Bana sık sorulan sorulardan biri “tek başına seyahat ederken fotoğraflarını kim çekiyor”, hatta “yoksa söylediğin gibi yalnız gezmiyor musun?”a varan sorular olabiliyor. Artık bir sır olmasa da bu sorunun birden fazla cevabı var. Son Mısır seyahatimdeki içinde benim olduğum fotoğrafların nasıl çekildiğini uygulamalı anlatayım istedim. Hazırsanız, başlıyoruz: Yalnız seyahat ederken kendi fotoğrafınızı çekme tüyoları!

Seyahat ederken kendi fotoğrafınızı çekmenin yolları
Seyahat ederken kendi fotoğrafınızı çekmenin yolları

Başkalarından Fotoğrafınızı Çekmelerini İstemek

En kolay ve akla gelen ilk çözüm bu gibi görünüyor değil mi? Halbuki çoğunlukla işe yaramaz, makinayı verdiğiniz kişi ya manzaranın yarısını kesip kaldırımı çekmiştir, ya da sizin sadece kafanızı koyup fotoğrafı gökyüzü ile doldurmuştur.

Böyle durumlarla karşılaşmamak için benim kullandığım 3 farklı yöntem var:

1. Fotoğraf makinasını vereceğiniz kişiyi doğru seçmek

Birincisi fotoğraf makinasını vereceğiniz kişiyi doğru seçmek. Fotoğraf çektirmek istediğiniz bölgede biraz göz taraması yapıp, kimlerin nasıl fotoğraflar çektiğine dikkat edin. Eskiden elinde DSLR fotoğraf makinası olanlara fotoğraf makinamı veriyordum ancak zamanla öğrendim ki insanların çoğu o fotoğraf makinalarını süs olsun diye kullanıyor, doğru düzgün kadraj bilmeden boyunlarında koca makinalar taşıyor. Bu nedenle fotoğraf makinasına bakmaksızın, fotoğraf çekme açılarına bakmaya başladım. Bu yöntemde her zaman şanslı olmayabilirsiniz, zira istediğiniz gibi fotoğraf çeken birini bulabileceğinizin garantisi yok.

Aşağıdaki fotoğrafımı çeken kız ailecek Mısır Müzesi’ni geziyordu ve her köşede anne veya babasına fotoğrafını çektirip beğenmeyip tekrar çektiriyordu. Herhalde iyi bir gözü var diye düşünmüştüm ama evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor, ben de biraz yorgun muydum acaba enerjisiz bir fotoğraf olmuş.

Mısır Müzesi'nde gezen biri tarafından çekilmiş fotoğrafım
Mısır Müzesi’nde gezen biri tarafından çekilmiş fotoğrafım

2. Kendi fotoğrafını çekmeye çalışan birine yardım teklifinde bulunmak

İkinci yöntem kendi fotoğrafını çekmeye çalışan birine yardım teklifinde bulunmak. Kendi fotoğrafını çekmeye çalışıyor, o da sizin gibi tek başına ve istediği gibi bir fotoğraf elde edemiyor. O zaman siz fotoğrafını çekmeyi teklif edin. Onun birkaç güzel ve sizin istediğiniz kadrajda fotoğrafını çektikten sonra aynı pozdan kendinizin de istediğinizi söyleyebilirsiniz. Önündeki örnek fotoğraflara bakarak sizin fotoğrafınızı çekeceği için fena olmayan bir fotoğraf ortaya çıkma ihtimali yüksek. Tabii her zaman şanssızlıklar olabileceğini unutmayın.

3. Fotoğrafı çekecek kişiye fotoğrafı tarif etmek

Üçüncü ve en garanti yöntem ise fotoğrafı çekecek kişiye fotoğrafı tarif etmek. Kocamda da aynı yöntemi uyguluyorum oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor. Kocanız olmasa dahi, fotoğrafı çekmesini istediğiniz kişiye makinanınızı vermeden önce önce boş bir kare çekiyorsunuz, istediğiniz kadrajı anlatmak için. Sonra da “ben bu kadrajda şurada duracağım, senin tek yapman gereken deklanşöre basmak” diye tarif ediyorsunuz. Bu yöntemde genellikle istediğiniz veya istediğinize yakın kareler yakalayabiliyorsunuz. Aşağıda bir örnek var, hiç fena değil, ne dersiniz?

Her 3 yöntemde de fotoğraf makinanızın ayarlarının otomatikte olması hem sizin işinizi hem de fotoğrafınızı çeken kişinin işini kolaylaştıracaktır. İlk kez eline aldığı bir makinanın manuel ayarları ile başa çıkmasını kimseden istememek gerek.

El veya Ayaklarınızın Fotoğraflarını Çekmek

El veya Ayaklarınızın Fotoğraflarını Çekmek
El veya Ayaklarınızın Fotoğraflarını Çekmek

Fotoğrafın içinde kendinizden bir parça olsun istiyorsunuz, orada olduğunuzu belli etmek istiyorsunuz ama istediğiniz gibi bir fotoğraf olmadı mı? En kolay yöntemi deneyin: El veya ayaklarınızın fotoğrafın içinde olduğu fotoğraflar çekin. Bazen bir bilet tutarken veya bir dağda yürüyüş ayakkabılarınızın görüneceği bir fotoğraf?

Bu arada ayak fotoğrafları çekerken tadını kaçırmamak lazım. Özellikle plajda çekeceğiniz çıplak ayak fotoğrafları ayak fetişlerinin dikkatini fazlasıyla çekebilir.

Selfie (Özçekim) Sopası Kullanmak

İskenderiye Kütüphanesinde selfie
İskenderiye Kütüphanesinde selfie

Kulağa çok sevimli gelmeyebilir, hatta zaman zaman itici bile gelebilir ama tek başınıza fotoğraf çekmenin en kolay yollarından biri selfie sopası kullanmak. Ben koca kafalı ve koca burunlu biri olarak selfie sopasını sadece gopro ile kullanmaya çalışıyorum. Çok daha geniş bir açıdan fotoğraf çektiği için yakın mesafeli selfielere göre çok daha iyi bir görüntü elde ediyorum, kendime göre tabii.

Yukarıda İskenderiye Kütüphanesinde Gopro Hero 7 ile çekilmiş selfiemi görüyorsunuz.

Ben Selfie çubuğu olarak aynı zamanda monopod gibi de kullanabildiğim Benro Selfie Tripod BK10 modelini kullanıyorum. Piyasa fiyatı 150 TL civarında.

Tripod veya Monopod ile Fotoğraf Çekmek

Tek başınıza seyahat ediyorsanız ve güzel fotoğraflarınız olsun istiyorsanız bence en iyi çözüm tripod veya monopod kullanmak. Seyahatlerde kullanmaya uygun hafif ve fazla yer kaplamayan bir tripod hayatınızı kurtaracaktır. Böylece istediğiniz yerde istediğiniz açıda fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.

Fotoğraf makinanız veya gopronuz için telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanabilir böylece çekmeden önce fotoğrafınızın nasıl görüneceğinden de emin olursunuz.

Bu yöntemin en büyük sorunu özellikle kalabalık ve güvenlik sorunu olan yerlerde fotoğraf makinanızı tripod üzerinde bırakıp poz vermeye gitmeniz. Geri döndüğünüzde makinanızı yerinde bulamama riskini düşünerek hareket etmekte fayda var.

Aşağıdaki fotoğrafı Kahire’nin Kıpti Mahallesi’nde tripod ile çektim. Bu kilisenin girişi sürekli çok kalabalık olduğu için telefonumu kumanda gibi kullanarak arkamdaki kalabalığın en az olduğu zamanı yakalamaya çalıştım.

Tripod ile fotoğraf çekmek
Tripod ile fotoğraf çekmek

Ancak tripod ile böyle kalabalık bir yerde çekim yaparken bir süre sonra insanların fazlasıyla dikkatini çekmeye başlıyorsunuz. Bu yöntemi daha tenha yerlerde uygulamak en güzeli.

Ben tripod olarak Benro Mefoto RoadTrip Air Travel modelini kullanıyorum. Ben aldığımda 450 TL civarında idi ancak şu an sanırım 1000TL civarında satış fiyatı var.

Ayna veya Yansıma Yapan Yüzeylerden Faydalanmak

Çaresizlik insana ne çözümler bulduruyor değil mi? Şaka bir yana fotoğrafın içinde kendiniz de yer almak istiyorsanız aynalı veya yansıma yapan yüzeylerden faydalanmak iyi bir çözüm olabilir.

İçinde Kendiniz Olmayan Fotoğraflar da Güzeldir, Deneyin!

