İtalya’da 4.gün. Bugünki yolculuk meşhur yamuk kulesi ile aynı adı taşıyan Pisa şehrine. Pisa’da gezilecek yerler, yapılacaklar notlarımı aşağıda okuyabilirsiniz.

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa’da gezilecek yerler

7 gün İtalya gezisinde 4. gün Pisa

Floransa’dan trene atlıyoruz, yaklaşık 1 saat süren yolculuk Arno nehrinin verimli deltasında kısa bir gezinti yaptırıyor bize.

Pisa’da trenden inip eşyalarımızı bırakmak için istasyonunun içindeki emanetçiye gidiyoruz, burada kalmadan akşama Roma’ya geçeceğiz. Emanet, bizdeki otogarlardaki emanetlere benziyor. Görevliye valizlerinizi veriyorsunuz parça başı ücret ödüyorsunuz. Rakamı hatırlamıyorum ama yanılmıyorsam 3€ gibi birşeydi.

Pisa’da Gezilecek Yerler

Pisa küçük bir şehir. Buradaki üniversite nedeniyle heryer genç dolu. İtalya‘nın diğer kentlerinde de dikkatimi çeken iç çamaşırı mağazası sayısındaki fazlalık burada daha da dikkat çekici hale geliyor. 3 mağazadan biri mutlaka iç çamaşırı satıyor.

Şehri yürüyerek dolaşmak oldukça kolay. Tren istasyonundan doğru devam ettiğinizde Mucizeler Meydan’ına ulaşmanız sadece 15 dakika sürüyor. Mucizeler meydanı yamuk Pisa kulesinin ve şehrin Duomosunun da olduğu kocaman bir meydan. Onlarca genç çimlerin üstünde güzel havanın ve bu ilginç mekanın tadını çıkarıyor. Üniversite öğrencilerinin yanısıra grup grup gelen turistler meraklı gözlerle meydanın güzelliğinin tadını çıkarıyor.

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa’da gezilecek yerler

Turistlerin en büyük eğlencesi Pisa kulesine karşı enterasan pozlar vermek 🙂 Biz de nasibimizi alıyoruz tabii ki. Pisa kulesinin nasıl yamulduğunu, kurtarmak için neler yapıldığını anlatan kısa bir film izliyoruz. Kuleye tırmanmak, Duomoya girmek, meydandaki diğer binaları ziyaret etmek için toplam 25€ istiyorlar. Galata kulesinin nesi varmış deyip çıkmıyoruz kuleye 🙂 Zaten yamuk, devrilir filan 🙂

Pisa’da yapacak fazla birşey yok derken kendimize bir eğlence daha buluyoruz. Grup halinde binilebilecek bisikletler. Yarım saat bizi çok eğlendiriyor. 2-3 kişilik olanları ve 6-7 kişilik olanları var. 6-7 kişilik grupları görmeniz lazım.

Mucizeler meydanında güneşin tadını çıkarıyor, meydan çevresindeki pek çok turistik restauranttan birinde yemek yiyoruz. Pisa, İtalya’nın diğer şehirlerine göre oldukça ucuz, öğrenci şehri olmasından dolayı olabilir mi diye düşünmeden edemiyoruz.

Akşam Roma’da olacağız. Bu yüzden Pisa’yı yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Arno nehri Floransa’da olduğu gibi burada da şehrin içinden geçip güzel manzaralar oluşturuyor.

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın