙂 Yeme-içme diye gördüğünüz kalem içinde içecekler daha fazla yer kaplıyor aslına bakarsanız. Ortalama bir yemek için 5-6 USD rahat rahat yeterli.

Sehir içi Ulaşıma Çok mu Harcamışım Ne?

Havaalanlarına gidiş-dönüşlerde taksi kullandığım için bu maliyet yüksek. Bol bol metro, otobüs, asansör, teleferik, feribot, ne bulduysam kullandım, onun da etkisi var elbette 🙂

Paket Turların İçinde Neler Var?

Uçaklardan sonraki en büyük harcama kalemim paket turlar. Hızlı hareket etmemde bana çok faydası olan bu turları sıralayacak olursam:

 • Lima’dan Paracas-Huachichina Turu (2 gün) – 100USD
 • Nazca’da Nazca Mumyaları Turu (4 saat ) – 14USD
 • Cuzco’dan Kutsal Vadi-Machu Picchu Turu (2 gün) – 200UD
 • Cuzco’dan Puno-Yüzen Adalar-Copacabana geçişi (1,5 gün)- 70USD
 • Death Road (günü birlik), Pampas Tur (3 gün), Jungle Tur (günübirlik) ve Uyuni Tur (3 gün) için tek bir firma ile 380USD

Daha az daha fazla harcamak her zaman mümkün. Ben hızlı hareket edebilmek için bazen ek maliyetleri görmezden geldim. Gereksiz hiçbir harcama yapmadım. Hediyelik kalemi altında orada kullandığım kazak, eldiven, bere gibi eşyalar da var.  Kendime sadece ekstradan bir şal ve gittiğim yerlerden magnet aldım.

İyi ki yapmışım, iyi ki bu sehayate çıkmış ve şartlarımı zorlamışım.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

18 Yorumlar

 1. Death Road (günübirlik), Pampas Tur (3gün), Jungle Tur (günübirlik) ve Uyuni Tur (3gün) için tek bir firma ile 380USD
  BU TUR ŞİRKETİ ADRESİ VAR MI ? amazon jungle diye yazılan mı.. memnun kaldınız mı sevgiler.

 2. Merhaba! Geziniz ile ilgili rota detaylarını öğrenebilir miyim? Ben de bu yaz Güney Amerika turu yapmak istiyorum tek başıma. Şuan araştırmalarıma henüz başladım ve ilk okuduğum yazı sizinki oldu. Ayrıca şuralarda şunları kesin gör ya da dene dediğiniz şeyleri de yazarsanız çok sevinirim.

 3. Buyuk bır zevkle takıp ettım sızı.duydugunuz heyecanı aldıgınız keyfın he dakıkasını hıssettım.bunlar faturaya dahıl olamayacak kadar degerli şeyler.yenı rotanızı merakla beklıyorum:)

 4. Gülçin Söğüt’ün 95 günlük Güney Amerika macerasında harcadığı para sizin 23 günde harcadığınız paraya denk neredeyse. Bu da herhalde “ne kadar uzun bir seyahat o kadar fazla masraf” doğru orantısının o kadar da doğru olmadığını gösteriyor 🙂

  • Gülçin’in maliyetlerinde uzun uçuşlar yok diye hatırlıyorum. Zaten en büyük kalem onlar.
   Yazıda da belirttiğim gibi, hız için maliyete katlandığım durumlar oldu. O yüzden günlük bütçelerim daha yüksek Gülçin’e göre elbette.

Yorumunuzu Yazın