İçinde Kendiniz Olmayan Fotoğraflar

Sosyal medyada hepimiz megolaman olduk. Dikkat ediyorum, içinde benim olduğum fotoğraflar her zaman daha fazla beğeni alıyor. Ancak her zaman kendi fotoğrafınızı çekme imkanınız olmayabilir, o zaman anın ve karenin tadını çıkarın. Kendinizden bir parça eklemek isterseniz eşyalarınızın olduğu fotoğraflar çekmeyi düşünebilirsiniz.

Drone Kullanmayı Öğrenin

Drone ile çekilmiş bir fotoğraf
Drone ile çekilmiş bir fotoğraf

Teknoloji her geçen gün ilerliyor ve kendini fotoğrafınızı çekmek her geçen gün kolaylaşıyor. Ben henüz bu konuda kendimi pek geliştiremedim. Drone kullanma işi kocamda, o yüzden drone fotoğrafları ancak onunla beraber çıktığımız seyahatlerde olabiliyor.

Seyahatlerde Fotoğraf Çekmek için Kullandığım Ekipmanlar

  • Iphone 8 Plus Telefon: 2 yıldır bu telefonu kullanıyorum, gece çekimi dışındaki pek çok fotoğrafı bu telefon ile çekiyorum. Portre modu en sevdiğim modlarından biri.
  • Huawei P30 Pro: Iphone ile yaşadığım bazı sorunlardan sonra Huawei’e geçtim. Fiyat performans açısından oldukça başarılı. Lens olarak Leica kullanıyor, bu da ciddi bir avantaj sağlıyor. Ancak video performansı ve ön kamera performansı beni tatmin etmiyor.
  • Sony A 6000 Fotoğraf Makinası: Yaklaşık 3 yıldır fotoğraf makinası olarak Sony A 6000 kullanıyorum. Aynasız ve hafif olması seyahatlerde hayatımı çok kolaylaştırıyor. Üzerindeki sabit lensi ile kullanıyorum ama geniş açılar için bir lens almak iyi olabilir.
  • Gopo Hero 9 Aksiyon Kamerası: Uzun süredir Gopro kullanıcısıyım, yeni modeli çıktıkça eskisini satıp yenisini alıyorum. Hero 9 stabil video çekiminde çok başarılı, o yüzden seyahatlerimin olmazsa olmazı.
  • DJI Spark – Dji Mini Drone: Drone gibi teknolojik oyuncakları eşim benden daha fazla seviyor. Bu aleti alalı 1 yılı geçmesine rağmen ben hala kullanıp pratik yapmış değilim. Ancak Spark ve Mini için şunu söyleyebilirim oyuncak kadar boyutu ile seyahatlerde çok pratik.
  • Benro Selfie Tripod BK10 Selfie Sopası: Selfie sopası olarak sokakta satılan 20 liralık bir ürün de kullanabilirsiniz. Ancak ben bu sopayı telefonum ve gopro ile kullanıyorum ve ikisi de çok pahalı aletler, o aletleri güvenebileceğim bir ekipmana bağlamazsam içim rahat etmiyor. Bu nedenle biraz daha kaliteli ürünleri tercih ediyorum.
  • Benro Mefoto RoadTrip Air Travel Tripod: Bu tripodu da tamamen seyahatlerde yanımda taşıyabileceğim kaliteli bir ürün olsun diye aldım. Selfie sopası ile aynı mantıkta çünkü daha önce 50-60 liralık bir tripodum vardı ve hafif bir rüzgarda üzerinde telefonum ile birlikte yere çakıldı, olan telefona oldu. Ucuzdan pahalısı olmaz felsefesi ile ilerliyorum burada. Seyahatler için tasarlanmış olsa da biraz ağır. Ancak hafif tripod rüzgara dayanmıyor, bu nedenle ağırlığına rağmen bütün seyahatlerimde yanımda taşıyorum.

Umarım seyahatlerde kendi fotoğrafınızı çekme tüyoları yazım ilginizi çekmiştir. Fotoğraf ve video ile ilgili birkaç yazımın daha linkini aşağıya bırakıyorum, keyifli okumalar!

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

  1. Fotoğraf gözü cidden farklı bişi. En güzel kareyi yakalamak için zaman ve enerji harcamanız gerek. Fotoğraf turlarını destekliyorum. Sonuçta çook daha güzel hatıra kareler kalıyor.

  2. Sırf bu yüzden en yakın arkadaşımla kavga etmiştim:))) Ben onu çekiyorum, olduğundan daha zarif ve güzel, ama o beni çekerken hiç önemsememişti:)) Selfie çekim en güzeli benim için…

Yorumunuzu Yazın